Zmiana zarządzenia w sprawie wprowadzenia zasad dokonywania w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym sprawdzeń, rejestracji, modyfikacji i usuwania informacji w Systemie Informacyjnym Schengen oraz sposobu postępowania w przypadku pozytywnego sprawdzenia w Systemie Informacyjnym Schengen.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2019.23

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 września 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 23/19
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 27 września 2019 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie wprowadzenia zasad dokonywania w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym sprawdzeń, rejestracji, modyfikacji i usuwania informacji w Systemie Informacyjnym Schengen oraz sposobu postępowania w przypadku pozytywnego sprawdzenia w Systemie Informacyjnym Schengen

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2104 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 53, 125 i 1091) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu nr 23/13 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wprowadzenia zasad dokonywania w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym sprawdzeń, rejestracji, modyfikacji i usuwania informacji w Systemie Informacyjnym Schengen oraz sposobu postępowania w przypadku pozytywnego sprawdzenia w Systemie Informacyjnym Schengen (Dz. Urz. CBA poz. 29) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł zarządzenia otrzymuje brzmienie:

"w sprawie trybu i zasad dokonywania sprawdzeń, rejestracji, modyfikacji i usuwania informacji w Systemie Informacyjnym Schengen";

2)
w załączniku do zarządzenia:
a)
tytuł załącznika otrzymuje brzmienie:

"Tryb i zasady dokonywania sprawdzeń, rejestracji, modyfikacji i usuwania informacji w Systemie Informacyjnym Schengen",

b)
w § 1:
uchyla się pkt 2,
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) funkcjonariusz - funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", uprawnionego do dokonywania:

a) sprawdzeń własnych lub w imieniu innego funkcjonariusza w SIS za pośrednictwem Systemu Analiz Rejestrów Państwowych CBA, zwanego dalej "SARP",

b) rejestracji, modyfikacji i usuwania w SIS za pośrednictwem komórki ewidencyjnej;",

pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6) komórka ewidencyjna - komórkę Departamentu Analiz CBA właściwą do spraw ewidencji;",

pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) ustawa - ustawę z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2162 i 2354 oraz z 2019 r. poz. 125)",

c)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Sprawdzenie obiektu w SIS za pośrednictwem SARP może zrealizować wyłącznie funkcjonariusz.

2. Sprawdzenie, o którym mowa w ust. 1, wymaga wskazania powodu sprawdzenia, znaku lub numeru sprawy oraz określenia kryteriów sprawdzenia.

3. W przypadku gdy sprawdzenie obiektów w SIS następuje do sprawy, a sprawdzana osoba lub przedmiot nie znajdują się w dyspozycji osoby dokonującej sprawdzenia, funkcjonariusz, w tym funkcjonariusz komórki ewidencyjnej, nie podejmuje wnioskowanych we wpisie działań, których dotyczą dane SIS.

4. W przypadku pozytywnego wyniku sprawdzenia obiektu, gdy sprawdzana osoba lub przedmiot znajduje się w dyspozycji osoby dokonującej sprawdzenia, funkcjonariusz realizujący sprawdzenie niezwłocznie informuje biuro SIRENE w trybie i na zasadach określonych w przepisach dotyczących przekazywania Policji osób lub przedmiotów odnalezionych na skutek wglądu do danych SIS oraz wnosi o przekazanie informacji uzupełniających i identyfikacyjnych.

5. W przypadku wystąpienia awarii SARP, sprawdzeń w SIS dokonuje się za pośrednictwem komórki ewidencyjnej z wykorzystaniem wniosku o dokonanie sprawdzenia w jawnych zewnętrznych zbiorach ewidencyjnych.

6. Sprawdzenia realizowane w trybie określonym w ust. 5 przekazuje się do komórki ewidencyjnej za pośrednictwem poczty lub faksu, a w uzasadnionych przypadkach telefonicznie. Zlecenie złożone telefonicznie wymaga potwierdzenia na piśmie.

7. Dokumenty, o których mowa w ust. 5 i 6, podlegają rejestracji w dziennikach ewidencyjnych.

8. Rozliczalność sprawdzeń w SIS zapewnia SARP. Zasady rozliczalności sprawdzeń w przypadku awarii SARP określają przepisy odrębne.",

d)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przypadku odnalezienia osoby, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy, funkcjonariusz podejmuje wnioskowane we wpisie i dopuszczalne prawnie działania.",

e)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"1. W przypadku odnalezienia osoby, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy, funkcjonariusz, wykonując czynności służące realizacji zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o CBA, przyjmuje od niej oświadczenie na formularzu stanowiącym załącznik nr 8 oraz podejmuje czynności zgodnie z wnioskowanymi we wpisie i dopuszczalnymi prawnie działaniami.

2. Funkcjonariusz przekazuje ustalone dane dotyczące osoby do organu, który dokonał wpisu danych w SIS lub do biura SIRENE na formularzu, o którym mowa w ust. 1.",

f)
w § 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przypadku odnalezienia przedmiotu wprowadzonego do SIS w celu zajęcia lub wykorzystania jako dowód w postępowaniu karnym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy, funkcjonariusz podejmuje wnioskowane we wpisie i dopuszczalne prawnie działania.",

g)
uchyla się rozdział 5,
h)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"1. Funkcjonariusz przekazuje do komórki ewidencyjnej wypełniony formularz rejestracji, modyfikacji, usunięcia obiektu w SIS, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie wzorów kart wpisu i wzorów kart zapytania o dane w Systemie Informacyjnym Schengen oraz sposobu ich wypełniania (Dz. U. poz. 366).

2. Poprawny i kompletnie wypełniony formularz stanowi podstawę do zarejestrowania obiektu przez funkcjonariusza komórki ewidencyjnej w SIS.

3. W przypadku rejestracji nowego wpisu funkcjonariusz komórki ewidencyjnej wpisuje na formularzu numer identyfikacyjny Schengen.

4. Funkcjonariusz komórki ewidencyjnej przekazuje funkcjonariuszowi informację o dokonaniu rejestracji, modyfikacji oraz usunięcia obiektu wraz z wydrukami z SIS.

5. Formularz rejestracji, modyfikacji oraz usunięcia obiektu pozostaje w komórce ewidencyjnej.

6. Do identyfikacji sprawy wykorzystuje się numer identyfikacyjny Schengen.

7. Dokumenty dotyczące rejestracji, modyfikacji oraz usunięcia obiektu podlegają rejestracji w dziennikach ewidencyjnych.".

§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 r.