Art. 7. - Akt dotyczący wyboru członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich. Bruksela.1976.09.20.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.90.864/10

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 maja 2004 r.
Artykuł  7 8

 

1. 9
 Mandatu członka Parlamentu Europejskiego nie można łączyć z funkcją:
-
członka rządu Państwa Członkowskiego,
-
członka Komisji Wspólnot Europejskich,
-
sędziego, rzecznika generalnego lub sekretarza Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich lub Sądu Pierwszej Instancji,
-
członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego
-
członka Trybunału Obrachunkowego Wspólnot Europejskich,
-
Rzecznika Praw Obywatelskich Wspólnot Europejskich
-
członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,
-
członka Komitetu Regionów,
-
członka komitetów lub innych organów utworzonych na mocy Traktatów ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej w celu zarządzania funduszami Wspólnot lub wykonywania stałych bezpośrednich zadań administracyjnych,
-
członka Rady Dyrektorów, Komitetu Zarządzającego lub pracownika Europejskiego Banku Inwestycyjnego,
-
czynnego urzędnika lub pracownika instytucji Wspólnot Europejskich lub wyspecjalizowanych organów przy nich ustanowionych lub Europejskiego Banku Centralnego.
2.
Od wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku mandatu członka Parlamentu Europejskiego nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym.

W drodze odstępstwa od tej zasady i bez uszczerbku dla ustępu 3:

-
członkowie irlandzkiego parlamentu krajowego wybierani do Parlamentu Europejskiego w następnych wyborach mogą mieć podwójny mandat do czasu kolejnych wyborów do irlandzkiego parlamentu krajowego, kiedy to pierwszy akapit niniejszego ustępu będzie mieć zastosowanie,
-
członkowie parlamentu Zjednoczonego Królestwa, którzy są także członkami Parlamentu Europejskiego podczas pięcioletniej kadencji poprzedzającej wybory do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku mogą mieć podwójny mandat do czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, kiedy to pierwszy akapit niniejszego ustępu będzie mieć zastosowanie.
3.
Ponadto każde Państwo Członkowskie może, w sytuacjach, o których mowa w artykule 8, rozszerzyć zasady na płaszczyźnie krajowej dotyczące zakazu łączenia funkcji.
4.
Członkowie Parlamentu Europejskiego którzy, podczas wymienionego w artykule 5 okresu 5 lat, przyjmą funkcję określoną w ustępie 1, 2 i 3, zostaną zastąpieni zgodnie z artykułem 13.
8 Art. 7 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 1 i 7 oraz art. 2 ust. 1 i 2 decyzji Rady nr 2002/772/WE, Euratom z dnia 25 czerwca i 23 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.283.1) zmieniającej nin. Akt w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
9 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 5 pkt 2 Traktatu z Amsterdamu zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej, traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie i niektóre związane z nimi akty (Dz.U.04.90.864/31) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.