Zmiana zarządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania wobec funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przebywających na zwolnieniu lekarskim.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2023.3

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 8 marca 2023 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania wobec funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przebywających na zwolnieniu lekarskim

Na podstawie art. 19 ust. 3 oraz art. 136c ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2022 r. poz. 557, 1488 i 2185 oraz z 2023 r. poz. 240 i 347) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu nr 8 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 23 marca 2015 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania wobec funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przebywających na zwolnieniu lekarskim (Dz. Urz. ABW poz. 6 i 36 oraz z 2018 r. poz. 23) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 2 dodaje się § 2a i 2b w brzmieniu:

"§ 2a. Kompetencje dyrektora Biura Kadr oraz dyrektora delegatury, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, mogą wykonywać również ich zastępcy.

§ 2b. Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do oddelegowanych do pełnienia służby w ABW funkcjonariuszy oraz żołnierzy.";

2)
w § 7:
a)
w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) oświadczenia funkcjonariusza ABW, członka rodziny lub świadków co do czasu, miejsca i okoliczności wypadku, złożonego niezwłocznie po zaistnieniu wypadku;",

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przez wypadek, o którym mowa w art. 136b ust. 5 pkt 3 ustawy, należy rozumieć nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby, jeżeli droga ta była najkrótszą i nie została przerwana. Uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby, mimo że droga została przerwana, jeśli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał czasu potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla funkcjonariusza, ze względów organizacyjnych najdogodniejszą.",

c)
po ust. 3 dodaje się ust. 3a-3c w brzmieniu:

"3a. Przez uraz, o którym mowa w ust. 3, należy rozumieć uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wskutek działania czynnika zewnętrznego.

3b. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, bezpośredni przełożony przekazuje niezwłocznie, z zachowaniem drogi służbowej, odpowiednio do dyrektora Biura Kadr lub dyrektora delegatury.

3c. Dyrektor Biura Kadr lub dyrektor delegatury niezwłocznie po uzyskaniu oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, upoważnia funkcjonariuszy lub pracowników ABW do sporządzenia karty wypadku, wskazanej w ust. 2 pkt 4.",

d)
ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Kartę wypadku, wskazaną w ust. 2 pkt 4, sporządza się w terminie 14 dni od dnia uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 3b.

5. Kartę wypadku, o której mowa w ust. 2 pkt 4, sporządza się w trzech egzemplarzach, z których pierwszy otrzymuje poszkodowany funkcjonariusz ABW albo członek jego rodziny, drugi włącza się do dokumentacji powypadkowej, a trzeci włącza się do akt osobowych poszkodowanego funkcjonariusza ABW.".

§  2. 
W sprawach niezakończonych sporządzeniem karty wypadku przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się § 7 ust. 3 i 3a zarządzenia w brzmieniu nadanym niniejszym zarządzeniem.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.