Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.136

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 lipca 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 136/2021/DGL
PREZES NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 27 lipca 2021 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25, art. 146 ust. 1 oraz w związku z art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 i 1292) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 162/2020/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 października 2020 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe, zmienionym zarządzeniem Nr 196/2020/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 grudnia 2020 r., zarządzeniem Nr 29/2021/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 lutego 2021 r., zarządzeniem Nr 59/2021/DGL z dnia 1 kwietnia 2021 r. oraz zarządzeniem Nr 102/2021/DGL z dnia 10 czerwca 2021 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
dodaje się § 12a w brzmieniu:

"§ 12a. 1. Nabycie leków niezbędnych do realizacji programów lekowych innych niż wymienione w § 12 ust. 1 może odbywać się po przeprowadzeniu wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

2. Decyzję o przeprowadzeniu wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podejmuje Prezes Funduszu.

3. Prezes Funduszu dokonuje wyboru podmiotu przeprowadzającego wspólne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Prezes Funduszu zamieszcza na stronie internetowej Funduszu informację zawierającą w szczególności:

1) nazwę substancji czynnej, która będzie nabywana w ramach wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wraz z nazwą programu lekowego;

2) nazwę podmiotu przeprowadzającego wspólne postępowanie

o udzielenie zamówienia publicznego wraz z danymi do kontaktu.

5. Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzane jest przez zamawiającego upoważnionego na podstawie art. 38 ustawy PZP.

6. Świadczeniodawca realizujący świadczenia w ramach programów lekowych zobowiązany jest do zawarcia porozumienia zgodnie z art. 38 ust. 1 i 2 ustawy PZP oraz udzielenia upoważnienia do przeprowadzenia wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którego wzór jest określony w załączniku nr 23, podmiotowi, który będzie przeprowadzał to postępowanie. Upoważnienie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, składa się do właściwego dyrektora oddziału Funduszu w terminie 14 dni od dnia zamieszczenia na stronie internetowej Funduszu informacji, o której mowa w ust. 4.

7. Dyrektor oddziału Funduszu po otrzymaniu upoważnienia, o którym mowa w ust. 6, niezwłocznie przekazuje dokument podmiotowi, o którym mowa w ust. 5.

8. Udzielanie świadczeń z wykorzystaniem leku nabytego w ramach wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego rozpoczyna się nie później niż od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie dwóch miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą wybranym w wyniku przeprowadzenia wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

9. Leki, o których mowa w ust. 1, mogą być zakupione przez świadczeniodawcę poza wspólnym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, w przypadku gdy zostanie udokumentowana konieczność zastosowania innego leku, w okresie objętym umową zawartą w wyniku przeprowadzenia wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, związana z wystąpieniem:

1) działań niepożądanych;

2) nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;

3) nieskuteczności leczenia;

4) konieczności kontynuacji terapii lekiem biologicznym u chorych z rozpoznaniem wstrząsu anafilaktycznego bądź choroby posurowiczej.

10. Udokumentowanie konieczności zastosowania leku, o której mowa w ust. 9, polega na dokonaniu odpowiednich wpisów w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta i zgłoszeniu działań niepożądanych do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych."

2)
w § 21 ust. 3 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) sprawozdanie w formie elektronicznej dotyczące "Ewidencji faktur", przekazywane do Funduszu zgodnie z formatem XML określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML - w przypadku faktur potwierdzających zakup leków z katalogu leków";

3)
w § 23 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. W przypadku realizacji programów lekowych Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodniania plamki związanego z wiekiem (AMD) oraz Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME) rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest:

1) jednorazowo przy kwalifikacji - w oparciu o świadczenia o kodach 5.08.08.0000154, 5.08.08.0000156 w przypadku pacjentów pozytywnie zakwalifikowanych do programów lekowych;

2) każdorazowo przed podaniem leku - w oparciu o świadczenia

o kodach 5.08.08.0000155, 5.08.08.0000157.";

4)
załącznik nr 1k do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
5)
załącznik nr 1l do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
6)
załącznik nr 1m do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia;
7)
w załączniku nr 2 do zarządzenia w § 2:
a)
po ust. 13 dodaje się ust. 13a - 13c w brzmieniu:

"13a. Nabycie leków o których mowa w ust. 13, może odbywać się po przeprowadzeniu wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

13b. W przypadku, gdy nabycie leków będzie odbywać się na zasadach określonych w ust. 13a, Świadczeniodawca zobowiązany jest do zawarcia porozumienia zgodnie z art. 38 ust. 1 i 2 ustawy PZP oraz udzielenia upoważnienia do przeprowadzenia wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podmiotowi, który będzie przeprowadzał to postępowanie, na zasadach określonych w zarządzeniu.

13c. W przypadku, gdy umowa zawarta przez świadczeniodawcę przed zamieszczeniem przez Prezesa NFZ informacji, o której mowa w § 12a ust. 4 warunków realizacji umów, określa nie wyższą cenę leku niż cena tego samego leku nabytego w wyniku wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, datą rozpoczęcia realizacji świadczeń z wykorzystaniem leku nabytego w ramach wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest upływ terminu, na jaki zawarta została ta umowa.",

b)
w ust. 14 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) formatem XML w komunikacie FZX określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML oraz";

8)
załącznik nr 2t do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszego zarządzenia;
9)
załączniki nr 3 i 4 do zarządzenia otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 5 i 6 do niniejszego zarządzenia;
10)
załączniki nr 10 i 11 do zarządzenia otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 7 i 8 do niniejszego zarządzenia;
11)
załącznik nr 22 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 9 do niniejszego zarządzenia;
12)
dodaje się załącznik nr 23 do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 10 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
1. 
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązani są do wprowadzenia do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami zmian wynikających z wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia w terminie miesiąca od dnia jego wejścia w życie.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4. 
Zarządzenie stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 lipca 2021 r., z wyjątkiem:
1)
§ 1 pkt 1, 2 i 7, które stosuje się do rozliczania świadczeń od dnia 1 sierpnia 2021 r.,
2)
§ 1 pkt 3 w zakresie świadczeń o kodach 5.08.08.0000154 i 5.08.08.0000155, który stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 stycznia 2022 r.,
3)
§ 1 pkt 8 w zakresie lp. 3 załącznika nr 4 do niniejszego zarządzenia, który stosuje się do świadczeń rozliczanych od dnia 29 marca 2021 r.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi realizację upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", na mocy którego Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zobowiązany jest do określenia przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz szczegółowych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem do zarządzenia Nr 162/2020/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 października 2020 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe wynikają z konieczności dostosowania przepisów zarządzenia do aktualnego stanu faktycznego w zakresie refundacji leków stosowanych w programach lekowych, tj. do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2021 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. poz. 44), wydanego na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 523), zwanej dalej "ustawą o refundacji".

Projektowane zmiany wpisują się w kluczowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia cele określone w Strategii na lata 2019-2023 jak: (cel 2) poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz (cel 5) poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych na świadczenia opieki zdrowotnej.

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem dotyczą:

1)
dodania do zarządzenia zapisów umożliwiających przeprowadzanie wspólnych postępowań na zakup leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, przysługujących świadczeniobiorcom w przypadku, o którym mowa w art. 132 ust. 2a, prowadzonych na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych - stosownie do art. 97 ust. 3 pkt 2d ustawy o świadczeniach - zgodnie z projektowanymi zmianami realizacja umowy w zakresie programów lekowych, w części dotyczącej nabywania leków, może być realizowana poprzez wspólny zakup leków nabywanych na podstawie udzielonych pełnomocnictw przez poszczególnych świadczeniodawców na rzecz podmiotu, który będzie wskazany przez Prezesa NFZ do przeprowadzenia wspólnego postępowania przetargowego. Wprowadzone regulacje są kontynuacją działań Prezesa Funduszu w zakresie racjonalizacji wydatków płatnika publicznego w obszarze, w którym występują duże dysproporcje pomiędzy cenami leków, których zastosowanie przynosi identyczny efekt zdrowotny. Planowane działania mają na celu realokację środków finansowych uzyskanych w wyniku przeprowadzonego postępowania na obszary terapeutyczne najbardziej tego wymagające. Należy przy tym uwzględnić znaczne zmiany, jakie zaszły w zakresie leków refundowanych w programach lekowych na przestrzeni ostatnich miesięcy. Stąd też sprostanie wyzwaniom jakie płyną z udostępnienia szeregu innowacyjnych technologii lekowych wymaga podjęcia konkretnych działań. Mając na względzie powyższe, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów oczekujących realnego dostępu do nowoczesnych technologii lekowych, płatnik publiczny podejmuje wyzwanie jakim jest przeprowadzenie wspólnych postępowań na zakup leków. W wyniku tych działań większa liczba pacjentów uzyska dostęp do terapii, również z wykorzystaniem nowych, innowacyjnych leków.
2)
zmiany brzmienia § 21 ust. 3 pkt 2 treści zarządzenia, w związku z publikacją zarządzenia Nr 128/2021/DI z dnia 7 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML;
3)
dodania w § 23 ust. 5 w treści zarządzenia, zgodnie z którym istnieje możliwość rozliczania:
a)
od dnia 1 lipca 2021 r. świadczeń o kodach: 5.08.08.0000156 "Diagnostyka w programie leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME) - kwalifikacja" i 5.08.08.0000157 "Diagnostyka w programie leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME) - monitorowanie" oraz
b)
od dnia 1 stycznia 2022 r. świadczeń o kodach: 5.08.08.0000154 "Diagnostyka w programie leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - kwalifikacja" i 5.08.08.0000155 "Diagnostyka w programie leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - monitorowanie";
4)
załącznika nr 1k do zarządzenia, określającego Katalog świadczeń i zakresów i polegają na:
a)
dodaniu kodu zakresów:
-
03.0000.418.02 "Leczenie choroby Cushinga",
-
03.0000.419.02 "Leczenie pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/ pęcherzykowym/oksyfilnym - z komórek Hürthle'a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym",
-
03.0000.420.02 "Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)",
b)
zmianie nazwy kodu zakresu 03.0000.306.02 z "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" na "Leczenie niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płuca",
c)
zmianie nazwy świadczenia 5.08.07.0000018 z "przyjęcie pacjenta w trybie ambulatoryjnym połączone z podaniem iniekcji doszklistkowej anty - VEGF w programie lekowym" na "przyjęcie pacjenta w trybie ambulatoryjnym połączone z podaniem iniekcji doszklistkowej w programie lekowym",

- w związku ze zmianami wprowadzonymi w obwieszczeniu refundacyjnym,

d)
dodaniu znaku "x" w wierszu nr 98 dotyczącym zakresu 03.0000.420.02 "Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)" w kolumnie odnoszącej się do świadczenia o kodzie 5.08.07.0000023 "kwalifikacja do leczenia w programie lekowym oraz weryfikacja jego skuteczności", w związku z uwagą Konsultanta krajowego ds. Okulistyki - Pana prof. dr hab. n. med. Marka Rękasa;
5)
załącznika nr 1l do zarządzenia, określającego Katalog ryczałtów za diagnostykę i polegają na:
a)
dodaniu kodów świadczeń:
-
5.08.08.0000150 "Diagnostyka w programie leczenia choroby Cushinga - 1 rok terapii",
-
5.08.08.0000151 "Diagnostyka w programie leczenia choroby Cushinga - 2 i kolejny rok terapii",
-
5.08.08.0000152 "Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/ pęcherzykowym/oksyfilnym - z komórek Hürthle'a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym - 1 rok terapii",
-
5.08.08.0000153 "Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/pęcherzykowym/oksyfilnym - z komórek Hürthle'a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym - 2 i kolejny rok terapii",
-
5.08.08.0000156 "Diagnostyka w programie leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME) - kwalifikacja",
-
5.08.08.0000157 "Diagnostyka w programie leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME) - monitorowanie",
b)
usunięciu kodu świadczenia 5.08.08.0000066 "Diagnostyka w programie leczenia czerniaka skóry lub błon śluzowych ipilimumabem",
c)
zmianie nazwy świadczenia 5.08.08.0000011 z "Diagnostyka w programie leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca" na "Diagnostyka w programie leczenia niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płuca",
d)
zmianie nazwy świadczenia 5.08.08.0000088 z "Diagnostyka w programie leczenia czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem lub pembrolizumabem lub terapią skojarzoną niwolumabem z ipilimumabem" na "Diagnostyka w programie leczenia czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem lub pembrolizumabem", w związku ze zmianami wprowadzonymi w obwieszczeniu refundacyjnym,
e)
dodaniu kodów świadczeń:
-
5.08.08.0000154 "Diagnostyka w programie leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - kwalifikacja",
-
5.08.08.0000155 "Diagnostyka w programie leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - monitorowanie";
6)
załącznika nr 1m do zarządzenia, określającego Katalog leków refundowanych stosowanych w programach lekowych i polegają na:
a)
dodaniu kodów GTIN dla substancji czynnych:
-
5.08.09.0000021 Factor IX coagulationis humanus recombinate - GTIN: 05909991326180, 05909991326197, 05909991326166, 05909991326173,
-
5.08.09.0000146 Pasireotidum - GTIN: 07613421022365, 07613421022372,
-
5.08.09.0000184 Brigatinib - GTIN: 07038319119970, 07038319119987,
b)
usunięciu kodów GTIN dla substancji czynnej 5.08.09.0000184 Brigatinib - GTIN: 07038319120112,
c)
usunięciu substancji czynnej i kodów GTIN: 5.08.09.0000086 Ipilimumabum - GTIN: 05909990872442, 05909990872459,
d)
dodaniu substancji czynnych i kodów GTIN:
-
5.08.09.0000202 Dacomitinibum - GTIN: 05415062343951, 05415062343968, 05415062343975,
-
5.08.09.0000203 Dexamethasonum - GTIN: 05909990796663,
-
5.08.09.0000204 Lorlatinibum - GTIN: 05415062343531, 05415062348147,

w związku ze zmianami wprowadzonymi w obwieszczeniu refundacyjnym;

7)
załącznika nr 2 określającego wzór umowy i polegają na dodaniu zapisów umożliwiających przeprowadzanie wspólnych postępowań na zakup leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, przysługujących świadczeniobiorcom w przypadku, o którym mowa w art. 132 ust. 2a, prowadzonych na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych - stosownie do art. 97 ust. 3 pkt 2d ustawy o świadczeniach;
8)
załącznika nr 2t określającego Katalog refundowanych substancji czynnych w programach lekowych - substancje czynne zawarte w lekach czasowo niedostępnych w obrocie na terytorium RP i polegają na dodaniu produktu o kodzie 5.08.07.0000104 - encorafenibum p.o. - 50 mg, 28 kaps., zgodnie ze zgodą Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 29 marca 2021 r. oraz na wniosek Ministra Zdrowia wyrażony w piśmie z dnia 7 lipca 2021 r. znak: PLR.07.31.2021.ŁK;
9)
załącznika nr 3 do zarządzenia, określającego Wymagania wobec świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu programów lekowych i polegają na:
a)
dla programu B.6 zmianie nazwy kodu zakresu 03.0000.306.02 z "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" na "Leczenie niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płuca", w związku ze zmianami wprowadzonymi w obwieszczeniu refundacyjnym,
b)
zmianie wymagań dla programu B.81 - Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej, polegającej na uzupełnieniu w części dotyczącej organizacji udzielania świadczeń dla kodu resortowego 4242 - oddział onkologii klinicznej/chemioterapii kodu HC.1. oraz numeru profilu 50, w związku z wnioskiem Zachodniopomorskiego OW NFZ,
c)
dodaniu wymagań dla programów lekowych:
-
B.118. - Leczenie choroby Cushinga,
-
B.119. - Leczenie pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/pęcherzykowym/ oksyfilnym - z komórek Hürthle'a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym,
-
B.120. - Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME), w związku ze zmianami wprowadzonymi w obwieszczeniu refundacyjnym;
10)
załącznika nr 4 do zarządzenia, określającego Wykaz programów lekowych i polegają na:
a)
zmianie nazwy programu lekowego B.6. z "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" na "Leczenie niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płuca",
b)
dodaniu substancji czynnych dakomitynib oraz lorlatynib w programie lekowym B.6. "Leczenie niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płuca",
c)
usunięciu substancji czynnej ipilimumab w programie lekowym B.59. "Leczenie czerniaka skóry lub błon śluzowych",
d)
dodaniu programów lekowych:
-
B.118. - Leczenie choroby Cushinga,
-
B.119. - Leczenie pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/pęcherzykowym/ oksyfilnym - z komórek Hürthle'a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym,
-
B.120. - Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME), w związku ze zmianami wprowadzonymi w obwieszczeniu refundacyjnym;
11)
załącznika nr 10 do zarządzenia, określającego zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej oraz weryfikację jego skuteczności, poprzez usunięcie części 2 załącznika, tj. wzoru wniosku w wersji papierowej, w związku z uwagą Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ;
12)
załącznika nr 11 do zarządzenia, określającego zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia w chorobach siatkówki oraz weryfikację skuteczności leczenia i polegają na zmianie porządkującej w zakresie nazwy zespołu koordynacyjnego z "Zespół Koordynacyjny ds. leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem" na "Zespół Koordynacyjny Do Spraw Leczenia Chorób Siatkówki", a także uwzględnienia zapisów odnoszących się do możliwości kwalifikacji i weryfikacji skuteczności leczenia pacjentów w ramach programu lekowego B.120 "Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)";
13)
załącznika nr 22 do zarządzenia, określającego zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia hormonem wzrostu w programie lekowym Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie, poprzez usunięcie części 2 załącznika, tj. wzorów dokumentów w wersji papierowej, w związku z uwagą Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Oznaczenie momentu stosowania przepisów w sposób wskazany w § 4 zarządzenia wynika z konieczności zapewnienia ciągłości stosowania przepisów w przedmiotowym zakresie, zgodnie z ww. obwieszczeniem Ministra Zdrowia oraz z terminów obowiązywania decyzji administracyjnych Ministra Zdrowia w sprawie objęcia refundacją i określenia ceny urzędowej leków zawartych w niniejszym zarządzeniu.

Wobec powyższego zarządzenie stosuje się do świadczeń udzielanych od dnia 1 lipca 2021 r., z wyjątkiem:

1)
§ 1 pkt 1, 2 i 7, które stosuje się do rozliczania świadczeń od dnia 1 sierpnia 2021 r.,
2)
§ 1 pkt 3 w zakresie świadczeń o kodach 5.08.08.0000154 i 5.08.08.0000155, który stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 stycznia 2022 r.,
3)
§ 1 pkt 8 w zakresie lp. 3 załącznika nr 4 do niniejszego zarządzenia, który stosuje się do świadczeń rozliczanych od dnia 29 marca 2021 r.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przed określeniem przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zasięgnął opinii właściwych konsultantów krajowych, a także zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 137 ustawy o świadczeniach, zasięgnął opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców.

W dniach od 30 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r. trwały konsultacje społeczne projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe z dnia 30 czerwca 2021 r.

Dodatkowo w dniach od 13 lipca 2021 r. do dnia 20 lipca 2021 r. trwały konsultacje społeczne projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe z dnia 13 lipca 2021 r.

W trakcie konsultacji do ww. projektów zarządzenia odniosło się łącznie 36 podmiotów (w tym 4 oddziały wojewódzkie NFZ), z których 8 nie zgłosiło uwag, a uwagi od 2 podmiotów zostały złożone po wyznaczonym terminie.

Łącznie otrzymano 90 stanowisk do przedmiotowych projektów, w tym 79 zawierających uwagi oraz 11 informujących o ich braku. Z przesłanych 79 uwag:

*
11 uznano jako zasadne,
*
4 uznano jako częściowo zasadne,
*
60 oceniono jako niezasadne,
*
4 uwagi wymagają przeprowadzenia analizy oraz ewentualnie zostaną uwzględnione w kolejnym projekcie zarządzenia.

Najważniejsze uwzględnione uwagi dotyczą:

1)
zmiany brzmienia § 12a ust. 6 zarządzenia, polegającej na wprowadzeniu zapisu odnoszącego się do obowiązku zawarcia przez świadczeniodawcę porozumienia zgodnie z art. 38 ust. 1 i 2 ustawy PZP, w związku z uwagami zgłoszonymi przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, ZPIFF Infarma oraz Izbę Gospodarczą Farmacja Polska;
2)
zmiany brzmienia § 12a ust. 6 zarządzenia, polegającej na wydłużeniu terminu udzielenia przez świadczeniodawcę upoważnienia do przeprowadzenia wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na rzecz podmiotu przeprowadzającego postępowanie z 7 na 14 dni, w związku z uwagą zgłoszoną przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie;
3)
wprowadzenia zmiany w katalogu 1k, stanowiącym Katalog świadczeń i zakresów poprzez dodanie znaku "x" w wierszu nr 98 dotyczącym zakresu 03.0000.420.02 "Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)" w kolumnie odnoszącej się do świadczenia o kodzie 5.08.07.0000023 "kwalifikacja do leczenia w programie lekowym oraz weryfikacja jego skuteczności", w związku z uwagą Konsultanta krajowego ds. Okulistyki - Pana prof. dr hab. n. med. Marka Rękasa;
4)
zmiany brzmienia § 2 ust. 13b załącznika nr 2 do zarządzenia, określającego wzór umowy, polegającej na wprowadzeniu zapisu odnoszącego się do obowiązku zawarcia przez świadczeniodawcę porozumienia zgodnie z art. 38 ust. 1 i 2 ustawy PZP, w związku z uwagami zgłoszonymi przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, ZPIFF Infarma oraz Izbę Gospodarczą Farmacja Polska;
5)
dodania w ramach katalogu 2t, określającego Katalog refundowanych substancji czynnych w programach lekowych, produktu o kodzie 5.08.07.0000104 - encorafenibum - p.o., zgodnie z pismem Ministra Zdrowia z dnia 14 lipca 2021 r. znak: PLR.07.31.2021.2.ŁK;
6)
zmiany załącznika nr 3 do zarządzenia - Wymagania wobec świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu programów lekowych polegającej na:
-
usunięciu treści "(przy użyciu aparatu spełniającego normy do diagnostyki przysadki)" w odniesieniu do badania rezonansu magnetycznego, wymienionego w części "zapewnienie realizacji badań" dla programu lekowego "Leczenie choroby Cushinga", w związku z uwagą Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
-
doprecyzowaniu zapisu odnośnie wymaganego doświadczenia w diagnostyce i leczeniu chorób plamki, zawartego w części "pozostałe" dla programu lekowego "Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)", w związku z uwagami Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Konsultanta krajowego ds. Okulistyki - Pana prof. dr hab. n. med. Marka Rękasa,
-
wprowadzeniu zmiany odnośnie zapewnienia realizacji badań angiografii fluoresceinowej oraz angio-OCT w ramach programu lekowego "Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)" z "angiografia fluoresceinowa lub angio-OCT - zapewnienie dostępu" na "angiografia fluoresceinowa - zapewnienie dostępu; angio-OCT - w lokalizacji", w związku z uwagą Konsultanta krajowego ds. Okulistyki - Pana prof. dr hab. n. med. Marka Rękasa;
7)
modyfikacji załącznika nr 10 do zarządzenia, określającego zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej oraz weryfikację jego skuteczności, poprzez usunięcie części 2 załącznika, tj. wzoru wniosku w wersji papierowej, w związku z uwagą Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
8)
modyfikacji załącznika nr 22 do zarządzenia, określającego zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia hormonem wzrostu w programie lekowym Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie, poprzez usunięcie części 2 załącznika, tj. wzorów dokumentów w wersji papierowej, w związku z uwagą Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Pozostałe zmiany mają charakter porządkujący.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Załącznik nr 1k

Katalog świadczeń i zakresów - leczenie szpitalne - programy lekowe

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Załącznik nr 1l

Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych

Lp.KodNazwa świadczeniaRyczałt roczny

(punkty)

1234
15.08.08.0000001Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego WZW typu B lamiwudyną2 595,84
25.08.08.0000002Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego WZW typu B interferonem alfa pegylowanym3 731,52
35.08.08.0000004Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego WZW typu B adefowirem lub entekawirem, lub tenofowirem2 433,60
45.08.08.0000009Diagnostyka w programie leczenia raka wątrobowokomórkowego3 706,00
55.08.08.0000011Diagnostyka w programie leczenia niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płuca3 927,00
65.08.08.0000013Diagnostyka w programie leczenia mięsaków tkanek miękkich (trabektedyna)3 665,60
75.08.08.0000068Diagnostyka w programie leczenia mięsaków tkanek miękkich (pazopanib, sunitynib)2 102,63
85.08.08.0000014Diagnostyka w programie leczenia przerzutowego HER2+ raka piersi3 273,00
95.08.08.0000015Diagnostyka w programie leczenia neoadjuwantowego lub adjuwantowego HER2+ raka piersi3 210,60
105.08.08.0000016Diagnostyka w programie leczenia raka nerki3 199,00
115.08.08.0000020Diagnostyka w programie leczenia chorych na przewlekłą białaczkę szpikową7 008,96
125.08.08.0000021Diagnostyka w programie zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B – lokalne centra leczenia hemofilii3 244,80
135.08.08.0000022Diagnostyka w programie zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B – regionalne centra leczenia hemofilii5 408,00
145.08.08.0000024Diagnostyka w programie leczenia pierwotnych niedoborów odporności u dzieci2 633,70
155.08.08.0000025Diagnostyka w programie leczenia przedwczesnego dojrzewania płciowego u dzieci lub zagrażającej patologicznej niskorosłości na skutek szybko postępującego dojrzewania płciowego2 271,36
165.08.08.0000026Diagnostyka w programie leczenia niskorosłych dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki486,72
175.08.08.0000027Diagnostyka w programie leczenia niskorosłych dzieci z ciężkim pierwotnym niedoborem IGF-11 081,60
185.08.08.0000028Diagnostyka w programie leczenia ciężkich wrodzonych hiperhomocysteinemii3 352,96
195.08.08.0000029Diagnostyka w programie leczenia choroby Pompego1 973,92
205.08.08.0000030Diagnostyka w programie leczenia choroby Gauchera typu I oraz typu III1 460,16
215.08.08.0000031Diagnostyka w programie leczenia choroby Hurlera1 297,92
225.08.08.0000032Diagnostyka w programie leczenia mukopolisacharydozy typu II2 487,68
235.08.08.0000034Diagnostyka w programie leczenia przewlekłych zakażeń płuc u świadczeniobiorców z mukowiscydozą711,15
245.08.08.0000035Diagnostyka w programie leczenia dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzy324,48
255.08.08.0000036Diagnostyka w programie leczenia stwardnienia rozsianego1 671,00
265.08.08.0000037Diagnostyka w programie leczenia spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcym324,48
275.08.08.0000038Diagnostyka w programie leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego5 840,64
285.08.08.0000040Diagnostyka w programie leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna2 920,32
295.08.08.0000042Diagnostyka w programie leczenia aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów778,75
305.08.08.0000044Diagnostyka w programie leczenia aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS)778,75
315.08.08.0000045Diagnostyka w programie leczenia aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)778,75
325.08.08.0000046Diagnostyka w programie leczenia niedokrwistości w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek324,48
335.08.08.0000047Diagnostyka w programie leczenia niskorosłych dzieci z przewlekłą niewydolność nerek (PNN) hormonem wzrostu1 784,64
345.08.08.0000048Diagnostyka w programie leczenia zespołu Prader – Willi1 135,68
355.08.08.0000049Diagnostyka w programie leczenia niskorosłych dzieci z zespołem Turnera324,48
365.08.08.0000051Diagnostyka w programie leczenia ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej984,80
375.08.08.0000053Diagnostyka w programie leczenia stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego1 671,00
385.08.08.0000054Diagnostyka w programie leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej778,75
395.08.08.0000060Diagnostyka w programie leczenia wysokozróżnicowanego nowotworu neuroendokrynnego trzustki1 610,60
405.08.08.0000061Diagnostyka w programie leczenia chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego3 350,00
415.08.08.0000062Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG)865,28
425.08.08.0000063Diagnostyka w programie leczenia opornego na kastrację raka gruczołu krokowego2 758,08
435.08.08.0000065Diagnostyka w programie leczenia zaawansowanego raka żołądka5 478,00
445.08.08.0000088Diagnostyka w programie leczenia czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem lub pembrolizumabem3 656,96
455.08.08.0000139Diagnostyka w programie leczenia czerniaka skóry lub błon śluzowych terapią skojarzoną wemurafenibem z kobimetynibem albo dabrafenibem z trametynibem albo enkorafenibem z binimetynibem5 757,00
465.08.08.0000070Diagnostyka w programie leczenia pierwotnych niedoborów odporności (PNO) u pacjentów dorosłych2 633,70
475.08.08.0000072Diagnostyka w programie leczenia hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży (SGA lub IUGR)3 169,09
485.08.08.0000073Diagnostyka w programie leczenia chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną9 196,80
495.08.08.0000074Diagnostyka w programie leczenia chorych na pierwotne chłoniaki skórne T – komórkowe2 943,00
505.08.08.0000075Diagnostyka w programie leczenia immunoglobulinami chorób neurologicznych1 406,08
515.08.08.0000078Diagnostyka w programie leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)2 128,59
525.08.08.0000079Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową1 514,24
535.08.08.0000081Diagnostyka w programie leczenia neurogennej nadreaktywności wypieracza458,60
545.08.08.0000082Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH)5 137,60
555.08.08.0000083Diagnostyka w programie leczenia aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia naczyń (MPA)1 050,23
565.08.08.0000084Diagnostyka w programie leczenia tyrozynemii typu 1 (HT-1)4 542,72
575.08.08.0000085Diagnostyka w programie leczenia chorych na chłoniaki CD30+3 861,00
585.08.08.0000087Diagnostyka w programie leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej obinutuzumabem2 207,00
595.08.08.0000092Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK879,88
605.08.08.0000093Diagnostyka w programie lenalidomid w leczeniu pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q2 078,00
615.08.08.0000094Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki5 314,00
625.08.08.0000095Diagnostyka w programie leczenia wrodzonych zespołów autozapalnych1 375,80
635.08.08.0000096Diagnostyka w programie leczenia idiopatycznego włóknienia płuc1 676,48
645.08.08.0000097Diagnostyka w programie leczenia chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem2 354,64
655.08.08.0000098Diagnostyka w programie leczenia ewerolimusem chorych na stwardnienie guzowate z niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego guzami podwyściółkowymi olbrzymiokomórkowymi (SEGA)2 704,00
665.08.08.0000099Diagnostyka w programie leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona324,48
675.08.08.0000101Diagnostyka w programie leczenia chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową ibrutynibem2 598,00
685.08.08.0000102Diagnostyka w programie piksantron w leczeniu chorych na chłoniaki złośliwe2 528,50
695.08.08.0000104Diagnostyka w programie leczenia atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS) – 1 rok terapii6 021,33
705.08.08.0000105Diagnostyka w programie leczenia atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS) - 2 i kolejny rok terapii1 997,33
715.08.08.0000106Diagnostyka w programie leczenia nocnej napadowej hemoglobinurii14 083,00
725.08.08.0000107Diagnostyka w programie leczenia dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną1 718,00
735.08.08.0000108Diagnostyka w programie leczenia pediatrycznych chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologiczną1 395,00
745.08.08.0000109Diagnostyka w programie leczenia akromegalii2 388,00
755.08.08.0000110Diagnostyka w programie leczenia opornej i nawrotowej postaci klasycznego chłoniaka Hodgkina z zastosowaniem niwolumabu3 302,67
765.08.08.0000111Diagnostyka w programie leczenia nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST) - leczenie choroby rozsianej lub nieoperacyjnej - 1 rok terapii3 216,00
775.08.08.0000112Diagnostyka w programie leczenia nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST) - leczenie choroby rozsianej lub nieoperacyjnej - 2 i kolejny rok terapii2 245,00
785.08.08.0000113Diagnostyka w programie leczenia nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST) - leczenie adjuwantowe1 480,00
795.08.08.0000114Diagnostyka w programie leczenia zaawansowanego raka jelita grubego3 579,50
805.08.08.0000115Diagnostyka w programie leczenia chorych na chłoniaki złośliwe – 1 rok terapii3 990,00
815.08.08.0000116Diagnostyka w programie leczenia chorych na chłoniaki złośliwe – 2 i kolejny rok terapii873,00
825.08.08.0000117Diagnostyka w programie leczenia chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej – bewacyzumab (1 i kolejny rok terapii), olaparyb (1 rok terapii)4 282,40
835.08.08.0000118Diagnostyka w programie leczenia chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej – 2 i kolejne lata terapii olaparybem2 748,40
845.08.08.0000119Diagnostyka w programie leczenia płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi cetuksymabem – 1 rok terapii2 203,00
855.08.08.0000120Diagnostyka w programie leczenia płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi cetuksymabem – 2 i kolejny rok terapii937,00
865.08.08.0000121Diagnostyka w programie leczenia mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej – 1 rok terapii790,00
875.08.08.0000122Diagnostyka w programie leczenia mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej – 2 i kolejny rok terapii195,00
885.08.08.0000124Diagnostyka w programie leczenia inhibitorami PCSK-9 pacjentów z zaburzeniami lipidowymi100,00
895.08.08.0000125Diagnostyka w programie leczenia rdzeniowego zaniku mięśni – 1 rok terapii1 200,00
905.08.08.0000126Diagnostyka w programie leczenia rdzeniowego zaniku mięśni – 2 i kolejny rok terapii600,00
915.08.08.0000127Diagnostyka w programie leczenia chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem – 1 rok terapii3 242,00
925.08.08.0000128Diagnostyka w programie leczenia chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem – 2 i kolejny rok terapii1 090,00
935.08.08.0000129Diagnostyka w programie leczenia choroby Fabry’ego2 493,00
945.08.08.0000130Diagnostyka w programie leczenia zapalenia błony naczyniowej oka (ZBN) - część pośrednia, odcinek tylny lub cała błona naczyniowa2 574,00
955.08.08.0000131Diagnostyka w programie leczenia chorych na raka piersi z zastosowaniem palbocyklibu lub rybocyklibu lub abemacyklibu3 218,00
965.08.08.0000133Diagnostyka w programie leczenia płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi niwolumabem2 956,00
975.08.08.0000134Diagnostyka w programie profilaktyka reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu b u świadczeniobiorców po przeszczepach lub u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie związane z ryzykiem reaktywacji HBV1 120,00
985.08.08.0000135Diagnostyka w programie leczenia przewlekłej pokrzywki spontanicznej375,00
995.08.08.0000136Diagnostyka w programie leczenia agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy3 744,00
1005.08.08.0000137Diagnostyka w programie leczenia płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi cetuksymabem w skojarzeniu z chemioterapią opartą na pochodnych platyny3 404,00
1015.08.08.0000138Diagnostyka w programie leczenia uzupełniającego L-karnityną w wybranych chorobach metabolicznych492,00
1025.08.08.0000140Diagnostyka w programie leczenia dinutuksymabem beta pacjentów z nerwiakiem zarodkowym współczulnym9 781,00
1035.08.08.0000141Diagnostyka w programie leczenia ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie – 1 rok terapii840,00
1045.08.08.0000142Diagnostyka w programie leczenia ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie – 2 i kolejny rok terapii212,00
1055.08.08.0000143Diagnostyka w programie leczenia mukowiscydozy637,00
1065.08.08.0000144Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z chorobami nerek975,00
1075.08.08.0000145Diagnostyka w programie leczenia chorych na ostrą białaczkę szpikową3 375,51
1085.08.08.0000146Diagnostyka w programie leczenia agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej – 1 rok terapii3 331,51
1095.08.08.0000147Diagnostyka w programie leczenia agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej – 2 i kolejny rok terapii1 410,00
1105.08.08.0000148Diagnostyka w programie leczenia chorych na zaawansowanego raka szyjki macicy3 688,00
1115.08.08.0000149Diagnostyka w programie leczenia raka z komórek Merkla awelumabem2 049,05
1125.08.08.0000150Diagnostyka w programie leczenia choroby Cushinga – 1 rok terapii2 981,00
1135.08.08.0000151Diagnostyka w programie leczenia choroby Cushinga – 2 i kolejny rok terapii1 595,50
1145.08.08.0000152Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/ pęcherzykowym/oksyfilnym - z komórek Hürthle’a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym – 1 rok terapii3 466,40
1155.08.08.0000153Diagnostyka w programie leczenia pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/ pęcherzykowym/oksyfilnym - z komórek Hürthle’a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnym – 2 i kolejny rok terapii1 486,40
1165.08.08.0000154Diagnostyka w programie leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) – kwalifikacja2409,00
1175.08.08.0000155Diagnostyka w programie leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) – monitorowanie2205,00
1185.08.08.0000156Diagnostyka w programie leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME) – kwalifikacja2409,00
1195.08.08.0000157Diagnostyka w programie leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME) – monitorowanie2249,00

______

1 Produkt finansowany na podstawie art. 27 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1493)

2 Produkt rozliczany na zasadach opisanych w § 23 ust. 5 zarządzenia

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Załącznik nr 1m

Katalog leków refundowanych stosowanych w programach lekowych

zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Załącznik nr 2t

Katalog refundowanych substancji czynnych w programach lekowych

substancje czynne zawarte w lekach czasowo niedostępnych w obrocie na terytorium RP

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Załącznik nr 3

Wymagania wobec świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu programów lekowych

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Załącznik nr 4

Wykaz programów lekowych

Lp.KODNUMER ZAŁĄCZNIKA Z OBWIESZCZENIA MZROZPOZNANIE KLINICZNE

ICD-10

NAZWA PROGRAMUSUBSTANCJECZYNNE
123456
103.0000.301.02B.1.B 18.1Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu BINTERFERON PEGYLOWANY ALFA-2A,, LAMIWUDYNA, ENTEKAWIR, ADEFOWIR, TENOFOWIR
203.0000.303.02B.3.C 15, C 16, C 17, C 18, C 20, C 48Leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST)IMATYNIB, SUNITYNIB, SORAFENIB
303.0000.304.02B.4.C 18, C 19, C 20Leczenie zaawansowanego raka jelita grubegoBEWACYZUMAB, CETUKSYMAB, PANITUMUMAB, AFLIBERCEPT, TRIFLURYDYNA + TYPIRACYL
403.0000.305.02B.5.C 22.0Leczenie raka wątrobowokomórkowegoSORAFENIB, KABOZANYTYNIB
503.0000.306.02B.6.C 34Leczenie niedrobnokomórkowego lub drobnokomórkowego raka płucaKRYZOTYNIB, OZYMERTYNIB, NIWOLUMAB, PEMBROLIZUMAB, ATEZOLIZUMAB, AFATYNIB, NINTEDANIB, ALEKTYNIB, CERYTYNIB, BRYGATYNIB, DURWALUMAB, DAKOMITYNIB, LORLATYNIB
603.0000.308.02B.8.C 48, C 49Leczenie mięsaków tkanek miękkichTRABEKTEDYNA, PAZOPANIB, SUNITYNIB
703.0000.309.02B.9.C 50Leczenie chorych na raka piersiTRASTUZUMAB, LAPATYNIB, PERTUZUMAB, PALBOCYKLIB, RYBOCYKLIB, TRASTUZUMAB EMTAZYNA, ABEMACYKLIB
803.0000.310.02B.10.C 64Leczenie raka nerkiSUNITYNIB, SORAFENIB, EWEROLIMUS, PAZOPANIB, AKSYTYNIB, TEMSYROLIMUS, KABOZANTINIB, NIWOLUMAB
903.0000.312.02B.12.C82.0, C82.1, C82.7Leczenie chorych na chłoniaki złośliwe1OBINUTUZUMAB
1003.0000.314.02B.14.C 92.1Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę szpikową1DASATYNIB, NILOTYNIB, BOSUTYNIB, PONATYNIB
1103.0000.315.02B.15D 66, D 67Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i BKoncentrat czynnika krzepnięcia VIII,

Koncentrat czynnika krzepnięcia IX

1203.0000.317.02B.17.D 80, W TYM: D 80.0, D 80.1, D 80.3, D 80.4, D 80.5, D 80.6, D 80.8, D 80.9, D 81 W CAŁOŚCI, D 82, W TYM: D 82.0, D 82.1, D 82.3, D 82.8, D 82.9, D 83, W TYM: D 83.0, D 83.1, D 83.3, D 83.8, D 83.9, D 89Leczenie pierwotnych niedoborów odporności u dzieciIMMUNOGLOBULINY
1303.0000.318.02B.18.E 22.8, E 30.9Leczenie przedwczesnego dojrzewania płciowego u dzieci lub zagrażającej patologicznej niskorosłości na skutek szybko postępującego dojrzewania płciowegoTRIPTORELINA
1403.0000.319.02B.19.E 23Leczenie niskorosłych dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadkiSOMATOTROPINA
1503.0000.320.02B.20.E 34.3Leczenie niskorosłych dzieci z ciężkim pierwotnym niedoborem IGF-1MEKASERMINA
1603.0000.321.02B.21.E 72.1Leczenie ciężkich wrodzonych hiperhomocysteinemiiBETAINA BEZWODNA
1703.0000.322.02B.22.E 74.0Leczenie choroby PompegoALGLUKOZYDAZA ALFA
1803.0000.323.02B.23.E 75.2Leczenie choroby Gauchera typu I oraz typu IIIIMIGLUCERAZA, ELIGLUSTAT, WELAGLUCERAZA ALFA
1903.0000.324.02B.24.E 76.0Leczenie choroby HurlerLARONIDAZA
2003.0000.325.02B.25.E 76.1Leczenie mukopolisacharydozy typu II (zespół Huntera)IDURSULFAZA
2103.0000.327.02B.27.E 84Leczenie przewlekłych zakażeń płuc u świadczeniobiorców z mukowiscydoząTOBRAMYCYNA
2203.0000.328.02B.28.G 24.3, G 24.4, G 24.5, G 51.3, G 24.8Leczenie dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzyTOKSYNA BOTULINOWA TYPU A
2303.0000.329.02B.29.G 35Leczenie stwardnienia rozsianegoINTERFERON BETA, OCTAN GLATIRAMERU,

FUMARAN DIMETYLU, PEGINTERFERON BETA-1A, TERYFLUNOMID

2403.0000.330.02B.30.G 80Leczenie spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcymTOKSYNA BOTULINOWA TYPU A
2503.0000.331.02B.31.I 27, I 27.0Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP)ILOPROST, BOSENTAN, TREPROSTINIL, SILDENAFIL, EPOPROSTENOL, MACYTENTAN, RIOCYGUAT, SELEKSYPAG
2603.0000.332.02B.32K 50Leczenie choroby Leśniowskiego-CrohnaINFLIKSYMAB, ADALIMUMAB, USTEKINUMAB, WEDOLIZUMAB
2703.0000.333.02B.33.M 05, M 06, M 08Leczenie aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawówINFLIKSYMAB, ETANERCEPT, ADALIMUMAB, RYTUKSYMAB, GOLIMUMAB, CERTOLIZUMAB PEGOL, TOCILIZUMAB, TOFACYTYNIB, BARICYTYNIB
2803.0000.335.02B.35.L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3Leczenie aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS)INFLIKSYMAB, ETANERCEPT, ADALIMUMAB, GOLIMUMAB, CERTOLIZUMAB PEGOL, SEKUKINUMAB, TOFACYTYNIB, IKSEKIZUMAB
2903.0000.336.02B.36.M 45Leczenie aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)INFLIKSYMAB, ETANERCEPT, ADALIMUMAB, GOLIMUMAB, CERTOLIZUMAB PEGOL, SEKUKINUMAB
3003.0000.337.02B.37.N 18Leczenie niedokrwistości w przebiegu przewlekłej niewydolności nerekEPOETYNA ALFA, DARBEPOETYNA ALFA,
3103.0000.338.02B.38.N 18Leczenie niskorosłych dzieci z przewlekłą niewydolnością nerek (PNN)SOMATOTROPINA
3203.0000.339.02B.39.N 25.8Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanychCYNAKALCET
3303.0000.340.02B.40.P 07.2, P 07.3, P 27.1Profilaktyka zakażeń wirusem RSPALIWIZUMAB
3403.0000.341.02B.41.Q 87.1Leczenie zespołu Prader - WilliSOMATOTROPINA
3503.0000.342.02B.42.Q 96Leczenie niskorosłych dzieci z Zespołem Turnera (ZT)SOMATOTROPINA
3603.0000.344.02B.44.J 45.0, J 82Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowejOMALIZUMAB, MEPOLIZUMAB, BENRALIZUMAB
3703.0000.346.02B.46.G 35Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianegoFINGOLIMOD, NATALIZUMAB, OKRELIZUMAB, KLADRYBINA, ALEMTUZUMAB
3803.0000.347.02B.47.L 40.0Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatejUSTEKINUMAB, ADALIMUMAB, ETANERCEPT, INFLIKSYMAB, IKSEKIZUMAB, SEKUKINUMAB, GUSELKUMAB, RYZANKIZUMAB, CERTOLIZUMAB PEGOL
3903.0000.350.02B.50.C 48, C 56, C 57Leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnejBEWACYZUMAB, OLAPARYB
4003.0000.352.02B.52.C 00, C 01, C 02, C 03, C 04, C 05, C 05.0, C 05.1, C 05.2, C 05.8, C 05.9, C 06, C 07, C 08, C 09, C 09.0, C 09.1, C 09.8, C 09.9, C 10, C 10.0, C 10.1, C 10.2, C 10.3, C 10.4, C 10.8, C 10.9, C 12, C 13, C 13.0, C 13.1, C 13.2, C 13.8, C 13.9, C 14, C 32, C 32.0, C 32.1, C 32.2, C 32.3, C32.8, C 32.9Leczenie płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyiCETUKSYMAB, NIWOLUMAB
4103.0000.353.02B.53.C 25.4Leczenie wysoko zróżnicowanego nowotworu neuroendokrynnego trzustkiEWEROLIMUS, SUNITYNIB
4203.0000.354.02B.54.C 90.0Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego1LENALIDOMID, POMALIDOMID, DARATUMUMAB, KARFILZOMIB, IKSAZOMIB
4303.0000.355.02B.55.K 51Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG)INFLIKSYMAB, WEDOLIZUMAB, TOFACYTYNIB
4403.0000.356.02B.56.C 61Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowegoOCTAN ABIRATERONU, ENZALUTAMID, DICHLOREK RADU RA-223
4503.0000.357.02B.57.I 61, I 63, I 69Leczenie spastyczności kończyny górnej i/lub dolnej po udarze mózgu z użyciem toksyny botulinowej typu ATOKSYNA BOTULINOWA TYPU A
4603.0000.358.02B.58.C 16Leczenie zaawansowanego raka żołądkaTRASTUZUMAB
4703.0000.359.02B.59.C 43Leczenie czerniaka skóry

lub błon śluzowych

NIWOLUMAB, PEMBROLIZUMAB, WEMURAFENIB, KOBIMETYNIB, DABRAFENIB, TRAMETYNIB, BINIMETYNIB, ENKORAFENIB
4803.0000.362.02B.62.D 80, w tym: D 80.0, D 80.1, D 80.3, D 80.4, D 80.5, D 80.6, D 80.8, D 80.9; D 81.9; D 82 w tym: D 82.0, D 82.1, D 82.3, D 82.8, D 82.9; D 83 w tym: D 83.0, D 83.1, D 83.8, D 83.9; D 89.9Leczenie pierwotnych niedoborów odporności (PNO) u pacjentów dorosłychIMMUNOGLOBULINY
4903.0000.364.02B.64.R 62.9Leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu

do czasu trwania ciąży

(SGA lub IUGR)

SOMATOTROPINA
5003.0000.365.02B.65.C 91.0Leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną1DASATYNIB, BLINATUMOMAB, PONATYNIB, INOTUZUMAB OZOGAMYCYNY
5103.0000.366.02B.66.C 84Leczenie chorych na pierwotne chłoniaki skórne T - komórkowe 1BEKSAROTEN, BRENTUKSYMAB VEDOTIN
5203.0000.367.02B.67.G 61.8, G 62.8, G 63.1, G 70, G 04.8, G 73.1, G 73.2, G 72.4, G 61.0, G 36.0, M 33.0, M 33.1,

M 33.2

Leczenie immunoglobulinami chorób neurologicznychIMMUNOGLOBULINY
5303.0000.369.02B.69.N 25.8Leczenie parykalcytolem wtórnej nadczynności przytarczyc

u pacjentów hemodializowanych

PARYKALCYTOL
5403.0000.370.02B.70.H 35.3Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)AFLIBERCEPT, RANIBIZUMAB
5503.0000.371.02B.71.B 18.2Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonowąLEDIPASWIR + SOFOSBUWIR,

, ELBASWIR + GRAZOPREWIR,

SOFOSBUWIR + WELPATASWIR, GLECAPREWIR + PIBRENTASWIR,

RYBAWIRYNA,

SOFOSBUVIR+WELPATASWIR+WOKSYLEPREWIR

5603.0000.373.02B.73.N 31Leczenie neurogennej nadreaktywności wypieraczaTOKSYNA BOTULINOWA TYPU A
5703.0000.374.02B.74.I 27, I 27.0 i/lub I 26Leczenie przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH)RIOCYGUAT
5803.0000.375.02B.75.M 31.3, M 31.8Leczenie aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia naczyń (MPA)RYTUKSYMAB
5903.0000.376.02B.76.E 70.2Leczenie tyrozynemii typu 1

(HT-1)

NITYZYNON
6003.0000.377.02B.77.C 81, C 84.5Leczenie chorych na chłoniaki CD30+1BRENTUKSYMAB VEDOTIN
6103.0000.379.02B.79.C 91.1Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej obinutuzumabem1OBINUTUZUMAB
6203.0000.381.02B.81D 47.1Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej1RUKSOLITYNIB
6303.0000.382.02B.82M 46.8Leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSKCERTOLIZUMAB PEGOL, ETANERCEPT
6403.0000.384.02B.84D 46Lenalidomid w leczeniu pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q1LENALIDOMID
6503.0000.385.02B.85C 25.0, C 25.1, C 25.2, C 25.3, C 25.5, C 25.6, C 25.7, C 25.8, C 25.9Leczenie pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustkiPAKLITAKSEL Z ALBUMINĄ
6603.0000.386.02B.86E 85, R 50.9, D 89.8, D 89.9Leczenie wrodzonych zespołów autozapalnychANAKINRA
6703.0000.387.02B.87J 84.1Leczenie idiopatycznego włóknienia płucPIRFENIDON, NINTEDANIB
6803.0000.388.02B.88C 44Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibemWISMODEGIB
6903.0000.389.02B.89Q 85.1Leczenie ewerolimusem chorych na stwardnienie guzowate z niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego guzami podwyściółkowymi olbrzymiokomórkowymi (SEGA)EWEROLIMUS
7003.0000.390.02B.90G 20Leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby ParkinsonaLEWODOPA + KARBIDOPA, APOMORFINA
7103.0000.392.02B.92C 91.1Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową ibrutynibem 1IBRUTYNIB
7203.0000.393.02B.93C 83, C 85Piksantron w leczeniu chorych na chłoniaki złośliwe

1

PIKSANTRON
7303.0000.395.02B.95D 59.3Leczenie atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS)EKULIZUMAB
7403.0000.396.02B.96D 59.5Leczenie nocnej napadowej hemoglobinurii (PNH) 2EKULIZUMAB
7503.0000.397.02B.97D 69.3Leczenie dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologicznąELTROMBOPAG, ROMIPLOSTYM
7603.0000.398.02B.98D 69.3Leczenie pediatrycznych chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologicznąELTROMBOPAG, ROMIPLOSTYM
7703.0000.399.02B.99E 22.0Leczenie akromegaliiPASYREOTYD, PEGWISOMANT
7803.0000.400.02B.100C 81Leczenie opornej i nawrotowej postaci klasycznego chłoniaka Hodgkina z zastosowaniem niwolumabu1NIWOLUMAB
7903.0000.401.02B.101E 78.01, 121, 122, 125Leczenie inhibitorami PCSK-9 pacjentów z zaburzeniami lipidowymiALIROKUMAB, EWOLOKUMAB
8003.0000.402.02B.102G 12.0, G 12.1Leczenie rdzeniowego zaniku mięśniNUSINERSEN
8103.0000.403.02B.103C 91.1Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem 1WENETOKLAKS
8203.0000.404.02B.104E 75.2Leczenie choroby Fabry'egoAGALZYDAZA ALFA, AGALZYDAZA BETA, MIGALASTATUM
8303.0000.405.02B.105H 20.0, H 30.0Leczenie zapalenia błony naczyniowej oka (ZBN) - część pośrednia, odcinek tylny lub cała błona naczyniowaADALIMUMAB
8403.0000.406.02B.106B 18.0, B 18.1, B 18.9, B 19.0, B 19.9, C 22.0, C 82, C 83, C 85, C 90.0, C 91, C 92, D 45, D 47, D 75, Z 94Profilaktyka reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu b u świadczeniobiorców po przeszczepach lub u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie związane z ryzykiem reaktywacji HBVENTEKAWIR, TENOFOWIR
8503.0000.407.02B.107L 50.1Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznejOMALIZUMAB
8603.0000.408.02B.108C 73Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycyWANDETANIB
8703.0000.409.02B.109E 71.1, E 71.3, E 72.3Leczenie uzupełniające L-karnityną w wybranych chorobach metabolicznychL-KARNITYNA
8803.0000.410.02B.110C47Leczenie dinutuksymabem beta pacjentów z nerwiakiem zarodkowym współczulnymDINUTUKSYMAB BETA
8903.0000.411.02B.111E23.0Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanieSOMATOTROPINA
9003.0000.412.02B.112E84Leczenie mukowiscydozyIWAKAFTOR
9103.0000.413.02B.113N18Leczenie pacjentów z chorobami nerekKETOANALOGI AMINOKWASÓW
9203.0000.414.02B.114C92.0Leczenie chorych na ostrą białaczkę szpikową1MIDOSTAURYNA
9303.0000.415.02B.115C96.2, C94.3, D47.9Leczenie agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej1MIDOSTAURYNA
9403.0000.416.02B.116C53Leczenie chorych na zaawansowanego raka szyjki macicyBEWACYZUMAB
9503.0000.417.02B.117C44Leczenie raka z komórek Merkla awelumabemAWELUMAB
9603.0000.418.02B.118E24.0Leczenie choroby CushingaPASYREOTYD
9703.0000.419.02B.119C73Leczenie pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym (brodawkowatym/ pęcherzykowym/oksyfilnym - z komórek Hürthle'a) rakiem tarczycy, opornym na leczenie jodem radioaktywnymSORAFENIB
9803.0000.420.02B.120H36.0Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)AFLIBERCEPT, BEWACYZUMAB, DEKSAMETAZON

1 - program lekowy, do którego ma zastosowanie przepis § 23 ust. 4 zarządzenia.

2 - zakres świadczeń finansowany na podstawie art. 27 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1493)

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Załącznik nr 10

Zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej oraz weryfikację jego skuteczności

1.Charakterystyka świadczenia
1.1kompetencje zespołukwalifikacja do leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej oraz weryfikacja jego skuteczności
1.2zakres świadczenia - programy lekowe objęte kwalifikacją i weryfikacją leczenia przez zespół koordynacyjnyLeczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej
1.3choroby i problemy zdrowotne (wg ICD 10) objęte świadczeniemL40.0 - Łuszczyca pospolita
1.4świadczenia skojarzonenie dotyczy
1.5oznaczenie zespołu koordynacyjnego odpowiadającego za kwalifikację i weryfikację leczeniaZespół Koordynacyjny ds. leczenia biologicznego w łuszczycy plackowatej
1.6kwalifikacje lekarzy specjalistów - członków zespołu koordynacyjnegolekarze specjaliści w dziedzinie dermatologii i wenerologii
1.7zasady kwalifikacji chorych wymagających udzielenia świadczenia1) kryteria kwalifikacji zostały określone w opisie programu lekowego;

2) kwalifikacja lub weryfikacja skuteczności leczenia dokonywana jest w oparciu o wnioski przedłożone za pośrednictwem elektronicznego systemu monitorowania programów lekowych lub w oparciu o dokument, którego wzór został określony w pkt 2;

1.8specyfikacja zasadniczych procedur medycznych wykonywanych w trakcie udzielania świadczenia (wg ICD 9 CM)89.00 - porada lekarska, konsultacja, asysta

ZAŁĄCZNIK Nr  8

Załącznik nr 11

Zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia w chorobach siatkówki oraz weryfikację skuteczności leczenia

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  9

Załącznik nr 22

Zakres działania zespołu koordynacyjnego odpowiedzialnego za kwalifikację do leczenia hormonem wzrostu w programie lekowym Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie

1.Charakterystyka świadczenia
1.1kompetencje zespołukwalifikacja do leczenia w programie lekowym Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie
1.2zakres świadczenia – program lekowy objęty kwalifikacją przez zespół koordynacyjnyLeczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie
1.3choroby i problemy zdrowotne (wg ICD 10) objęte świadczeniemE 23.0 – niedoczynność przysadki
1.4świadczenia skojarzonenie dotyczy
1.5oznaczenie zespołu koordynacyjnego odpowiadającego za kwalifikację i weryfikację leczeniaZespół Koordynacyjny ds. Stosowania Hormonu Wzrostu u Pacjentów Dorosłych oraz u Młodzieży po Zakończeniu Promującej Wzrastanie
1.6kwalifikacje lekarzy specjalistów – członków zespołu koordynacyjnegolekarze specjaliści w dziedzinie endokrynologii lub endokrynologii i diabetologii dziecięcej
1.7zasady kwalifikacji chorych wymagających udzielenia świadczenia1) kryteria kwalifikacji zostały określone w opisie programu lekowego wymienionego w pkt 1.2;

2) kwalifikacja lub weryfikacja skuteczności leczenia odbywa się w oparciu o dokumenty, których wzór został określony w pkt 2.

1.8specyfikacja zasadniczych procedur medycznych wykonywanych w trakcie udzielania świadczenia (wg ICD 9 CM)89.00 — porada lekarska, konsultacja, asysta

ZAŁĄCZNIK Nr  10

Załącznik nr 23

............................

(miejscowość, data)

PEŁNOMOCNICTWO

W związku z zawartą umową z.............................................................................. Narodowym

Funduszem Zdrowia na realizację..............................................................................................,

................................................................., na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2019, z późn. zm.) upoważniam ............................................................................................

do przeprowadzenia w imieniu i na rzecz ...................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

postępowania o udzielenie wspólnego zamówienia na zakup ...................................................... w ilości...................................jednostek*

oraz udzielenia zamówienia publicznego w tym zakresie.

Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje upoważnienie do dokonywania wszelkich czynności w zakresie organizacji i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w szczególności do powierzenia przez

............................................................. przygotowania i przeprowadzenia przedmiotowego postępowania innemu podmiotowi.

...............................

(podpis)

* wyrażonych np. w mg, j.m. lub innych jednostkach miary