Rozdział 4 - Słuchacze akademii wojskowych. - Akademie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.9.56

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1960 r.

Rozdział  IV.

Słuchacze akademii wojskowych.

1.
Na studia w akademii wojskowej mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy żołnierze zawodowi i żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, którzy posiadają świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego.
2.
Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjęcie do akademii wojskowej osób cywilnych, które posiadają wykształcenie określone w ust. 1. Osoby te stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z dniem zaliczenia ich w charakterze słuchaczy do stanu osobowego akademii.
3.
Przyjęcie do akademii osób wymienionych w ust. 1 i 2 może być uzależnione od złożenia egzaminu wstępnego oraz od spełnienia innych warunków określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
1.
Przyjęcie do akademii wojskowej następuje na prośbę osoby zainteresowanej.
2.
Równocześnie z prośbą o przyjęcie do akademii osoby cywilne, żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową oraz podoficerowie zawodowi wnoszą prośbę o powołanie do wojskowej służby zawodowej w charakterze oficera zawodowego.
3.
Powołanie osób wymienionych w ust. 2 do wojskowej służby zawodowej w charakterze oficera zawodowego następuje z dniem mianowania ich na pierwszy stopień oficerski.
1.
Obowiązki i prawa słuchaczy akademii wojskowej nie uregulowane w niniejszej ustawie określają w stosunku do oficerów przepisy ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5), a w stosunku do szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych - przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 36, poz. 164 i z 1959 r. Nr 14, poz. 75) z wyjątkiem art. 99, art. 100, art. 103, art. 104 ust. 1, art. 107-109 i art. 114.
2.
Słuchacze akademii będący oficerami lub podoficerami zawodowymi mogą otrzymywać niezależnie od urlopów przewidzianych w przepisach wymienionych w ust. 1 urlopy dodatkowe, a pozostali słuchacze urlopy wypoczynkowe i inne w wymiarze i na zasadach określonych w statucie akademii.
1.
Zwolnienie słuchacza z akademii wojskowej następuje w przypadkach:
1)
ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby wojskowej w charakterze słuchacza akademii, a w stosunku do żołnierzy zawodowych - niezdolności do wojskowej służby zawodowej,
2)
stwierdzenia w opinii służbowej szeregowca lub podoficera braku kwalifikacji na oficera zawodowego,
3)
zwolnienia słuchacza z wojskowej służby zawodowej,
4)
niedostatecznych postępów w nauce,
5)
utraty obywatelstwa polskiego.
2.
Zwolnienie słuchacza z akademii może nastąpić:
1)
na prośbę słuchacza - jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach,
2)
ze względu na stan zdrowia - w razie ustalenia przez wojskową komisję lekarską zdolności do służby wojskowej z ograniczeniem.
1.
Wydalenie słuchacza z akademii wojskowej następuje w przypadkach:
1)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności,
2)
ukarania karą dyscyplinarną usunięcia z wojskowej służby zawodowej,
3)
utraty posiadanego stopnia oficerskiego lub podoficerskiego,
4)
stwierdzenia braku kwalifikacji na oficera zawodowego z powodu popełnienia czynu nie licującego z godnością i honorem żołnierza,
5)
zaniedbywania nauki lub innych obowiązków służbowych.
2.
W przypadku skazania żołnierza zawodowego na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania, Minister Obrony Narodowej może na prośbę żołnierza zawodowego zezwolić na kontynuowanie studiów w akademii wojskowej.
3.
Brak kwalifikacji na oficera zawodowego (ust. 1 pkt 4) albo zaniedbywanie nauki lub innych obowiązków służbowych (ust. 1 pkt 5), uzasadniające wydalenie słuchacza z akademii, stwierdza rada naukowa lub rada wydziału akademii - stosownie do kompetencji ustalonych w statucie akademii.

Słuchacze akademii wojskowych nie będący żołnierzami zawodowymi zobowiązani są w przypadku zwolnienia ich z akademii na własną prośbę albo wydalenia wskutek zaniedbywania nauki lub innych obowiązków służbowych do zwrotu kosztów wyżywienia i umundurowania poniesionych przez wojsko.

Tryb przyjmowania słuchaczy na studia w akademii wojskowej, zasady i tryb postępowania w sprawach związanych ze zwolnieniem lub wydaleniem słuchacza z akademii oraz organy właściwe w tych sprawach określi Minister Obrony Narodowej.

1.
Minister Obrony Narodowej może zezwolić, aby na niektórych kierunkach studiów w określonych akademiach wojskowych oficerowie zawodowi nie będący słuchaczami, którzy odpowiadają warunkom określonym w art. 22, mogli odbywać studia zaoczne albo zdawać egzaminy z poszczególnych przedmiotów oraz uzyskać dyplom ukończenia studiów i odpowiadający tym studiom tytuł - jako eksterniści.
2.
Szczegółowe warunki dopuszczenia na studia zaoczne oraz dopuszczenia eksternistów do zdawania egzaminów i tryb przeprowadzania egzaminów na studiach zaocznych i egzaminów dla eksternistów określa Minister Obrony Narodowej.
1.
Minister Obrony Narodowej może zezwolić na odbywanie studiów w akademii wojskowej przez osoby cywilne bez powoływania ich do czynnej służby wojskowej.
2.
Prawa i obowiązki słuchaczy wymienionych w ust. 1 określi w drodze rozporządzenia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.

Obywatele państw obcych mogą odbywać studia w akademiach wojskowych w trybie i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej.