Austria-Polska. Konwencja dotycząca Kasy Chorych Zarządu byłych ces.-król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych. Wiedeń.1924.06.18.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.53.518

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1932 r.

KONWENCJA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrjacką, dotycząca Kasy Chorych Zarządu byłych ces.-król. Austriackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych, podpisana w Wiedniu dnia 18 czerwca 1924 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 18 marca 1931 r. - Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 311).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia osiemnastego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego czwartego roku podpisana została w Wiedniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrjackiej konwencja wraz z załącznikami I, II i III, dotycząca Kasy Chorych Zarządu byłych ces.-król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych, o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA

dotycząca Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

REPUBLIKA AUSTRJACKĄ

ożywione chęcią zawarcia w wykonaniu art. 275 Traktatu w Saint-Germain, konwencji w przedmiocie Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i jej funduszów ubocznych, mianowały swymi pełnomocnikami:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Doktora Zbigniewa SMOLKĘ, Kierownika Oddziału Likwidacyjnego Poselstwa Polskiego w Wiedniu, i

Prezydent Związkowy Republiki Austrjackiej:

Pana Wilhelma THAA, byłego Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Związkowem dla Spraw Społecznych,

którzy, po przedłożeniu swych pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Likwidacji podlega majątek Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych, nadzwyczajnych funduszów zapomogowych i funduszów zapomogowych lekarzy wyżej wspomnianej Kasy, dalej funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces. król. Czeskiej Kolei Zachodniej (k. k. priv. Böhmische Westbahn) oraz funduszów zapomogowych Kolei Północno-Zachodniej (Nordwestbahn) wedle stanu w dniu 7 czerwca 1924 r.
Republice Czeskosłowackiej przyznaje się w całości, wedle stanu w dniu 7 czerwca 1924 r., majątek funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces. król. Czeskiej Kolei Zachodniej. Papiery wartościowe, które winny być oddane, wymienia załącznik I, stanowiący integralną część niniejszej konwencji.
Republice Austrjackiej przyznaje się nieruchomości Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych, składające się z trzech domów mieszkalnych w Wiedniu XIII/4, Hakkingerstrasse 41 - 45 obecnej wartości książkowej 170.907 koron, wynajętych "Gemeinnützige Bau - und Wohnungsgenossenschaft" w Wiedniu, dawniej "Erster Spar- und Bauverein von Bediensteten der k. k. österreichischen Staatsbahnen", jako też wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez nadzwyczajne fundusze zapomogowe wyżej wspomnianej Kasy Chorych wymienionemu stowarzyszeniu w wysokości 147.209 koron. Wspomniane wyżej nieruchomości zostały wynajęte wyżej wymienionemu stowarzyszeniu za oprocentowaniem zgóry w wysokości 41/3% oraz za spłatą ulokowanych funduszów w przeciągu 72 lat wedle planu amortyzacyjnego, i przejdą na własność stowarzyszenia po dokonaniu, zgodnie z umową, amortyzacji ulokowanych funduszów.
Papiery wartościowe, wymienione w załączniku II, stanowiącym integralną część niniejszej konwencji, wraz z kuponami niezrealizowanemi do dnia 7 czerwca 1924 r., rozdziela się wedle klucza podziału, ustalonego za wzajemnem porozumieniem w sposób następujący:

Przypada:

Republice Austrjackiej 33,20%

Królestwu Włoskiemu 2,- %

Rzeczypospolitej Polskiej 20,-%

Królestwu Rumuńskiemu 2,05%

Królestwu Serbów, Chorwatów i Słoweńców 2,75%

Republice Czeskosłowackiej 40,-%

Szczegóły co do podziału papierów zawiera załącznik II; papiery wszystkich rodzajów, wymienione tam jako niewylosowane, zostaną rozdzielone z uwzględnieniem ich podziału na sztuki, w porządku arytmetycznym ich numerów między Państwa narodowe według kolejności ustalonej w poprzednim ustępie.

Różnice, zaznaczone w załączniku II, a wynikające, przy przejęciu za podstawę obliczenia wartości szacunkowych z dnia 15 października 1923 r., z reszt niedających się podzielić w stosunku do udziałów kwotowych, będą wyrównane w koronach austrjackich.

Udziały w obligacjach pożyczek wojennych, przypadające Państwom narodowym z wyjątkiem Austrji stosownie do załączników I i III, będą wydane Republice Austriackiej celem ich zniszczenia.

Republice Austrjackiej przydziela się gotówkę, która istniała w dniu 7 czerwca 1924 r. Republika Austrjacka zobowiązuje się sama zapłacić dług, zaciągnięty w Wojennej Kasie Pożyczkowej przy sposobności subskrypcji obligacyj pożyczki wojennej.
Wszystkie wierzytelności i długi, istniejące między Kasą Chorych Zarządu b. ces- król. Austrjackich Kolei Państwowych i funduszami, wymienionemi w § 1 z jednej strony a b. ces. król. skarbem państwa Austrjackiego z drugiej strony, uważa się za skompensowane.
W wypadku, gdyby w późniejszym terminie zgłoszono wierzytelności do Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i funduszów, wymienionych w § 1, z wyjątkiem funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces. król. Czeskiej Kolei Zachodniej, państwo, którego obywatel korzystał z odnośnej pomocy, przejmie te wierzytelności na własny rachunek w granicach przyznanej temu państwu części majątku.
Republika Austrjacka zobowiązuje się przechowywać w przeciągu lat 10 od wejścia w życie niniejszej konwencji akty i dokumenty pomocnicze, dotyczące Kasy Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i funduszów, wymienionych w § 1, i dozwalać upoważnionym organom Rzeczypospolitej Polskiej na wglądanie w nie i robienie z nich odpisów.

Republika Austrjacka udzieli bezpłatnie pozwolenia na wywóz papierów wartościowych, przypadających Rzeczypospolitej Polskiej, i postara się w razie potrzeby o unieważnienie ich oznaczenia jako austrjackich.

W przeciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej konwencji Rząd austrjacki odda do dyspozycji Poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, albo wskazanej przez nie instytucji w Wiedniu, papiery wartościowe przypadające temu państwu według powyższych postanowień po wyrównaniu w gotówce różnic, wspomnianych w § 4 ustępie 3.

Kasa Chorych Zarządu b. ces. król. Austrjackich Kolei Państwowych i fundusze wspomniane w § 1 uważa się za rozwiązane z dniem 7 czerwca 1924 r.

Po wykonaniu niniejszej konwencji przez Republikę Austrjacka Rzeczpospolita Polska nie będzie jej stawiać na podstawie Traktatu w Saint-Germain żadnych innych żądań w przedmiocie Kasy Chorych i wspomnianych wyżej funduszów.

Konwencja niniejsza zostanie ratyfikowana w możliwie najbliższym czasie i wejdzie w życie w 14 dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych w Wiedniu.

NA DOWÓD CZEGO wymienieni wyżej pełnomocnicy podpisali niniejszą konwencję.

Sporządzono w Wiedniu, w dniu 18 czerwca 1924 r. w dwóch egzemplarzach, które po jednym zostaną wydane każdej z Wysokich układających się Stron.

Za Rzeczpospolitą Polską:

Za Republikę Austrjacką:

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją i załącznikami, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 18 listopada 1931 r.

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr I.

SPIS

papierów wartościowych i obligacyj funduszów zapomogowych b. uprzywilejowanej ces.-król. Czeskiej Kolei Zachodniej.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr II.

Tabela podziału papierów wartościowych (z wyjątkiem obligacyj pożyczki wojennej)

ZAŁĄCZNIK  Nr III.

Tabela podziału obligacyj pożyczki wojennej