Zwalnianie ze służby zastępczej poborowych uznanych za jedynych żywicieli rodzin.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPS.1989.2.2

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1989 r.

WYTYCZNE Nr 1
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 11 lutego 1989 r.
w sprawie zwalniania ze służby zastępczej poborowych uznanych za jedynych żywicieli rodzin.

Na podstawie § 27 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1988 r. w sprawie służby zastępczej (Dz. U. Nr 30, poz. 208) ustala się, co następuje:
1.
Poborowi odbywający służbę zastępczą, którzy na mocy decyzji terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej w sprawach społeczno-administracyjnych, uznani zostali za jedynych żywicieli rodzin:
1)
mający na utrzymaniu więcej niż dwie osoby - podlegają zwolnieniu ze służby zastępczej,
2)
mający na utrzymaniu nie więcej niż dwie osoby - podlegają zwolnieniu z tej służby, jeżeli sytuacja materialna rodziny poborowego jest trudna.
2.
Zwolnienie ze służby zastępczej poborowego uznanego za jedynego żywiciela rodziny, następuje na podstawie zawiadomienia terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej w sprawach zatrudnienia stopnia wojewódzkiego, zwanego dalej "organem zatrudnienia" właściwego ze względu na siedzibę organu, który wydał decyzję uznającą poborowego za jedynego żywiciela rodziny.
3.
Organ zatrudnienia zawiadamia kierownika zakładu pracy o obowiązku zwolnienia poborowego ze służby zastępczej, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1.
4.
Na prośbę poborowego o zwolnienie go ze służby zastępczej, złożoną za pośrednictwem kierownika zakładu pracy, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2, organ zatrudnienia przeprowadza postępowanie wyjaśniające, mające na celu zbadanie sytuacji rodziny poborowego, który ma na utrzymaniu nie więcej niż dwie osoby. Jeżeli wyniki postępowania wyjaśniającego wskazują na trudną sytuację materialną rodziny poborowego - organ zatrudnienia zawiadamia kierownika zakładu pracy o obowiązku zwolnienia go ze służby. Jeżeli natomiast wyniki postępowania wyjaśniającego nie dają podstaw do uwzględnienia prośby poborowego, organ zatrudnienia zawiadamia kierownika zakładu pracy i poborowego o pozostawieniu go w służbie; w tym przypadku zawiadomienie powinno zawierać uzasadnienie.