Rozdział 7 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Akademie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.49.324

Akt utracił moc
Wersja od: 9 stycznia 1958 r.

Rozdział  7.

Przepisy przejściowe i końcowe.

1.
W sprawie zachowania tytułów naukowych i uzyskania stopni naukowych przez dotychczasowych pracowników nauki zatrudnionych w akademiach wojskowych stosuje się przepisy o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki.
2.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki może na wniosek Ministra Obrony Narodowej przyznać tytuł samodzielnego pracownika nauki oficerom i generałom, którzy w dniu wejścia w życie dekretu pełnią w akademii wojskowej obowiązki samodzielnego pracownika nauki, chociażby nie posiadali odpowiedniego stopnia naukowego.
1.
Dla rozwijania prac naukowo-badawczych w określonej dziedzinie Minister Obrony Narodowej może za zgodą Prezesa Rady Ministrów powołać wojskowy instytut naukowy lub inną wojskową placówkę naukową.
2.
Organizację wojskowych instytutów naukowych i innych wojskowych placówek naukowych oraz ich zakres działania określa Minister Obrony Narodowej.
3.
Tytuły pomocniczych pracowników nauki pracownikom wojskowych instytutów naukowych i innych wojskowych placówek naukowych przyznają właściwe komisje kwalifikacyjne utworzone przy akademiach wojskowych. Właściwość tych komisji oraz warunki i tryb przyznawania tytułów określa Minister Obrony Narodowej w zarządzeniu wydanym na podstawie art. 39 ust. 2. Tytuły te przysługują pracownikom w okresie pełnienia przez nich funkcji pomocniczych pracowników nauki w tych instytutach i placówkach naukowych.
4.
Przepisy art. 41-44 stosuje się odpowiednio.

Istniejące na mocy przepisów dotychczasowych akademie wojskowe:

1)
Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego w Warszawie,
2)
Akademia Wojskowo-Polityczna imienia Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie oraz
3)
Wojskowa Akademia Techniczna imienia Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie

- są akademiami wojskowymi w rozumieniu niniejszego dekretu.

1.
Istniejące w Wojskowej Akademii Technicznej imienia Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie studia dwustopniowe może Minister Obrony Narodowej utrzymać nadal dla tych słuchaczy, którzy studia te już rozpoczęli albo rozpoczną w ciągu lat trzech od dnia wejścia w życie dekretu.
2.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia Wojskowa Akademia Techniczna imienia Jarosława Dąbrowskiego wydaje dyplomy ukończenia studiów, z którymi może być związane nadanie tytułu zawodowego. Nazwę tytułu zawodowego zatwierdza Prezydium Rządu na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia Wojskowa Akademia Techniczna imienia Jarosława Dąbrowskiego wydaje dyplomy stwierdzające ukończenie tych studiów i uzyskanie tytułu określonego w art. 18.
4.
Ukończenie studiów wymienionych w ust. 3 uprawnia do ubiegania się o stopień kandydata nauk w trybie art. 36 ust. 1.
5.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego określą zasady i tryb przyznawania w drodze wyjątku tytułu zawodowego określonego w ust. 2 żołnierzom, którzy nabyli odpowiedni stopień kwalifikacji zawodowych bez odbycia studiów w Wojskowej Akademii Technicznej imienia Jarosława Dąbrowskiego.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie niniejszego dekretu zachowują moc dotychczasowe przepisy ze zmianami wynikającymi z tego dekretu.

W dekrecie z dnia 19 kwietnia 1951 r. o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 22, poz. 172) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 32 ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) absolwentów oficerskich szkół wojskowych oraz słuchaczy akademii wojskowych",

2)
w art. 35 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Oficer zawodowy przyjęty w charakterze słuchacza do akademii wojskowej otrzymuje urlop wypoczynkowy w wymiarze i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej dla słuchaczy akademii wojskowej",

3)
w art. 41 ust. 1 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) wydalenia z akademii wojskowej."

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 22 marca 1951 r. o Akademii Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego (Dz. U. Nr 17, poz. 134),
2)
ustawa z dnia 22 marca 1951 r. o utworzeniu Akademii Wojskowo-Politycznej (Dz. U. Nr 17, poz. 135) i dekret z dnia 18 lipca 1951 r. o nazwie Akademii Wojskowo-Politycznej (Dz. U. Nr 39, poz. 295),
3)
ustawa z dnia 22 marca 1951 r. o utworzeniu Wojskowej Akademii Technicznej (Dz. U. Nr 17, poz. 136) i dekret z dnia 18 lipca 1951 r. o nazwie Wojskowej Akademii Technicznej (Dz. U. Nr 39, poz. 296),
4)
art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38).

Wykonanie dekretu porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Szkolnictwa Wyższego.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.