Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Aplikanci sądowi i prokuratorscy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.109.491

Akt utracił moc
Wersja od: 18 listopada 1993 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Liczbę stanowisk aplikantów etatowych dla sądów wojewódzkich oraz prokuratur wojewódzkich określa Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny.
§  2.
W odniesieniu do aplikantów prokuratorskich i kandydatów na aplikację prokuratorską określone w rozporządzeniu kompetencje prezesa sądu apelacyjnego i wojewódzkiego oraz kolegium sądu wojewódzkiego przysługują odpowiednio prokuratorowi wojewódzkiemu.
§  3.
Zgłoszenia kandydatów na aplikantów przyjmuje prezes sądu wojewódzkiego w terminie do dnia 31 maja każdego roku.
§  4.
1.
Prezes sądu apelacyjnego, mianując aplikanta w okręgu danego sądu wojewódzkiego, przydziela go jednocześnie - na wniosek kolegium tego sądu - do określonego sądu rejonowego (prokuratury rejonowej).
2.
W toku aplikacji aplikant może być skierowany zgodnie z harmonogramem aplikacji do innego sądu (prokuratury) niż określony w ust. 1.
§  5.
1.
Zwolnienie aplikanta następuje, jeżeli aplikant:
1)
zrzekł się stanowiska,
2)
bez usprawiedliwionej przyczyny nie zgłosił się do pracy w terminie określonym w akcie mianowania,
3)
nie czyni postępów w toku aplikacji lub rażąco narusza inne obowiązki aplikanta,
4)
z powodu choroby lub ułomności został orzeczeniem komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia uznany za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków aplikanta.
2.
Zwolnienie aplikanta w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 3 i 4 następuje na wniosek kolegium sądu wojewódzkiego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, a w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 - na mocy porozumienia stron - z dniem określonym przez prezesa sądu apelacyjnego.
§  6.
O mianowaniu i zwolnieniu aplikanta prezes sądu apelacyjnego zawiadamia Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
§  7.
Aplikant jest obowiązany:
1)
sumiennie wypełniać obowiązki wynikające ze ślubowania, wykonywać polecenia przełożonego, dbać w czasie pracy i poza pracą o powagę sądu (prokuratury) i instytucji, w której odbywa aplikację,
2)
stale podnosić poziom swojej wiedzy zawodowej, a zwłaszcza zapoznawać się z czynnościami sędziego (prokuratora) i pracą sekretariatu.
§  8.
1.
Zadania aplikanta i ich wymiar określa osoba kierująca jego szkoleniem.
2.
Jeżeli wymagają tego względy służbowe, aplikant jest obowiązany wykonywać czynności także poza miejscem urzędowania sądu, prokuratury lub instytucji, w której odbywa aplikację.
§  9.
1.
Aplikant nie może wykonywać dodatkowych zajęć, utrudniających pełnienie obowiązków lub uchybiających jego godności lub instytucji, w której odbywa aplikację.
2.
Aplikant nie może podjąć dodatkowego zatrudnienia bez uzyskania zgody prezesa sądu wojewódzkiego.
3.
Jeżeli aplikant nie może pełnić swoich obowiązków z powodu choroby lub innej uzasadnionej przyczyny, powinien o tym niezwłocznie zawiadomić prezesa sądu, w którym aktualnie odbywa praktykę, oraz kierownika szkolenia; na żądanie kierownika szkolenia powinien złożyć odpowiednie dowody i wyjaśnienia.
4.
Aplikantowi przysługuje miesięczny płatny urlop szkoleniowy w okresie poprzedzającym egzamin końcowy.
§  10.
1.
Do okresu aplikacji nie zalicza się nieobecności aplikanta w pracy trwającej dłużej niż 30 dni w ciągu roku, bez względu na przyczynę nieobecności; nie dotyczy to urlopu wypoczynkowego i szkoleniowego.
2.
Do okresu aplikacji po zdaniu kolokwium zalicza się okres służby wojskowej aplikanta, odbytej w sądzie wojskowym lub prokuraturze wojskowej.
3.
Jeżeli aplikant wykazuje się dobrymi postępami w szkoleniu, Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny może w wyjątkowych wypadkach zaliczyć do okresu aplikacji nieobecność aplikanta trwającą dłużej niż wymieniono w ust. 1 lub okres służby wojskowej aplikanta odbytej w innych jednostkach niż wymienione w ust. 2 o profilu szkolenia lub zadaniach zbliżonych do pracy sędziego lub prokuratora.
§  11.
1.
Do okresu aplikacji sądowej zalicza się okres aplikacji prokuratorskiej, a do okresu aplikacji prokuratorskiej - okres aplikacji sądowej.
2.
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny może zaliczyć do okresu aplikacji sądowej (prokuratorskiej) okres aplikacji adwokackiej, radcowskiej lub notarialnej, nie dłuższy jednak niż rok.