Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.58

Akt jednorazowy
Wersja od: 31 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 58/2023/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 31 marca 2023 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674 i 2770) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 1/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 stycznia 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (z późn. zm. 1)), wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik nr 1a do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
2)
załącznik nr 1b do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
3)
załącznik nr 1c do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia;
4)
załącznik nr 3b do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszego zarządzenia;
5)
załącznik nr 9 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 5 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 kwietnia 2023 r.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Katalog grup

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Katalog produktów odrębnych

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Katalog produktów do sumowania

ZAŁĄCZNIK Nr  4

PRODUKTY ROZLICZENIOWE DEDYKOWANE DLA ŚWIADCZEŃ UDZIELANYCH NA PODSTAWIE KARTY DIAGNOSTYKI I LECZENIA ONKOLOGICZNEGO, O KTÓREJ MOWA W ART. 32a ust. 1 USTAWY O ŚWIADCZENIACH

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Charakterystyka JGP

grafika

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Niniejszym zarządzeniem zmieniającym zarządzenie Nr 1/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 stycznia 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

Zgodnie z poleceniem Ministra Zdrowia z dnia 10 lutego 2023 r. (znak DLG.7801.1.2023GK), wprowadza się zmiany uwzględniające opracowania Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 28 grudnia 2022 r. "Krioablacje zmiany nerki - wycena świadczenia" (WT.5403.38.2022), "Termoablacja zmiany wątroby - wycena świadczenia" (WT.5403.32.2022) oraz pisma Agencji z 30 grudnia 2022 r. (znak: WT.5403.32.2022.NFK.2 oraz WT.5403.38.2022.NFK.15), które obejmują:

1) w zakresie załącznika nr 1b do zarządzenia implementację nowych produktów rozliczeniowych:

- 5.52.01.0001571 Krioablacja zmiany nerki,

- 5.52.01.0001572 Termoablacja zmiany nerki,

- 5.52.01.0001573 Termoablacja zmiany wątroby;

2) w zakresie załącznika nr 1c do zarządzenia możliwość rozliczenia kosztu zużycia igły do krioablacji nerki lub anteny/ elektrody do termoablacji wątroby lub nerki udokumentowane fakturą zakupu w ramach produktu rozliczeniowego o kodzie 5.53.01.000143 - Wyrób medyczny niezawarty w kosztach świadczenia;

W załączniku nr 3b do zarządzenia wprowadzono możliwość rozliczenia ww. świadczeń w ramach pakietu onkologicznego.

W załączniku nr 9 do zarządzenia - w wyniku rekomendacji Krajowej Rady ds. Neurologii wprowadzono następujące zmiany:

1) skrócono wymagany minimalny czas pobytu z 3 osobodni do jednego dla grupy A35D Choroby zwyrodnieniowe OUN > 1 dnia;

2) uzupełniono grupę A35D Choroby zwyrodnieniowe OUN > 1 dnia o dodatkowe procedury NMR na liście procedur A35D;

3) uzupełniono grupę A47 Przemijające niedokrwienie mózgu - rozszerzona diagnostyka o dodatkowe procedury diagnostyczne na liście procedur A47 - TK głowy w przypadku przeciwskazań do wykonania u pacjenta NMR oraz zwiększono wymagania o wskazanie trzech procedur z listy dodatkowej A3;

4) rozszerzono listy procedur ICD-9 na listach dodatkowych:

- listy A3 i A4 uzupełniono o procedury badań diagnostycznych typu Holter (odpowiednio dla grup A47 Przemijające niedokrwienie mózgu - rozszerzona diagnostyka i A67 Padaczka - diagnostyka i leczenie > 3 dni),

- listy A4 i A8 uzupełniono o badania diagnostyczne dotyczące poziomu określonych białek w płynie mózgowo - rdzeniowym (odpowiednio dla grup A67 Padaczka - diagnostyka i leczenie > 3 dni i A35D Choroby zwyrodnieniowe OUN > 1 dnia)

- dodano procedurę 89.17 Polisomnografia do listy A8;

- rozszerzono listę monitorowania stężenia leków - A9 o kolejne leki (dla grupy A67).

Ponadto, w załączniku nr 9 do zarządzenia w grupie H95 Kompleksowa diagnostyka chorób reumatologicznych dodano warunek dotyczący czasu pobytu. Zmiana została wprowadzona w związku z zapisami ujętymi w raporcie AOTMiT w sprawie ustalenia taryfy świadczeń szpitalnych z zakresu reumatologii, gdzie rekomendowane jest wykonanie diagnostyki w trakcie krótkiej hospitalizacji. W raporcie podkreślono, że zdaniem świadczeniodawców niewątpliwa zaletą jest możliwość wykonania pełnej diagnostyki w krótkim czasie.

W załączniku nr 1a do zarządzenia - wprowadzono zmienioną nazwę grupy A35D Choroby zwyrodnieniowe OUN > 1 dnia.

Z uwagi na konieczność wprowadzenia nowego formatu dla załączników do zarządzenia publikowanych również w wersji exel, dokonano zmian w załącznikach o charakterze porządkowym/ systematyzującym i technicznym.

Skutek finansowy po stronie płatnika publicznego dla wprowadzonych świadczeń: termoablacji wątroby oraz termo- i krioablacji nerki wynosi 9,79 mln zł w skali roku. Natomiast dla pozostałych wprowadzanych niniejszym zarządzeniem zmian na dzień publikacji zarządzenia skutek finansowy nie jest możliwy do oszacowania.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 787 z późn. zm.), został poddany konsultacjom zewnętrznym na okres 7 dni. Okres ten został skrócony z uwagi na słuszny interes stron. W ramach konsultacji projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Naczelna Izba Aptekarska) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

W toku uzgodnień nad przedłożonym projektem zarządzenia 8 podmiotów zgłosiło 16 uwag i opinii, w tym m.in. Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne (PLTR), konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna.

W ramach konsultacji uwzględniono uwagi środowiska m.in. PLTR i Konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii oraz rozszerzono listę zakresów, w których dopuszczone jest rozliczanie termoablacji wątroby/nerki i krioablacji nerki o onkologię kliniczną, a w przypadku termoablacji wątroby również gastroenterologię. Ponadto, pozostawiono możliwość rozliczania zabiegów termoablacji wątroby i nerki, krioablacji nerki wykonywanych pod kontrolą USG i śródoperacyjnie w ramach grup G11 Kompleksowe zabiegi wątroby i L06 Średnie endoskopowe zabiegi nerek.

Z uwagi na zgłaszane problemy związane z rozliczaniem grupy H95 Kompleksowa diagnostyka chorób reumatologicznych wprowadzono warunek dla grupy dotyczący czasu pobytu <3 dni.

W zakresie niektórych ze zgłoszonych uwag konieczne jest przeprowadzenie szerszej analizy oraz konsultacji wewnętrznych.

Pozostałe uwagi wykraczały poza przedmiot konsultowanego projektu i nie zostały uwzględnione w ostatecznym kształcie zarządzenia.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 kwietnia 2023 r.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.