Rozdział 6 - Pracownicy nauki w akademiach wojskowych. - Akademie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.9.56

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1960 r.

Rozdział  VI.

Pracownicy nauki w akademiach wojskowych.

1.
Pracownicy nauki akademii wojskowych dzielą się na samodzielnych i pomocniczych.
2.
Pracownikami nauki są oficerowie zawodowi i osoby cywilne, powołane na stanowiska samodzielnych i pomocniczych pracowników nauki, określone w art. 88 ustawy o szkołach wyższych.
3.
Na pracownikach nauki akademii wojskowych ciążą obowiązki określone w art. 99 i 100 ustawy o szkołach wyższych.
4.
Prawa i obowiązki pracowników nauki będących oficerami zawodowymi, wynikające z pełnienia służby wojskowej, określają przepisy o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych.
5.
Pracowników nauki będących oficerami zawodowymi wyznacza się na stanowiska służbowe w akademiach wojskowych i zwalnia się z tych stanowisk na zasadach przewidzianych w przepisach o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych, z zastrzeżeniami wynikającymi z niniejszej ustawy.

Na stanowisko samodzielnego pracownika nauki w akademii wojskowej można powołać osobę, która posiada kwalifikacje naukowe określone w art. 90 ustawy o szkołach wyższych.

Na stanowisko docenta etatowego w akademii wojskowej powołuje Minister Obrony Narodowej. Powołanie na stanowisko docenta etatowego w zakresie nauk innych niż wojskowe, objętych kierunkiem naukowym akademii, następuje w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego, a w zakresie nauk medycznych - ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.

1.
Na stanowiska profesorów nadzwyczajnych i profesorów zwyczajnych w akademii wojskowej powołuje się w trybie określonym w art. 92 ust. 1-3 ustawy o szkołach wyższych z następującymi zmianami:
1)
powołanie na stanowiska profesorów nadzwyczajnych i profesorów zwyczajnych następuje:
a)
w odniesieniu do osób powoływanych na stanowiska w zakresie nauk wojskowych - na wniosek Ministra Obrony Narodowej zgłoszony po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego,
b)
w odniesieniu do osób powoływanych na stanowiska w zakresie innych nauk objętych kierunkiem naukowym akademii - na wniosek Ministra Obrony Narodowej zgłoszony w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego, a w zakresie nauk medycznych - ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia;
2)
wysuwanie kandydatów na stanowiska profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego należy do rady wydziału akademii.
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb wysuwania kandydatów na profesorów nadzwyczajnych i profesorów zwyczajnych przez rady wydziałów akademii oraz tryb postępowania w tych sprawach.
1.
Minister Obrony Narodowej może z pominięciem przepisów art. 44 wyznaczyć oficera o odpowiednich kwalifikacjach chociażby nie posiadał wymaganego stopnia naukowego lub tytułu naukowego, na stanowisko etatowe przewidziane dla samodzielnego pracownika nauki w akademii wojskowej w zakresie nauk wojskowych.
2.
Minister Obrony Narodowej ustali w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego dyscypliny, w zakresie których można wyznaczyć oficerów na stanowiska w trybie określonym w ust. 1.
1.
Na stanowisko pomocniczego pracownika nauki można powołać:
1)
na stanowisko asystenta lub starszego asystenta - osobę posiadającą tytuł oficera dyplomowanego, magistra, magistra-inżyniera lub lekarza,
2)
na stanowisko adiunkta - osobę posiadającą stopień naukowy doktora.
2.
Minister Obrony Narodowej może określić przypadki, w których dla powołania na stanowisko adiunkta w zakresie nauk wojskowych nie jest wymagane posiadanie stopnia naukowego doktora. W zakresie innych nauk objętych kierunkiem naukowym akademii Minister Obrony Narodowej określa te przypadki w porozumieniu z zainteresowanym ministrem.
3.
Pomocniczy pracownik nauki wykonuje pracę naukową i dydaktyczną pod kierownictwem samodzielnego pracownika nauki.
4.
Warunki, którym powinni odpowiadać kandydaci na pomocniczych pracowników nauki, będący oficerami zawodowymi, oraz zasady i tryb ich powoływania i zwalniania określi Minister Obrony Narodowej.
1.
Oficer powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego lub profesora zwyczajnego na podstawie art. 44, uzyskuje tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego lub profesora zwyczajnego.
2.
Tytuły naukowe profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego są dożywotnie i zwolnienie oficera z wojskowej służby zawodowej nie powoduje ich utraty.
3.
Pozbawienie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego lub profesora zwyczajnego może nastąpić jedynie w razie skazania na karę więzienia za przestępstwo popełnione z chęci zysku lub z innych niskich pobudek, ukarania karą dyscyplinarną usunięcia z wojskowej służby zawodowej lub w razie utraty stopnia oficerskiego.
4.
O pozbawieniu tytułu naukowego orzeka Rada Państwa.
5.
W razie skazania na karę utraty praw publicznych lub obywatelskich praw honorowych albo na karę degradacji utrata tytułu naukowego z mocy prawa.
1.
Do powoływania osób cywilnych na stanowiska pracowników nauki w akademiach wojskowych, przenoszenia i zwalniania z tych stanowisk oraz do obowiązków i praw tych pracowników, jak również ich odpowiedzialności dyscyplinarnej stosuje się odpowiednio przepisy art. 88-98 i 101-125 ustawy o szkołach wyższych z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 43 i art. 44 niniejszej ustawy.
2.
Określone w przepisach powołanych w ust. 1 uprawnienia Ministra Szkolnictwa Wyższego i organów szkół wyższych z wyjątkiem przewidzianych w art. 96 ust. 2, art. 97 ust. 2 i w art. 116 ust. 3 ustawy o szkołach wyższych przysługują odpowiednio Ministrowi Obrony Narodowej i organom akademii wojskowych.
3.
W przypadkach, w których przepisy powołane w ust. 1 przewidują wniosek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego lub zasięgnięcie jej opinii, Minister Obrony Narodowej działa w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
4.
Przeniesienie pracownika nauki z akademii do szkoły wyższej cywilnej lub z tej szkoły do akademii zarządzają wspólnie - Minister Obrony Narodowej i zainteresowany minister.