Benin-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Cotonou.1965.03.05.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.41.246

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 lipca 1966 r.

UMOWA
O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI DAHOMEJU
podpisana w Cotonou dnia 5 marca 1965 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 5 marca 1965 roku podpisana została w Cotonou Umowa o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Dahomeju o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI DAHOMEJU

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Dahomeju, dążąc do rozwoju współpracy międzu obu krajami w dziedzinie oświaty, nauki, sztuki, kultury i sportu, w przekonaniu, że ta współpraca służyć będzie zacieśnieniu więzów przyjaźni między ich narodami, uzgodniły w drodze niniejszej Umowy następujące postanowienia:

Umawiające się Strony zobowiązują się rozwijać przy pomocy wszystkich odpowiednich środków owocną współpracę w dziedzinie oświaty, nauki, sztuki, kultury i sportu.

Umawiające się Strony będą popierać w szczególności:

- współpracę między szkołami i instytutami naukowo-badawczymi, stowarzyszeniami oraz organizacjami oświatowymi i kulturalnymi;

- wymianę informacji w dziedzinie oświaty, nauki, kultury i kinematografii;

- organizowanie wystaw i wymianę dzieł naukowych, technicznych, literackich oraz artystycznych;

- organizowanie koncertów, imprez kulturalnych i sportowych oraz wizyt specjalistów z wyżej wymienionych dziedzin.

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Strony dostęp, w celu podjęcia badań i studiów, do szkół, instytutów, archiwów, bibliotek i muzeów swojego kraju, zgodnie z postanowieniami statutowymi tych instytucji.

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać przyznawanie stypendiów i będzie udzielać pomocy materialnej studentom, technikom, inżynierom, pracownikom naukowym i artystom drugiej Umawiającej się Strony w celu umożliwienia studiów, badań naukowych i specjalizacji.

Obie Umawiające się Strony udzielą poparcia dla rozwoju współpracy między radiofoniami i telewizjami obu krajów, agencjami prasowymi i kinematografiami, zgodnie z prawem każdej ze Stron.

Każda z Umawiających się Stron będzie zachęcać odpowiednimi środkami swoje społeczeństwo do zaznajamiania się z życiem kulturalnym Strony drugiej.

Dla wykonania niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą opracowywać w drodze negocjacji między ekspertami dwuletnie plany. Każdy plan będzie określał sposób finansowania.

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Będzie ona automatycznie przedłużana na dalsze pięcioletnie okresy, o ile jedna z Umawiających się Stron nie postanowi wypowiedzieć Umowy przed jej wygaśnięciem. W tym ostatnim przypadku wypowiedzenie nabiera mocy po upływie 6 miesięcy od notyfikacji Stronie drugiej.

Sporządzono w Cotonou, dnia 5 marca 1965 r., w dwóch egzemplarzach w języku francuskim, przy czym obydwa egzemplarze mają jednakową moc obowiązującą.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 30 września 1965 r.