§ 6. - Badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2503

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 grudnia 2022 r.
§  6. 
1. 
Uprawniony lekarz może skierować osobę badaną na konsultację do lekarza posiadającego specjalizację w określonej dziedzinie medycyny lub do psychologa albo zlecić przeprowadzenie pomocniczych badań diagnostycznych w zakresie, o którym mowa w § 4 ust. 1, w celu oceny schorzenia lub stopnia zaawansowania objawów chorobowych.
2. 
Konsultacja u lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki jest obligatoryjna po 6-miesięcznym okresie adaptacji w przypadku powstania jednooczności lub diplopii w odniesieniu do osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T albo posiadających prawo jazdy takiej kategorii. Przed upływem okresu adaptacji uprawniony lekarz stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Po upływie okresu adaptacji uprawniony lekarz może orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem przedstawienia przez osobę badaną opinii lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki potwierdzającej adaptację.
3. 
Konsultacja u lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki jest obligatoryjna po 6-miesięcznym okresie adaptacji w przypadku powstania znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno oko w odniesieniu do:
1)
osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E lub pozwolenia na kierowanie tramwajem albo posiadających prawo jazdy takiej kategorii lub pozwolenie na kierowanie tramwajem;
2)
osób, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 6 ustawy;
3)
kierowców, o których mowa w art. 39j ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201), oraz przedsiębiorców lub innych osób osobiście wykonujących przewóz drogowy, o których mowa w art. 39m tej ustawy;
4)
osób, o których mowa w art. 34 ust. 1, art. 60 lub art. 117 ust. 4 ustawy.
4. 
Przed upływem okresu adaptacji, o którym mowa w ust. 3, uprawniony lekarz stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Po upływie tego okresu uprawniony lekarz może orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem przedstawienia przez osobę badaną opinii lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki potwierdzającej adaptację.
5. 
W przypadku stwierdzenia diplopii u osób, o których mowa w ust. 3, uprawniony lekarz stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.