Nowość Zmiana zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Dzienniki resortowe

NFZ.2024.57

Akt jednorazowy
Wersja od: 11 czerwca 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 57/2024/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 11 czerwca 2024 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 136c ust. 5 w związku z art. 159a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 180/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 12 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (z późn. zm. 1 ), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 15:
a)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) posiadania certyfikatu akredytacyjnego, o którym mowa w art. 21 ust. 2 albo art. 59 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (Dz. U. poz. 1692), dotyczącego profili systemu zabezpieczenia, ważnego do końca okresu rozliczeniowego, w tym:

a) uzyskanego z wynikiem co najmniej 90% możliwej do uzyskania liczby punktów - współczynnik korygujący o wartości 1,02 albo

b) uzyskanego z wynikiem co najmniej 80% i poniżej 90% możliwej do uzyskania liczby punktów - współczynnik korygujący o wartości 1,015, albo

c) uzyskanego z wynikiem co najmniej 75% i poniżej 80% możliwej do uzyskania liczby punktów - współczynnik korygujący o wartości 1,01;",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:

"2a. W przypadku przekazania dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu certyfikatu akredytacyjnego po upływie terminu, o którym mowa w części 1 tabeli nr 2 załącznika do rozporządzenia o ryczałcie PSZ, wartość współczynnika korygującego, o którym mowa w § 15 ust. 1 pkt 1, odpowiadającą temu certyfikatowi akredytacyjnemu uwzględnia się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekazanie certyfikatu akredytacyjne.

2b. W przypadku przekazania dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu certyfikatu akredytacyjnego, którego ważność upływa w trakcie trwania okresu rozliczeniowego, wartość współczynnika korygującego, o którym mowa w § 15 ust. 1 pkt 1, odpowiadającą temu certyfikatowi akredytacyjnemu uwzględnia się do ostatniego miesiąca ważności tego certyfikatu akredytacyjnego.".

§  2. 
W okresach rozliczeniowych przypadających w latach 2024 i 2025 nie stosuje się § 15 ust. 2b zarządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym zarządzeniem, w odniesieniu do świadczeniodawców, którzy przekazali certyfikaty akredytacyjne zgodnie z § 15 ust. 2 zarządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzeniu.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 136c ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146), na mocy którego Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia upoważniony jest do określenia szczegółowych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Niniejsze zarządzenie wprowadza zmiany w zarządzeniu Nr 180/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 12 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Zmiany w ww. regulacji są następstwem wejścia w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 maja 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 792).

Ze względu na powyższe rozporządzenie dokonano zmiany przepisu dotyczącego certyfikatów akredytacyjnych - § 15 zarządzenia. Zgodnie z ww. rozporządzeniem uelastycznienie zasad uwzględniania certyfikatów akredytacyjnych jest ściślej powiązane ze spełnianiem przez świadczeniodawcę określonych wymogów jakościowych, a w konsekwencji zasady te staną się również bardziej sprawiedliwe wobec świadczeniodawców.

Nowa regulacja dotycząca umożliwienia skorzystania ze współczynników korygujących dla zakresów wyodrębnionych w ramach PSZ, rozliczanych ceną jednostki rozliczeniowej, będzie dotyczyć tylko świadczeniodawców, którzy we wskazanym okresie przekażą certyfikat akredytacyjny ważny do końca okresu rozliczeniowego. W pozostałych przypadkach certyfikat akredytacyjny będzie uwzględniany tylko w odniesieniu do odpowiedniej części okresu rozliczenia, zgodnie z regułami zawartymi w dodawanych w § 15 ust. 2a i 2b.

Ponadto w § 2 zarządzenia zawarto przepis przejściowy, zgodnie z którym w bieżącym okresie rozliczeniowym oraz w okresie rozliczeniowym obejmującym 2025 r., regulacja zawarta w dodawanym § 15 ust. 2b, zgodnie z którą w przypadku upływu terminu ważności certyfikatu akredytacyjnego w trakcie trwania okresu rozliczeniowego odpowiedni współczynnik korygujący ma zastosowanie tylko do ostatniego miesiąca ważności tego certyfikatu, nie będzie miała zastosowania do świadczeniodawców, którzy przekazali certyfikaty akredytacyjne zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami, tj. przekazali takie certyfikaty, ważne przynajmniej przez jeden dzień tego okresu, w terminie do końca lutego 2024 r.

Szacowane koszty wdrożenia projektowanej regulacji w 2024 r. wyniosą ok. 3,4 mln zł. Wynikają ze zwiększenia wartości świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu dla 6 świadczeniodawców, którzy uzyskali pozytywny wynik przeglądu akredytacyjnego, w związku z zastosowaniem odpowiednich współczynników korygujących począwszy od lipca 2024 r. (tj. za 6 miesięcy bieżącego okresu rozliczeniowego). Zakłada się, że świadczeniodawcy ci uzyskają certyfikaty akredytacyjne i przekażą je płatnikowi do końca czerwca br.

Natomiast od 2026 roku zakłada się, że projektowana regulacja, będzie neutralna z punktu widzenia kosztów ponoszonych przez NFZ. W przypadku części świadczeniodawców (tj. posiadających certyfikaty wygasające w trakcie okresu rozliczeniowego) będzie ona skutkować zmniejszeniem wartości świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu, w porównaniu do aktualnie obowiązujących zasad. Natomiast dla części podmiotów (tj. tych, które uzyskają nowe certyfikaty w trakcie okresu rozliczeniowego, po upływie drugiego miesiąca tego okresu) nowe zasady będą skutkować wzrostem wartości świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu. Należy zakładać, że powyższe skutki będą się równoważyć.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

1 Zmienionym zarządzeniem Nr 33/2024/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 marca 2024 r.