Rozdział 3 - Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze. - Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.17.134

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1951 r.

Rozdział  3.

Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze.

Do personelu nauczającego Akademii Sztabu Generalnego należą profesorowie (zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi), docenci, zastępcy profesorów i wykładowcy.

1.
Profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Wnioski o mianowanie profesorów spośród osób, nie będących w czynnej służbie wojskowej, przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Docentów, zastępców profesorów i wykładowców mianuje Minister Obrony Narodowej spośród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
3.
Mianowanie docentów Akademii Sztabu Generalnego następuje na zasadach, określonych w przepisach, dotyczących mianowania docentów w szkołach wyższych akademickich.
4.
Minister Obrony Narodowej może powołać profesorów kontraktowych, docentów, zastępców profesorów i wykładowców w drodze umowy spośród osób cywilnych.

Pomocnicze siły naukowe przyjmuje i zwalnia komendant Akademii Sztabu Generalnego.

Stosunek służbowy pracowników cywilnych, należących do personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Minister Obrony Narodowej może nadać członkom personelu nauczającego Akademii Sztabu Generalnego, będącym żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, uprawnienia profesorów i etatowych docentów szkół wyższych akademickich w zakresie uposażenia.

1.
Warunkiem mianowania żołnierza w czynnej służbie wojskowej na stanowisko profesora Akademii Sztabu Generalnego jest wybitna działalność naukowa w zakresie danej dziedziny wiedzy.
2.
Oceny działalności naukowej, określonej w ust. 1, dokonuje Rada Naukowa Akademii Sztabu Generalnego.
3.
Osoby, nie będące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, mogą być mianowane na stanowiska profesorów Akademii Sztabu Generalnego, jeżeli odpowiadają wymaganiom, przewidzianym dla mianowania na te stanowiska w szkołach wyższych akademickich.

Kompetencje Ministra Szkół Wyższych i Nauki oraz Rady Głównej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, przewidziane w przepisach o szkołach wyższych akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół, należą:

1)
do Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
do Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki, władze dyscyplinarne, właściwe w stosunku do profesorów i pomocniczych sił naukowych, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, oraz uprawnienia dyscyplinarne i tryb postępowania tych władz.

1.
Do Akademii Sztabu Generalnego mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy oficerowie zawodowi, którzy ukończyli szkołę wojskową kształcącą na oficerów zawodowych albo szkołę niewojskową, uprawniającą do studiów w szkołach wyższych.
2.
Przez przyjęcie do Akademii Sztabu Generalnego w charakterze słuchaczy stosunek oficerów, wymienionych w ust. 1, do służby wojskowej nie ulega zmianie.

Uposażenie, dodatki do uposażenia, świadczenia i inne należności służbowe słuchaczy Akademii Sztabu Generalnego określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Absolwenci Akademii Sztabu Generalnego otrzymują dyplom ukończenia akademii.

Zasady i tryb nadawania przez Akademię Sztabu Generalnego stopni naukowych ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki w drodze rozporządzenia.