Zmiana zarządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.2024.2

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 kwietnia 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 9/2024
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 9 kwietnia 2024 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 2025) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 23) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4b otrzymuje brzmienie:

"§ 4b. 1. W przypadku przedstawienia w oddziale okręgowym Narodowego Banku Polskiego, zwanym dalej "oddziałem okręgowym NBP", do wymiany znaków pieniężnych, o których mowa w § 3 i 4, o łącznej wartości przekraczającej 2000 zł lub banknotów uszkodzonych w sposób budzący podejrzenie ich preparowania, osoba je przedstawiająca podaje dane umożliwiające jej identyfikację:

1) imię i nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL albo datę urodzenia, w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL;

2) nazwę, serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość;

3) adres zamieszkania;

4) nazwę i adres, numer identyfikacji podatkowej (NIP), a w przypadku braku takiego numeru - państwo rejestracji, nazwę właściwego rejestru oraz numer i datę rejestracji podmiotu reprezentowanego przez osobę przedstawiającą znaki pieniężne do wymiany.

2. Weryfikacja danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, dokonywana jest na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość.";

2)
w § 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Banki sporządzają wniosek, o którym mowa w ust. 1, na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość okazanego przez osobę przedstawiającą znaki pieniężne do wymiany w trzech egzemplarzach; jeden egzemplarz pozostaje w banku przyjmującym znaki pieniężne do wymiany, drugi egzemplarz otrzymuje osoba przedstawiająca znaki pieniężne do wymiany, a trzeci egzemplarz jest przekazywany do Centrali NBP.";

3)
§ 6a otrzymuje brzmienie:

"§ 6a. Znaki pieniężne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, § 8 ust. 1 i w § 10, ujawnione w odprowadzeniach, o których mowa w § 6 ust. 3, oddziały okręgowe NBP przekazują do wymiany do Centrali NBP.";

4)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Banknoty, które posiadają cechy wskazujące na uszkodzenie przez system neutralizacji papierowych wartości pieniężnych, o którym mowa w § 1 pkt 21 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. z 2016 r. poz. 793, z 2021 r. poz. 1739 oraz z 2022 r. poz. 495, 607 i 1970), są przyjmowane do wymiany wyłącznie w oddziałach okręgowych NBP.

2. Oddziały okręgowe NBP sporządzają wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia, na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość okazanego przez osobę przedstawiającą banknoty do wymiany, w trzech albo w przypadku banknotów, o których mowa w ust. 6 - dwóch egzemplarzach; jeden egzemplarz pozostaje w oddziale okręgowym NBP, drugi egzemplarz otrzymuje osoba przedstawiająca banknoty do wymiany, trzeci egzemplarz jest przekazywany do Centrali NBP.

3. Bank, podmiot wykonujący transporty wartości pieniężnych, któremu udzielono koncesji w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz inny podmiot będący właścicielem lub posiadaczem bankomatu, świadczący usługi na rzecz wydawcy instrumentu płatniczego - przedstawiając do wymiany banknoty uszkodzone przez system, o którym mowa w ust. 1, w wyniku awarii tego systemu, przestępstwa lub usiłowania popełnienia przestępstwa - składa oświadczenie o okolicznościach uszkodzenia banknotów.

4. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, powinno zawierać w szczególności nazwę i adres podmiotu przedstawiającego banknoty do wymiany, deklarowaną wartość uszkodzonych banknotów, informacje o dacie zdarzenia, w wyniku którego nastąpiło uszkodzenie banknotów, okolicznościach uszkodzenia oraz rodzaju pojemnika, w którym znajdowały się banknoty.

5. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, powinno być opatrzone poświadczonymi notarialnie podpisami osób uprawnionych do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych podmiotu przedstawiającego banknoty do wymiany, w przypadku gdy uprawnienia tych osób i ich wzory podpisów nie są złożone w NBP.

6. Zgodnie z § 3 i 4, oddziały okręgowe NBP dokonują wymiany banknotów, o których mowa w ust. 1, przedstawionych do wymiany przez podmioty wskazane w ust. 3.

7. Oddziały okręgowe NBP przekazują równowartość wymienionych banknotów na wskazany we wniosku, o którym mowa w ust. 2, rachunek bankowy podmiotu, o którym mowa w ust. 3.

8. Banknoty, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem banknotów, o których mowa w ust. 6, oddziały okręgowe NBP przekazują do wymiany do Centrali NBP wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2.

9. Centrala NBP zawiadamia niezwłocznie Komendę Stołeczną Policji o przedstawieniu do wymiany banknotów, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem banknotów przedstawionych do wymiany przez podmioty, o których mowa w ust. 3.

10. Wymiana banknotów, w przypadku których zostało złożone zawiadomienie, o którym mowa w ust. 9, jest dokonywana przez Centralę NBP po otrzymaniu postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa albo informacji o prawomocnym zakończeniu postępowania.

11. Banknoty, o których mowa w ust. 1, wpłacone w formie wpłaty zamkniętej lub wpłacone do bankomatu, banki inne niż wskazane w ust. 1 przekazują do wymiany do Centrali NBP wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2.

12. Przykłady banknotów, o których mowa w ust. 1, są udostępnione na stronie internetowej NBP.";

5)
załącznik nr 1 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
6)
załącznik nr 1a do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
7)
uchyla się załącznik nr 3 do zarządzenia;
8)
załącznik nr 4 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Wniosek o wymianę zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych nr.................

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Wniosek o wymianę zużytych lub uszkodzonych banknotów

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Informacja o wyniku wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych

grafika