Art. 4. - Apteki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.
Art.  4.
1.
Przy wykonywaniu w aptece czynności fachowych, polegających w szczególności na wyrobie i wydawaniu leków i artykułów sanitarnych oraz sprawdzaniu ich jakości i tożsamości, powinni być zatrudnieni farmaceuci, tj. osoby, które ukończyły studia farmaceutyczne w polskiej szkole wyższej bądź studia za granicą, uznane w Państwie Polskim za równorzędne, albo z mocy obowiązujących przepisów uzyskały tytuł prowizora farmacji bądź pomocnika aptekarskiego.
2.
Minister Zdrowia ustali, jakie czynności z określonych w ust. 1 mogą być wykonywane w poszczególnych typach aptek przez osoby nie będące farmaceutami.
3.
Nie wolno zatrudniać w aptekach przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 1 osób, które:
1)
nie dopełniły obowiązku rejestracji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 28 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia,
2)
ujawniają niezdolność do wykonywania tych czynności, wywołaną chorobą psychiczną, narkomanią, alkoholizmem, niedołęstwem lub kalectwem.
4.
Stwierdzenie okoliczności określonych w ust. 3 pkt 2 następuje w drodze orzeczenia specjalnej komisji lekarskiej na zasadach oraz zgodnie z trybem ustalonym przez Ministra Zdrowia.
5.
Minister Zdrowia określi w drodze rozporządzenia obowiązki pracowników wymienionych w ust. 1 i 2.
6. 1
Normy wynagrodzenia pracowników wymienionych w ust. 1 i 2 ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.

.................................................

1 Art. 4 ust. 6 zmieniony przez art. 5 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.