Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna.

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.83

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 października 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 83/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 9 września 2017 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz.1793, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 54/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, zmienionym zarządzeniem Nr 79/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 lipca 2016 r. oraz zarządzeniem Nr 116/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 25 listopada 2016 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 11 w pkt 5 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 6 - 11 w brzmieniu:

"6) Fundusz finansuje świadczenia realizowane w ramach perinatalnej opieki paliatywnej do 28. dnia po porodzie na rzecz:

a) rodziców dziecka, w tym będącego w fazie prenatalnej,

b) noworodków, zgodnie z kryteriami kwalifikacji do leczenia określonymi w załączniku nr 1 część III do rozporządzenia;

7) podstawą rozliczenia świadczeń w ramach perinatalnej opieki paliatywnej na rzecz rodziców dziecka będącego w fazie prenatalnej i tegoż dziecka, są wskazania medyczne opisane na skierowaniu wydanym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego zatrudnionego w ośrodku diagnostyki prenatalnej lub ośrodku kardiologii prenatalnej lub zakładzie genetyki;

8) dokumentacja medyczna prowadzona jest odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy, któremu udzielona została porada lub konsultacja wraz z koordynacją opieki;

9) w ramach perinatalnej opieki paliatywnej w raporcie statystycznym sprawozdawana jest wraz z określeniem terminu wykonanego świadczenia, numeru PESEL matki lub ojca jeżeli został nadany, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL - numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość lub numeru PESEL dziecka, o ile został nadany albo numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość opiekuna faktycznego dziecka:

a) porada i konsultacja lekarska z kodem 5.15.00.0000163,

b) porada psychologiczna z kodem 5.15.00.0000164;

10) perinatalna opieka paliatywna rozliczana jest ze wskazaniem danych matki albo ojca albo dziecka albo opiekuna faktycznego, o których mowa w pkt 9, na koniec sprawowanej opieki, w której uwzględnione zostały koszty porad i konsultacji lekarskich, porad psychologa lub psychoterapeuty wraz z koordynacją opieki;

11) porada i konsultacja lekarska albo porada psychologiczna udzielana obojgu rodzicom w tym samym terminie traktowana jest jako jedna porada.";

2)
załącznik nr 1 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o których mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3.  2
 (uchylony).
§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.

Uzasadnienie

Projekt zarządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zamieszczonego w art. 146 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", zgodnie z którym Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określa przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, obejmujące w szczególności obszar terytorialny, dla którego jest przeprowadzane postępowanie w sprawie zawarcia umów ze świadczeniodawcami, z uwzględnieniem taryfy świadczeń w przypadku jej ustalenia w danym zakresie.

Zmiany wprowadzone w niniejszym projekcie zarządzenia wynikają z konieczności dostosowania przepisów zarządzenia do aktualnego stanu prawnego, tj. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. poz. 236). Dotyczą włączenia do finansowania perinatalnej opieki paliatywnej. W związku z powyższym:

1)
uszczegółowiono przepisy w treści normatywnej zarządzenia dotyczące rozliczeń świadczenia gwarantowanego - perinatalna opieka paliatywna,
2)
w załączniku do zarządzenia dodano nowy zakres świadczeń o nazwie perinatalna opieka paliatywna.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji z dnia 30 czerwca 2017 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej ustalono taryfę na poziomie 25,82 pkt. Założono, że świadczenie będzie rozliczane za kompleksową opiekę, natomiast liczba porad będzie dostosowana do potrzeb rodziców dziecka. Perinatalna opieka paliatywna będzie rozliczana na koniec sprawowanej opieki, w której uwzględniono m.in. koszt porad i konsultacji lekarskich, porad psychologa lub psychoterapeuty, współpracy i koordynacji opieki, wsparcia udzielanego rodzicom dziecka, opieki zapewniającej komfort i ochronę przed uporczywą terapią noworodka, przekazywania informacji zwłaszcza dotyczących postępowania w przypadku śmierci dziecka, wsparcia w żałobie po śmierci dziecka przez udział w grupie wsparcia w żałobie, zapewnienia ciągłości leczenia stosownie do stanu zdrowia, po zakończeniu realizacji świadczenia gwarantowanego w warunkach perinatalnej opieki paliatywnej.

Zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz z § 2 ust. 3 - 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1146) Prezes Funduszu zasięga opinii od konsultantów krajowych w określonej dziedzinie medycyny, jak również od Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców.

Nazwa projektu

Zarządzenie zmieniające zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: opieka paliatywna i hospicyjna

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Data sporządzenia

10.08.2017 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Niniejsze zarządzenie ma na celu dostosowanie przepisów, wynikających z:

1) art. 146 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.),

2) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. poz. 236).

3) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1279).

4) Obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji z dnia 30 czerwca 2017 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Zarządzenie uwzględnia nowe świadczenie gwarantowane: perinatalna opieka paliatywna, która zapewnia:

a) wsparcie rodzicom dziecka, w tym będącego w fazie prenatalnej,

b) opieki nastawionej na zapewnienie komfortu i ochronę przed uporczywą terapią noworodkom - z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Kobiety w ciąży z potwierdzoną wadą letalną płodu, dzieci urodzone z wadą letalną, rodzice dziecka również będącego w fazie prenatalnejLiczebność populacji -przyjęto 3000 kobiet.Informacja przekazana przez AOTMiTPerinatalna opieka paliatywna skierowana będzie do umierającego noworodka i jego rodziny.
Świadczeniodawcy, realizujący świadczenia w opiece paliatywnej i hospicyjnej w zakresach: poradnia medycyny paliatywnej, hospicjum domowe dla dzieci, oddziale medycyny paliatywnej/ hospicjum stacjonarnym283NFZWzrost finansowania przedmiotowych świadczeń w porównaniu z rokiem 2016 r.
Oddziały Wojewódzkie NFZ16Zwiększenie środków w planie finansowym na 2017 r. w odniesieniu do planu finansowego na 2016 r.
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.) oraz z § 2 ust. 3 - 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1146 j. t.) Prezes Funduszu zasięga opinii od konsultantów krajowych w określonej dziedzinie medycyny jak również od Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców związanej z wyceną nowego zakresu świadczeń -perinatalna opieka paliatywna.
5. Skutki finansowe
Ocena skutków finansowych jest trudna do oszacowania. Brak jest rzetelnych danych wskazujących na standard postępowania w przypadku opieki perinatalnej. Według Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji wzrost wydatków z perspektywy NFZ wyniesie 4,35 mln zł (źródło: http://www.aotm.gov.pl/www/wp-content/uploads/taryfikacja/2017/projekty_taryf/raporty/011/WT.541.4.2017_perinatalna_opieka_paliatywna_raport.pdf str.40)
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy

ZAŁĄCZNIK

Katalog świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1807, 1860, 1948, 2138, 2173 i 2250 oraz Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 759,777, 844, 858, 1089, 1139, 1200,1292, 1386 i 1428.
2 § 3 uchylony przez § 1 zarządzenia nr 108/2017/DSOZ z dnia 26 października 2017 r. (NFZ.17.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 października 2017 r.