Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Aplikacja sądowa i prokuratorska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.154.1283

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 2006 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko aplikanta sądowego i prokuratorskiego, obowiązki związane z zajmowaniem stanowiska aplikanta, organizację aplikacji sądowej i prokuratorskiej, zakres egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego, skład komisji egzaminacyjnej, sposób powoływania i wysokość wynagrodzenia jej członków oraz tryb postępowania komisji egzaminacyjnej.
§  2. 
W odniesieniu do aplikantów prokuratorskich i kandydatów na aplikację prokuratorską, określone w rozporządzeniu kompetencje prezesa sądu apelacyjnego przysługują odpowiednio prokuratorowi apelacyjnemu, a kompetencje prezesa sądu okręgowego - prokuratorowi okręgowemu.
§  3.  1
 Zgłoszenia kandydatów na aplikantów przyjmuje prezes sądu apelacyjnego w terminie wskazanym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 14 ust. 3.
§  4. 
O mianowaniu, zwolnieniu, odwołaniu i przeniesieniu aplikanta oraz o wygaśnięciu mianowania w przypadku niepodjęcia wykonywania obowiązków w terminie określonym w akcie mianowania prezes sądu apelacyjnego zawiadamia Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.
§  5. 
1. 
Prezes sądu apelacyjnego może, w obszarze właściwości sądu apelacyjnego na wniosek prezesa sądu okręgowego, przenieść aplikanta na jego pisemny wniosek do sądu w obszarze właściwości innego sądu okręgowego, po uzyskaniu zgody prezesa tego sądu.
2. 
Prezes sądu apelacyjnego może przenieść aplikanta na jego pisemny wniosek do sądu okręgowego w obszarze właściwości innego sądu apelacyjnego, w uzgodnieniu z właściwym prezesem sądu apelacyjnego i po uzyskaniu zgody prezesa sądu okręgowego, w którym aplikant zamierza kontynuować aplikację.
§  6. 
Aplikant jest obowiązany:
1)
sumiennie wykonywać powierzone obowiązki i polecenia przełożonego oraz dbać w czasie pracy i poza pracą o powagę sądu i prokuratury;
2)
uczestniczyć w zajęciach szkoleniowych;
3)
stale podnosić poziom swojej wiedzy zawodowej.
§  7. 
1. 
Zadania aplikanta i sposób ich wykonania określają osoby kierujące jego szkoleniem.
2. 
Jeżeli wymagają tego względy służbowe, aplikant jest obowiązany wykonywać czynności także poza miejscem urzędowania sądu lub prokuratury, w których odbywa aplikację.
§  8. 
1. 
Aplikant bez zgody prezesa sądu okręgowego nie może wykonywać dodatkowego zatrudnienia i innych zajęć utrudniających pełnienie obowiązków aplikanta.
2. 
Jeżeli aplikant nie może pełnić swoich obowiązków z powodu choroby lub innej uzasadnionej przyczyny, powinien o tym niezwłocznie zawiadomić prezesa sądu, w którym aktualnie odbywa praktykę, oraz właściwego kierownika szkolenia, na którego żądanie powinien złożyć odpowiednie dowody i wyjaśnienia.
3. 
Aplikantowi w czasie trwania aplikacji przysługuje miesięczny płatny urlop szkoleniowy w okresie poprzedzającym egzamin końcowy.
§  9. 
1. 
Do okresu aplikacji nie zalicza się nieobecności aplikanta w pracy trwającej łącznie dłużej niż 30 dni w każdym roku aplikacji, bez względu na przyczynę nieobecności; nie dotyczy to przysługujących aplikantom urlopów.
2. 
Do okresu aplikacji zalicza się okres odbytego przez aplikanta w sądzie wojskowym lub prokuraturze wojskowej przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych, nie dłuższy niż rok.
3. 
Jeżeli aplikant wykazuje znaczne postępy w szkoleniu, prezes sądu apelacyjnego może, w wyjątkowych przypadkach, na wniosek prezesa sądu okręgowego, zaliczyć do okresu aplikacji nieobecność aplikanta trwającą dłużej niż 30 dni lub okres przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych, odbytego w innych jednostkach niż określone w ust. 2 o profilu szkolenia lub zadaniach zbliżonych do pracy sędziego lub prokuratora.
4. 
Aplikant, któremu nie zaliczono nieobecności w pracy do okresu aplikacji w trybie, o którym mowa w ust. 3, może na wniosek prezesa sądu okręgowego, za zgodą prezesa sądu apelacyjnego, po rozwiązaniu stosunku służbowego, w okresie nie dłuższym niż rok, uzupełnić wymagane szkolenie w systemie aplikacji pozaetatowej.
§  10. 
Zajęcia seminaryjne mogą być organizowane wspólnie dla aplikantów sądowych i prokuratorskich.
§  11. 
1.  2
 Minister Sprawiedliwości zalicza, na wniosek aplikanta, który po przeprowadzeniu konkursu na aplikację sądową i mianowaniu przez prezesa sądu apelacyjnego odbywa aplikację sądową, okres odbytej aplikacji prokuratorskiej. Przepis stosuje się odpowiednio do zaliczania aplikantowi odbywającemu aplikację prokuratorską okresu odbytej aplikacji sądowej.
2. 
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny może zaliczyć do okresu aplikacji sądowej lub prokuratorskiej okres aplikacji adwokackiej, radcowskiej lub notarialnej, nie dłuższy niż rok.
§  12. 
1. 
Aplikant pozaetatowy odbywa aplikację dwa dni w tygodniu, przy czym zajęcia praktyczne, na jego wniosek, mogą być łączone.
2. 
Do okresu aplikacji nie zalicza się nieobecności aplikanta pozaetatowego w zajęciach praktycznych i seminaryjnych trwających, bez względu na przyczynę, dłużej niż 10 dni w każdym roku aplikacji; nie dotyczy to nieobecności z powodu urlopów.
3. 
Prezes sądu apelacyjnego, po zasięgnięciu opinii prezesa sądu okręgowego, może w szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielić aplikantowi pozaetatowemu, który zaliczył kolokwium, zezwolenia na przerwę w odbywaniu aplikacji na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
4.  3
 Aplikant pozaetatowy, którego nieobecności przekraczają liczbę dni wskazaną w ust. 2, może, po pozytywnym zaopiniowaniu prezesa sądu okręgowego, za zgodą prezesa sądu apelacyjnego, po zakończeniu aplikacji, w okresie nie dłuższym niż rok, uzupełnić wymagane szkolenie.
§  13. 
1.  4
 Do aplikantów pozaetatowych nie stosuje się przepisów § 8 ust. 1, 3 i § 9 ust. 1.
2. 
Aplikant pozaetatowy każdorazowo zawiadamia prezesa sądu okręgowego o podjętym zatrudnieniu lub zajęciu.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2006 r. (Dz.U.06.60.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.
2 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2006 r. (Dz.U.06.60.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.
3 § 12 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2006 r. (Dz.U.06.60.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.
4 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2006 r. (Dz.U.06.60.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 kwietnia 2006 r.