Zmiana zarządzenia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.177

Akt jednorazowy
Wersja od: 6 grudnia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 177/2023/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 6 grudnia 2023 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 159 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 26/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne (z późn. zm. 2 ), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 12 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Realizacja zlecenia drogą wysyłkową może dotyczyć wyłącznie zaopatrzenia w te wyroby medyczne, w odniesieniu do których w rozporządzeniu w sprawie wykazu wyrobów medycznych przewidziano taką możliwość i dokonywana jest z miejsca udzielania świadczeń określonego w harmonogramie - zasoby.";

2)
w § 13:
a)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Dokumentem, o którym mowa w ust. 3, jest zestawienie refundacyjne zaopatrzenia w wyroby medyczne określone w zarządzeniu Prezesa Funduszu w sprawie szczegółowego komunikatu XML dotyczącego przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci dokumentu elektronicznego.",

b)
ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Zestawienie refundacyjne, o którym mowa w ust. 4, podlega weryfikacji przez oddział Funduszu.";

3)
załącznik nr 7 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia
§  2. 
Do sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielonych do 31 grudnia 2023 r. stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
Za zgodą Prezesa Funduszu, świadczeniodawca może stosować dokument, o którym mowa w § 13 ust. 4 zarządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym zarządzeniem, do sprawozdawania i rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w okresie od 13 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.
§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r., z wyjątkiem § 3, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Warunki realizacji świadczeń będących przedmiotem umowy w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne w tym zakres wykonywanych czynności i wymagane kwalifikacje osób realizujących te świadczenia

Lp.NazwaZakres wykonywanych czynnościWymagane kwalifikacje
1234
1.Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne produkowane seryjnieCzynności niezbędne do zaopatrzenia świadczeniobiorcy w wyroby medyczne produkowane seryjnie, w tym wymagające przystosowania do potrzeb świadczeniobiorcy, wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznychW każdym miejscu obsługi świadczeniobiorców, w godzinach realizacji świadczeń, stała obecność:

1) osoby z co najmniej wykształceniem średnim oraz kwalifikacjami nabytymi do dnia 10 lutego 2009 r. w ramach kursu z zakresu towaroznawstwa materiałów medycznych według programu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia organizowanego zgodnie z § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2003 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych (Dz. U. Nr 23, poz. 196)

oraz z co najmniej dwuletnim stażem pracy w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne lub

2) osoby, która ukończyła studia wyższe na kierunku inżynieria biomedyczna lub

3) technika ortopedy1 lub

4) fizjoterapeuty2 lub

5) technika farmaceutycznego3 lub

6) magistra farmacji lub

7) pielęgniarki lub

8) lekarza (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa)

- z co najmniej rocznym ogólnym stażem pracy w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne lub

9) osoby z co najmniej wykształceniem średnim posiadającej ważny certyfikat potwierdzający nabycie kwalifikacji rynkowej "Zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie" określonej w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 29.12.2018 r. poz. 1269) oraz z co najmniej dwuletnim stażem pracy w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne lub 10) instruktora orientacji przestrzennej i mobilności7 - w przypadku zaopatrzenia w laski dla osób niewidomych.

2.Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne wykonywane na zamówienieCzynności niezbędne do zaopatrzenia świadczeniobiorcy w wyroby medyczne wykonywane na zamówienie, wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych.W każdym miejscu obsługi świadczeniobiorców, w godzinach realizacji świadczeń, stała obecność:

1) osoby, która ukończyła studia wyższe na kierunku inżynieria biomedyczna lub

2) technika ortopedy1 lub

3) fizjoterapeuty2 lub

4) lekarza (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa)

- z co najmniej rocznym ogólnym stażem pracy w zakresie wykonywania przedmiotów ortopedycznych na zamówienie, a w przypadku zaopatrzenia w obuwie ortopedyczne:

1) technika ortopedy1 lub

2) obuwnika ortopedycznego (szewca ortopedy)

- z co najmniej rocznym ogólnym stażem pracy w zakresie wykonywania obuwia ortopedycznego na zamówienie.

3.Zaopatrzenie w środki pomocnicze z wyłączeniem środków pomocniczych z zakresu protetyki słuchu i optyki okularowej, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne produkowane seryjnie, w tym zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznieCzynności niezbędne do zaopatrzenia świadczeniobiorcy w wyroby medyczne produkowane seryjnie, w tym wymagające przystosowania do potrzeb świadczeniobiorcy, wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznychW każdym miejscu obsługi świadczeniobiorców, w godzinach realizacji świadczeń, stała obecność:

1) osoby z co najmniej wykształceniem średnim oraz kwalifikacjami nabytymi do dnia 10 lutego 2009 r. w ramach kursu z zakresu towaroznawstwa materiałów medycznych według programu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia organizowanego zgodnie z § 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2003 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych (Dz. U. Nr 23, poz. 196) oraz z co najmniej rocznym stażem pracy w zakresie zaopatrzenia w środki pomocnicze lub

2) osoby, która ukończyła studia wyższe na kierunku inżynieria biomedyczna lub

3) technika ortopedy1 lub

4) fizjoterapeuty2 lub

5) technika farmaceutycznego3 lub

6) magistra farmacji lub

7) pielęgniarki lub

8) lekarza (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa) lub

9) osoby z co najmniej wykształceniem średnim posiadającej ważny certyfikat potwierdzający nabycie kwalifikacji rynkowej "Zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie" określonej w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 29.12.2018 r. poz. 1269) oraz z co najmniej rocznym stażem pracy w zakresie zaopatrzenia w środki pomocnicze.

4.Zaopatrzenie w środki pomocnicze z wyłączeniem środków pomocniczych z zakresu protetyki słuchu i optyki okularowej, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne wykonywane na zamówienieCzynności niezbędne do zaopatrzenia świadczeniobiorcy w wyroby medyczne wykonywane na zamówienie, wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznychW każdym miejscu obsługi świadczeniobiorców, w godzinach realizacji świadczeń, stała obecność:

1) fizjoterapeuty2 lub

2) lekarza (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa) - w przypadku zaopatrzenia w wyroby kompresyjne lub

3) pielęgniarki - w przypadku zaopatrzenia wyroby kompresyjne.

5.Zaopatrzenie w zakresie protetyki słuchu, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne produkowane seryjnieCzynności niezbędne do zaopatrzenia świadczeniobiorcy w wyroby medyczne produkowane seryjnie, w tym wymagające przystosowania do potrzeb świadczeniobiorcy, z zakresu protetyki słuchu, wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznychW każdym miejscu obsługi świadczeniobiorców, w godzinach realizacji świadczeń, stała obecność:

1) protetyka słuchu4 lub

2) osoby, która ukończyła studia wyższe na kierunku lub w specjalności audiofonologia, obejmujące co najmniej 700 godzin kształcenia w zakresie niezbędnym do przygotowania do wykonywania zawodu protetyka słuchu, która uzyskała tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera

- z co najmniej rocznym ogólnym stażem pracy w zawodzie.

6.Zaopatrzenie w zakresie optyki okularowej, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne produkowane seryjnieCzynności niezbędne do zaopatrzenia świadczeniobiorcy w wyroby medyczne produkowane seryjnie, w tym wymagające przystosowania do potrzeb świadczeniobiorcy, z zakresu optyki okularowej, wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazów wyrobów medycznychW każdym miejscu obsługi świadczeniobiorców w zakresie optyki okularowej, w godzinach realizacji świadczeń, stała obecność:

1) optyka okularowego5 lub

2) optometrysty6

- z co najmniej rocznym ogólnym stażem pracy w zawodzie lub

3) rehabilitanta wzroku słabowidzących8 - wyłącznie w przypadku zaopatrzenia w pomoce optyczne w godzinach realizacji świadczeń,

a w przypadku zaopatrzenia w soczewki kontaktowe dla świadczeniobiorców ze schorzeniem stożka rogówki oraz z dużą anizometropią (łącznie z afakią), w godzinach realizacji świadczeń, stała obecność:

1) lekarza okulisty (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa) lub

2) optometrysty6

- z co najmniej rocznym ogólnym stażem pracy w zawodzie.

1technik ortopeda*:

1) ukończenie studiów wyższych na kierunku lub w specjalności technika ortopedyczna i uzyskanie tytułu licencjata lub inżyniera lub

2) ukończenie technikum lub szkoły policealnej, publicznych lub niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, i uzyskanie tytułu zawodowego technik ortopeda lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ortopeda, lub ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego w zawodzie technik biomechanik lub

3) uzyskanie dyplomu mistrza w zawodzie technik ortopeda.

fizjoterapeuta - kwalifikacje określone w ustawie z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1213, późn. zm.).

3technik farmaceutyczny*:

- ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego technik farmaceutyczny lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik farmaceutyczny.

4protetyk słuchu:

1) ukończenie studiów wyższych na kierunkach lub w specjalności protetyka słuchu obejmujących co najmniej 700 godzin kształcenia w zakresie niezbędnym do przygotowania do wykonywania zawodu protetyka słuchu i uzyskanie tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera,

2) ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego protetyk słuchu lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie protetyk słuchu,

3) posiadanie co najmniej 2-letniego doświadczenia zawodowego w pracy w gabinecie protetyki słuchu i ukończenie do dnia 1 października 2010 r. kursu z zakresu protetyki słuchu organizowanego przez szkołę wyższą kształcącą w zakresie akustyki lub Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, obejmującego co najmniej 108 godzin kształcenia w zakresie niezbędnym do przygotowania do wykonywania zawodu protetyka słuchu,

4) uzyskanie dyplomu mistrza w zawodzie protetyk słuchu.

ptyk okularowy:

1) ukończenie studiów wyższych na kierunku lub w specjalności optyka okularowa lub optometria obejmujących co najmniej 700 godzin kształcenia w zakresie niezbędnym do przygotowania w zawodzie optyk okularowy i uzyskanie tytułu licencjata lub inżyniera,

2) ukończenie szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego technik optyk lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik optyk lub ukończenie trzyletniego technikum publicznego lub niepublicznego o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego technik optyk lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik optyk,

3) uzyskanie dyplomu mistrza w zawodzie optyk okularowy.

6optometrysta:

1) ukończenie studiów wyższych na kierunku lub w specjalności optometria obejmujących co najmniej 600 godzin kształcenia w zakresie optometrii i uzyskanie tytułu magistra lub magistra inżyniera,

2) ukończenie studiów podyplomowych z optometrii obejmujących co najmniej 600 godzin kształcenia w zakresie optometrii.

* wymagane kwalifikacje zawodowe określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. Nr 151, poz. 896).

7 instruktor orientacji przestrzennej i mobilności:

1) wyższe na poziomie magisterskim - kierunek tyflopedagogika, tyflopsychologia, wychowanie fizyczne ze specjalnością rehabilitacja w zakresie orientacji przestrzennej i poruszania się osób niewidomych i słabowidzących lub

2) wyższe na poziomie magisterskim oraz studia podyplomowe z zakresu orientacji przestrzennej i poruszania się osób niewidomych i słabowidzących lub

3) wyższe na poziomie magisterskim na kierunku pedagogika, psychologia, wychowanie fizyczne i przeszkolenie specjalistyczne w kierunku instruktora orientacji przestrzennej i mobilności lub

4) wykształcenie policealne/podyplomowe i przeszkolenie specjalistyczne w kierunku instruktora orientacji przestrzennej i mobilności.

8 rehabilitant wzroku słabowidzących:

1) wyższe na poziomie magisterskim - kierunek tyflopedagogika i tyflopsychologia ze specjalnością rehabilitacja wzroku słabowidzących lub

2) wyższe na poziomie magisterskim i studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji wzroku słabowidzących lub

3) wyższe na poziomie magisterskim na kierunku pedagogika, psychologia i przeszkolenie specjalistyczne w kierunku rehabilitanta wzroku słabowidzących lub

4) wyższe na poziomie magisterskim - kierunek optometria i przeszkolenie w kierunku rehabilitanta wzroku słabowidzących.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadza zmiany w zarządzeniu Nr 26/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne, stanowiąc wykonanie upoważnienia zawartego w art. 159 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.).

Zmiany wprowadzone w § 12 ust. 5 niniejszego zarządzenia wynikają z wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydanych na zlecenie (Dz. U. poz. 2461), w którym uregulowano kwestię dotyczącą realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne drogą wysyłkową, dopuszczając możliwość zastosowania tej formy również w odniesieniu do wskazanych w rozporządzeniu wyrobów medycznych innych niż przysługujące comiesięcznie.

Wprowadzone zmiany w zakresie § 13 ww. zarządzenia są konsekwencją przyjęcia od 1 stycznia 2024 r. nowego sposobu rozliczania realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne za pomocą zestawienia refundacyjnego na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Funduszu w sprawie szczegółowego komunikatu XML dotyczącego przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci dokumentu elektronicznego. Natomiast dla okresów sprawozdawczych świadczeń udzielonych do dnia 31 grudnia 2023 r. stosuje się dotychczasowe dokumenty rozliczeniowe.

W celu przetestowania nowego procesu rozliczeniowego Prezes Funduszu wyraził zgodę, w okresie od 13 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2023 r., na sprawozdawanie i rozliczanie świadczeń z zastosowaniem zestawienia refundacyjnego na podstawie porozumień zawartych ze świadczeniodawcami.

Nadano nowe brzmienie załącznikowi nr 7 do zarządzenia określającemu warunki realizacji świadczeń będących przedmiotem umowy w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne, tym zakres wykonywanych czynności i wymagane kwalifikacje osób realizujących te świadczenia. W porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego:

1) rozszerzono katalog osób realizujących świadczenia w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, obejmujące zaopatrzenie w wyroby produkowane seryjnie o instruktora orientacji przestrzennej i mobilności - wyłącznie w przypadku doboru zaopatrzenia w laski dla osób niewidomych. Zmiana ma charakter porządkowy i wynika z przypisania lasek dla osób niewidomych do przedmiotów ortopedycznych. W następstwie tego powyższa kwalifikacja została usunięta z zakresu świadczeń dotyczących zaopatrzenia w środki pomocnicze z wyłączeniem środków pomocniczych z zakresu protetyki słuchu i optyki okularowej, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne produkowane seryjnie, w tym zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięczne;

2) uwzględniając apel środowisk medycznych rozszerzono katalog osób realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne o lekarzy i pielęgniarki w zakresie zaopatrzenia w środki pomocnicze z wyłączeniem środków pomocniczych z zakresu protetyki słuchu i optyki okularowej, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne wykonywane na zamówienie - z zastrzeżeniem wyłącznie zaopatrzenia w wyroby kompresyjne;

3) doprecyzowano kwestie dotyczące realizacji świadczeń w ramach zaopatrzenia w zakresie optyki okularowej przez rehabilitanta wzroku słabowidzących.

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2674, 2770 i z 2023 r. poz. 605, 650, 658, 1234, 1675, 1692, 1733, 1831, 1872 i 1938.
2 Zmienionym zarządzeniem Nr 74/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 czerwca 2022 r., zarządzeniem Nr 158/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 grudnia 2022 r. oraz zarządzeniem Nr 98/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 26 czerwca 2023 r.