Zmiana zarządzenia w sprawie wprowadzenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego formularzy statystycznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2023.19

Akt jednorazowy
Wersja od: 16 czerwca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 18
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 16 czerwca 2023 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie wprowadzenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego formularzy statystycznych

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208, 337 i 641), w związku z art. 13 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 773) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu nr 9 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie wprowadzenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego formularzy statystycznych (Dz. Urz. KRUS z 2020 r. poz. 10, z 2021 r. poz. 4 oraz z 2022 r. poz. 3), załącznik nr 17 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Załącznik Nr 17

grafika

Objaśnienia do formularza KRUS -17

"Informacja o terminowości przyznawania świadczeń krótkoterminowych"

1. Obejmuje przyznawanie i wypłatę świadczeń z Funduszu Składkowego tj. zasiłków chorobowych oraz jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, niezrealizowanych świadczeń po osobach zmarłych oraz innych świadczeń (np. wyrównań), z Funduszu Emerytalno-Rentowego m.in. zasiłków macierzyńskich okresowych (okresowych oraz dla ojca dziecka), zasiłków pogrzebowych (po ubezpieczonych i członkach ich rodzin oraz emerytach/rencistach i członkach ich rodzin), niezrealizowanych świadczeń oraz innych świadczeń, z budżetu państwa: zasiłków opiekuńczych, zasiłków jednorazowych m.in. z tytułu kwarantanny.

2. Przez wnioski pozostałe z poprzedniego kwartału należy rozumieć wnioski wykazane do załatwienia z poprzedniego okresu sprawozdawczego.

3. Przez wpływ wniosków należy rozumieć zgłoszone lub nadesłane wnioski do placówki terenowej lub oddziału regionalnego.

4. Przez wnioski załatwione w terminie ustawowym należy rozumieć wnioski załatwione w ciągu 30 dni licząc:

- od następnego dnia po dacie wpływu,

- od następnego dnia po dacie wyjaśnienia ostatniej okoliczności,

- od następnego dnia po dacie uprawomocnienia się orzeczenia lekarza rzeczoznawcy Kasy lub z dniem wydania orzeczenia przez komisję lekarską Kasy

do daty nadania należności na pocztę lub do banku, do daty wydania decyzji odmawiającej.

Dla zaświadczeń lekarskich rozpoczynających nowy okres zasiłkowy, dla których:

- nastąpiło nabycie prawa do zasiłku chorobowego - termin 30 dni na rozpatrzenie wniosku liczy się od daty nabycia uprawnień tj. od 30 dnia nieprzerwanej niezdolności do pracy,

- nie nastąpiło przyznanie prawa do zasiłku chorobowego, okres niezdolności do pracy jest krótszy niż 30 dni (łączny okres niezdolności z zaświadczeń lekarskich) - termin 30 dni na załatwienie sprawy liczy się od ostatniego dnia niezdolności określonego w ostatnim zaświadczeniu (art. 64 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

W przypadku zasiłków chorobowych, gdy okres czasowej niezdolności do pracy wykazany w zaświadczeniu lekarskim przekracza okres 30 dni i nie został przechorowany (których realizacja następuje w systemie miesięcznych wypłat) - za wnioski załatwione w terminie ustawowym rozumie się wnioski, których realizacja następuje w systemie miesięcznych wypłat.

W przypadku jednorazowego odszkodowania za wnioski załatwione w terminie należy rozumieć wnioski, w których decyzja została wydana w ciągu 14 dni licząc:

- od następnego dnia po dacie wyjaśnienia ostatniej okoliczności,

- od następnego dnia po dacie uprawomocnienia się orzeczenia lekarza rzeczoznawcy Kasy lub z dniem wydania orzeczenia przez komisję lekarską Kasy.

Jeśli w wyniku decyzji zostało przyznane odszkodowanie - to wypłaty odszkodowania (nadania należności na pocztę lub do banku) należy dokonać w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji (art. 15 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).

Jeżeli koniec terminu załatwienia sprawy przypada na dzień wolny od pracy (wolna sobota, niedziela, święto) przyjmuje się, że termin ten kończy się z upływem najbliższego dnia powszedniego.

W sprawach po wyroku sądu obowiązuje w/w ustawowy termin załatwienia sprawy tj. 30 dni licząc od dnia następnego po dniu, w którym wyjaśniono ostatnią okoliczność niezbędną do załatwienia sprawy. Za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności uważa się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego (art. 118 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

W przypadku przekroczenia wymienionych wyżej terminów załatwienia wniosku organ rentowy zobowiązany jest do wypłacenia odsetek za zwłokę w wysokości określonej przepisami prawa cywilnego.

5. Przez wnioski pozostałe na następny kwartał należy rozumieć wnioski pozostawione do załatwienia.

6. Anulowane zwolnienie lekarskie jako wniosek w procesie załatwiania należy załatwiać i wykazywać w pozycji sprawozdania jako decyzję umorzeniową.