Zmiana zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Dzienniki resortowe

NFZ.2022.27

Akt jednorazowy
Wersja od: 10 marca 2022 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27/2022/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 10 marca 2022 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25, art. 136c ust. 5 w związku z art. 159a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 56/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zmienionym zarządzeniem Nr 216/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Fundusza Zdrowia z dnia 22 grudnia 2021 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1 uchyla się pkt 13;
2)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. 1. Wyodrębnia się nowy zakres świadczeń dla ratunkowego dostępu do technologii lekowych dla świadczeniodawców zakwalifikowanych w ramach PSZ do poziomu:

1) III stopnia;

2) ogólnopolskiego;

3) onkologicznego;

4) pediatrycznego;

5) pulmonologicznego.

2. Fundusz finansuje koszt produktu leczniczego w wysokości wynikającej z rachunku lub faktury dokumentującej zakup leku podanego w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL) pod warunkiem uzyskania przez świadczeniodawcę pozytywnej opinii konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy albo konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie, dotyczącej zasadności zastosowanego produktu leczniczego u danego świadczeniobiorcy.

3. Świadczeniodawca zobowiązany jest do korzystania z Centralnej Bazy Wniosków i Decyzji (CBWiD) - aplikacji portalowej wykorzystywanej do procedowania dokumentów dotyczących RDTL, zgodnie z harmonogramem określonym w załączniku nr 10 do zarządzenia.

4. Podstawą finasowania produktu leczniczego, o którym mowa w ust. 2, jest przekazanie na zasadach i w terminie, które zostały określone przepisami OWU, przez świadczeniodawcę do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu:

1) kopii faktury lub rachunku dokumentującego zakup leku podanego w ramach RDTL;

2) pozytywnej opinii konsultanta wojewódzkiego lub krajowego, o której mowa w ust. 9, lub informacji o kontynuacji leczenia, o której mowa w ust. 15;

3) sprawozdania z udzielenia świadczeń z zakresu RDTL, zgodnie z dedykowanym produktem rozliczeniowym o kodzie:

a) 5.61.01.0000001 - Produkt leczniczy w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej dla PSZ do poziomu: III stopnia, ogólnopolskiego, onkologicznego, pediatrycznego, pulmonologicznego, dotyczy RDTL procedowanego poza aplikacją CBWiD,

b) 5.61.01.0000002 - Produkt leczniczy w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej w aplikacji CBWiD, dotyczy RDTL procedowanego w aplikacji CBWiD, zgodnie z harmonogramem określonym w załączniku nr 10 do zarządzenia.

5. Świadczeniodawca, wskazany w harmonogramie określonym w załączniku nr 10 do zarządzenia, składa wniosek do konsultanta krajowego lub wojewódzkiego o zastosowanie leku w ramach RDTL, generowany w CBWiD, w formie elektronicznej - za pośrednictwem aplikacji CBWiD.

6. Złożenie wniosku w formie elektronicznej odbywa się przy użyciu formularza elektronicznego udostępnionego w aplikacji CBWiD, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanym, składanym z wykorzystaniem własnego oprogramowania.

7. Dopuszcza się możliwość złożenia wniosku generowanego w aplikacji CBWiD, wydrukowania go i podpisania przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy oraz osobę uprawnioną do reprezentowania świadczeniodawcy.

8. Wzór wniosku świadczeniodawcy do konsultanta krajowego lub konsultanta wojewódzkiego o zastosowanie leku w ramach RDTL jest określony w załączniku nr 5 do zarządzenia.

9. Wzór opinii konsultanta krajowego lub konsultanta wojewódzkiego w sprawie zastosowania u świadczeniobiorcy leku w ramach RDTL jest określony w załączniku nr 6 do zarządzenia.

10. Opinię, o której mowa w ust. 9, wraz z kopią rachunku lub faktury dokumentującej zakup leku świadczeniodawca przekazuje dyrektorowi właściwego oddziału Funduszu.

11. Opinia w wersji elektronicznej opatrzona jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym konsultanta krajowego lub konsultanta wojewódzkiego, składanym z wykorzystaniem własnego oprogramowania.

12. Dopuszcza się możliwość przekazania opinii do dyrektora właściwego oddziału Funduszu, wygenerowanej w aplikacji CBWiD, wydrukowanej i podpisanej przez konsultanta krajowego lub konsultanta wojewódzkiego.

13. Podanie leku, finansowanego w ramach RDTL, może nastąpić na okres terapii nie dłuższy niż 3 miesiące albo trzy cykle leczenia, zgodnie z art. 47d ust. 2 ustawy o świadczeniach.

14. Świadczeniodawca może kontynuować podawanie leku finansowanego w ramach RDTL temu samemu pacjentowi, po upływie jednego z okresów, o których mowa w ust. 13, pod warunkiem potwierdzenia w dokumentacji medycznej pacjenta przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny pacjenta, skuteczności leczenia pacjenta tym lekiem.

15. Informację o kontynuacji leczenia, świadczeniodawca przekazuje do dyrektora właściwego oddziału Funduszu. Wzór informacji, o której mowa w zdaniu pierwszym jest określony w załączniku nr 7 do zarządzenia.

16. Złożenie informacji o kontynuacji leczenia, o której mowa w ust. 15, przez świadczeniodawcę, wskazanego w harmonogramie określonym w załączniku nr 10 do zarządzenia, odbywa się w formie elektronicznej, generowanej przy użyciu formularza elektronicznego udostępnionego w aplikacji CBWiD, zapewniającej możliwość potwierdzenia złożenia do właściwego oddziału Funduszu.

17. Informacja o kontynuacji leczenia, o której mowa w ust. 15, opatrzona jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy oraz osoby uprawnionej do reprezentowania świadczeniodawcy, składanym z wykorzystaniem własnego oprogramowania.

18. Dopuszcza się możliwość złożenia do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu informacji o kontynuacji leczenia, o której mowa w ust. 15, wygenerowanej w aplikacji CBWiD, wydrukowanej i podpisanej przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny świadczeniobiorcy oraz osobę uprawnioną do reprezentowania świadczeniodawcy.

19. W przypadku braku możliwości korzystania z CBWiD z przyczyn niezależnych od świadczeniodawcy, o którym mowa w ust. 3, dopuszcza się procedowanie dokumentów dotyczących RDTL bez wykorzystania aplikacji CBWiD.";

3)
uchyla się rozdział 6;
4)
uchyla się załącznik nr 2a do zarządzenia;
5)
załącznik nr 5 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
6)
załącznik nr 6 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
7)
załącznik nr 7 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia;
8)
uchyla się załącznik nr 8 do zarządzenia;
9)
uchyla się załącznik nr 9 do zarządzenia;
10)
dodaje się załącznik nr 10 do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 4 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r., z wyjątkiem § 1 pkt 1, 3, 4, 8 i 9, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Harmonogram obowiązku korzystania przez świadczeniodawców z aplikacji CBWiD w związku z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu RDTL

1.
Od dnia 01.04.2022 r. Świadczeniodawca zobowiązany jest do korzystania z aplikacji CBWiD zgodnie z właściwością miejscową poniższych oddziałów wojewódzkich Funduszu:
1)
Dolnośląskiego;
2)
Mazowieckiego;
3)
Śląskiego;
4)
Wielkopolskiego.
2.
Od dnia 01.07.2022 r. Świadczeniodawca zobowiązany jest do korzystania z aplikacji CBWiD zgodnie z właściwością miejscową poniższych oddziałów wojewódzkich Funduszu:
1)
Kujawsko-Pomorskiego;
2)
Lubelskiego;
3)
Lubuskiego;
4)
Łódzkiego;
5)
Małopolskiego;
6)
Opolskiego;
7)
Podkarpackiego;
8)
Podlaskiego;
9)
Pomorskiego;
10)
Świętokrzyskiego;
11)
Warmińsko-Mazurskiego;
12)
Zachodniopomorskiego.

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 136c ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), na mocy którego Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia upoważniony jest do określenia szczegółowych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Niniejszym zarządzeniem wprowadzono zmiany w zarządzeniu Nr 56/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (z późn. zm.).

Zmiany w ww. regulacji wynikają z możliwości procedowania dokumentów związanych z ratunkowym dostępem do technologii lekowych (RDTL) z wykorzystaniem aplikacji portalowej - Centralnej Bazy Wniosków i Decyzji (CBWiD). Aplikacja służy uproszczeniu, skróceniu i usprawnieniu składania i procedowania niezbędnych dokumentów w ramach procedury RDTL dla świadczeniodawców, konsultantów krajowych i konsultantów wojewódzkich oraz oddziałów wojewódzkich NFZ.

Przedmiotowe zarządzenie, wprowadza od dnia 1 kwietnia 2022 r. obowiązek procedowania dokumentacji związanej z RDTL z wykorzystaniem aplikacji CBWiD, zgodnie z harmonogramem określonym w załączniku nr 10 do zarządzenia. Proces wprowadzania do stosowania aplikacji CBWiD został podzielony na dwa etapy: w pierwszym kwartale 2022 r. dotyczy czterech oddziałów wojewódzkich NFZ (Dolnośląskiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Śląskiego), następnie w trzecim kwartale 2022 r. pozostałych oddziałów. Aplikacja umożliwia składanie przez świadczeniodawcę zarówno autoryzowanych wniosków do konsultanta krajowego lub wojewódzkiego o zastosowanie leku w ramach RDTL, jak i ich pozytywnych opinii w sprawie zastosowania u pacjenta leku w ramach RDTL lub informacji w sprawie kontynuacji leczenia pacjenta lekiem w ramach RDTL do oddziału wojewódzkiego Funduszu wyłącznie w formie elektronicznej. To rozwiązanie umożliwi całkowicie elektroniczny tryb procedowania dokumentów, bez konieczności przesyłania ich w formie papierowej.

Zarządzenie wprowadza również nowy produkt rozliczeniowy dedykowany RDTL z wykorzystaniem aplikacji CBWiD, o kodzie: 5.61.01.0000002. Jednocześnie zachowano dotychczasowy produkt rozliczeniowy (o kodzie: 5.61.01.0000001) dedykowany RDTL bez wykorzystania aplikacji CBWiD. Ponadto zarządzenie wprowadza zmiany w załącznikach nr 5, 6 i 7 do zarządzenia, polegające na zastosowaniu szablonów o przejrzystym układzie graficznym. Modyfikacja wynika z konieczności dostosowania szablonów do wersji elektronicznej celem ułatwienia obiegu dokumentacji, w tym jej elektronizacji. Ustawodawca, w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070) zobowiązał podmiot publiczny do zapewnienia możliwości przekazywania danych również w postaci elektronicznej przez wymianę dokumentów elektronicznych związanych z załatwianiem spraw należących do jego zakresu działania, wykorzystując informatyczne nośniki danych lub środki komunikacji elektronicznej. Powyższe zmiany mają na celu zoptymalizowanie procesu procedowania dokumentów w ramach RDTL, przy jednoczesnym skróceniu czasu jego trwania.

W niniejszym zarządzeniu uchylono rozdział 6 dotyczący zasad realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato (Dz. U. poz. 2360) oraz uchylono załączniki nr 2a, 8 i 9 do zarządzenia odnoszące się do realizowanego programu pilotażowego dotyczącego kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato, w związku z zakończeniem pilotażu JGPato. Do udziału w projekcie wytypowano 39 jednostek w Polsce, z czego 23 przystąpiło do realizacji kompleksowej diagnostyki patomorfologicznej na zasadach określonych w programie pilotażowym. Przedmiotowy program wszedł w życie z dniem 1 kwietnia 2021 r., natomiast etap realizacji programu pilotażowego zaplanowano na 9 miesięcy. W większości oddziałów wojewódzkich Funduszu umowy zawarte były z realizatorami przedmiotowego pilotażu z okresem obowiązywania od 1 kwietnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Podkarpacki Oddział Wojewódzki Funduszu zawarł umowę na realizacje programu JGPato z okresem obowiązywania od 13 kwietnia 2021 r. do 12 stycznia 2022 r. zaś Zachodniopomorski od 12 kwietnia 2021 r. do 11 stycznia 2022 r.

Niniejsze zarządzenie nie wywołuje skutku finansowego po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 dotyczącego poprawy jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r., z wyjątkiem § 1 pkt 1, 3, 4, 8 i 9, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu podpisania.