Oddział A - Podział ciężarów ubezpieczeniowych. - Austria-Polska. Konwencja dotycząca Powszechnego Zakładu Pensyjnego dla Funkcjonarjuszy. Wiedeń.1924.03.29.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.53.512

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1932 r.

A.

Podział ciężarów ubezpieczeniowych.

1.
Co się tyczy ciężarów powstałych do końca miesiąca grudnia 1918 r. w dziale obowiązkowego ubezpieczenia, albo w dziale dla świadczeń dodatkowych, to znaczy co się tyczy praw do rent i ekspektatyw nabytych przez ubezpieczonych i pozostałych członków ich rodzin, każda z obu układających się Stron przejmuje część ciężarów odnoszących się do tych ubezpieczonych, których ostatnie miejsce zatrudnienia decydujące o właściwości zakładów ubezpieczeń pensyjnych jest położone na obszarze odnośnego Państwa. Ta sama zasada stosuje się do niedokonanych zwrotów składek, wykazanych w bilansie Powszechnego Zakładu Pensyjnego dla Funkcjonarjuszy na koniec roku 1918 i do zwrotu premij reklamowanych z tytułu ubezpieczenia, które ukończyło się najpóźniej do końca 1918 roku.
2.
Ciężary ubezpieczeniowe określone w poprzednich postanowieniach przejmuje za czas od dnia 31 grudnia 1918 roku i to stosownie do rozporządzeń danego Państwa ta instytucja, której w Państwie przejmującem wymienioną część ciężarów jest powierzone prowadzenie ubezpieczenia pensyjnego funkcjonariuszy, albo która została wyznaczona przez Rząd tego Państwa, jako właściwa do prowadzenia tego ubezpieczenia. Jeżeli jednak za okres poprzedzający wejście w życie niniejszej konwencji, ciężary ubezpieczeniowe ponosiła w całości lub w części inna instytucja, niż właściwa według konwencji niniejszej, to wypłacone świadczenia winny być uważane jako zastępujące świadczenia należne według niniejszej konwencji, bez jakiegokolwiek dalszego porozumienia między zainteresowanemi instytucjami.
3.
Z wejściem w życie niniejszej konwencji ustaje całkowicie działalność Powszechnego Zakładu Pensyjnego dla Funkcjonarjuszy.
4.
Republika Austrjacka odstąpi Rzeczypospolitej Polskiej akta Powszechnego Zakładu Pensyjnego, mające związek ż ciężarami ubezpieczeniowemu przejętemi przez to ostatnie Państwo i zobowiązuje się do przechowywania przez przeciąg 30 lat od wejścia w życie niniejszej konwencji aktów i dokumentów pomocniczych, co do których podział nie nastąpił, dalej zobowiązuje się pozwalać na wgląd do tych aktów organom uprawnionym Rzeczypospolitej Polskiej albo organom instytucji, która w tem Państwie według Nr. 2., przejęła ciężary ubezpieczeniowe, oraz zobowiązuje się wydać im, w razie konieczności, akta i dokumenty pomocnicze, których sama nie potrzebuje. Układające się Państwa dbać będą o to, aby wszelkie informacje dotyczące wykonania niniejszej konwencji były udzielane przez właściwe instytucje i zgadzają się, żeby korespondencja w tych sprawach prowadzona była bezpośrednio między odnośnemi instytucjami bez pośrednictwa władz dyplomatycznych i konsularnych.