Art. 5. - Belgia-Polska. Konwencja weterynaryjna. Bruksela.1930.12.18.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.96.827

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 kwietnia 1939 r.
Artykuł  5. 

Przywiezione mięso i przetwory mięsne będą poddane kontroli i przepisom obowiązującym w kraju importującym.

Celem dopuszczenia do przywozu mięso świeże, mrożone, chłodzone lub w inny sposób konserwowane, smalec, słonina i wszelkie produkty mięsne, przeznaczone do spożycia winny być zaopatrzone w świadectwo, wystawione przez państwowego lub należycie upoważnionego przez Państwo lekarza weterynaryjnego, stwierdzające że zwierzęta, z których pochodzą, były poddane ubojowi w rzeźni publicznej, w której zostały poddane badaniu weterynaryjnemu przed ubojem i po uboju, i że mięso zostało uznane za zdrowe i zdatne do spożycia ludzkiego.Jednakże przywóz mięsa końskiego konserwowanego lub przyrządzonego jest poddany ustawodawstwom obowiązującym na obszarze każdej z Wysokich układających się Stron.

Dla mięsa wieprzowego i wyrobów z mięsa wieprzowego, pochodzących z Polski, świadectwo będzie zawierało wzmiankę, że badanie trychinoskopijne zostało przeprowadzone z wynikiem ujemnym.

Dla mięsa konserwowanego i preparowanego świadectwo powinno nadto stwierdzać, że nie zawiera ono żadnej substancji, której używanie jest zabronione przez przepisy kraju przeznaczenia.

Wysokie układające się Strony będą wzajemnie sobie komunikowały wykaz substancyj (antyseptycznych, barwników i innych), których używanie jest zabronione na ich obszarze przy wyrobie lub konserwacji mięsa i wyrobów mięsnych, jak również- zmiany dokonywane w tym wykazie.

Mięso świeże lub konserwowane zabiegiem chłodniczym powinno być przedstawione do kontroli weterynaryjnej przy przywozie wyłącznie na następujących warunkach:

a)
mięso wołu: całe zwierzęta ze ściągniętą skórą lub podzielone na połowy lub ćwiartki;
b)
mięso owcy i kozy: całe zwierzęta ze ściągniętą skórą lub podzielone ma połowy;
c)
mięso świni: całe zwierzęta albo podzielone na połowy z sadłem lub bez sadła; to ostatnie może być przeworzone oddzielnie;
d)
mięso konia: całe zwierzęta ze ściągniętą skórą, podzielone na połowy lub ćwiartki, pod warunkiem, żeby płuca i głowa były w naturalnem piłączeniu z jedną z połówek lub z jedną z przednich ćwiartek.

Połówki lub ćwiartki winny być położone obok siebie i oznakowane w sposób, umożliwiający odtworzenie całego zwierzęcia.

Wyjęcie (wycięcie jakiejkolwiek części lub zeskrobanie błon surowiczych) albo usunięcie gruczołów chłonnych-pociąga za sobą cofnięcie mięsa w każdym wypadku.

Mięso, wyroby mięsne lub- w razie potrzeby- naczynia, zawierające mięso przyrządzone lub konserwowane, bedą oznakowane pieczęcią, która zostanie odbita na świadectwie, w które jest zaopatrzona przesyłka.