Austria-Polska. Protokół dodatkowy do Umowy o wzajemnych stosunkach w sprawach z zakresu prawa cywilnego oraz o dokumentach. Wiedeń.1963.12.11.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.6.34

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 lutego 1974 r.

PROTOKÓŁ DODATKOWY
do Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o wzajemnych stosunkach w sprawach z zakresu prawa cywilnego oraz o dokumentach, podpisanej w Wiedniu dnia 11 grudnia 1963 r.,
podpisany w Wiedniu dnia 25 stycznia 1973 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 25 stycznia 1973 roku został podpisany w Wiedniu Protokół Dodatkowy do Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o wzajemnych stosunkach w sprawach z zakresu prawa cywilnego oraz o dokumentach, podpisanej w Wiedniu dnia 11 grudnia 1963 roku, w następującym brzmieniu dosłownym:

PROTOKÓŁ DODATKOWY

Do Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o wzajemnych stosunkach w sprawach z zakresu prawa cywilnego oraz o dokumentach, podpisanej w Wiedniu dnia 11 grudnia 1963 r.

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związkowy Prezydent Republiki Austrii postanowili uzupełnić Umowę między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o wzajemnych stosunkach w sprawach z zakresu prawa cywilnego oraz o dokumentach, podpisaną w Wiedniu 11 grudnia 1963 r. (nazywaną w dalszym ciągu "Umową"), przez sporządzenie niniejszego Protokołu Dodatkowego i w tym celu wyznaczyli swych Pełnomocników:

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Pana Lesława WOJTYGĘ

Ambasadora Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Wiedniu,

Związkowy Prezydent Republiki Austrii - Pana Dr Rudolfa KIRCHSCHLÄGERA

Związkowego Ministra Spraw Zagranicznych

którzy po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie uzgodnili, co następuje:

Artykuł 39 Umowy zostaje uzupełniony przez dodanie ustępu 3, w następującym brzmieniu:

"3. Jeżeli spadek, według prawa określonego w ustępie 2, przypada Państwu z mocy ustawy, to mienie nieruchome przypada tej Umawiającej się Stronie, na której obszarze jest położone."

Artykuł 40 Umowy zostaje uzupełniony przez dodanie ustępu 5, w następującym brzmieniu:

"5. Jeżeli spadek, według prawa określonego w ustępie 4, przypada Państwu z mocy ustawy, to mienie ruchome przypada tej Umawiającej się Stronie, której obywatelem był spadkodawca w chwili śmierci."

Protokół niniejszy stanowi integralną część Umowy i podlega ratyfikacji. Wejdzie on w życie jednocześnie z Umową i będzie obowiązywał przez ten sam okres czasu co i Umowa. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych, dotyczących tego Protokołu, nastąpi w Warszawie równocześnie z wymianą dokumentów ratyfikacyjnych Umowy.

Na dowód czego Pełnomocnicy obu Umawiających się Stron podpisali niniejszy Protokół i opatrzyli go pieczęciami.

Sporządzono w Wiedniu dnia 25 stycznia 1973 w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Po zaznajomieniu się z powyższym Protokołem, Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 6 grudnia 1973 roku.