Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.138

Akt jednorazowy
Wersja od: 2 sierpnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 138/2021/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 2 sierpnia 2021 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 i 1292) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 195/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką, zmienionym zarządzeniem Nr 3/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 stycznia 2021 r. oraz zarządzeniem Nr 62/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2021 r. oraz zarządzeniem Nr 65/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2021 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 12:
a)
ust. 9 otrzymuje brzmienie:

"9. Produkt rozliczeniowy - wizyta fizjoterapeutyczna - jest realizowana na początku i na końcu cyklu zabiegów.",

b)
ust. 14 otrzymuje brzmienie:

"14. W ramach zakresu świadczeń - fizjoterapia domowa, świadczeniobiorca albo opiekun prawny lub faktyczny potwierdza każdego dnia realizację zabiegów fizjoterapeutycznych przez złożenie podpisu w dokumentacji medycznej, z zastrzeżeniem ust. 21.";

2)
w § 13 uchyla się ust. 1;
3)
w § 16 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Monitorowanie efektów leczenia w ramach programu leczenia dzieci ze śpiączką oraz dorosłych ze śpiączką odbywa się przez wykorzystanie pakietu diagnostycznego, na który składa się:

1) rezonans magnetyczny głowy albo tomografia komputerowa;

2) Elektroencefalografia (EEG) lub potencjały wywołane.";

4)
w § 17 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Dopuszcza się rozliczenie produktów rozliczeniowych - toksyny botulinowej oraz pakietu diagnostycznego nie więcej niż cztery razy w trakcie trwania programu leczenia dzieci ze śpiączką i leczenia dorosłych chorych ze śpiączką - w odniesieniu do jednego świadczeniobiorcy.";

5)
w § 20:
a)
ust. 12 otrzymuje brzmienie:

"12. Wniosek, o którym mowa w ust. 10, przekazuje się do oddziału Funduszu, w terminie 7 dni roboczych przed zakończeniem rehabilitacji, której długość została określona w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji.",

b)
ust. 15 otrzymuje brzmienie:

"15. W przypadkach uzasadnionych medycznie, po podjęciu decyzji przez zespół terapeutyczny o wydłużeniu leczenia w programie leczenie dzieci ze śpiączką i leczenie dorosłych chorych ze śpiączką, rozliczenie leczenia trwającego powyżej 12 miesięcy, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie programów zdrowotnych, może nastąpić za pisemną zgodą dyrektora oddziału Funduszu - na wniosek lekarza prowadzącego. Wniosek przekazuje się do oddziału Funduszu, w terminie 7 dni roboczych przed zakończeniem rehabilitacji, której długość została określona w rozporządzeniu, o którym mowa w zdaniu pierwszym. Wzór wniosku o zgodę na indywidualne rozliczenie świadczeń określony jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.";

6)
załącznik nr 1n do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
7)
załącznik nr 3 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 września 2021 r.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką, stanowi wykonanie upoważnienia zamieszczonego w art. 146 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach". Zgodnie z ww. upoważnieniem Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia został zobowiązany do określenia przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz szczegółowych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zmiany w zarządzeniu polegają na wprowadzeniu nowych taryf świadczeń gwarantowanych obejmujących leczenie chorych ze śpiączka (ICD-10 R40.2) ustaloną w obwieszczeniu z dnia 31 maja 2021 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Ponadto, w zakresie § 16 dodano ust. 4 oraz w § 17 dodano przepis ust. 1a, które są powiązane z realizacją nowo określonych produktów rozliczeniowych w zakresie udzielania świadczeń w programie leczenia dzieci ze śpiączką oraz leczenia dorosłych chorych ze śpiączką i wynikają z projektu taryfy określonej w raporcie AOTMiT. Powyższa zmiana nadała nowe brzmienie załącznikowi nr 1n do zarządzenia.

Skutek finansowy dla ww. zmian będzie powodował wzrost wydatków po stronie publicznego płatnika w wysokości około 4,4 mln zł do 5,3 mln zł.

Ponadto, zgodnie z § 1 pkt 1 lit. b nadano nowe brzmienie przepisowi § 12 ust. 14 zarządzenia oraz uchylono w § 13 przepis ust. 1, który odnosił się do składania przez świadczeniobiorców podpisów w dokumentacji medycznej jako potwierdzenia realizacji zabiegów fizjoterapeutycznych, z uwagi, iż rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, obliguje podmiot udzielający świadczeń opieki zdrowotnej do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. C oraz częstsze występowanie elektronicznej dokumentacji medycznej, dla której uchylane przepisy nie przewidują rozwiązań w zakresie sposobu potwierdzenia realizacji zabiegów oraz uruchomienie dodatkowych funkcjonalności informatycznych (Internetowe Konto Pacjenta), dają możliwość weryfikacji rozliczonych świadczeń ze stanem faktycznym. Natomiast, zgodnie z zaproponowanym brzmieniem § 12 ust. 14, pozostawiono złożenie podpisu przez świadczeniobiorcę lub opiekuna prawnego lub faktycznego w ramach realizacji fizjoterapii domowej. Ze względu na charakter świadczenia, realizowany poza miejscem udzielania świadczeń, podpis świadczeniobiorcy lub opiekuna jest dla płatnika jedynym potwierdzeniem odbytego świadczenia. Poza podmiotem leczniczym nie ma bowiem instrumentów weryfikujących wykonane procedury. Rehabilitacja domowa nie zawsze prowadzona jest w trybie ciągłych spotkań dzień po dniu i również ze względu na ten aspekt zachowano możliwość weryfikowania tego rodzaju świadczeń.

Niniejszym zarządzeniem nadaje się także nowe brzmienie § 12 ust. 9, w którym dokonuje się modyfikacji w zakresie realizowania wizyty fizjoterapeutycznej zarówno na początku jak i na końcu cyklu zabiegów. Zmiana ta ma kluczowe znaczenie w aspekcie monitorowania efektów prowadzonej terapii.

Informacja o sposobie i efektach cyklu zabiegów zgodnie z rozporządzaniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej jest przekazywana lekarzowi wystawiającymi skierowanie na cykl zabiegów. Bez przeprowadzenia wizyty fizjoterapeutycznej określającej stan funkcjonalny początkowy pacjenta przed rozpoczynającym się procesem rehabilitacyjnym trudno przekazać informację o efektach prowadzonej terapii, jak również monitorować postęp rehabilitacyjny.

Dokonano również zmiany w § 20 ust. 12 i 15, w których doprecyzowano czas dany świadczeniodawcy na złożenie wniosku przez użycie sformułowania "w terminie 7 dni roboczych". Zmiana ta jest spójna z zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wniosków o indywidualne rozliczenie świadczeń i Bazy Rozliczeń Indywidualnych.

W wyniku zgłoszonych uwag nadano nowe brzmienie opisu kodu grupy ROO w załączniku nr 3 do zarządzenia, w celu jednoznacznej interpretacji dostępu do świadczenia.

Powyższe zmiany wpisują się w kluczowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia cele określone w Strategii na lata 2019-2023 jak: (cel 2) Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz (cel 5) Poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych na świadczenia opieki zdrowotnej.

Zarządzenie zostało przedstawione do konsultacji zewnętrznych na okres 14 dni. Zarządzenie zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 320, z późn. zm.), zostało przedstawione do konsultacji Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców. Zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach zarządzenie przedstawione zostało również do opinii konsultantom krajowym we właściwych dziedzinach medycyny.

Zgodnie z § 2 i 3 niniejszego zarządzenia nowe przepisy będą stosowane do rozliczania świadczeń od dnia 1 września 2021 r., a ich wejście w życie nastąpi po upływie 30 dni od dnia podpisania zarządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 

Załącznik nr 1n
lp.kod zakresu świadczeńnazwa zakresu świadczeńkod skojarzonego zakresu świadczeńnazwa skojarzonego zakresu świadczeńwarunki realizacji zakresu świadczeńnazwa produktu rozliczeniowegokod produktu rozliczeniowegojednostka rozliczeniowa zakresu świadczeńwaga punktowa produktu rozliczeniowegouwagi
12356789
105.1300.207.02Lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna05.1300.507.02Lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 1 lit. a rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiporada lekarska rehabilitacyjna5.11.00.0000001punkt30
porada lekarska rehablitacyjna z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych5.11.00.00000014punkt30kod procedury 89.0099 w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
porada lekarska rehabilitacyjna kompleksowa5.11.00.0000005punkt66obejmuje co najmniej 1 procedurę diagnostyczną obrazową ICD-9: 04.14, 04.19, 87.22-87.29, 87.431, 87.433, 88.11, 88.21-24, 88.26-29, 88.33, 88.37, 88.793-798, 88.981, 88.983, lub co najmniej 2 procedury diagnostyczne laboratoryjne ICD-9: A01+A19, C53, C59, G49, I81, L11, L69, M18, M45, O75, O77, O87, O89, O91, S21, S23, S27, S29, S31, 91.831.
porada lekarska rehabilitacyjna zabiegowa5.11.00.0000006punkt62obejmuje co najmniej 1 procedurę: 80.30-39,81.911, 81.92, 82.92-96, 83.94, 83.96, 83.97.
porada lekarska rehabilitacyjna w warunkach domowych*5.11.00.0000002punkt41
porada lekarska rehabilitacyjna kompleksowa w warunkach domowych*5.11.00.0000007punkt77obejmuje co najmniej 1 procedurę diagnostyczną obrazową ICD-9: 04.14, 04.19, 87.22-87.29, 87.431, 87.433, 88.11, 88.21-24, 88.26-29, 88.33, 88.37, 88.793-798, 88.981, 88.983, lub co najmniej 2 procedury diagnostyczne laboratoryjne ICD-9: A01+A19, C53, C59, G49, I81, L11, L69, M18, M45, O75, O77, O87, O89, O91, S21, S23, S27, S29, S31, 91.831.
205.1310.208.02Fizjoterapia ambulatoryjna05.1310.508.02Fizjoterapia ambulatoryjna dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 1 lit. b rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiwizyta fizjoterapeutyczna5.11.00.0000003punkt15
wizyta fizjoteraputyczna z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych5.11.00.00000015punkt15kod procedury 93.88 w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
zabieg fizjoterapeutycznykody produktów wg Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznychpunktwartość punktowa pojedynczego zabiegu fizjoterapeutycznego jest określona w Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych, stanowiącym załącznik 1m; kody procedur w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych 93.119; 93.1206; 93.1207;93.1306; 93.1916
wizyta fizjoterapeutyczna w warunkach domowych*5.11.00.0000004punkt21
zabieg fizjoterapeutyczny w warunkach domowych*kody produktów wg Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznychpunktwartość punktowa pojedynczego zabiegu fizjoterapeutycznego jest określona w Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych, stanowiącym załącznik 1m
305.1310.209.02Fizjoterapia domowa05.1310.509.02Fizjoterapia domowa dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 2 lit. a i b rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiporada lekarska rehablitacyjna z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych5.11.00.00000014punkt30kod procedury 89.0099 w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
porada lekarska rehabilitacyjna w warunkach domowych5.11.00.0000002punkt41
porada lekarska rehabilitacyjna kompleksowa w warunkach domowych5.11.00.0000007punkt77obejmuje co najmniej 1 procedurę diagnostyczną obrazową ICD-9: 04.14, 04.19, 87.22-87.29, 87.431, 87.433, 88.11, 88.21-24, 88.26-29, 88.33, 88.37, 88.793-798, 88.981, 88.983, lub co najmniej 2 procedury diagnostyczne laboratoryjne ICD-9: A01+A19, C53, C59, G49, I81, L11, L69, M18, M45, O75, O77, O87, O89, O91, S21, S23, S27, S29, S31, 91.831.
wizyta fizjoteraputyczna z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych5.11.00.00000015punkt15kod procedury 93.88 w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
wizyta fizjoterapeutyczna w warunkach domowych5.11.00.0000004punkt21
zabieg fizjoterapeutyczny w warunkach domowychkody produktów wg Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznychpunktwartość punktowa pojedynczego zabiegu fizjoterapeutycznego jest określona w Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych, stanowiącym załącznik 1m
405.2300.022.02Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku/oddziale dziennym05.2300.522.02Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku/oddziale dziennym dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 3 lit. a rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjikrioterapia - zabieg w kriokomorze5.11.01.0000055punkt26
osobodzień w rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku/oddziale dziennym5.11.02.9000020punkt77kody procedur 89.0099; 94.471; 94.4831; 94.4832; 94.4833; 93.88; 93.119; 93.1206; 93.1207;93.1306; 93.1916 do rozliczenia w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
osobodzień w rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku/oddziale dziennym dla pacjentów z obrzękiem limfatycznym5.11.02.9000018punkt88
505.2300.021.02Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku/oddziale dziennym05.2300.521.02Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku/oddziale dziennym z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 3 lit. b rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji dzieci w wieku do ukończenia 7 r. ż. z zaburzeniami wieku rozwojowego5.11.02.9000045punkt77kody procedur 89.0099; 94.471; 94.4831; 94.4832; 94.4833; 93.88; 93.119; 93.1206; 93.1207;93.1306; 931916 do rozliczenia w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
osobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji dzieci w wieku od rozpoczęcia 8 r. ż do ukończenia 18 r. ż. z zaburzeniami wieku rozwojowego5.11.02.9000046punkt99
osobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji dzieci uprawnionych na podstawie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"5.11.02.9000061punkt96
605.2300.023.02Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy05.2300.523.02Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 3 lit. c rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji słuchu i mowy dla pacjentów do ukończenia 7 r. ż.5.11.02.9000054punkt66kody procedur 89.0099; 94.471; 94.4831; 94.4832; 94.4833; 93.88; 93.119; 93.1206; 93.1207;93.1306; 93.1916 do rozliczenia w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
osobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji słuchu i mowy dla pacjentów od rozpoczęcia 8 r. ż do ukończenia 19 r. ż.5.11.02.9000055punkt77
osobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji słuchu i mowy dla pacjentów od rozpoczęcia 20 r. ż.5.11.02.9000056punkt66
705.2300.024.02Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku05.2300.524.02Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawnosci****zał. 1 lp. 3 lit. d rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji wzroku do ukończenia 7 r. ż.5.11.02.9000057punkt66kody procedur 89.0099; 94.471;94.4831; 94.4832; 94.4833; 93.88; 93.1206; 93.1207; 93.1306; 93.1916 do rozliczenia w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
osobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji wzroku od rozpoczęcia 8 r. ż. do ukończenia 19 r. ż.5.11.02.9000058punkt77
osobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji wzroku od rozpoczęcia 20 r. ż5.11.02.9000059punkt66
805.2300.026.02Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa w ośrodku/oddziale dziennym05.2300.526.02Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa w ośrodku/oddziale dziennym dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 3 lit. e rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień w rehabilitacji kardiologicznej w ośrodku dziennym5.11.02.9000033punkt74kody procedur 89.0099; 93.88; 94.471; 93.119; 93.1206; 93.1207; 93.1306; 93.1916 do rozliczenia w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
osobodzień w kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej w warunkach domowych5.11.02.9000062punkt74
905.2300.025.02Rehabilitacja pulmonologiczna z wykorzystaniem metod subterraneoterapii w ośrodku/oddziale dziennym05.2300.525.02Rehabilitacja pulmonologiczna z wykorzystaniem metod subterraneoterapii w ośrodku/oddziale dziennym dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 3 lit. f rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień w rehabilitacji pulmonologicznej z wykorzystaniem metod subterraneoterapii w ośrodku dziennym5.11.02.9000047punkt77kody procedur 89.0099; 93.88; 93.119; 93.1206; 93.1207; 93.1306; 93.1916 do rozliczenia w przypadku realizacji z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
1005.4300.300.02Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych05.4300.500.02Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 4 lit. a rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjikrioterapia - zabieg w kriokomorze5.11.01.0000055punkt26
osobodzień wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w szpitalu**kody produktów wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczejwartość punktowa osobodnia w zależności od wskazanej grupy jest określona w Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej stanowiącym załącznik nr 1r
osobodzień wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w zakładzie rehabilitacji leczniczej***
żywienie dojelitowe w rehablitacji5.11.01.0000077punkt108za każdy dzień żywienia
Kompletne żywienie pozajelitowe w rehablitacji5.11.01.0000080punkt216za każdy dzień żywienia
Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.5.53.01.0001649punkt15za osobodzień, - do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, - w zw. z art. 34 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i RPP
05.4300.200.02Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych po leczeniu operacyjnymzał. 1 lp. 4 lit. a rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiżywienie dojelitowe w rehablitacji5.11.01.0000077punkt108za każdy dzień żywienia
Kompletne żywienie pozajelitowe w rehablitacji5.11.01.0000080punkt216za każdy dzień żywienia
krioterapia - zabieg w kriokomorze5.11.01.0000055punkt26
Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.5.53.01.0001649punkt15za osobodzień, - do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, - w zw. z art. 34 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i RPP
osobodzień wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w szpitalu dla grupy ROC01, ROO03kody produktów wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczejpunktwartość punktowa osobodnia w zależności od wskazanej grupy jest określona w Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej stanowiącym załącznik nr 1r
1105.4300.309.02Rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach stacjonarnych05.4300.509.02Rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach stacjonarnych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 4 lit. c rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień w rehabilitacji pulmonologicznej w szpitalu**5.11.02.9000052punkt110
osobodzień w rehabilitacji pulmonologicznej w zakładzie rehabilitacji leczniczej***5.11.02.900006077
żywienie dojelitowe w rehablitacji5.11.01.0000077punkt108za każdy dzień żywienia
Kompletne żywienie pozajelitowe w rehablitacji5.11.01.0000080punkt216za każdy dzień żywienia
Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.5.53.01.0001649punkt15za osobodzień, - do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, - w zw. z art. 34 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i RPP
1205.4306.300.02Rehabilitacja neurologiczna05.4306.500.02Rehabilitacja neurologiczna dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 4 lit. b i zał.4 rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w szpitalu**kody produktów wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczejpunktwartość punktowa osobodnia w zależości od wskazanej grupy jest określona w Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej stanowiącym załącznik nr 1r
osobodzień wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w zakładzie rehabilitacji leczniczej***
żywienie dojelitowe w rehablitacji5.11.01.0000077punkt108za każdy dzień żywienia
Kompletne żywienie pozajelitowe w rehablitacji5.11.01.0000080punkt216za każdy dzień żywienia
Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.5.53.01.0001649punkt15za osobodzień, - do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, - w zw. z art. 34 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i RPP
1305.4308.300.02Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa w warunkach stacjonarnych05.4308.500.02Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa w warunkach stacjonarnych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności****zał. 1 lp. 4 lit. d i zał. 4 rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacjiosobodzień wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w szpitalu**kody produktów wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczejpunktwartość punktowa osobodnia w zależności od wskazanej grupy jest określona w Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej stanowiącym załącznik nr 1r
osobodzień wg Katalogu JGP w stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w zakładzie rehabilitacji leczniczej***
osobodzień w kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej w warunkach domowych5.11.02.9000062punkt74dopuszcza się w rozliczanie produktów z Katalogu JGP dla rehabilitacji kardiologicznej i osobodni w kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej w warunkach domowych zrealizowanych na rzecz jednego świadczeniobiorcy
żywienie dojelitowe w rehablitacji5.11.01.0000077punkt108za każdy dzień żywienia
Kompletne żywienie pozajelitowe w rehablitacji5.11.01.0000080punkt216za każdy dzień żywienia
Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.5.53.01.0001649punkt15za osobodzień, - do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, - w zw. z art. 34 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i RPP
1405.4306.301.02Leczenie dzieci ze śpiączkąlp. 6 załącznika do rozporządzenia w sprawie programów zdrowotnychosobodzień pobytu w śpiączce5.11.02.9100079punkt523
osobodzień pacjenta w śpiączce żywionego dojelitowo5.11.02.9100080punkt567
toksyna botulinowa5.11.02.9100081punkt1313możliwość rozliczenia 4 razy w trakcie trwania programu
pakiet diagnostyczny5.11.02.9100082punkt324możliwość rozliczenia 4 razy w trakcie trwania programu
1505.4306.302.02Leczenie dorosłych chorych ze śpiączkąlp. 7 załącznika do rozporządzenia w sprawie programów zdrowotnychosobodzień pobytu w śpiączce5.11.02.9100079punkt523
osobodzień pacjenta w śpiączce żywionego dojelitowo5.11.02.9100080punkt567
toksyna botulinowa5.11.02.9100081punkt1313możliwość rozliczenia 4 razy w trakcie trwania programu
pakiet diagnostyczny5.11.02.9100082punkt324możliwość rozliczenia 4 razy w trakcie trwania programu
Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.5.53.01.0001649punkt15za osobodzień, - do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, - w zw. z art. 34 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i RPP
* wykonanie i rozliczenie produktu rozliczeniowego nie jest obligatoryjne
***szpital w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, z późn.zm.), art. 2 ust. 1 pkt 9
***zakład rehabilitacji leczniczej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, z późn.zm.), art. 12 ust. 1 pkt 3 oraz art. 18 ustawy, w którym świadczeniobiorca ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania
**** o znacznym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierajacych osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2018 r., poz. 932)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Załącznik nr 3

Ocena ciężkości stanu klinicznego pacjenta

lpkod grupyOcena ciężkości stanu klinicznego pacjenta/warunki rozliczania
123
RNMOcena czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index (załącznik nr 4a) oraz ocena funkcji poznawczo -behawioralnych oraz zaburzeń czynności mowy oraz połykania po nabytych uszkodzeniach mózgu wg załączonej skali (załącznik nr 4b).
1RNMS01 RNMZ011. Czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index - stan pacjenta bardzo ciężki i średnio ciężki; liczba punktów poniżej 15 lub 2. Zaburzone funkcje poznawcze - stan pacjenta ciężki i średnio ciężki; ocena 4 przynajmniej w jednym rodzaju dysfunkcji.
2RNMS02 RNMZ021. Czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index - stan pacjenta bardzo ciężki i średnio ciężki; liczba punktów poniżej 15 lub 2. Zaburzone funkcje poznawcze - stan pacjenta ciężki i średnio ciężki; ocena 4 przynajmniej w jednym rodzaju dysfunkcji.
3RNMS03 RNMZ031. Czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index - stan pacjenta umiarkowany i lekki; liczba punktów powyżej 14 i 2. Zaburzone funkcje poznawcze - stan pacjenta umiarkowany i lekki; ocena 1-3 przynajmniej w jednym rodzaju dysfunkcji.
4RNMS04 RNMZ041. Czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index - stan pacjenta umiarkowany i lekki; liczba punktów powyżej 14 i 2. Zaburzone funkcje poznawcze - stan pacjenta umiarkowany i lekki; ocena 1-3 przynajmniej w jednym rodzaju dysfunkcji.
RNR i RNOOcena czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index (załącznik nr 4a) oraz ocena funkcjonalna wg skali ASIA (American Spinal Injury Association) (załącznik nr 4c).
5RNRS01 RNRZ011. Czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index - stan pacjenta bardzo ciężki i średnio ciężki; liczba punktów poniżej 15 lub 2. Stan neurologiczny w skali ASIA - poniżej 51 pkt. w motorycznej ocenie siły mięśniowej.
6RNRS02 RNRZ021. Czynności dnia codziennego wg Barthel ADL index - stan pacjenta bardzo ciężki i średnio ciężki; liczba punktów poniżej 15 lub 2. Stan neurologiczny w skali ASIA - poniżej 51 pkt. w motorycznej ocenie siły mięśniowej.
7RNRS03 RNRZ031. Czynności dnia codziennego wg Barthel ADL index - stan pacjenta umiarkowany i lekki; liczba punktów powyżej 14 i 2. Stan neurologiczny w skali ASIA powyżej 50 pkt. w motorycznej ocenie siły mięśniowej.
8RNRS04 RNRZ041. Czynności dnia codziennego wg Barthel ADL index - stan pacjenta umiarkowany i lekki; liczba punktów powyżej 14 i 2. Stan neurologiczny w skali ASIA powyżej 50 pkt. w motorycznej ocenie siły mięśniowej.
9RNOS01 RNOZ011.Czynności dnia codziennego wg Barthel ADL index - stan pacjenta bardzo ciężki i średnio ciężki; liczba punktów poniżej 15 lub 2. Stan neurologiczny w skali ASIA poniżej 51 pkt. w motorycznej ocenie siły mięśniowej.
10RNOS02 RNOZ021.Czynności dnia codziennego wg Barthel ADL index - stan pacjenta umiarkowany i lekki; liczba punktów powyżej 14 i 2. Stan neurologiczny w skali ASIA powyżej 50 pkt. w motorycznej ocenie siły mięśniowej.
RNPBrak
11RNPS01 RNPZ01Brak
RNDOcena głębokości niepełnosprawności wg GMFCS (Gross Motor Function Classification System for Cerebral Palsy) (załącznik nr 4d) oraz ocena zaburzeń znacząco zwiększających wymagania rehabilitacyjne/pielęgnacyjne dotyczące rehabilitacji neurologicznej dzieci (załącznik nr 4e)
12RNDS01 RNDZ01wiek poniżej 2 lat i GMFCS I-V, wiek od 2 lat do poniżej 4 lat i GMFCS II-V lub wiek od 4 lat do poniżej 6 lat i GMFCS II-V lub wiek od 6 lat do poniżej 18 lat i GMFCS II- V lub wiek od 0 lat do poniżej 18 lat i GMFCS I-V po wypisie z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby z rozpoznaniami zasadniczymi:G09, G81-G83, I69, T90.5 i współistniejącymi: G61, G91-97, I60-I64, S12-S14, S34, T08-T09, a nastepnie rehabilitowani i rozliczani w grupie RND03 (którzy rokują uzyskanie funkcjonalnej korzyści z kontynuacji rehabilitacji w warunkach stacjonarnych) lub trybie dziennym oraz jednego z wymienionych w ciężkim stopniu nasilenia - 4 - zaburzeń znacząco zwiększających wymagania rehabilitacyjne/ pielęgnacyjne dotyczące rehabilitacji neurologicznej dzieci
13RNDS02 RNDZ02wiek od 2 lat do poniżej 4 lat i GMFCS II-V lub wiek od 4 lat do poniżej 6 lat i GMFCS II-IV lub wiek od 6 lat do poniżej 12 lat i GMFCS II-III lub wiek od 0 lat do poniżej 18 lat i GMFCS I-V po wypisie z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby z rozpoznaniami zasadniczymi:G09, G81-G83, I69, T90.5 i współistniejącymi: G61, G91-97, I60-I64, S12-S14, S34, T08-T09, a nastepnie rehabilitowani i rozliczani w grupie RND03 (którzy rokują uzyskanie funkcjonalnej korzyści z kontynuacji rehabilitacji w warunkach stacjonarnych) lub trybie dziennym.
14RNDS03 RNDZ03wiek od 2 lat do poniżej 4 lat i GMFCS I lub wiek od 4 lat do poniżej 6 lat i GMFCS I lub V lub wiek od 6 lat do poniżej 12 lat i GMFCS I,IV lub V lub wiek od 12 lat do poniżej 18 lat i GMFCS I-V lub wiek od 0 lat do poniżej 18 lat i GMFCS I-V po przebytej rehabilitacji w grupie RND01 lub RND02 (po wypisie z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby) z rozpoznaniami zasadniczymi:G09, G81-G83, I69, T90.5 i współistniejącymi: G61, G91-97, I60-I64, S12-S14, S34, T08-T09.
ROCOcena czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index (załącznik nr 4a) oraz ocena w skali Rankina (zgodnie z załacznikiem nr 2 do rozporządzenie MZ w sparwie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej)
15ROC011. Czynności dnia codziennego wg skali Barthel ADL index - stan pacjenta bardzo ciężki i średnio ciężki; liczba punktów poniżej 15 i 2. Skala Rankina - 4 lub 5 lub 1. Oparzenia II st. ekstremalne i ciężkie termicznie, chemiczne i elektryczne - powyżej 25% powierzchni ciała u dorosłych, lub 2. Oparzenia II st. ekstremalne i ciężkie termicznie, chemiczne i elektryczne - powyżej 20% powierzchni ciała u dzieci, lub 3. Oparzenia III st. ekstremalne i ciężkie termicznie, chemiczne i elektryczne - powyżej 10% powierzchni ciała niezaleznie od wieku oraz skala Barthel liczba punktów poniżej 15 i skala Rankina - 4 lub 5
ROOStan po zabiegu operacyjnym z opisanymi procedurami medycznymi ICD-9 (zgodnie z załącznikiem nr 3a)
16ROO01 Rozliczenie następuje w przypadku rozpoczęcia rehabilitacji w terminie do 6 miesięcy od zakończenia hospitalizacji podczas której wykonano zabieg wskazany w załączniku nr 3a (w innym przypadku rozliczenie następuje zgodnie z grupami ROP)
17ROO02
18ROO03 Rozliczenie następuje w przypadku rozpoczęcia rehabilitacji w terminie do 6 miesięcy od zakończenia hospitalizacji, podczas której wykonano zabieg wskazany w załączniku nr 3a (w innym przypadku rozliczenie następuje zgodnie z grupami ROP lub pozostałymi ROO)
ROZStan po leczeniu zachowawczym w rodzaju leczenie szpitalne z rozpoznaniami ICD-10 (zgodnie z załacznikiem nr 3b) lub wiek <18 lat
19ROZS01 ROZZ01Rozliczenie następuje w przypadku rozpoczęcia rehabilitacji w terminie do 6 miesięcy od zakończenia hospitalizacji, zakończonej wypisem z rozpoznaniem wskazanym w załączniku nr 3b (w innym przypadku rozliczenie następuje zgodnie z grupami ROP) - nie dotyczy rehabilitacji osób < 18 lat
20ROZS02 ROZZ02
ROPbrak
21ROPS01

ROPZ01

brak
RODbrak
22RODRS01

RODRZ01

brak
RONbrak
23RONS01

RONZ01

Rozliczenie następuje w przypadku rozpoczęcia rehabilitacji w terminie do 12 miesięcy od zakończenia hospitalizacji, podczas której była leczona ostra faza choroby, oraz pacjent nie odbył wczesnej rehabilitacji neurologicznej rozliczonej grupami: RNM, RNR, RNO.