Rozdział 5 - Nadawanie stopni naukowych. - Akademie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.9.56

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1960 r.

Rozdział  V.

Nadawanie stopni naukowych.

1.
Akademie wojskowe mają prawo nadawania stopni naukowych doktora i docenta nauk wojskowych oraz stopni naukowych doktora i docenta innych gałęzi nauk i dyscyplin naukowych objętych kierunkiem naukowym akademii.
2.
Wykaz gałęzi nauk i dyscyplin naukowych innych niż wojskowe, w zakresie których będą nadawane w akademiach stopnie naukowe, oraz bliższe określenia tych stopni ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego, a w stosunku do Wojskowej Akademii Medycznej - ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
3.
Warunki nadawania stopni naukowych przez akademie wojskowe oraz uprawnienia akademii w tym zakresie określa Rada Ministrów.
1.
Stopień naukowy doktora nadaje rada wydziału akademii wojskowej w drodze przewodu doktorskiego, przeprowadzonego na zasadach określonych w art. 79 ust. 1, 2 i 4 ustawy o szkołach wyższych.
2.
W uzasadnionych przypadkach Minister Obrony Narodowej może ustalić, że stopień naukowy doktora nadaje rada naukowa akademii zamiast rady wydziału.
3.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego, a w stosunku do Wojskowej Akademii Medycznej - ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, określi w drodze rozporządzenia szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania przewodu doktorskiego oraz warunki, którym powinny odpowiadać rozprawy doktorskie, i zakres egzaminów doktorskich.
1.
Do przewodu doktorskiego może być dopuszczona osoba, która posiadając tytuł oficera dyplomowanego, magistra, magistra-inżyniera lub lekarza zajmowała się pracą naukową co najmniej przez okres dwóch lat. Okres ten może być skrócony przez radę wydziału (radę naukową) akademii nie więcej niż do jednego roku.
2.
Praca naukowa, o której mowa w ust. 1, może być prowadzona w ramach studiów doktoranckich lub poza nimi albo też może być prowadzona poza akademią.
3.
Minister Obrony Narodowej może zarządzić, by na poszczególnych kierunkach studiów praca naukowa, o której mowa w ust. 1, odbywała się w ramach studiów doktoranckich.
4.
Organizację studiów doktoranckich w zakresie nauk wojskowych, czas ich trwania oraz prawa i obowiązki osób odbywających te studia określa Minister Obrony Narodowej. W zakresie innych nauk objętych kierunkiem naukowym akademii Minister Obrony Narodowej działa w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego, a w zakresie nauk medycznych - ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
1.
Osobom szczególnie zasłużonym dla umocnienia obronności Państwa, jak również wybitnym zagranicznym uczonym i dowódcom wojskowym może być nadany przez akademię wojskową stopień naukowy doktora honoris causa.
2.
Stopień doktora honoris causa nadaje rada naukowa akademii za zgodą Ministra Obrony Narodowej.
1.
Stopień naukowy docenta nadaje rada wydziału akademii wojskowej w drodze przewodu habilitacyjnego, przeprowadzonego na zasadach określonych w art. 83 ust. 2 i art. 84 ustawy o szkołach wyższych.
2.
W uzasadnionych przypadkach Minister Obrony Narodowej może ustalić, że stopień naukowy docenta nadaje rada naukowa akademii zamiast rady wydziału.
3.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego, a w stosunku do Wojskowej Akademii Medycznej - ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, określi w drodze rozporządzenia szczegółowy tryb przeprowadzania przewodu habilitacyjnego.

Uchwała rady wydziału (rady naukowej) akademii o nadaniu stopnia naukowego docenta wymaga zatwierdzenia:

1)
w zakresie nauk wojskowych - przez Ministra Obrony Narodowej, który wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego,
2)
w zakresie innych gałęzi nauk i dyscyplin naukowych objętych kierunkiem naukowym akademii - przez Ministra Szkolnictwa Wyższego, który wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, a w zakresie nauk medycznych - ponadto po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia.
1.
Oficerowie zawodowi, którzy pracują nad rozprawą doktorską, mogą otrzymać w tym celu urlop na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Osobom cywilnym, które pracują nad rozprawą doktorską lub odbywają studia doktoranckie w akademii wojskowej, może być przyznane stypendium naukowe, a pracownikom cywilnym nauczającym w akademii można w tym przypadku udzielić płatnego urlopu.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do osób pracujących nad rozprawą habilitacyjną.
4.
Warunki i tryb przyznawania stypendiów i udzielania urlopów osobom cywilnym wymienionym w ust. 2 i 3 oraz wysokość stypendiów określa Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Przewód doktorski i przewód habilitacyjny może mieć charakter tajny, jeżeli przedmiotem takiego przewodu są zagadnienia wojskowe, które ze względu na obronność Państwa nie mogą być podane do publicznej wiadomości.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą w zakresie nauk wojskowych.