Zmiana zarządzenia w sprawie organizacji Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2018.8

Akt jednorazowy
Wersja od: 6 czerwca 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8/18
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 6 czerwca 2018 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1993 i 2405 oraz z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu nr 5/18 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 7 maja 2018 r. w sprawie organizacji Ośrodka Szkoleniowo-Konferencyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lucieniu (Dz. Urz. CBA poz. 5) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Roczny harmonogram szkoleń może ulec zmianie w zależności od wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 6 ust. 3 oraz potrzeb i możliwości Ośrodka.";

2)
po rozdziale 3 dodaje się rozdział 3a w brzmieniu:

"Rozdział 3a.

Zasady dostępu do Ośrodka

§ 11a. 1. Uprawnienie dostępu do Ośrodka uzyskuje funkcjonariusz:

1) pełniący w nim służbę lub świadczący w nim pracę;

2) widniejący w wykazie osób uprawnionych do przebywania w Ośrodku w związku ze szkoleniem, innym przedsięwzięciem lub pobytem indywidualnym.

2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zawiera imię, nazwisko oraz okres, na który przyznano uprawnienie.

§ 11b. 1. Dyrektor Departamentu Ochrony CBA, dyrektor BKS CBA oraz Kierownik Ośrodka niezwłocznie informują Służbę Ochrony o przyznaniu lub odebraniu, w tym przedterminowym, uprawnień dostępu do Ośrodka.

2. Informacja o przyznaniu lub odebraniu uprawnienia dostępu do Ośrodka może być w uzasadnionych przypadkach przekazana Służbie Ochrony w innej formie niż wykaz, o którym mowa w § 11a ust. 1 pkt 2, w szczególności telefonicznie lub drogą elektroniczną;

§ 11c. 1. Służba Ochrony prowadzi ewidencję, w której odnotowuje każdorazowo datę i godzinę wejścia do Ośrodka oraz wyjścia z niego funkcjonariusza.

2. Funkcjonariusz potwierdza Służbie Ochrony swoją tożsamość poprzez okazanie legitymacji służbowej lub legitymacji pracownika.

3. W przypadku braku dokumentu, o którym mowa w ust. 2, tożsamość funkcjonariusza można zweryfikować dokumentem tożsamości ze zdjęciem i oświadczeniem innego funkcjonariusza posiadającego legitymację, o której mowa w ust. 2.

4. Dokonanie weryfikacji na zasadach określonych w ust. 3, Służba Ochrony odnotowuje wpisem w ewidencji, o której mowa w ust. 1.

5. Zgłaszania oraz ustalania tożsamości nie dokonuje się wobec Szefa CBA i jego zastępców oraz towarzyszących im osób.

§ 11d. 1. Dostęp gości do Ośrodka odbywa się na podstawie zatwierdzonego przez Kierownika Ośrodka wykazu osób uprawnionych do wejścia, przekazanego Służbie Ochrony w związku z organizowanym szkoleniem, innym przedsięwzięciem albo pobytem indywidualnym.

2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, zawiera imię, nazwisko, serię i numer dokumentu tożsamości oraz okres uprawniający do przebywania w Ośrodku.

3. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, może dokonać również dyrektor Departamentu Ochrony CBA oraz dyrektor BKS CBA

§ 11e. 1. Ruch gości odbywa się przez bramę główną.

2. Dyrektor Departamentu Ochrony CBA może, na uzasadniony wniosek Kierownika Ośrodka, zezwolić na ruch gości i funkcjonariuszy również innymi wejściami.

3. Funkcjonariusz Służby Ochrony może w sytuacji nadzwyczajnej otworzyć inne wejścia na teren Ośrodka. O zaistniałym zdarzeniu funkcjonariusz niezwłocznie informuje Kierownika Ośrodka oraz bezpośredniego przełożonego.

§ 11f. 1. Służba Ochrony rejestruje wejścia i wyjścia gości w ewidencji, o której mowa § 11c ust. 1.

2. W przypadku nieposiadania przez gościa dokumentu tożsamości, jego dane można zweryfikować na podstawie innego dokumentu ze zdjęciem i oświadczenia funkcjonariusza będącego przedstawicielem organizatora szkolenia lub innego przedsięwzięcia, albo oświadczenia funkcjonariusza, na którego wniosek gość uzyskał zgodę na dostęp do Ośrodka w związku z pobytem indywidualnym.

3. Służba Ochrony odnotowuje dokonanie weryfikacji na zasadach określonych w ust. 2 wpisem w ewidencji, o której mowa w § 11c ust. 1.

4. Nie weryfikuje się tożsamości:

1) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;

2) Prezesa Rady Ministrów;

3) ministrów i kierowników urzędów centralnych zgłoszonych przez Kierownika Ośrodka

- oraz towarzyszących im osób.

5. Przepis ust. 4 stosuje się także w sytuacjach nadzwyczajnych do osób, których obecność jest niezbędna do usunięcia zagrożenia związanego z sytuacją nadzwyczajną.

§ 11g. Dostęp do Ośrodka gości związany z jego bieżącą obsługą lub funkcjonowaniem odbywa się za zgodą Kierownika Ośrodka, z uwzględnieniem § 11f ust. 1.

§ 11h. 1. Pojazdem służbowym lub prywatnym można poruszać się na terenie Ośrodka w zakresie uprawnień przyznanych na dany pojazd.

2. Uprawnienia przyznaje Kierownik Ośrodka dla pojazdu:

1) służbowego wykorzystywanego na potrzeby Ośrodka - z urzędu;

2) prywatnego - na wniosek funkcjonariusza pełniącego służbę lub świadczącego pracę w Ośrodku.

3. Pojazdy nieposiadające uprawnień, o których mowa w ust. 2, mogą wjeżdżać na teren Ośrodka po wcześniejszym zgłoszeniu przez organizatora szkolenia lub innego przedsięwzięcia, albo przez funkcjonariusza, który uzyskał zgodę na pobyt indywidualny. Zgłoszenie podlega ujęciu w wykazie, o którym mowa w § 11a ust. 1 pkt 2 oraz § 11d ust. 1.

§ 11i. 1. Numery rejestracyjne pojazdów uprawnionych do wjazdu do Ośrodka przekazuje Służbie Ochrony osoba zgłaszająca wykaz.

2. Dane pojazdu wjeżdżającego do Ośrodka lub wyjeżdżającego z niego wpisuje się w ewidencji, o której mowa w § 11c ust. 1, przy danych kierowcy.

3. Dla ruchu pojazdów na terenie ośrodka stosuje się odpowiednio przepisy § 11c ust. 5, § 11e, § 11f ust. 4 i 5 oraz § 11g.

§ 11j. 1. Funkcjonariusz okazuje na żądanie Służby Ochrony swój bagaż, przedmiot niebezpieczny lub urządzenie umożliwiające przetwarzanie, przenoszenie lub przekazywanie danych lub rejestrację obrazu lub dźwięku, zwane dalej "prywatnym urządzeniem".

2. W uzasadnionych przypadkach, Służba Ochrony może żądać przekazania do depozytu rzeczy, o których mowa w ust. 1, na czas pobytu funkcjonariusza w Ośrodku.

3. Depozyt i ewidencję przyjętych do niego rzeczy prowadzi Służba Ochrony.

§ 11k. Służba Ochrony jest uprawniona do:

1) żądania okazania przedmiotów niebezpiecznych, bagażu i prywatnego urządzenia w celu oceny zagrożenia związanego z ich wniesieniem, używaniem lub wyniesieniem, w tym sprawdzenia ich przy użyciu specjalistycznego sprzętu;

2) żądania pozostawienia rzeczy, o których mowa w pkt 1, w depozycie;

3) dokonywania kontroli osobistej przy użyciu specjalistycznego sprzętu;

4) dokonywania kontroli pojazdu wjeżdżającego na teren Ośrodka lub wyjeżdżającego z niego;

5) żądania okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość;

6) uniemożliwienia wstępu do Ośrodka oraz żądania jego opuszczenia funkcjonariuszowi lub gościowi, który odmawia podporządkowania się zasadom określonym w zarządzeniu oraz innych przepisach określających zasady funkcjonowania Ośrodka;

7) żądania podporządkowania się innym poleceniom służącym zapewnieniu bezpieczeństwa Ośrodkowi oraz przebywającym w nim osobom.

§ 11l. Funkcjonariusz jest obowiązany podporządkować się poleceniom Służby Ochrony.

§ 11m. 1. W przypadku odmowy wykonania przez funkcjonariusza czynności poleconych przez Służbę Ochrony, może ona:

1) ponownie wezwać funkcjonariusza do wykonania poleconych czynności;

2) wezwać funkcjonariusza do pozostania na miejscu, powiadamiając jednocześnie kierownika jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę;

3) w przypadku niezastosowania się do wezwania, o którym mowa w pkt 2, podjąć czynności w celu uniemożliwienia funkcjonariuszowi, stosownie do okoliczności, wejścia lub wyjścia z Ośrodka.

2. Służba Ochrony sporządza z przebiegu zdarzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, notatkę służbową.

§ 11n. 1. Funkcjonariusza oraz gościa informuje się o obowiązku:

1) przestrzegania zasad pobytu w Ośrodku określonych w zarządzeniu i przepisach regulujących jego funkcjonowanie;

2) podporządkowania się poleceniom Służby Ochrony;

3) okazania dokumentu tożsamości na żądanie Służby Ochrony;

4) odbioru rzeczy pozostawionych w depozycie.

2. O obowiązkach, o których mowa w ust. 1, informuje odpowiednio:

1) funkcjonariusz wyznaczony przez organizatora szkolenia lub innego wydarzenia;

2) funkcjonariusz, który uzyskał zgodę na pobyt indywidualny;

3) Służba Ochrony.

§ 11o. 1. Odmowa realizacji obowiązków, o których mowa § 11n ust. 1, powoduje utratę uprawnienia do przebywania w Ośrodku.

2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, Służba Ochrony podejmuje działania mające na celu uniemożliwienie gościowi wstępu do Ośrodka albo do jego niezwłocznego z niego usunięcia.

§ 11p. Dyrektor Departamentu Ochrony CBA, w uzgodnieniu z dyrektorem BKS CBA, może wprowadzić w Ośrodku szczegółową instrukcję dotyczącą zasad ruchu gości i pojazdów niesłużbowych.".

§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.