Rozdział 3 - Szczegółowe warunki i tryb przechowywania, niszczenia oraz przekazywania archiwom państwowym akt spraw oraz zbędnych urządzeń ewidencyjnych - Archiwizowanie akt spraw komorniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.144.1012

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 2008 r.

Rozdział  3

Szczegółowe warunki i tryb przechowywania, niszczenia oraz przekazywania archiwom państwowym akt spraw oraz zbędnych urządzeń ewidencyjnych

§  10.
Akta spraw, w których zakończono postępowanie, oraz zbędne urządzenia ewidencyjne są przechowywane przez Krajową Radę Komorniczą przez okres określony odpowiednio w § 7 lub 9, przy zastosowaniu zabezpieczeń przed dostępem osób postronnych i przy spełnieniu wymogów bezpieczeństwa przed utratą i zniszczeniem.
§  11.
1.
Okres przechowywania akt spraw i urządzeń ewidencyjnych przez Krajową Radę Komorniczą liczy się od początku roku kalendarzowego następującego po roku, w którym odpowiednio zakończono postępowanie lub zamknięto urządzenie ewidencyjne.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do akt spraw, w których egzekucję umorzono na podstawie art. 883 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.2)). Akta te przekazuje się dopiero po całkowitym rozliczeniu depozytu.
§  12.
1.
Przed przekazaniem akt spraw Krajowej Radzie Komorniczej należy sprawdzić, czy w aktach tych zostały rozliczone opłaty, zaliczki oraz sumy depozytowe. O wynikach sprawdzenia czyni się wzmiankę na okładce akt.
2.
Przekazanie akt spraw Krajowej Radzie Komorniczej należy odnotować w repertorium, wpisując w rubryce "uwagi", przy właściwym numerze sprawy, datę przekazania i pozycję spisu zdawczo-odbiorczego.
3. 1
Komornik przekazuje akta spraw Krajowej Radzie Komorniczej najpóźniej w ciągu trzech lat od zakończenia postępowania, a zbędne urządzenia ewidencyjne najpóźniej w ciągu trzech lat od ich zamknięcia.
4.
Przekazanie akt spraw i zbędnych urządzeń ewidencyjnych odbywa się na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego.
§  13.
1.
Zarządzenie o przekazaniu akt spraw i zbędnych urządzeń ewidencyjnych, o których mowa w § 4, do właściwego miejscowo archiwum państwowego, wydaje prezes sądu, przy którym działa komornik.
2.
Akta spraw i zbędne urządzenia ewidencyjne, niestanowiące materiałów archiwalnych, podlegają zniszczeniu. Prezes sądu powołuje komisję w celu przeprowadzenia czynności związanych z niszczeniem akt. Komisji przewodniczy komornik.
3.
Komisja, o której mowa w ust. 2, może, w uzasadnionych wypadkach, dokonać zmiany kwalifikacji archiwalnej dokumentów kategorii B na kategorię A lub przedłużyć ustalony pierwotnie czas przechowywania dokumentów kategorii B. Komisja nie może dokonać zmiany kwalifikacji akt spraw zaliczonych do kategorii A.
4.
Z przeprowadzonych prac przewodniczący komisji sporządza protokół i przedstawia prezesowi sądu do zatwierdzenia. Protokół ten zalicza się do kategorii A.
5.
Przekazanie do zniszczenia akt spraw i innych zbędnych urządzeń ewidencyjnych, niestanowiących materiałów archiwalnych, następuje po uzyskaniu zgody dyrektora właściwego miejscowo archiwum państwowego.
1 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2008 r. (Dz.U.08.162.1007) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 września 2008 r.