Rozdział 1 - Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy. - Aplikanci sądowi i notarialni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.37.195

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1990 r.

Rozdział  1

Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy.

§  1.
1.
Liczbę stanowisk aplikantów dla poszczególnych sądów wojewódzkich określa Minister Sprawiedliwości.
2.
Zgłoszenia kandydatów na aplikantów przyjmuje prezes sądu wojewódzkiego w terminie do 15 maja każdego roku.
§  2.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego wyznacza termin egzaminu kwalifikacyjnego dla kandydatów na aplikantów; o terminie egzaminu zawiadamia Ministra Sprawiedliwości oraz kandydatów co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
2.
Kandydaci na aplikantów składają egzamin przed komisją wyłonioną przez kolegium administracyjne, której przewodniczy prezes sądu wojewódzkiego; komisja ocenia również, czy kandydaci odpowiadają wymaganiom wymienionym w art. 50 lit. a) i c) Prawa o ustroju sądów powszechnych. W egzaminie może uczestniczyć przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości oraz na zaproszenie prezesa sądu wojewódzkiego - samodzielny pracownik szkoły wyższej, a także przedstawiciel organizacji politycznej i społecznej.
3.
Egzamin kwalifikacyjny obejmuje sprawdzenie wiadomości z zakresu prawa sądowego oraz z innych dziedzin wiedzy potrzebnych do wykonywania funkcji sędziego.
§  3.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego mianuje aplikantów spośród tych kandydatów, którzy zdali egzamin i uzyskali pozytywną ocenę komisji egzaminacyjnej, biorąc pod uwagę również wyniki w nauce osiągnięte przez kandydata w czasie studiów. Mianowanie następuje po zasięgnięciu opinii kolegium administracyjnego.
2.
O mianowaniu aplikanta prezes sądu wojewódzkiego zawiadamia niezwłocznie Ministra Sprawiedliwości.
§  4.
1.
Równocześnie z mianowaniem prezes sądu wojewódzkiego przydziela aplikanta do sądu rejonowego. Późniejsze przydzielenie aplikanta do innego sądu następuje w drodze przeniesienia lub delegacji służbowej.
2.
Przeniesienie lub delegowanie aplikanta do okręgu innego sądu wojewódzkiego należy do Ministra Sprawiedliwości.
§  5.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego zwalnia aplikanta, jeżeli aplikant:
1)
zrzeknie się stanowiska,
2)
bez usprawiedliwionej przyczyny nie zgłosi się do pracy niezwłocznie po nawiązaniu z nim stosunku pracy,
3)
nie daje rękojmi należytego wykonywania obowiązków aplikanta,
4)
z powodu choroby lub ułomności został orzeczeniem komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia uznany za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków aplikanta,
5)
bez uzasadnionej przyczyny odmówił poddania się badaniu lekarskiemu przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
2.
Zwolnienie aplikanta w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 3-5 następuje po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu i uzyskaniu opinii kolegium administracyjnego, a w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 - z dniem określonym przez prezesa sądu wojewódzkiego.
3.
Prezes sądu wojewódzkiego po zasięgnięciu opinii kolegium administracyjnego może zwolnić aplikanta, który złożył egzamin sędziowski, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
4.
O zwolnieniu aplikanta prezes sądu wojewódzkiego zawiadamia Ministra Sprawiedliwości.