Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.12

Akt jednorazowy
Wersja od: 20 stycznia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 12/2023/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 20 stycznia 2023 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674 i 2770) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 61/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 6 maja 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (z późn. zm.), wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik nr 5a do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
2)
załącznik nr 5b do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 4 stycznia 2023 r.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Katalog ambulatoryjnych grup świadczeń specjalistycznych

ZAŁĄCZNIK Nr  2

grafika

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie zmieniające zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.).

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. poz. 2678) wprowadzono możliwość wykonania badań:

- tomografii komputerowej,

- rezonansu magnetycznego oraz

- procedury 60.113 - przezskórnej biopsji gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze)

w znieczuleniu dożylnym w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Wobec powyższego, dokonano następujących modyfikacji w treści zmienianego zarządzenia Prezesa NFZ:

1) w Katalogu Ambulatoryjnych Grup Świadczeń Specjalistycznych (załącznik nr 5a do zarządzenia) w części dotyczącej skaz krwotocznych, przy produkcie "5.37.00.0000007- SKOZR Skazy krwotoczne - rozszerzona ocena stanu zdrowia", dodano przepis umożliwiający dosumowanie do ww. produktu procedury znieczulenia całkowitego dożylnego i kwalifikacji do wykonania znieczulenia do zabiegu diagnostycznego, wskazanych w załączniku nr 5b - Katalogu Specjalistycznych Świadczeń Odrębnych,

2) w Katalogu Specjalistycznych Świadczeń Odrębnych (załącznik nr 5b do zarządzenia) - na podstawie wytycznych AOTMiT, podzielono znieczulenie całkowite dożylne na dwie kategorie, tj.:

a) "znieczulenie całkowite dożylne - kategoria 1" - 172 pkt - dedykowane realizacji badań endoskopowych przewodu pokarmowego gastroskopii i kolonoskopii, badań tomografii komputerowej (TK) oraz 60.113 - przezskórnej biopsji gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze),

b) "znieczulenie całkowite dożylne - kategoria 2" - 270 pkt - dedykowane realizacji badań rezonansu magnetycznego (RM).

Dodatkowo, w załączniku nr 5b w części: "Uwagi" dodano przepis doprecyzowujący możliwość dosumowania znieczulenia oraz kwalifikacji do znieczulenia:

1) w przypadku realizacji badań tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) w ramach:

a) zakresów świadczeń: badania tomografii komputerowej (TK) oraz badania rezonansu magnetycznego (RM),

b) odpowiednich pakietów diagnostyki wstępnej albo pogłębionej,

c) 5.05.00.0000079 - kwalifikacji do przeszczepienia nerki - badania wstępne,

d) 5.37.00.0000007 - SKOZR Skazy krwotoczne - rozszerzonej ocenie stanu zdrowia;

2) w przypadku procedury 60.113 - przezskórnej biopsji gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze) w ramach:

a) grupy zabiegowej Z23,

b) odpowiedniego pakietu diagnostyki wstępnej albo pogłębionej: nowotwory gruczołu krokowego.

Szacowane skutki finansowe modyfikacji wdrożonych w niniejszym zarządzeniu nie są możliwe do oszacowania.

Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 4 stycznia 2023 r., co jest spójne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. poz. 2678).

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt przedmiotowego zarządzenia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2022 r. poz. 787, z późn. zm.), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych. W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych), reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

W ramach konsultacji publicznych 9 podmiotów przedstawiło opinie, z czego 2 zawierały uwagi do projektu zarządzenia. Dotyczyły one sposobu rozliczania znieczulenia całkowitego dożylnego oraz konsultacji w zakresie kwalifikacji do wykonania znieczulenia do zabiegu diagnostycznego, a także rozszerzenia możliwości sumowania obu ww. produktów rozliczeniowych ze wszystkimi świadczeniami zabiegowymi. Zgłoszone uwagi nie zostały uwzględnione ponieważ wykraczają poza zakres wprowadzanych zarządzeniem zmian oraz poza zakres kompetencji Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.