Rozdział 4 - Przyjęcie na studia do akademii wojskowej. Słuchacze. - Akademie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.49.324

Akt utracił moc
Wersja od: 9 stycznia 1958 r.

Rozdział  4.

Przyjęcie na studia do akademii wojskowej. Słuchacze.

1.
Do akademii wojskowych mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy żołnierze w czynnej służbie wojskowej, którzy posiadają wykształcenie uprawniające w myśl przepisów o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki do studiów w szkołach wyższych lub którzy ukończyli oficerską szkołę wojskową.
2.
Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjęcie do akademii wojskowej osób cywilnych, które posiadają przewidziane w ust. 1 wykształcenie uprawniające do studiów w szkołach wyższych.
3.
Przyjęcie do akademii wojskowej osób wymienionych w ust. 1 i 2 może być uzależnione od złożenia egzaminu kwalifikacyjnego lub od spełnienia innych warunków określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
4.
Minister Obrony Narodowej może zezwolić na dopuszczenie do studiów w akademiach wojskowych osób, które nie posiadają wykształcenia określonego w ust. 1 pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego w akademii wojskowej.
5.
Przyjęcie do akademii wojskowej następuje na prośbę osoby zainteresowanej.

Osoby cywilne (art. 20 ust. 2) stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z chwilą zaliczenia ich w charakterze słuchaczy do stanu osobowego akademii wojskowej.

Osoby przyjęte do akademii wojskowej obowiązane są do pełnienia czynnej służby wojskowej w charakterze słuchaczy akademii przez czas trwania studiów w tej akademii.

Słuchacze akademii wojskowych obowiązani są do brania udziału w zajęciach, zdawania kolokwiów i egzaminów i odbywania praktyk przewidzianych w planie studiów oraz do wykonywania obowiązków wynikających z pełnienia służby wojskowej.

1.
Czas trwania studiów w akademii wojskowej zalicza się słuchaczom akademii do okresów wymaganych do mianowania na wyższy stopień wojskowy oraz do wysługi lat, jeżeli przepisy szczególne uzależniają od tej wysługi wysokość uposażenia lub zaopatrzenia albo wyższy wymiar urlopu.
2.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku wydalenia słuchacza z akademii.

Słuchacze akademii wojskowych otrzymują uposażenie, świadczenia i inne należności służbowe przewidziane w przepisach szczególnych.

Słuchacze akademii wojskowych otrzymują urlop w wymiarze i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej.

Słuchacze akademii wojskowych ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, a słuchacze będący oficerami także odpowiedzialność przed oficerskimi sądami honorowymi w trybie i na zasadach określonych w przepisach szczególnych.

1.
Zwolnienie słuchacza z akademii wojskowej następuje w przypadkach:
1)
ustalenia przez wojskową komisję lekarską zupełnej niezdolności do służby wojskowej,
2)
niedostatecznych postępów w nauce,
3)
stwierdzenia w opinii służbowej szeregowców i podoficerów braku ogólnych kwalifikacji na oficera,
4)
zwolnienia oficera zawodowego z wojskowej służby zawodowej lub podoficera nadterminowego z wojskowej służby nadterminowej,
5)
utraty obywatelstwa polskiego wskutek nabycia obcego obywatelstwa.
2.
Zwolnienie słuchacza z akademii wojskowej może nastąpić:
1)
na prośbę słuchacza, jeżeli względy służbowe nie stoją temu na przeszkodzie,
2)
ze względu na stan zdrowia,
3)
ze względów organizacyjnych.

Wydalenie słuchacza z akademii wojskowej następuje w przypadkach:

1)
utraty lub pozbawienia stopnia oficerskiego, podoficerskiego lub stopnia starszego szeregowca,
2)
wymierzenia oficerowi zawodowemu lub podoficerowi nadterminowemu kary dyscyplinarnej usunięcia z wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej,
3)
stwierdzenia braku kwalifikacji polityczno-moralnych z powodu popełnienia przestępstwa lub innego czynu nie licującego z godnością i honorem żołnierza,
4)
pozbawienia obywatelstwa polskiego.

Minister Obrony Narodowej może zezwolić, aby na niektórych kierunkach studiów w określonych akademiach wojskowych osoby nie będące słuchaczami mogły zdawać egzaminy z poszczególnych przedmiotów oraz uzyskać dyplom ukończenia studiów jako eksterniści. Minister Obrony Narodowej określa warunki dopuszczenia eksternistów do zdawania egzaminów i tryb ich przeprowadzania.

Statut akademii wojskowej określa warunki i tryb przyjmowania słuchaczy do akademii, organizację szkolenia, zasady odbywania służby wojskowej przez słuchaczy i związane z tą służbą ich prawa i obowiązki oraz tryb zwalniania słuchaczy z akademii.

(uchylony).

Obowiązki i prawa słuchaczy akademii wojskowych, nie uregulowane w niniejszym dekrecie, określają w stosunku do oficerów przepisy o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych, a w stosunku do podoficerów i szeregowców - przepisy o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych.

Obywatele państw obcych mogą odbywać studia w akademiach wojskowych w trybie i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej.

1 Art. 32 uchylony przez art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz.U.58.2.5) z dniem 9 stycznia 1958 r.