Rozdział 3 - Przebieg aplikacji. - Aplikanci sądowi i notarialni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.37.195

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1990 r.

Rozdział  3

Przebieg aplikacji.

§  10.
1.
Aplikant odbywa praktykę w sądzie rejonowym i wojewódzkim, państwowym biurze notarialnym i prokuraturze w zakresie spraw rozpoznawanych w tych jednostkach.
2.
Prezes sądu wojewódzkiego może delegować aplikanta do odbycia praktyki również w innych jednostkach organizacyjnych.
3.
Na praktykę do prokuratury na okres miesiąca deleguje aplikanta prezes sądu wojewódzkiego w porozumieniu z prokuratorem wojewódzkim.
§  11.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego wyznacza dla jednego lub kilku aplikantów sędziego patrona spośród sędziów sądu wojewódzkiego. Sędzią patronem może być wyznaczony również sędzia sądu rejonowego wyróżniający się wysokimi kwalifikacjami.
2.
Sędzia patron kieruje szkoleniem aplikanta przez cały okres aplikacji i współdziała w tym zakresie z osobami szkolącymi aplikanta.
§  12.
1.
Prezes sądu lub kierownik innej jednostki, do której przydzielono lub delegowano aplikanta, wyznacza osobę szkolącą aplikanta (sędziego, prokuratora, notariusza, komornika itp.).
2.
Osoba szkoląca aplikanta zapoznaje aplikanta z czynnościami należącymi do zakresu jej obowiązków.
3.
Osoba szkoląca aplikanta przedstawia sędziemu patronowi pisemną opinię o przebiegu praktyki i postępach poczynionych przez aplikanta, niezwłocznie po zakończeniu szkolenia aplikanta pod jej kierunkiem. Na podstawie opinii osób szkolących aplikanta oraz własnych spostrzeżeń sędzia patron sporządza przed egzaminem sędziowskim końcową opinię o aplikancie, zawierającą również szczegółową charakterystykę aplikanta. Opinię tę dołącza się do akt służbowych aplikanta.
§  13.
1.
Nadzór nad przebiegiem szkolenia aplikantów sprawuje prezes sądu wojewódzkiego.
2.
Prezes sądu wojewódzkiego może powierzyć wyznaczonemu sędziemu tego sądu (wojewódzkiemu kierownikowi szkolenia) sprawy związane ze szkoleniem aplikantów, a w szczególności:
1)
opracowywanie planów praktyk aplikantów,
2)
organizację zajęć seminaryjnych,
3)
współdziałanie z sędziami patronami i osobami szkolącymi aplikantów.
§  14.
1.
W sądach wojewódzkich prowadzi się obowiązkowe seminarium dla aplikantów. Na zajęcia seminaryjne przeznacza się co najmniej jeden dzień w tygodniu. Przedmiotem szkolenia seminaryjnego są stosowanie prawa w sądach oraz inne dziedziny wiedzy potrzebne do wykonywania funkcji sędziego (np. z dziedziny etyki i kultury sądzenia).
2.
Osoby prowadzące zajęcia seminaryjne wyznacza prezes sądu wojewódzkiego po uzyskaniu opinii kolegium administracyjnego.
3.
Minister Sprawiedliwości może powierzyć określonemu sądowi wojewódzkiemu prowadzenie seminarium dla aplikantów z kilku okręgów sądów wojewódzkich.
§  15.
Aplikantowi przysługuje miesięczny urlop szkoleniowy w okresie bezpośrednio poprzedzającym egzamin sędziowski.
§  16.
1.
Do okresu aplikacji nie zalicza się nieobecności aplikanta w pracy, trwającej dłużej niż 30 dni w ciągu roku, bez względu na przyczynę. Nie dotyczy to urlopu wypoczynkowego i szkoleniowego.
2.
Prezes sądu wojewódzkiego może w wyjątkowych wypadkach zaliczyć do okresu aplikacji nieobecność aplikanta trwającą dłużej niż 30 dni w ciągu roku, jeżeli aplikant wykazuje się dobrymi postępami w szkoleniu.
§  17.
Minister Sprawiedliwości może zaliczyć do okresu aplikacji sądowej roczny okres aplikacji arbitrażowej, notarialnej, prokuratorskiej, radcowskiej lub adwokackiej.