Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.90

Akt jednorazowy
Wersja od: 15 czerwca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 90/2023/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 15 czerwca 2023 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 1/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 stycznia 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (z późn. zm. 2 ), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1:
a)
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) karta DiLO - karta diagnostyki i leczenia onkologicznego, o której mowa w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz. U. poz. 650), zwanej dalej "ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej";",

b)
pkt 16 otrzymuje brzmienie:

"16) rozporządzenie w sprawie karty DiLO - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, wydane na podstawie art. 40 ust. 5 ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej 3 ;";

2)
w § 21 dodaje się ust. 9-11 w brzmieniu:

"9. Do rozliczania dodatkowych kosztów diagnostyki patomorfologicznej, finansowanych w ramach dedykowanych produktów 5.53.01.0001653 - 5.53.01.0001656 z katalogu produktów do sumowania, określonych w załączniku nr 1c do zarządzenia, udzielanych na podstawie karty DiLO, w zakresie, o którym mowa w art. 15 ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach, uprawnieni są świadczeniodawcy posiadający certyfikat akredytacyjny, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o akredytacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2135), w zakresie działalności jednostki diagnostyki patomorfologicznej, będącej jednostką organizacyjną świadczeniodawcy. Szczegółowy wykaz badań patomorfologicznych w chorobach nowotworowych określa załącznik nr 7a do zarządzenia.

10. Do rozliczania świadczeń, o których mowa w ust. 9, dopuszcza się świadczeniodawców którzy uzyskali ocenę niezbędną do uznania spełnienia standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania jednostek diagnostyki patomorfologicznej zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2021 r. w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania jednostek diagnostyki patomorfologicznej (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 75) na poziomie minimum 75% możliwej do uzyskania liczby punktów w projekcie PO WER pn. "Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi", przez okres trzech lat od daty wydania przez Ministra Zdrowia Certyfikatu uczestnictwa w tym projekcie.

11. Podstawą finansowania dodatkowych kosztów diagnostyki patomorfologicznej, o których mowa w ust. 9, jest przekazanie przez świadczeniodawcę do właściwego oddziału Funduszu certyfikatów, o których mowa w ust. 9 i 10. Produkty rozliczeniowe dedykowane do finansowania kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, udostępniane są świadczeniodawcy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym świadczeniodawca przekazał certyfikat.";

3)
załącznik nr 1c do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
4)
załącznik nr 5 do załącznika nr 2a do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
5)
załącznik nr 3b do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia;
6)
dodaje się załącznik nr 7a do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 4 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Funduszu zobowiązani są do wprowadzenia do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami zmian wynikających z wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Katalog produktów do sumowania

ZAŁĄCZNIK Nr  2

HARMONOGRAM DODATKOWY - ZASOBY * leczenie na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

PRODUKTY ROZLICZENIOWE DEDYKOWANE DLA ŚWIADCZEŃ UDZIELANYCH NA PODSTAWIE KARTY DIAGNOSTYKI I LECZENIA ONKOLOGICZNEGO, O KTÓREJ MOWA W ART. 39 UST. 1 USTAWY O KRAJOWEJ SIECI ONKOLOGICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Wykaz badań patomorfologicznych w chorobach nowotworowych

grafika

UZASADNIENIE

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.).

Niniejsze zarządzenie zmienia zarządzenie Nr 1/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 stycznia 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

1. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz. U. poz. 650), zwanej dalej "ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej", w § 2 ust. 1, załączniku nr 3b i załączniku nr 5 do załącznika nr 2a dokonano odpowiednich zmian dostosowujących.

2. W związku z zakończeniem programu pilotażowego dotyczącego kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato, w załączniku nr 1c do zarządzenia dodano produkty rozliczeniowe: 5.53.01.0001653 Dodatkowy koszt diagnostyki patomorfologicznej - materiał onkologiczny mały, 5.53.01.0001654 Dodatkowy koszt diagnostyki patomorfologicznej - materiał onkologiczny duży, 5.53.01.0001655 Dodatkowy koszt diagnostyki patomorfologicznej - materiał onkologiczny specjalny, 5.53.01.0001656 Dodatkowy koszt diagnostyki patomorfologicznej - materiał śródoperacyjny, których zakres (charakterystykę) określono w załączniku nr 7a do zarządzenia. Wartości poszczególnych produktów zostały określone na podstawie rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 20 kwietnia 2023 r. (WT.5403.13.2023.AS.2). W wycenie uwzględniono koszty ww. produktów pomniejszone o wartość bazową, która odzwierciedla średnie koszty diagnostyki zawarte w koszcie świadczeń systemu Jednorodnych Grup Pacjentów. Wprowadzenie dodatkowego finansowania badań patomorfologicznych ma na celu podniesienie jakości udzielanych świadczeń w ramach diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz umożliwienie pacjentom onkologicznym uzyskania świadczeń na właściwym poziomie, dlatego produkty te dedykowane są dla świadczeniodawców, którzy uzyskali certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia w zakresie działalności jednostki diagnostyki patomorfologicznej będącej jednostką organizacyjną świadczeniodawcy.

W dodawanym § 21 ust. 10, dopuszczono możliwość uwzględniania przy rozliczaniu świadczeń Certyfikatów uczestnictwa w projekcie PO WER, dla świadczeniodawców, którzy w projekcie PO WER pn. "Wsparcie procesu poprawy jakości w patomorfologii poprzez wdrożenie standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi" uzyskali ocenę niezbędną do uznania spełnienia standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania jednostek diagnostyki patomorfologicznej zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2021 r. w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania jednostek diagnostyki patomorfologicznej (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 75), na poziomie minimum 75% możliwej do uzyskania liczby punktów. Ww. certyfikaty będą uwzględniane przy rozliczeniach przez okresie 3 lat od ich wydania przez Ministra Zdrowia (realizując w tym zakresie wniosek Ministra Zdrowia wyrażony w pismach z 16 i 23 maja 2023 r. znak: DLJ.42.60.2023PB).

Przedmiotowe produkty zostały wprowadzone również do załącznika nr 3b do zarządzenia. Przepisy § 21 ust. 9-11 ujednolicają tryb postępowania w oddziałach wojewódzkich Funduszu, zapewniając jednocześnie dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu możliwość dostosowania oddziałowych systemów informatycznych i przygotowania indywidualnego pakietu świadczeń dla świadczeniodawcy spełniającego warunek posiadania certyfikatu akredytacyjnego lub certyfikatu projektowego.

Skutek finansowy dla zmian w zakresie rozliczania produktów diagnostyki patomorfologicznej wynosi ok. 110,6 mln w skali roku.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 i 3a załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 787, z późn. zm.), został poddany konsultacjom zewnętrznym na okres 7 dni. Okres ten został skrócony z uwagi na słuszny interes stron. W ramach konsultacji projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Naczelna Rada Aptekarska) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

W toku uzgodnień 23 podmioty zgłosiły łącznie 94 uwagi, z których zdecydowana większość odnosiła się do załącznika nr 7a do zarządzenia i dotyczyła charakterystyki wprowadzonych produktów rozliczeniowych dla diagnostyki patomorfologicznej. Biorąc pod uwagę charakter zgłoszonych uwag, ostateczne brzmienie załącznika nr 7a "Wykaz badań patomorfologicznych w chorobach nowotworowych" zostało wypracowane w ścisłym porozumieniu z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz z konsultantem krajowym w dziedzinie patomorfologii. Uwagi dotyczące certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia w zakresie działalności jednostki diagnostyki patomorfologicznej niebędącej jednostką organizacyjną świadczeniodawcy nie zostały uwzględnione. Proces akredytacji dla JDP będzie kontynuowany, co oznacza, że kolejne podmioty będą mogły uzyskać dostęp do wprowadzonego finansowania. Pozostałe uwagi nie odnosiły się do przedmiotu przedłożonego projektu, wobec czego nie zostały uwzględnione w ostatecznym kształcie zarządzenia.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 264 i 2770 oraz z 2023 r. poz. 605, 650 i 658.
2 Zmienione zarządzeniem Nr 36/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 marca 2022 r., zarządzeniem Nr 41/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2022 r., zarządzeniem Nr 81/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2022 r., zarządzeniem Nr 87/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 lipca 2022 r. oraz zarządzeniem Nr 127/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 września 2022 r., zarządzeniem Nr 10/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 17 stycznia 2023 r., zarządzeniem nr 21/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 stycznia 2023 r., zarządzeniem nr 58/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 marca 2023 r. oraz zarządzeniem nr 72/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2023 r.
3 Na podstawie art. 54 ustawy o Krajowej Sieci Onkologiczne, do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie wymienionego przepisu, zachowuje moc rozporządzenie w sprawie karty DILO wydane na podstawie art. 32b ust. 5 ustawy o świadczeniach.