§ 16. - Bezpieczeństwo i higiena pracy nurków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.6.25

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 1965 r.
§  16.
1.
Na stacji sprężarek powietrznych 2/3 sprężarek powinny całkowicie pokrywać zapotrzebowanie, a 1/3 - powinna stanowić rezerwę. Przy ustawieniu tylko 2 sprężarek (jednej czynnej - drugiej zapasowej) każda z nich powinna mieć wydajność pokrywającą całkowicie zapotrzebowanie.
2.
Sprężarka zapasowa powinna w czasie pracy nurka pod wodą pracować na obrotach jałowych.
3.
Powietrze ze sprężarki powinno przechodzić do zbiornika.
4.
Jeżeli zbiorniki, do których jest tłoczone powietrze, posiadają zapas powietrza pozwalający na normalne wynurzenie się 2 nurków, sprężarka zapasowa może być nieczynna, pod warunkiem, że jest gotowa do natychmiastowego uruchomienia.
5.
Zbiorniki powietrzne powinny być zaopatrzone w urządzenia do regulowania temperatury powietrza (ogrzewania i chłodzenia) oraz w termometr. Zbiorniki powinny być zabezpieczone przed skraplaniem się pary.
6.
Powietrze z pomp i sprężarek nie powinno zawierać zanieczyszczeń w stężeniach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia nurka.
7.
Każdy wylot powietrzny ze zbiornika należy zaopatrzyć w dwa zawory dławiące z manometrami lub z jednym manometrem podwójnym, umieszczone szeregowo. Węża powietrznego należy dołączać do wylotowego zaworu tak, aby powietrze przechodziło przez dwa zawory.