Zmiany w planach kont.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1983.17.44

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1983 r.

INSTRUKCJA Nr 16/KS
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 listopada 1983 r.
w sprawie zmian w planach kont.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 grudnia 1982 r. o urzędzie Ministra Finansów oraz urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 45, poz. 289) ustala się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej dokonują zmian branżowych i zakładowych planów kont opartych na typowych planach kont zgodnie z przepisami instrukcji.
§  2.
W razie ujawnienia środków trwałych nie objętych ewidencją lub też przypadków niewłaściwego obliczenia ich amortyzacji, na przykład na skutek korekty wartości obiektów, stosowania nieprawidłowych stawek amortyzacyjnych, przyjęcia niewłaściwych dat rozpoczęcia lub zakończenia amortyzacji, kwotę umorzenia i amortyzacji koryguje się do właściwej wysokości wyłącznie za ten rok, w którym stwierdzono te fakty, niezależnie od tego, czy dotyczą one danego roku, czy również lat poprzednich.
§  3.
1.
Koszty działalności zarządu, wyodrębnione stosownie do obowiązującego daną jednostkę planu kont w zespole 5 "Koszty rozliczone", na przykład na koncie 551 "Koszty ogólnozakładowe" w jednostkach przemysłowych i transportowych, na koncie 555 "Koszty zarządu" w jednostkach budowlano-montażowych, które były dotychczas doliczane do kosztu wytworzenia produktów (wyrobów, robót i usług), podlegają przeniesieniu na koniec każdego okresu sprawozdawczego bezpośrednio w ciężar kont kosztu własnego sprzedaży odpowiednich produktów. Przeniesienie to w jednostkach przemysłowych księguje się: Wn kont 711 "Koszt własny sprzedaży produkcji przemysłowej", 712 "Koszt własny sprzedaży produkcji przemysłowej na eksport", 719 "Koszt własny sprzedaży produkcji obcych działów gospodarki narodowej", 726 "Koszt własny sprzedaży usług niematerialnych" - Ma konto 551 "Koszty ogólnozakładowe".

W razie istotnych wahań wielkości sprzedaży produktów w poszczególnych miesiącach roku, przeniesienie kosztów działalności zarządu w ciężar kont kosztu własnego sprzedaży może nastąpić w ciągu roku przy wykorzystaniu konta 649 "Inne rozliczenia międzyokresowe".

Podstawę rozliczenia kosztów działalności zarządu na właściwe konta kosztu własnego sprzedaży może stanowić koszt wytworzenia sprzedanych produktów, ilość produktów lub inna miara właściwie charakteryzująca związek produktów z kosztami działalności zarządu. W razie nieznacznego udziału kosztów działalności zarządu w koszcie własnym sprzedaży określonych produktów, kosztami działalności zarządu (ogólnozakładowymi, ogólnego zarządu itp.) można w całości obciążać konto kosztu własnego sprzedaży produktów o decydującym dla danej jednostki znaczeniu, na przykład w jednostkach przemysłowych konto 711 "Koszt własny sprzedaży produkcji przemysłowej" oraz konto 712 "Koszt własny sprzedaży produkcji przemysłowej na eksport".

2.
Koszty działalności zarządu (ogólnozakładowe, ogólne zarządu itp.), które na dzień 31 grudnia 1983 r. będą aktywowane w koszcie wytworzenia zapasu produktów (w produkcji nie zakończonej, w wyrobach gotowych, robotach, usługach) należy pod datą 1 stycznia 1984 r. przenieść z odpowiedniego konta zespołu 6 "Produkty", na przykład z konta 601 "Wyroby na składzie", 631 "Produkcja w toku", 632 "Półfabrykaty", na konto 649 "Inne rozliczenia międzyokresowe". W uzasadnionych wypadkach rozliczenie tego salda konta 649 w ciężar kosztu własnego sprzedaży produktów może nastąpić stopniowo, w równych ratach rocznych, przez okres nie przekraczający lat trzech, to jest do końca 1986 roku.
§  4.
1.
Jednostki zobowiązane do tworzenia rezerwy na roszczenia od odbiorców księgują utworzenie tej rezerwy w ciężar właściwego konta dochodów ze sprzedaży, na przykład 701 "Sprzedaż produkcji przemysłowej" i na dobro konta 843 "Rezerwa na roszczenia z tytułu dostaw, robót i usług".
2.
Rozwiązanie rezerwy księguje się w ciężar konta 843 "Rezerwa na roszczenia z tytułu dostaw, robót i usług" - uznając:
1)
w przypadku spłacenia należności:
a)
w zakresie należności głównej - właściwe konto dochodów ze sprzedaży, na przykład 701 "Sprzedaż produkcji przemysłowej",
b)
w pozostałej części - konto 770 "Zyski nadzwyczajne",
2)
w innych przypadkach - właściwe konto rozrachunków lub roszczeń.
3.
Utworzone przed dniem 1 stycznia 1984 r. rezerwy na roszczenia od odbiorców rozlicza się według zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 1983 r.
§  5.
1.
Zmienia się nazwę konta 134 "Różne kredyty obrotowe" na 134 "Wyodrębnione kredyty obrotowe".
2.
Na koncie 134 ujmuje się kredyt rozwojowy i skonwertowany kredyt obrotowy. Zadłużenie przeterminowane z tytułu nie spłacenia tych kredytów w ustalonym terminie ujmuje się na koncie 135 "Przeterminowane kredyty obrotowe". Spłatę ze środków funduszu rozwoju kredytu rozwojowego lub skonwertowanego kredytu obrotowego księguje się w ciężar konta 134 "Wyodrębnione kredyty obrotowe" lub konta 135 "Przeterminowane kredyty obrotowe" i na dobro konta 189 "Rachunki środków funduszy specjalnych" albo - jeżeli środki funduszu rozwoju są gromadzone na rachunku rozliczeniowym - na dobro konta 131 "Rachunek rozliczeniowy". Równowartością spłaconego kredytu obciąża się równocześnie konto 962 "Fundusz rozwoju", uznając konto 860 "Fundusz statutowy w środkach obrotowych".
3.
Kredyty na finansowanie zakładowych inwestycji socjalnych i mieszkaniowych ujmuje się na koncie 186 "Kredyty na inwestycje realizowane".
§  6.
1.
Likwiduje się konto 988 "Rozliczenie przekazania inwestycji".
2.
Równowartość nieodpłatnie otrzymanych i przekazanych inwestycyjnych składników majątkowych, w tym również przekazanych nieodpłatnie inwestycji zakończonych, ujmuje się na koncie 981 "Fundusze na inwestycje".
3.
Kwoty zaksięgowane w ciągu roku na koncie 981 "Fundusze na inwestycje" z tytułu nieodpłatnego otrzymania lub przekazania inwestycyjnych składników majątkowych podlegają na koniec roku uzgodnieniu z kontrahentami niezależnie od posiadania potwierdzonego przez obie strony protokołu przekazania tych składników.
§  7.
1.
Straty i zyski nadzwyczajne powstałe w związku z prowadzeniem działalności finansowo wyodrębnionej, na przykład działalności finansowej z zakładowego funduszu socjalnego lub funduszów pozabudżetowych, księguje się w ciężar lub na dobro konta odpowiedniego funduszu, ze środków którego działalność ta jest finansowana.
2.
Roszczenia z tytułu niedoborów i szkód w składnikach majątkowych działalności finansowo wyodrębnionej rozlicza się na koncie 289 "Roszczenia i należności działalności finansowo wyodrębnionej". Różnice między sumą roszczenia a sumą niedoboru lub szkody księguje się w ciężar konta 289 w korespondencji z kontem odpowiedniego funduszu, na przykład zakładowego funduszu socjalnego.
3.
Równowartości niedoborów i szkód w składnikach majątkowych działalności finansowo wyodrębnionej nie przenosi się na konto 264 "Rozliczenie niedoborów i szkód" i nie refunduje jej ze środków obrotowych, jak też nie tworzy się rezerwy na pokrycie roszczeń z tytułu niedoborów. Nie tworzy się także rezerw na pokrycie innych roszczeń i należności działalności finansowo wyodrębnionej.
§  8.
Użyte w instrukcji symbole kont, oparte na typowym planie kont dla przedsiębiorstw przemysłowych, należy odpowiednio stosować w branżowych i zakładowych planach kont, opartych na typowych planach kont dla jednostek zaliczonych do innych działów gospodarki narodowej.
§  9.
W instrukcji nr 9/KS Ministerstwa Finansów z dnia 25 listopada 1982 r. w sprawie zmian w planach kont (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 16, poz. 39 i Nr 18, poz. 45) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy "i jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, strat nadzwyczajnych poniesionych w związku z prowadzeniem działalności finansowo wyodrębnionej, np. działalności finansowej z zakładowego funduszu socjalnego lub funduszy pozabudżetowych",
b)
w ust. 4 pkt 9 skreśla się wyrazy "oraz odbiorców zagranicznych z wyjątkiem wypadków gdy roszczenie wobec odbiorcy zagranicznego powstało z winy dostawcy",
2)
w § 5:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy "oraz jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej - zysków nadzwyczajnych osiągniętych w związku z prowadzeniem działalności finansowo wyodrębnionej",
b)
w ust. 4 pkt 6 skreśla się wyrazy "oraz odbiorców zagranicznych z wyjątkiem wypadków gdy roszczenie wobec odbiorcy zagranicznego powstało z winy dostawcy",
3)
w § 14 ust. 2 pkt 2 wyrazy "koszty wytworzenia" zastępuje się wyrazami "techniczny koszt wytworzenia",
4)
w § 20 ust. 1 i 2 wyrazy "189 - "Rachunki środków funduszy specjalnych" zastępuje się wyrazami "186 - "Kredyty na inwestycje realizowane".
§  10.
W § 12 ust. 2 i 3 instrukcji nr 1/KS Ministra Finansów z dnia 2 lutego 1983 r. w sprawie zmian w typowym planie kont dla jednostek i zakładów budżetowych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 3, poz. 8) wyrazy "189 - "Rachunki środków funduszy specjalnych" zastępuje się wyrazami "186 - "Kredyty na inwestycje realizowane".
§  11.
Instrukcję stosuje się od dnia 1 stycznia 1984 r., a w jednostkach, w których obowiązuje rok gospodarczy - od dnia 1 lipca 1984 r. w części dotyczącej działalności eksploatacyjnej i finansowo wyodrębnionej.