Rozdział 3 - Aplikacja prokuratorska i egzamin prokuratorski - Aplikacja sądowa i prokuratorska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.154.1283

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 2006 r.

Rozdział  3

Aplikacja prokuratorska i egzamin prokuratorski

§  35. 
1.  22
 Nie później niż 21 dni przed terminem konkursu Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny powołuje komisję, która składa się z 5 prokuratorów, w tym przedstawiciela prokuratora apelacyjnego, który przewodniczy komisji. W charakterze obserwatorów, na zaproszenie przewodniczącego komisji, w jej pracach uczestniczyć może przedstawiciel Rady Prokuratorów oraz pracownik naukowo-dydaktyczny, zatrudniony na wyższej uczelni i posiadający tytuł lub stopień naukowy z dziedziny nauk prawnych. Przewodniczący komisji wyznacza spośród członków komisji sekretarza komisji.
2. 
Komisja egzaminacyjna ocenia, czy kandydat na aplikanta odpowiada wymaganiom określonym w ustawie z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze.
§  36.  23
 (uchylony).
§  37. 
1. 
Prokurator apelacyjny, mianując aplikanta w okręgu danej prokuratury okręgowej, przydziela go jednocześnie, na wniosek prokuratora okręgowego, do określonej prokuratury rejonowej.
2. 
W toku aplikacji aplikant może być skierowany, zgodnie z harmonogramem aplikacji, do innej prokuratury niż określona w ust. 1.
§  38. 
Mianowanie aplikanta wygasa, jeżeli osoba mianowana, bez usprawiedliwionej przyczyny, nie podejmuje wykonywania obowiązków w terminie określonym w akcie mianowania.
§  39. 
1. 
Zwolnienie aplikanta w toku aplikacji następuje, jeżeli aplikant:
1)
zrzekł się stanowiska;
2)
nie czyni postępów w toku aplikacji, a zwłaszcza uzyskał dwie negatywne opinie patronów;
3)
rażąco narusza obowiązki aplikanta;
4)
został uznany za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków aplikanta.
2. 
Zwolnienie aplikanta następuje z dniem określonym w decyzji prokuratora apelacyjnego.
§  40. 
Prowadzenie zajęć seminaryjnych dla aplikantów prokuratorskich Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny powierza określonej prokuraturze apelacyjnej lub, na wniosek prokuratora apelacyjnego, prokuraturze okręgowej.
§  41. 
Aplikant odbywa praktykę zgodnie z harmonogramem aplikacji, w szczególności w:
1)
prokuraturze rejonowej, w tym w sekretariacie prokuratury - 17 miesięcy;
2)
prokuraturze okręgowej - wydziale postępowania przygotowawczego - 2 miesiące;
3)
prokuraturze okręgowej - wydziale postępowania sądowego 2 miesiące;
4)
prokuraturze okręgowej - wydziale śledczym lub wydzielonej komórce śledczej - 2 miesiące;
5)
sądzie rejonowym - wydziale karnym - 2 miesiące;
6)
sądzie rejonowym - wydziale cywilnym - 1 miesiąc;
7)
sądzie okręgowym - wydziale cywilnym I instancji - 1 miesiąc;
8)
sądzie rejonowym - wydziale rodzinnym i nieletnich - 1 miesiąc;
9)
sądzie rejonowym - wydziale gospodarczym - 1 miesiąc;
10)
sądzie okręgowym - wydziale karnym odwoławczym - 1 miesiąc;
11)
laboratorium kryminalistycznym wojewódzkiej komendy policji - 1 miesiąc;
12)
innych placówkach (fakultatywnie) - 1 miesiąc.
§  42. 
Przedmiotem zajęć seminaryjnych jest:
1)
prawo karne materialne - nie mniej niż 160 godzin;
2)
prawo karne procesowe - nie mniej niż 170 godzin;
3)
prawo i postępowanie cywilne - nie mniej niż 80 godzin;
4)
prawo administracyjne - nie mniej niż 70 godzin;
5)
prawo gospodarcze - nie mniej niż 80 godzin;
6)
kryminalistyka oraz nauki pokrewne (medycyna sądowa, psychiatria i psychologia sądowa) - nie mniej niż 120 godzin;
7)
zagadnienia konstytucyjne i ustrojowe, prawo europejskie, ustawa o prokuraturze, organizacja prokuratur oraz innych organów ochrony prawnej - nie mniej niż 40 godzin;
8)
etyka zawodowa - nie mniej niż 10 godzin;
9)
metodyka pracy prokuratora - nie mniej niż 40 godzin.
§  43. 
1. 
Aplikanci składają egzamin prokuratorski przed komisją egzaminacyjną prokuratury apelacyjnej, powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
2. 
Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, którym jest prokurator apelacyjny lub jego zastępca, sekretarza, którym jest właściwy kierownik szkolenia lub osoba wykonująca jego obowiązki, pięciu do dziewięciu prokuratorów - specjalistów z różnych dziedzin prawa oraz przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
3. 
Podczas egzaminu mogą być obecni prokuratorzy okręgowi oraz osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji, które nie mogą brać udziału w naradzie rozstrzygającej o wynikach egzaminu.
§  44. 
Termin rozpoczęcia egzaminu prokuratorskiego nie może zostać wyznaczony później niż w trzydziestym dniu od dnia zakończenia aplikacji.
§  45. 
1. 
Część pisemna egzaminu prokuratorskiego odbywa się w obecności co najmniej dwóch członków komisji egzaminacyjnej, trwa dwa dni i obejmuje:
1)
prawo karne procesowe - 6 godzin;
2)
prawo cywilne procesowe - 3 godziny;
3)
prawo administracyjne - 3 godziny.
2. 
Część pisemna polega na sporządzeniu apelacji od wyroku w sprawie karnej, sprzeciwu lub skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz pozwu (wniosku) w sprawie cywilnej na podstawie akt zakwalifikowanych przez komisję egzaminacyjną lub opracowanych na potrzeby egzaminu, w przypadku zaś prawa administracyjnego na podstawie kazusu opracowanego przez komisję egzaminacyjną.
4. 
Przedmiotami części ustnej egzaminu są:
1)
prawo karne materialne;
2)
prawo karne procesowe;
3)
prawo cywilne materialne i postępowanie cywilne;
4)
prawo administracyjne;
5)
prawo gospodarcze;
6)
zagadnienia konstytucyjne i ustrojowe, prawo europejskie, ustawa o prokuraturze oraz organizacja prokuratur i innych organów ochrony prawnej;
7)
kryminalistyka;
8)
medycyna sądowa, psychiatria i psychologia sądowa.
§  46. 
1. 
Aplikanci, którzy uzyskali zezwolenie, o którym mowa w § 33 ust. 1, składają egzamin nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia ukończenia aplikacji przed komisją egzaminacyjną powołaną w Ministerstwie Sprawiedliwości, w trybie określonym w § 43, z tym że przewodniczącym komisji jest przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego, wytypowany z grona prokuratorów Prokuratury Krajowej lub prokuratorów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości.
2. 
Aplikanci, którzy nie zdali egzaminu, mogą składać go ponownie tylko raz, przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 1.
§  47. 
Do aplikacji odbywanej w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury stosuje się przepisy odrębne.
§  48.  24
 Do aplikacji, kolokwium i egzaminu prokuratorskiego stosuje się odpowiednio przepisy § 14, § 14a ust. 2 i 3, § 15, § 16 ust. 1 i 2, § 17, § 19, § 21-24, § 26, § 27, § 28 ust. 3, § 29, § 30 ust. 1 i 3, § 31, § 32, § 33 ust. 1, 2, 5 i 6, § 34.
22 § 35 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2006 r. (Dz.U.06.60.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.
23 § 36 uchylony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2006 r. (Dz.U.06.60.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.
24 § 48 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2006 r. (Dz.U.06.60.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.