Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2016.55

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 czerwca 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 55/2016/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 28 czerwca 2016 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Nr 89/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne (w brzmieniu wynikającym z zarządzenia Nr 110/2015/BP Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne), zmienionym zarządzeniem Nr 23/2016/DSOZ z dnia 13 kwietnia 2016 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zarządzeniem Nr 38/2016/DSM z dnia 18 maja 2016 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zarządzeniem Nr 41/2016/DSM z dnia 1 czerwca 2016 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zarządzeniem Nr 46/2016/DSOZ z dnia 17 czerwca 2016 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zarządzeniem Nr 48/2016/DSOZ z dnia 20 czerwca 2016 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1 dodaje się pkt 20 w brzmieniu:

"20) współczynnik korygujący - współczynnik ustalany przez Prezesa Funduszu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach.";

2)
w § 20 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Metody rozliczania, o której mowa w ust. 1-3, nie stosuje się do świadczeń gwarantowanych zrealizowanych w centrum urazowym lub centrum urazowym dla dzieci spełniających dodatkowe warunki ich realizacji, wymienionych w lp. 25 załącznika nr 4 do rozporządzenia.";

3)
po § 20 dodaje się § 20a w brzmieniu:

"§ 20a. 1. Dla świadczeniodawców udzielających świadczeń świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, w zakresach:

a) neurochirurgia dla dzieci, lub

b) kardiochirurgia dla dzieci, lub

c) ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci, lub

d) onkologia i hematologia dziecięca

- wartość produktu rozliczeniowego z katalogu grup (ustalona dla trybu hospitalizacja) dla wskazanych zakresów korygowana jest o współczynnik 1,2.

2. Dla świadczeniodawców będących:

1) podmiotami leczniczymi utworzonymi przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, publiczną uczelnię medyczną lub publiczną uczelnię prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, lub instytutami badawczymi wykonującymi działalność leczniczą - udzielających świadczeń świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, w zakresach:

a) chirurgia dziecięca, lub

b) urologia dla dzieci, lub

c) otorynolaryngologia dla dzieci (z wyłączeniem JGP: C05, C06, C07)

- wartość produktu rozliczeniowego z katalogu grup (ustalona dla trybu hospitalizacja) dla wskazanych zakresów korygowana jest o współczynnik 1,2.

3. Dla świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresach położnictwo i ginekologia oraz neonatologia na poszczególnych poziomach referencyjnych, w sytuacji rozliczania hospitalizacji związanej z porodem grupą N01 i świadczeń związanych z opieką nad zdrowym noworodkiem z tego porodu w ramach grupy N20, wartość tych produktów rozliczeniowych korygowana jest o współczynnik 1,2.";

4)
załącznik nr 1a do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
5)
załącznik nr 1b do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
6)
załącznik nr 1c do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia;
7)
w załączniku nr 3a do zarządzenia część I: DODATKOWE WARUNKI WYMAGANE DO REALIZACJI ŚWIADCZEŃ W RAMACH HOSPITALIZACJI otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszego zarządzenia;
8)
załącznik nr 9 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 5 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia zmian wynikających z wejścia w życie niniejszego zarządzenia, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i ma zastosowanie do świadczeń rozliczanych po dniu 30 czerwca 2016 r.

Uzasadnienie

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem zmieniającym zarządzenie Nr 89/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne (tj. Nr 110/2015/BP z dnia 31 grudnia 2015 r.), związane są głównie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - wprowadzającej przepisy dotyczące centrów urazowych dla dzieci oraz wejściem w życie z dniem 1 czerwca 2016 r. przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 stycznia 2016 r. w sprawie centrum urazowego dla dzieci (Dz. U. z 2016 r., poz. 145).

Uwzględniając konieczność zapewnienia osobom do ukończenia 18. roku życia, będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzono zmiany w zasadach finansowania i rozliczania świadczeń związanych z leczeniem ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała u dzieci realizowanych w centrach urazowych dla dzieci.

Mając na względzie ww. przepisy określające szczegółowe wymagania organizacyjne dla centrum urazowego dla dzieci, minimalne zasoby kadrowe i sprzętowe, które nie odbiegają znacząco od wymagań określonych w stosunku do centrów urazowych dla dorosłych, jak też analizę z realizacji świadczeń związanych z diagnostyką i leczeniem obrażeń mnogich u dzieci, rozliczanych dotychczas z zastosowaniem grupy z katalogu grup, skorygowanej jednym ze wskaźników wskazujących na charakter obrażeń, które wartością nie odbiegały od wartości poszczególnych grup z sekcji "T" związanych z leczeniem urazów, udostępniono świadczeniodawcom posiadającym status centrum urazowego dla dzieci, do realizacji i rozliczania świadczeń związanych z leczeniem wielonarządowych obrażeń ciała u dzieci, obecne produktu dedykowane centrom urazowym, tj. JGP z sekcji "T": T01 - T06 i T08, T09, likwidując jednocześnie obowiązujące ograniczenia wiekowe.

Ponadto, mając na względzie uwagi świadczeniodawców posiadających status centrum urazowego, iż obecne kryteria kwalifikujące do rozliczania pacjentów z urazami wielonarządowymi do grup T01 - T06 i T08 -T09 są bardzo wysokie, co powoduje, że tylko część przypadków zakwalifikowanych przez zespół Trauma-Team kwalifikuje się do rozliczenia grupami z sekcji "T", zmodyfikowano warunek wymagany dla rozliczania grup T01-T06 i T08 i T09 z rozpoznania zasadniczego i dwóch współistniejących na rozpoznanie zasadnicze i jedno współistniejące.

Jednocześnie pozostawiono w § 20 zarządzenia dotychczasowy mechanizm rozliczania obrażeń mnogich, polegający na wskaźnikowaniu wartości grup, co pozwoli innym świadczeniodawcom, nie posiadającym statusu centrum urazowego, rozliczyć hospitalizacje związane z leczeniem obrażeń mnogich w przypadku zaopatrzenia pacjenta i jego leczenia, bez możliwości jego przekazania do centrum urazowego.

W treści zarządzenia wprowadzono współczynnik korygujący (1,2):

1)
przy rozliczaniu świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia:
-
dla świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresach: neurochirurgia dla dzieci, kardiochirurgia dla dzieci, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci oraz onkologia i hematologia dziecięcej, dla świadczeniodawców będących szpitalami klinicznymi i instytutami realizujących świadczenia w zakresie: chirurgii dla dzieci, urologii dla dzieci, otorynolaryngologii dla dzieci (z wyłączeniem JGP:C05, C06, C07).

Zmiana ma na celu premiowanie podmiotów leczniczych oraz placówek wysokospecjalistycznych, które udzielają świadczeń dla najmłodszych pacjentów kompleksowo i na najwyższym poziomie.

2)
przy rozliczaniu świadczeń związanych z porodem i opieką nad zdrowym noworodkiem z tego porodu, rozliczanych grupami N01 i N20:
-
dla świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresach: położnictwo i ginekologia oraz neonatologia - na poszczególnych poziomach referencyjnych.

Celem zmiany jest promowanie porodów fizjologicznych.

W oparciu o analizę z realizacji świadczeń w ramach sytemu JGP, przeprowadzonej przez Zespół Roboczy do spraw przeanalizowania, rozpoznania oraz zaproponowania odpowiednich rozwiązań w zakresie wyceny lub zmian zasad realizacji, rozliczania i finansowania świadczeń (powołany przez Prezesa AOTMiT z inicjatywy Ministra Zdrowia), w katalogu grup, stanowiącym załączniki nr 1 do niniejszego zarządzenia:

-
wyodrębniono grupy dla starszej populacji, gdzie według analizy obserwowana jest największa dysproporcja w medianie czasu hospitalizacji pomiędzy populacją pacjentów starszych (>65 r.ż.) i młodszych (<66 r.ż.) - z uwagi na istotnie różne koszty leczenia pacjentów w zależności od wieku pacjentów, czy też choroby współistniejące, m. in. przy zabiegach ortopedycznych, leczeniu astmy oskrzelowej czy chorób jelit,
-
skorygowano wartości punktowe niektórych grup, m.in. dedykowanych zbiegom endowaskularnym oraz kardiologii interwencyjnej i kardiologii zachowawczej,
-
w grupach zachowawczych i niektórych grupach zabiegowych wprowadzono wartość punktową dla hospitalizacji < 2 dni - typ umowy hospitalizacja/ hospitalizacja planowa: dla grup zachowawczych na poziomie 30% stawki bazowej, dla grup zabiegowych na poziomie 90% stawki bazowej.

Powyższe zmiany mają na celu urealnienie i dostosowanie finansowania hospitalizacji w zależności od długości pobytu pacjentów w szpitalu, jak również premiowanie szybkiej i kompleksowej diagnostyki.

W katalogu świadczeń do sumowania, stanowiącym załączniki nr 2 do niniejszego zarządzenia, skorygowano wartość punktową produktu rozliczeniowego o kodzie: 5.53.01.0001469 dedykowanego finansowaniu leczenia świeżego zawału serca z zastosowaniem antagonisty receptora dla glikoproteiny IIb/IIIa lub bezpośredniego inhibitora trombiny u chorego poddanego angioplastyce wieńcowej - zmiana ma na celu urealnienie wyceny produktu rozliczeniowego do ceny stosownych produktów leczniczych, a także wprowadzono możliwość dosumowania:

-
substancji czynnej atozyban (stosowanego w leczeniu przedwczesnej czynności skurczowej macicy również do grup związanych z porodem, tj. N02, N03,
-
surfaktantu (stosowanego w leczeniu noworodków z zespołem zaburzeń oddychania (ZZO) i tlenku azotu (stosowanego w leczeniu nadciśnienia płucnego u noworodków) do grupy N22.

Pozostałe zmiany mają charakter porządkujący.

W załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia (warunki dodatkowo wymagane do realizacji świadczeń w ramach hospitalizacji), zmiana dotyczy implementacji warunków do realizacji świadczeń związanych z leczeniem ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała u dzieci realizowanych w centrach urazowych dla dzieci.

W załączniku nr 5 do zarządzenia (charakterystyka JGP) zmiany są konsekwencją zmian wprowadzonych w Katalogu grup, związanych z podziałem grup ze względu na wiek pacjentów oraz dotyczą modyfikacji bądź uzupełnienia charakterystyk niektórych grup o rozpoznania i procedury medyczne, między innymi:

-
z grupy A25 usunięto procedurę wg ICD-9 04.99 Operacje nerwów obwodowych - inne, w celu usunięcia możliwości rozliczania tej procedury w dwóch różnych grupach ze znaczną różnicą w wycenie (procedura ta będzie możliwa do wyłącznie w grupie H83),
-
z grupy N24 usunięto procedurę 99.831 fototerapia noworodka oraz niektóre rozpoznania wg ICD-10 z listy rozpoznań N8

Pozostałe zmiany mają charakter porządkujący, są konsekwencją zmian wprowadzonych w katalogach.

Wprowadzenie wszystkich zmian wynikających z przedmiotowego zarządzenia będzie wiązało się z koniecznością przeszacowania kosztów świadczeń przez Narodowy Funduszu Zdrowia w wysokości 122 194 551 zł w drugim półroczu 2016 r., które zostaną przeznaczone na realizację świadczeń o charakterze priorytetowym dla polityki zdrowotnej państwa oraz świadczeń do których dostępność jest ograniczona, co skutkować będzie skróceniem czasu oczekiwania na udzielenie określonych świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581 z późn. zm.), Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przed określeniem przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz warunków wymaganych od świadczeniodawców zasięgał opinii właściwych konsultantów krajowych.

Zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1400 z późn. zm.), Prezes NFZ przed określeniem przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz warunków wymaganych od świadczeniodawców zasięgał opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców.

Do przedstawionego w celu wyrażenia opinii projektu zarządzenia wpłynęło łącznie 186 uwag, przy czym od właściwych w sprawie podmiotów wpłynęło 17 opinii, od konsultantów krajowych 2 opinie oraz łącznie 15 opinii od reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców.

Zgłoszone w ramach konsultacji opinie i uwagi o charakterze merytorycznym dotyczyły w szczególności:

1)
uwzględnienia współczynnika korygującego (1,2), przy rozliczaniu świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia, dla podmiotów leczniczych posiadających kliniki i oddziały kliniczne utworzone na bazie użyczonej Uczelni Publicznej oraz dodania do wymienionych § 20a specjalności również ortopedii oraz traumatologii dziecięcej - uwagę uwzględniono; wprowadzono przedmiotowy współczynnik dla wszystkich świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresach: neurochirurgia dla dzieci, kardiochirurgia dla dzieci, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci oraz onkologia i hematologia dziecięcej;
2)
utrzymania rozliczenia interwencyjnego leczenia niestabilnej dusznicy bolesnej (wg ICD-1: I.20.0 oraz I.20.1) jako procedury nielimitowanej - uwagę uwzględniono; rozpoznania wg ICD-10 120.0 Dusznica niestabilna i 120.1 Dusznica bolesna z udokumentowanym skurczem naczyń wieńcowych pozostawiono w grupach E10 - E14 w ramach nielimitowanego leczenia OZW; jednocześnie w katalogu grup w kolumnie "uwagi", dookreślono, że przy troponinach sercowych dodatnich postępowanie powinno być zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w ostrych zespołach wieńcowych bez przetrwałego uniesienia odcinaka ST w 2015 r.;
3)
odstąpienia od proponowanej zmiany wyceny procedur kardiologii inwazyjnej w zakresie leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz planowych zabiegów angioplastyki wieńcowej - uwaga nieuwzględniona;
4)
wprowadzenia zmiany w charakterystyce grup N24 i N25 (dotyczy listy N7 i N8), zlikwidowanie dwóch warunków w grupie N24 spowoduje, że noworodki donoszone z zaburzeniami adaptacyjnymi, nieprawidłowościami hematologicznymi a nawet z wadami wrodzonymi zamiast do grupy N24 trafią do grupy N25. Dzieci leczone i diagnozowane z powodu np. wodogłowia, pęcherzowego oddzielania naskórka, rybiej łuski, niektórych wad nerek itp., nawet jeśli mają kilka rozpoznań z listy dodatkowej N8 i kilka procedur ICD-9 nie kwalifikują wg projektu do grupy N24 - uwaga uwzględniona częściowo; część proponowanych rozpoznań chorobowych wg ICD- 10 z listy N8 została przeniesiona do listy N7.
Nazwa projektu:

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.

Komórka odpowiedzialna za projekt:

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Data sporządzenia:

28 czerwca 2016 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem zmieniającym zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne związane są głównie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wprowadzającej przepisy dotyczące centrów urazowych dla dzieci oraz wejściem w życie z dniem 1 czerwca 2016 r. przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 stycznia 2016 r. w sprawie centrum urazowego dla dzieci (Dz. U. z 2016 r., poz. 145).

Uwzględniając konieczność zapewnienia osobom do ukończenia 18. roku życia, będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzono zmiany w zasadach finansowania i rozliczania świadczeń związanych z leczeniem ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała u dzieci realizowanych w centrach urazowych dla dzieci, polegające na udostępnieniu świadczeniodawcom posiadającym status centrum urazowego dla dzieci, do realizacji i rozliczania świadczeń związanych z leczeniem wielonarządowych obrażeń ciała u dzieci, obecne produktu dedykowane centrom urazowym, tj. JGP z sekcji "T": T01 - T06 i T08, T09, likwidując jednocześnie obowiązujące ograniczenia wiekowe.

Jednocześnie, mając na względzie uwagi świadczeniodawców posiadających status centrum urazowego, iż obecne kryteria kwalifikujące do rozliczania pacjentów z urazami wielonarządowymi do grup T01-T06 i T08-T09 są bardzo wysokie, co powoduje, że tylko część przypadków zakwalifikowanych przez zespół Trauma-Team kwalifikuje się do rozliczenia grupami z sekcji "T", zmodyfikowano warunek wymagany dla rozliczania grup T01 - T06 i T08 i T09 z rozpoznania zasadniczego i dwóch współistniejących na rozpoznanie zasadnicze i jedno współistniejące.

Ponadto, w zarządzeniu wprowadzono współczynnik korygujący (1,2) przy rozliczaniu świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia dla świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresach: neurochirurgia dla dzieci, kardiochirurgia dla dzieci, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci oraz onkologia i hematologia dziecięca oraz wybranych zakresów świadczeń dla dzieci realizowanych w szpitalach klinicznych i instytutach (chirurgia dla dzieci, urologia dla dzieci, otorynolaryngologii dla dzieci - z wyłączeniem JGP: C05, C06, C07). Zmiana ma na celu premiowanie tych placówek wysokospecjalistycznych, które udzielają świadczeń dla najmłodszych pacjentów kompleksowo i na najwyższym poziomie.

Współczynnik korygujący 1,2 wprowadzony został również dla świadczeń związanych z porodem i opieką nad zdrowym noworodkiem z tego porodu, rozliczanych grupami N01 i N20 - dla świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresach: położnictwo i ginekologia oraz neonatologia - na poszczególnych poziomach referencyjnych. Zmiana ma na celu promowanie porodów fizjologicznych.

W oparciu o analizę z realizacji świadczeń w ramach sytemu JGP, przeprowadzonej przez Zespół Roboczy do spraw przeanalizowania, rozpoznania oraz zaproponowania odpowiednich rozwiązań w zakresie wyceny lub zmian zasad realizacji, rozliczania i finansowania świadczeń (powołany przez Prezesa AOTMiT z inicjatywy Ministra Zdrowia), w katalogu grup:

- wyodrębniono grupy dla starszej populacji, gdzie według analizy obserwowana jest największa dysproporcja w medianie czasu hospitalizacji pomiędzy populacją pacjentów starszych (>65 r.ż.) i młodszych (<66 r.ż.) - z uwagi na istotnie różne koszty leczenia pacjentów w zależności od wieku pacjentów, czy też choroby współistniejące, m. in. przy zabiegach ortopedycznych, leczeniu astmy oskrzelowej czy chorób jelit,

- skorygowano wartości punktowe niektórych grup, m.in. dedykowanych zbiegom endowaskularnym oraz kardiologii interwencyjnej i kardiologii zachowawczej,

- w grupach zachowawczych i niektórych grupach zabiegowych wprowadzono wartość punktową dla hospitalizacji < 2 dni - typ umowy hospitalizacja/ hospitalizacja planowa: dla grup zachowawczych na poziomie 30% stawki bazowej, dla grup zabiegowych na poziomie 90% stawki bazowej.

Powyższe zmiany mają na celu urealnienie i dostosowanie finansowania hospitalizacji w zależności od długości pobytu pacjentów w szpitalu jak również premiowanie szybkiej i kompleksowej diagnostyki.

W katalogu świadczeń do sumowania, skorygowano wartość punktową produktu rozliczeniowego o kodzie: 5.53.01.0001469 dedykowanego finansowaniu leczenia świeżego zawału serca z zastosowaniem antagonisty receptora dla glikoproteiny IIb/IIIa lub bezpośredniego inhibitora trombiny u chorego poddanego angioplastyce wieńcowej - zmiana ma na celu urealnienie wyceny produktu rozliczeniowego do ceny stosownych produktów leczniczych, a także wprowadzono możliwość dosumowania:

- substancji czynnej atozyban (stosowanego w leczeniu przedwczesnej czynności skurczowej macicy również do grup związanych z porodem, tj. N02, N03),

- surfaktantu (stosowanego w leczeniu noworodków z zespołem zaburzeń oddychania (ZZO) i tlenku azotu (stosowanego w leczeniu nadciśnienia płucnego u noworodków) do grupy N22.

W charakterystyce JGP zmiany są konsekwencją zmian wprowadzonych w katalogach i dotyczą modyfikacji bądź uzupełnienia charakterystyk niektórych grup o rozpoznania i procedury medyczne.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zobowiązani są do wprowadzenia zmian wynikających z wejścia w życie niniejszego zarządzenia, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania przez Prezesa Funduszu i ma zastosowanie do świadczeń rozliczanych po dniu 30 czerwca 2016 r.

Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapewnienie właściwej jakości ich udzielania.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
1. Świadczeniodawcy realizujący świadczenia w zakresach:

- neonatologia hospitalizacja;

- neonatologia hospitalizacja

- II poziom referencyjny;

- neonatologia hospitalizacja

- III poziom referencyjny;

- geriatria;

- kardiologia.

2. Podmioty lecznicze posiadający status centrum urazowego dla dzieci.

3. Podmioty lecznicze utworzone przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, publiczną uczelnię medyczną lub publiczną uczelnię prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz instytuty badawcze wykonujące działalność leczniczą realizujący świadczenia na rzecz dzieci w zakresach:

- chirurgia dla dzieci;

- urologia dla dzieci;

- otorynolaryngologia dla dzieci z wyłączeniem JGP: C05, C06, C07.

4. Świadczeniodawcy realizujący świadczenia na rzecz dzieci w zakresach:

- neurochirurgia dla dzieci;

- kardiochirurgia dla dzieci;

- ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci;

- onkologia i hematologia dziecięca.

Szacunkowo 727 podmiotów leczniczych.Na podstawie zawartych przez NFZ umów o udzielanie świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne (zgodnie ze stanem na dzień 24 czerwca 2016 r.)Udostępnienie świadczeniodawcom posiadającym status centrum urazowego dla dzieci do realizacji i rozliczania świadczeń z leczeniem wielonarządowych obrażeń ciała u dzieci.

Doprecyzowanie warunków finansowania świadczeń związanych z porodem i opieką nad zdrowym noworodkiem z tego porodu finansowanych grupami N01 i N20.

Doprecyzowano warunków finansowania świadczeń w wybranych zakresach dla dzieci w odniesieniu do podmiotów leczniczych utworzonych przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, publiczną uczelnię medyczną lub publiczną uczelnię prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz instytuty badawcze wykonujące działalność leczniczą oraz pozostałych, w wybranych świadczeń w zakresach dla dzieci.

Doprecyzowanie warunków realizacji i finansowania świadczeń w zakresach geriatrii i kardiologii.

4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenia szpitalnego, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2015 r., poz. 581, z późn. zm.) oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2015 r., poz. 1400, z późn. zm.) został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych w dniu 10 czerwca 2016 r.

Termin konsultacji publicznych został określony na 14 dni.

W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom:

1) konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny;

2) samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych);

3) reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust.1 ustawy o świadczeniach.

Do przedstawionego projektu zarządzenia wpłynęło łącznie 186 uwag, przy czym od właściwych w sprawie podmiotów wpłynęło 17 opinii, od konsultantów krajowych 2 opinie oraz od reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców 15 opinii.

5. Skutki finansowe
Wprowadzenie wszystkich zmian wynikających z przedmiotowego zarządzenia będzie wiązało się z koniecznością przeszacowania kosztów świadczeń przez Narodowy Funduszu Zdrowia w wysokości 122 194 551 zł w drugim półroczu 2016 roku, które zostaną przeznaczone na realizację świadczeń o charakterze priorytetowym dla polityki zdrowotnej państwa oraz świadczeń do których dostępność jest ograniczona, co skutkować będzie skróceniem czasu oczekiwania na udzielenie określonych świadczeń opieki zdrowotnej.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Przepisy przedmiotowego zarządzenia wchodzą w życie z dniem podpisania i mają zastosowanie do świadczeń rozliczanych po dniu 30 czerwca 2016 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Ewaluacja efektów zarządzenia nastąpi po wprowadzeniu przepisów niniejszego zarządzenia, które wchodzi w życie z dniem podpisania. Dokonanie precyzyjnej ewaluacji efektów wprowadzonych zmian, będzie możliwe najwcześniej po pierwszym roku obowiązywania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Katalog Grup

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Katalog świadczeń odrębnych

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Katalog świadczeń do sumowania

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WARUNKI DODATKOWO WYMAGANE WOBEC ŚWIADCZENIODAWCÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Charakterystyka JGP