Rozdział 4 - Rozwój gospodarczy województw. - 6-letni plan rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu na lata 1950-1955.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.37.344

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1950 r.

Rozdział  4.

Rozwój gospodarczy województw.

1.
W okresie planu zostanie zapoczątkowany długotrwały proces zmierzający do bardziej równomiernego rozmieszczenia sił wytwórczych oraz urządzeń socjalnych i kulturalnych na przestrzeni całego kraju. Zostaną zmniejszone nierówności w rozwoju życia gospodarczego i kulturalnego, będące rezultatem warunków rozwoju Polski w okresie kapitalizmu.

W szczególności należy rozwinąć przemysł na terenie województw krakowskiego i rzeszowskiego, rozpocząć budowę nowych ośrodków przemysłowych w rejonach Konina-Kłodawy, Łomży-Ostrołęki, dolnej Noteci i Lublina, rozbudować przemysł na zaniedbanych gospodarczo obszarach województw białostockiego, olsztyńskiego, lubelskiego oraz kieleckiego, zrealizować dalszy poważny etap pracy w dziele odbudowy i rekonstrukcji Warszawy, jako socjalistycznej stolicy państwa ludowego; zapewnić stolicy mocny trzon proletariacki poprzez rozbudowę przemysłu w Warszawie i jej najbliższych okolicach.

W ramach zadań planu dla całej Polski ustala się następujące zadania w zakresie rozwoju gospodarczego i kulturalnego poszczególnych województw:

2.
Warszawa, miasto o bogatych tradycjach rewolucyjnych, winna stać się silnym ośrodkiem robotniczym. W szczególności należy wybudować w Warszawie fabrykę samochodów osobowych, fabrykę tokarek, zakłady lamp elektrycznych, zakłady urządzeń radiowych, dokończyć budowy zakładów graficznych, "Dom Słowa Polskiego", wybudować fabrykę maszyn do pisania i 36 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego oraz poważnie rozbudować zakłady istniejące; osiągnąć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego około cztero i półkrotnie większą niż w r. 1949, zaś liczbę zatrudnionych w przemyśle zwiększyć do ponad 100 tysięcy osób.

Należy ukończyć elektryfikację węzła kolejowego oraz przeprowadzić budowę pierwszego odcinka szybkiej kolei miejskiej, a także wydatnie usprawnić inne ośrodki komunikacji miejskiej; rozpocząć budowę portu i kanału na Żeraniu dla wyposażenia w drogę wodną nowej dzielnicy przemysłowej.

Należy ukończyć pierwszy etap przebudowy Warszawy przede wszystkim przez skoncentrowanie budownictwa wzdłuż pięciu głównych tras: od Krakowskiego Przedmieścia do Belwederu, trasy W-Z, Marszałkowskiej, Alei Jerozolimskich i Osi Saskiej, które mają stać się podstawą architektonicznego ukształtowania dzielnic śródmiejskich. W oparciu o główne trasy budować nowe osiedla mieszkaniowe o łącznej liczbie ponad 100 tys. izb z zapewnieniem osiedlom niezbędnej sieci handlowej oraz urządzeń socjalnych i kulturalnych; rozbudować urządzenia kanalizacyjne i wodociągowe tak, by w r. 1955 około 96% ludności mogło korzystać z wodociągów, zaś 88% z kanalizacji.

Rozbudować wyższe szkolnictwo i instytuty naukowo-badawcze, a zwłaszcza Politechnikę Warszawską.

3.
Należy rozbudować przemysł i rolnictwo w okolicach Warszawy oraz podnieść pod względem gospodarczym i kulturalnym nieuprzemysłowione północne i wschodnie części woj. warszawskiego, a w szczególności: zbudować hutę stali szlachetnych, fabrykę celulozy siarczynowej i papieru w Ostrołęce, fabrykę maszyn żniwnych w Płocku, fabrykę frezarek w Pruszkowie, zakłady przemysłu bawełnianego w Ostrowi Mazowieckiej i 27 innych ważniejszych zakładów wielkiego i średniego przemysłu; rozbudować zakłady mechaniczne "Ursus" pod Warszawą, fabrykę sztucznego jedwabiu w Chodakowie, fabrykę papieru w Jeziornie oraz szereg innych zakładów przemysłowych; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego około trzy i półkrotnie i podnieść zatrudnienie w przemyśle do przeszło 100 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 40%, w tym produkcji roślinnej o 30%, a zwierzęcej o 57%, rozwinąć dookoła Warszawy rolniczy ośrodek zaopatrzenia, nastawiony na pokrycie rosnących potrzeb konsumpcyjnych okręgu stołecznego i w tym celu zwiększyć produkcję rolniczą w dziedzinie warzywnictwa, sadownictwa, upraw pastewnych i gospodarki mlecznej; zwiększyć zbiory pszenicy o 46%, jęczmienia o 73%; podnieść pogłowie bydła o 37%, trzody chlewnej o 72%, owiec o 135%; przeprowadzić zalesienie ponad 30 tys. ha, zwłaszcza w pobliżu Warszawy.

Podjąć pracę nad kanalizacją Bugu od Brześcia do Modlina jako odcinka wielkiej drogi wodnej, w pierwszym etapie zbudować na Bugu 4 główne drogi, wybudować na terenie województwa około 130 km nowych linii kolejowych, między innymi linię łączącą Warszawę z Górnośląskim Zagłębiem Węglowym; zelektryfikować linię kolejową łączącą Warszawę z Łodzią i Katowicami.

Dla zaspokojenia potrzeb pracowników rozbudowujących się zakładów pracy wybudować 37 tys. izb mieszkalnych, głównie w Żyrardowie, Płocku i Ostrołęce.

4.
Należy ograniczyć dalszą rozbudowę przemysłu w mieście Łodzi do budowy zakładów bezpośrednio związanych bądź z obsługą ludności, bądź też z obsługą istniejącego przemysłu. W mieście Łodzi należy wybudować fabrykę maszyn przędzalniczych, zakłady mięsne oraz 6 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego o około 80%, podnieść zatrudnienie w przemyśle do około 250 tys. osób.

Celem likwidacji pozostałego po okresie kapitalizmu zacofania w dziedzinie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej należy podjąć budowę wodociągów grupowych w oparciu o ujęcie wody w dolinie Pilicy, intensywnie kontynuować rozbudowę urządzeń kanalizacyjnych oraz dla polepszenia warunków życia klasy robotniczej wybudować około 40 tys. izb mieszkalnych.

Rozbudować Politechnikę Łódzką, zwłaszcza w kierunkach włókienniczym i przemysłu spożywczego.

5.
Należy rozwinąć przemysł w okolicach Łodzi oraz podnieść pod względem gospodarczym i kulturalnym zaniedbane powiaty województwa łódzkiego.

Należy wybudować fabrykę mebli giętych w Radomsku, zakłady przemysłu bawełnianego w Piotrkowie, fabrykę krosien bawełnianych w Zduńskiej Woli, zakłady przemysłu wełnianego w rej. Łodzi, fabrykę silników spalinowych wysokoprężnych w Skierniewicach oraz 14 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; rozbudować zakłady istniejące; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego około dwu i półkrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 150 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 29%, w tym produkcji roślinnej o 26%, a zwierzęcej o 34%; w szczególności zwiększyć zbiory pszenicy o 57%, jęczmienia o 90%, buraków cukrowych o 60%, nasion oleistych i włóknistych o około 100%; rozwinąć sadownictwo i warzywnictwo na terenach przyległych do miasta Łodzi; podnieść pogłowie trzody chlewnej o 55%, zalesić około 20 tys. ha.

Rozpocząć budowę linii kolejowej Sieradz-Wieruszów, przeprowadzić elektryfikację linii Warszawa-Łódź.

Podjąć budowę urządzeń wodociągowych na terenie miast i osiedli dokoła Łodzi w oparciu o rurociąg doprowadzający wodę dla Łodzi z doliny Pilicy; dla zaspokojenia potrzeb ludności pracującej, a przede wszystkim robotników rozbudowującego się przemysłu, wybudować 24 tys. izb mieszkalnych.

6.
Należy wykorzystać w większym stopniu bogactwa naturalne i rezerwy siły roboczej województwa.

W szczególności należy:

Silnie rozbudować Zakłady Starachowickie oraz wybudować fabrykę grzejników w Wołowie, nową cementownię w Wierzbicy, fabrykę kwasu siarkowego z gipsu w rejonie Buska oraz 26 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego przeszło trzykrotnie i podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 100 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 42%, w tym roślinnej o 33%, a zwierzęcej o 53%, w szczególności podnieść zbiory pszenicy o 71%, jęczmienia o 87%, buraków cukrowych o 133%, nasion oleistych i włóknistych o 197%, zwiększyć pogłowie bydła o 30%, trzody chlewnej o 76%, owiec o 83%.

Wybudować nowe linie kolejowe, a wśród nich linię łączącą Kielce z Tarnowem, oraz rozpocząć budowę odcinka linii łączącej Zagłębie Górnośląskie z południową lubelszczyzną, przeprowadzić pracę nad regulacją Wisły. Dla zaspokojenia potrzeb pracowników, przede wszystkim przemysłu, wybudować około 31 tys. izb mieszkalnych, głównie w Kielcach, Radomiu, Starachowicach i Ostrowcu.

7. 11
Należy zapoczątkować szerszy rozwój przemysłu na terenie całego województwa, a w szczególności: wybudować fabrykę samochodów w Lublinie, zakłady wytwórcze sprzętu instalacyjnego w Poniatowie, fabrykę łożysk kulkowych w Kraśniku oraz 28 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego przeszło pięciokrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do przeszło 60 tys. osób.

Należy osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 48%, w tym produkcji roślinnej o 39%, a zwierzęcej o 63%, w szczególności podnieść zbiory pszenicy o 102%, jęczmienia o 149%, buraka cukrowego o 81% i roślin oleistych i włóknistych o 215%; zwiększyć pogłowie trzody chlewnej o 51%, bydła o 56%, owiec o 118% oraz odpowiednio zwiększyć bazę paszową.

Celem stworzenia podstaw dla rozbudowy przemysłu ściślej powiązać obszar województwa z zachodnią częścią kraju przez wybudowanie około 80 km nowych linii kolejowych oraz rozpocząć budowę dalszych 80 km; zwiększyć o ok. 36% długość dróg kołowych o nawierzchni twardej; przystąpić do kanalizacji Bugu oraz prowadzić pracę nad regulacją Wisły. Dla zaspokojenia potrzeb, przede wszystkim robotników rozbudowującego się przemysłu, wybudować około 17 tys. izb mieszkalnych, głównie w Lublinie, Kraśniku i Poniatowie, wyposażyć miasta południowej Lubelszczyzny w gaz ziemny przy pomocy rurociągów dalekobieżnych.

8.
Należy zapewnić woj. białostockiemu jako nieuprzemysłowionej części kraju silny rozwój sił wytwórczych, a w szczególności: wybudować zakłady przemysłu bawełnianego w Białymstoku, Łomży i Zambrowie, zakłady olejarsko-mydlarskie i garbarnie w rejonie Białegostoku, cukrownię w rejonie Suwałk-Augustowa oraz 28 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego ponad pięć i półkrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle ponad 40 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 59%, w tym produkcji roślinnej o 43%, a zwierzęcej o 89%; podnieść zbiory jęczmienia o 130%, ziemniaków o 53%, buraków cukrowych o 505% oraz nasion oleistych i włóknistych o 65%; rozwinąć silnie sadownictwo; zwiększyć pogłowie bydła o 74%, a trzody chlewnej o 92%.

Celem usprawnienia połączeń komunikacyjnych w obrębie województwa oraz lepszego powiązania go z woj. olsztyńskim wybudować odcinki linii kolejowych Łomża-Dłutowo i Czarna Wieś-Kamienna.

Dla zaspokojenia potrzeb pracowników nowych zakładów pracy i poprawy warunków mieszkaniowych ludności pracującej wybudować 19 tys. izb mieszkalnych, głównie w Białymstoku i Łomży.

Celem zapewnienia rozwoju Białegostoku jako ośrodka kulturalnego województwa stworzyć dwie wyższe uczelnie Akademię Lekarską i Wyższą Wieczorową Szkołę Techniczną.

9. 12
Należy zapewnić pełniejsze zagospodarowanie województwa olsztyńskiego drogą dalszego osadnictwa i szybkiego rozwoju sił wytwórczych, a w szczególności: wybudować wielką przędzalnię włókien łykowych, fabrykę konserw rybnych w Giżycku, fabrykę płyt spilśnionych w Rucianach oraz 11 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji w przemyśle socjalistycznym ponad czterokrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 30 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 94%, w tym produkcji roślinnej o 65%, a zwierzęcej o 154%; zwiększyć zbiory jęczmienia o 119%, ziemniaków o 71%, buraków cukrowych o 134% oraz nasion oleistych i włóknistych o 46%; znacznie rozwinąć gospodarkę hodowlaną; podnieść pogłowie bydła o 132%, trzody chlewnej o 158%, owiec o 167%; zwiększyć produkcję ryb słodkowodnych o blisko 50%.

Zakończyć odbudowę lokalnych połączeń kolejowych zniszczonych wskutek działań wojennych.

Wybudować lub też odbudować około 10 tys. izb mieszkalnych, przede wszystkim dla robotników rozbudowującego się przemysłu. Celem zapewnienia rozwoju Olsztyna jako ośrodka kulturalnego województwa, stworzyć w Olsztynie Wyższą Szkołę Rolniczą.

10.
Należy przeprowadzić unowocześnienie portów morskich Gdańska - Gdyni, polepszyć zagospodarowanie rolnicze ich zaplecza. W tym celu należy: rozbudować stocznie okrętowe, zakłady mechaniczne w Elblągu, wybudować fabrykę dziewiarską w Gdańsku, zakłady przemysłu bawełnianego w Kościerzynie oraz 17 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego o około 160% oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 90 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 65%, w tym produkcji roślinnej o 48%, a zwierzęcej o 98%, w szczególności zwiększyć zbiory pszenicy o 54%, jęczmienia o 53%, buraków cukrowych o 90%, nasion oleistych i włóknistych o 174%; rozwinąć gospodarkę sadowniczą i warzywniczą oraz podnieść stopień zagospodarowania Żuław, jako terenu zaopatrzenia ludności miast portowych; podnieść pogłowie bydła o 103%, trzody chlewnej o 63%.

Usprawnić system komunikacyjny zespołu portów przez elektryfikację kolei na odcinku od Wejherowa do Pruszcza oraz ukończenie przelotowej arterii drogowej łączącej miasta wybrzeża morskiego.

Dla zaspokojenia potrzeb pracowników zatrudnionych w portach i przemyśle odbudować względnie wybudować około 28 tys. izb mieszkalnych, głównie w Gdańsku, Gdyni i Elblągu.

11.
Należy przeprowadzić dalszą rozbudowę przemysłu i rolnictwa w całym województwie, a w szczególności:

Rozbudować fabrykę sody Mątwy w Inowrocławiu, wybudować zakłady wytwórcze aparatów niskiego napięcia w Toruniu, fabrykę supertomasyny w Nakle, fabrykę sody w Pakości oraz 16 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego około dwu i półkrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 100 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 35%, w tym produkcji roślinnej o 30%, a zwierzęcej o 44%, w szczególności: zwiększyć zbiory pszenicy o 71%, jęczmienia o 58%, buraków cukrowych o 37%, rozwinąć wydatnie sadownictwo; podnieść pogłowie bydła o 37% i owiec o 114%.

Celem zaspokojenia potrzeb ludności pracującej, a przede wszystkim robotników nowych zakładów przemysłowych rosnących miast wybudować około 17 tys. izb mieszkalnych, głównie w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Włocławku i Nakle.

12.
Należy przeprowadzić aktywizację małych portów w oparciu o rozwój ich bezpośredniego zaplecza.

Należy wybudować kombinat przetwórczo-rybny w Kołobrzegu, chłodnię w Koszalinie oraz 6 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć produkcję przemysłu socjalistycznego ponad trzykrotnie, a zatrudnienie w przemyśle do około 27 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 93%, w tym produkcji roślinnej o 72%, a zwierzęcej o 138%; zlikwidować resztę odłogów; zwiększyć zbiory 3 zbóż o 64%, ziemniaków o 87%, buraków cukrowych o 80%, nasion oleistych i włóknistych o przeszło 78%; rozwinąć silnie gospodarkę hodowlaną, a w szczególności podnieść pogłowie bydła o 122%, trzody chlewnej o 127% i owiec o 247%.

Zakończyć odbudowę lokalnej sieci kolejowej, a w szczególności odbudować odcinek linii łączącej Koszalin z wybrzeżem.

Dla zaspokojenia potrzeb ludności pracującej odbudować co najmniej 5 tys. izb mieszkalnych, głównie w Koszalinie i Kołobrzegu.

13.
Należy prowadzić dalszą rozbudowę zespołu portowego Szczecin-Świnoujście oraz zaktywizować bezpośrednie zaplecze rolnicze. Należy: wybudować fabrykę celulozy słomowej i papieru w Skolwinie, kombinat przetwórczo-rybny i fabrykę mączki rybnej w Świnoujściu oraz 11 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; rozbudować stocznię w Szczecinie, fabrykę sztucznego jedwabiu w Żydowcach oraz inne zakłady przemysłowe; zwiększyć produkcję przemysłu socjalistycznego blisko trzykrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do około 46 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 104%, w tym produkcji roślinnej o 66%, a zwierzęcej o 206%, w szczególności: zwiększyć zbiory pszenicy o 51%, jęczmienia o 85%, ziemniaków o 125%, buraków cukrowych o 93%, nasion oleistych i włóknistych o 100%; podnieść stopień zagospodarowania rejonu Pyrzyc i rozwinąć sadownictwo w południowej części województwa; znacznie rozwinąć gospodarkę hodowlaną: podnieść pogłowie bydła o 191%, trzody chlewnej o 177% i owiec o 519%. Kontynuować budowę i ukończyć pierwszy etap bazy rybactwa dalekomorskiego w Świnoujściu. Odbudować trzy mosty oraz zbudować czwarty most na Odrze w Szczecinie, ukończyć odbudowę lokalnych linii kolejowych. Dla zaspokojenia potrzeb ludności pracującej odbudować około 16 tys. izb mieszkalnych, głównie w Szczecinie, Świnoujściu i Stargardzie.

14. 13
Należy przeprowadzić dalszą odbudowę i rozbudowę przemysłu i rolnictwa, a w szczególności: wybudować fabrykę włókien sztucznych i włókien syntetycznych w Gorzowie, fabrykę celulozy w Kostrzynie, zakłady przemysłu bawełnianego w Iłowej oraz 6 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; rozbudować zakłady istniejące, zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego około trzy i półkrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 70 tys. osób; osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 80%, w tym produkcji roślinnej o 51%, a zwierzęcej o 136%; w szczególności zwiększyć zbiory jęczmienia o 75%, buraków cukrowych o 70%, nasion oleistych i włóknistych o 66%, ziemniaków o 113%; podnieść stopień zagospodarowania sadów w powiecie zielonogórskim i przyległych oraz stopień zagospodarowania winnic; silnie rozwinąć produkcję hodowlaną, a w szczególności: podnieść pogłowie bydła o 115%, trzody chlewnej o 126%, owiec o 262%.

Dla zaspokojenia potrzeb ludności pracującej odbudować względnie wybudować 12,5 tys. izb mieszkalnych, głównie w Gorzowie, Zielonej Górze, Kostrzyniu i w Głogowie.

15.
Należy przeprowadzić dalszą rozbudowę przemysłu i rolnictwa, a w szczególności:

Rozbudować zakłady mechaniczne im. J. Stalina w Poznaniu, zbudować kopalnię węgla brunatnego, kopalnię soli potasowych w Kłodawie, fabrykę celulozy w Drawskim Młynie oraz 19 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego, rozbudować zakłady istniejące, zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego ponad 2,5-krotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do około 140 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 29%, w tym produkcji roślinnej o 32%, a zwierzęcej o 27%, w szczególności zwiększyć zbiory pszenicy o 53%, ziemniaków o 27%, buraków cukrowych o 30%, rozwinąć sadownictwo, zwiększyć pogłowie bydła o 17%, trzody chlewnej o 21%, owiec o 115%.

Dla zaspokojenia potrzeb ludności pracującej, a przede wszystkim robotników rozwijającego się przemysłu, wybudować 24 tys. izb mieszkalnych, głównie w Poznaniu, Koninie, Kłodawie, Krzyżu, Kaliszu i Kole.

16. 14
Należy oprzeć rozwój gospodarczy województwa wrocławskiego o rozbudowę przemysłu i pełniejsze wykorzystanie bogactw naturalnych i przeprowadzić aktywizację gospodarczą północnej części województwa.

W szczególności należy:

Dokończyć budowy fabryki wielkich maszyn elektrycznych we Wrocławiu, wybudować szereg kopalń i zakładów przetwórczych miedzi w rejonie Bolesławca, fabrykę włókien sztucznych i celulozy w Jeleniej Górze oraz 17 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; rozbudować poważnie szereg zakładów istniejących, zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego o ok. 120% oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 300 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 57%, w tym produkcji roślinnej o 41%, a zwierzęcej o 89%, zwiększyć zbiory pszenicy o 36%, buraków cukrowych o 76%, ziemniaków o 73%, nasion oleistych i włóknistych o 144%, w poważnym stopniu rozwinąć sadownictwo, rozwinąć gospodarkę hodowlaną i podnieść pogłowie bydła o 70%, trzody chlewnej o 80%, a owiec przede wszystkim na terenach podgórskich o 431%. Przeprowadzić roboty regulacyjne na Odrze Środkowej.

Odbudować względnie wybudować około 55 tys. izb mieszkalnych, głównie we Wrocławiu, Wałbrzyskim Zagłębiu Węglowym, Jeleniej Górze, Dzierżoniowie i Bolesławcu oraz dla zaspokojenia potrzeb przemysłu i ludności przeprowadzić rozbudowę wodociągów w Wałbrzyskim Zagłębiu Węglowym.

Dla dalszego rozwoju Wrocławia jako ośrodka kulturalnego rozbudować Politechnikę i zorganizować Wyższą Wieczorową Szkołę Techniczną.

17. 15
Należy podnieść poziom rozwoju gospodarczego województwa głównie przez rozbudowę rejonu przemysłowego Górnej Odry.

Należy:

Wybudować fabryki związków azotowych i aparatów chemicznych w Kędzierzynie, fabrykę kotłów w Raciborzu, zakłady koskochemiczne w Koźlu oraz 8 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego, rozbudować fabrykę elektrod i fabrykę obrabiarek w Kuźni Raciborskiej, zakłady przemysłu metalowego w Nysie i huty żelaza w Zawadzkim i Ozimku oraz ukończyć budowę cementowni w Opolu; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego ponad trzykrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 120 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 47%, w tym produkcji roślinnej o 32%, a zwierzęcej o 73%; a w szczególności zwiększyć zbiory pszenicy o 27%, jęczmienia o 73%, buraków cukrowych o 60%, nasion oleistych i włóknistych o 100%; w znacznym stopniu rozwinąć gospodarkę sadowniczo-warzywniczą dla potrzeb okręgu górnośląskiego; zwiększyć produkcję hodowlaną, podnieść pogłowie bydła o 51%, trzody chlewnej o 79%, a owiec o 371%, przede wszystkim w rejonie podgórskim; przeprowadzić zalesienia na obszarze 8,5 tys. ha. Powiększyć liczbę izb mieszkalnych o 23 tys., drogą odbudowy i budowy nowych izb, głównie w Opolu, Koźlu, Kędzierzynie, Nysie, Raciborzu, Otmęcie i Zawadzkim.

18.
Należy stworzyć jak najdogodniejsze warunki dla racjonalnej eksploatacji węgla i cynku na Górnym Śląsku oraz poprawić warunki mieszkaniowe i komunalne ludności w dziedzinie socjalno-kulturalnej. W tym celu należy ograniczyć rozbudowę przemysłu na terenach złóż węglowych jedynie do budowy zakładów przemysłowych bezpośrednio związanych z bazą surowcową, a wszelkie inne zakłady przemysłowe budować na terenach okalających nieckę węglową.

Należy:

Wybudować 10 nowych kopalń węgla, dwie elektrownie cieplne oraz 25 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego, rozbudować zakłady im. J. Stalina w Łabędach, hutę w Częstochowie, 8 koksowni, 3 elektrownie cieplne i szereg innych zakładów przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego prawie dwukrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 650 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 51%, w tym produkcji roślinnej o 38%, a zwierzęcej o 70%, w szczególności zwiększyć zbiory pszenicy o 46%, jęczmienia o 137%, buraków cukrowych o 50%, nasion oleistych i włóknistych o 176%, ziemniaków o 34%, podnieść pogłowie bydła o 42%, trzody chlewnej o 80%, owiec o 157%, znacznie rozwinąć gospodarkę warzywniczą i sadowniczą oraz produkcję mleka.

Przeprowadzić zalesienie ok. 7,5 tys. ha na obszarze niecki węglowej. Dla zaspokojenia potrzeb przemysłu i dla polepszenia warunków bytu ludności podjąć rozbudowę przemysłu i wodociągów grupowych przez budowę rurociągu pierścieniowego i zbiornika w Goczałkowicach oraz nowych ujęć wód powierzchniowych.

Celem polepszenia warunków mieszkaniowych ludności pracującej, wybudować 130 tys. izb mieszkalnych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów otaczających nieckę węglową oraz Częstochowy i Bielska.

Silnie rozbudować wyższe szkolnictwo, zwłaszcza politechnikę w kierunkach górniczym i chemicznym oraz utworzyć wyższą wieczorową szkołę inżynierską.

19. 16
Należy silnie rozbudować wielki przemysł w okręgu krakowsko-chrzanowskim oraz rozpocząć uprzemysłowienie doliny Dunajca i dzięki temu zmniejszyć przeludnienie rolnicze występujące jeszcze w województwie krakowskim.

Należy wybudować nową wielką hutę pod Krakowem, rozbudować na wielką skalę zakłady chemiczne w Dworach. Wybudować zakłady górniczo-hutnicze, cynku i ołowiu w rejonie Olkusza i Chrzanowa, zakłady przemysłu bawełnianego w Andrychowie, fabryki włókien ciętych i dwusiarczku węgla w Bochni, elektrownię cieplną w Jaworznie oraz 40 innych ważniejszych zakładów przemysłu wielkiego i średniego, zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego ponad trzykrotnie oraz podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 230 tys. osób.

Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 45%, w tym produkcji roślinnej o 33%, a zwierzęcej o 60%; zwiększyć zbiory pszenicy o 48%, jęczmienia o 77%, nasion oleistych i włóknistych o 239%, rozwinąć gospodarkę sadowniczą; podnieść pogłowie trzody chlewnej o 92%, owiec o 125%; przeprowadzić zalesienie terenów narażonych na erozję wodną na obszarze ok. 30 tys. ha, a zwłaszcza zboczy górskich.

Rozbudować krakowski węzeł kolejowy i drogowy, głównie dla potrzeb Nowej Huty, oraz przeprowadzić prace przy kanalizacji Górnej Wisły pod Krakowem.

Zwiększyć liczbę izb mieszkalnych o 83 tys., głównie przez budowę miasta Nowej Huty, oraz w Chrzanowie, Trzebini, Jaworznie, Szczakowej, Oświęcimiu, Olkuszu, Andrychowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni i Nowym Targu.

Dla zapewnienia dopływu kadr kwalifikowanych do górnictwa rozbudować Akademię Górniczą w Krakowie.

20.
Należy rozbudować przemysł naftowy na Podkarpaciu oraz rozwinąć przemysł na terenie większych miast. Należy:

Rozbudować zakłady przemysłowe w Mielcu i Stalowej Woli, wybudować 24 nowe ważniejsze zakłady przemysłu wielkiego i średniego; zwiększyć wartość produkcji przemysłu socjalistycznego przeszło trzy i półkrotnie; podnieść zatrudnienie w przemyśle do ponad 75 tys. osób. Osiągnąć wzrost produkcji rolniczej o 51%, w tym produkcji roślinnej o 44%, a zwierzęcej o 58%, zlikwidować resztę odłogów; zwiększyć zbiory pszenicy o 68%, jęczmienia o 114%, nasion oleistych i włóknistych o 271%; podnieść pogłowie trzody chlewnej o 117% i owiec o 620%; zwiększyć obszar lasów o ok. 10%, przeprowadzając zalesienie 44 tys. ha.

Dla zaspokojenia potrzeb pracowników rozwijającego się przemysłu zwiększyć liczbę izb mieszkalnych w miastach o 23 tys., głównie w Rzeszowie, Stalowej Woli, Dębicy, Gorlicach, Krośnie, Jaśle, Łańcucie.

11 Rozdział 4 ust. 7 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sprostowaniu błędów z dnia 10 listopada 1950 r. (Dz.U.50.53.488).
12 Rozdział 4 ust. 9 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sprostowaniu błędów z dnia 10 listopada 1950 r. (Dz.U.50.53.488).
13 Rozdział 4 ust. 14 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości o sprostowaniu błędów z dnia 17 października 1950 r. (Dz.U.50.53.489).
14 Rozdział 4 ust. 16 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości o sprostowaniu błędów z dnia 17 października 1950 r. (Dz.U.50.53.489).
15 Rozdział 4 ust. 17 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości o sprostowaniu błędów z dnia 17 października 1950 r. (Dz.U.50.53.489).
16 Rozdział 4 ust. 19 zmieniony przez pkt 5 obwieszczenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sprostowaniu błędów z dnia 10 listopada 1950 r. (Dz.U.50.53.488).