Rozdział 2 - Badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych - Badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych oraz biegli rewidenci i ich samorząd.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.111.480

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1994 r.

Rozdział  2

Badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych

1.
Roczne sprawozdania finansowe:
1)
spółek akcyjnych,
2)
spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których Skarb Państwa posiada więcej niż połowę udziałów,
3)
przedsiębiorstw państwowych,
4)
innych państwowych jednostek organizacyjnych,
5)
podmiotów komunalnych,
6)
banków, z wyłączeniem banków spółdzielczych,
7)
podmiotów ubezpieczeniowych, z wyłączeniem towarzystw ubezpieczeń wzajemnych

- podlegają obowiązkowemu badaniu zgodnie z przepisami ustawy.

2.
Roczne sprawozdania finansowe:
1)
spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z wyłączeniem spółek określonych w ust. 1 pkt 2,
2)
spółek komandytowych,
3)
spółdzielni, w tym banków spółdzielczych,
4)
spółek cywilnych,
5)
osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
6)
fundacji, organizacji społecznych i politycznych

- podlegają obowiązkowemu badaniu zgodnie z przepisami ustawy, o ile w poprzednim roku obrotowym wystąpiły w tych podmiotach łącznie dwie z niżej wymienionych okoliczności:

a) średnioroczne zatrudnienie przekroczyło 50 osób,

b) suma bilansowa przekroczyła 1.000.000 ECU,

c) przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i usług oraz przychody z operacji finansowych przekroczyły 2.000.000 ECU.

3.
Minister Finansów może zwolnić podmioty wymienione w ust. 1 pkt 3-5 od obowiązku corocznego badania sprawozdań finansowych.
4.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych mogą ustalić, w porozumieniu z Ministrem Finansów, szczególne zasady badania i ogłaszania rocznych sprawozdań finansowych dla podległych im jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych.
1.
Celem badania jest sporządzenie pisemnej opinii o prawidłowości i rzetelności sprawozdań finansowych.
2.
Sprawozdanie finansowe uznaje się za prawidłowe, jeżeli jest sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych, prowadzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i powszechnie przyjętymi zasadami rachunkowości, a za rzetelne, jeżeli wykazane w sprawozdaniu finansowym informacje w sposób zgodny z prawdą materialną przedstawiają wyniki działalności gospodarczej oraz sytuację majątkową i finansową podmiotu za okres objęty sprawozdaniem finansowym.
1.
Badanie sprawozdań finansowych w trybie przewidzianym ustawą przeprowadzają podmioty uprawnione do badania, którymi są:
1)
biegli rewidenci,
2)
spółki cywilne z wyłącznym udziałem biegłych rewidentów, które zatrudniają do badania sprawozdań finansowych biegłych rewidentów i zostały wpisane na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych,
3)
osoby prawne, które spełniają łącznie następujące wymagania:
a)
zatrudniają do badania sprawozdań finansowych biegłych rewidentów,
b)
większość głosów stanowiących w organach kolegialnych przysługuje biegłym rewidentom lub podmiotom wpisanym na listę, o której mowa pod lit. d),
c)
większość członków zarządu stanowią biegli rewidenci, a jeżeli zarząd składa się z nie więcej niż dwóch osób, to jedna z nich posiada tytuł biegłego rewidenta,
d)
zostały wpisane na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.
2.
Podmioty uprawnione do badania mają obowiązek niezwłocznie powiadomić Izbę o wszelkich zmianach okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
1.
Biegły rewident sporządza pisemną opinię o prawidłowości i rzetelności badanego sprawozdania finansowego z oznaczeniem daty i miejsca jej sporządzenia wraz z raportem.
2.
W wypadku sporządzenia opinii zawierającej istotne zastrzeżenia do prawidłowości lub rzetelności sprawozdania finansowego, sporządzenia opinii negatywnej lub odstąpienia od sporządzenia opinii, z uwagi na zaistnienie okoliczności uniemożliwiających sformułowanie takiej opinii, należy w sposób jednoznaczny wskazać tego powody.
3.
Raport, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
stwierdzenie, czy sprawozdanie finansowe i stanowiące jego podstawę księgi rachunkowe są zgodne z przepisami prawa i powszechnie przyjętymi przez środowisko zawodowe zasadami rachunkowości,
2)
stwierdzenie zbadania rzetelności i prawidłowości poszczególnych danych ujętych w pozycjach sprawozdania finansowego za okres objęty badaniem, z wyszczególnieniem danych, które w porównaniu z danymi za okres poprzedni wskazują zjawiska w istotny sposób negatywnie oddziałujące na wyniki działalności i sytuację finansową podmiotu sprawozdawczego.
4.
Jeżeli w toku badania biegły rewident stwierdzi występowanie zjawisk lub zdarzeń zagrażających kontynuacji działania podmiotu sprawozdawczego lub wskazujących na naruszenie prawa, zobowiązany jest do ich przedstawienia w raporcie.

Spółki prawa handlowego i spółdzielnie są zobowiązane do udostępniania akcjonariuszom, wspólnikom lub członkom sprawozdania finansowego wraz z opinią biegłego rewidenta najpóźniej na dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem lub zgromadzeniem wspólników albo przed walnym zgromadzeniem członków lub przedstawicieli członków spółdzielni.

1.
Podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 i ust. 2 są obowiązane złożyć sprawozdanie finansowe do ogłoszenia w ciągu dwóch tygodni po ich zatwierdzeniu, wraz z opinią biegłego rewidenta oraz odpisem uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, następuje:
1)
w wypadku podmiotów i banków ubiegających się o wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu lub których papiery wartościowe znajdują się w publicznym obrocie - w piśmie wskazanym przez Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych,
2)
w pozostałych wypadkach - w piśmie wyznaczonym przez Radę Ministrów do ogłaszania sprawozdań finansowych.
3.
Minister Finansów może zwolnić niektóre podmioty z obowiązku, o którym mowa w ust. 1.
4.
Jeżeli podmioty ogłaszają sprawozdania finansowe lub objęte nimi informacje w inny sposób aniżeli określony w ust. 1, ogłoszenie takie powinno zawierać opinię biegłego rewidenta lub wskazanie, że dane sprawozdanie finansowe nie było badane przez podmiot uprawniony do badania.

Formę ogłaszanych sprawozdań finansowych i zakres ujawnionych w nich informacji określa Minister Finansów, a w odniesieniu do podmiotów i banków ubiegających się o wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu lub których papiery wartościowe znajdują się w publicznym obrocie - Minister Finansów na wniosek Komisji Papierów Wartościowych.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczególne zasady sporządzania i badania sprawozdań finansowych spółek, których akcje chociaż jednej emisji zostały dopuszczone i znajdują się w publicznym obrocie.

Podmiot składa sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta w sądzie rejestrowym lub w innym organie, w którym dany podmiot jest zarejestrowany, w ciągu dwóch tygodni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez właściwy organ.

Przepisy art. 2-9 stosuje się odpowiednio do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych sporządzonych na inną datę niż na koniec roku obrotowego, jeżeli obowiązek ich sporządzenia wynika z innych przepisów.

1.
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania dokonuje organ nadzorczy lub właściciel, jeżeli statut lub akt założycielski podmiotu sprawozdawczego nie stanowi inaczej.
2.
Badanie sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy następuje na podstawie umowy zawartej nie później niż do końca danego roku obrotowego między podmiotem sprawozdawczym a podmiotem uprawnionym do badania.
3.
O zawarciu umowy przez spółki, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 pkt 1 i 2, należy nie później aniżeli w ciągu miesiąca od zakończenia roku obrotowego powiadomić sąd rejestrowy właściwy miejscowo dla siedziby spółki. Jeżeli umowa taka nie zostanie zawarta, podmiot uprawniony do badania wyznacza sąd rejestrowy.
4.
Koszty badania sprawozdania finansowego ponosi podmiot sprawozdawczy.

Badanie sprawozdań finansowych podmiotu nie może być prowadzone przez podmiot uprawniony do badania, który:

1)
posiada udziały, akcje lub inne tytuły własności w podmiocie sprawozdawczym lub w podmiocie z nim stowarzyszonym, dominującym lub zależnym,
2)
jest lub był w ostatnich 3 latach przedstawicielem prawnym (pełnomocnikiem), członkiem organów nadzorczych lub pracownikiem podmiotu sprawozdawczego albo podmiotu z nim stowarzyszonego, dominującego lub zależnego,
3)
uczestniczył w prowadzeniu ksiąg rachunkowych lub sporządzaniu sprawozdań finansowych stanowiących przedmiot badania,
4)
zatrudnia przy badaniu podmiot, co do którego zaistniały okoliczności określone w pkt 1, 2 i 3,
5)
osiągnął chociażby w jednym roku w ciągu ostatnich 5 lat ponad 50% przychodu rocznego z tytułu wykonywania usług na rzecz podmiotu sprawozdawczego lub podmiotów, w których podmiot ten posiada więcej niż 20% udziałów,
6)
jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej do drugiego stopnia lub jest związany z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobą zarządzającą lub będącą w organach nadzorczych podmiotu sprawozdawczego albo zatrudnia przy prowadzeniu badania takie osoby,
7)
z innych przyczyn posiada ograniczoną zdolność do bezstronnego badania lub sporządzenia niezawisłej opinii.
1.
Podmiot sprawozdawczy powinien udostępnić sprawozdanie finansowe podmiotowi przeprowadzającemu badanie, a także udostępnić księgi rachunkowe, wszelkie inne dokumenty oraz udzielić wyczerpujących informacji i wyjaśnień niezbędnych dla sporządzenia raportu z badania i sporządzenia opinii.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży także na podmiotach zależnych i stowarzyszonych, jeżeli przedmiotem badania są sprawozdania finansowe podmiotów dominujących.
1.
Biegły rewident ma prawo do uzyskiwania od kontrahentów podmiotu informacji związanych z przedmiotem badania.
2.
Jeżeli przedmiotem badania są sprawozdania finansowe podmiotów dominujących, to biegłemu rewidentowi przysługują w stosunku do podmiotów zależnych i stowarzyszonych uprawnienia określone w ust. 1, a także prawo do uzyskania informacji i wyjaśnień od biegłych rewidentów, którzy badali sprawozdania finansowe tych podmiotów.
1 Art. 8a dodany przez art. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o zmianie ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.94.4.17) z dniem 14 lutego 1994 r.