Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Dzienniki resortowe

NFZ.2015.90

Akt jednorazowy
Wersja od: 11 grudnia 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 90/2015/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 11 grudnia 2015 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 79/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 grudnia 2014 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, zmienionym zarządzeniem Nr 54/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 września 2015 r., zarządzeniem Nr 61/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 września 2015 r., zarządzeniem Nr 62/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 września 2015 r. oraz zarządzeniem Nr 70/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 października 2015 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1
a)
pkt 16 otrzymuje brzmienie:

"16) wstępna diagnostyka onkologiczna - świadczenie obejmujące badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz zestaw badań diagnostycznych rozliczanych w ramach diagnostycznego pakietu onkologicznego odpowiadającego wstępnemu rozpoznaniu, wykonywane u świadczeniobiorcy posiadającego kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, mające na celu wykluczenie albo potwierdzenie lub istotne uprawdopodobnienie nowotworu złośliwego. Za istotne uprawdopodobnienie uznaje się:

a) przypadki, gdy w danym nowotworze nie wykonuje się badania histopatologicznego w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej przed zabiegiem operacyjnym, lub

b) przypadki, gdy w danym nowotworze za jednoznaczne potwierdzenie nowotworu złośliwego wystarczające jest wykonanie co najmniej badania obrazowego oraz badania cytologicznego lub poziomu hormonu lub markera nowotworowego;"

b)
pkt 26 otrzymuje brzmienie:

"26) specjalistyczne świadczenie zabiegowe - procedurę zabiegową rozumianą jako czynność realizowaną na narządach lub tkankach ciała z naruszeniem ciągłości tkanek, procedurę diagnostyczną lub terapeutyczną wraz z koniecznymi czynnościami uzupełniającymi, realizowanymi komplementarnie w stosunku do procedur: zabiegowych, diagnostycznych, terapeutycznych, obejmującą w uzasadnionych medycznie przypadkach wydanie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego zgodnie z art. 32a ustawy;";

2)
w § 8 ust. 2 po pkt 2 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) realizować wstępną i pogłębioną diagnostykę onkologiczną, zgodnie ze wskazaniami klinicznymi.";

3)
w § 15 po ust. 13 dodaje się ust. 13a i 13b w brzmieniu:

"13a. W przypadku, gdy wstępna i pogłębiona diagnostyka onkologiczna u pacjenta z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego została zrealizowana w terminie 49 dni od dnia wpisania świadczeniobiorcy na listę oczekujących, przy czym:

a) wstępna diagnostyka onkologiczna - w terminie 28 dni, z zachowaniem pozostałych warunków określonych ust. 11 pkt 1 oraz

b) pogłębiona diagnostyka onkologiczna - w terminie 21 dni, z zachowaniem pozostałych warunków określonych w ust. 11 pkt 2a i 2b

- wycena pakietu pogłębionej diagnostyki onkologicznej ulega skorygowaniu wskaźnikiem 1,2.

13b. W przypadku, gdy u świadczeniobiorcy, o którym mowa w ust. 11 pkt 2c lub pkt 2d, pogłębiona diagnostyka onkologiczna została zrealizowana w terminie 21 dni, z zachowaniem pozostałych warunków określonych w ust. 11 pkt 2c i 2d, wycena pakietu pogłębionej diagnostyki onkologicznej ulega skorygowaniu wskaźnikiem 1,2.";

4)
w załączniku nr 1a do zarządzenia w lp. 47 w kolumnie 7 dodaje się znak "X";
5)
załącznik nr 2 część a do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
6)
załącznik nr 2 część b do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
7)
załącznik nr 2 część c do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia;
8)
w załączniku nr 3a do zarządzenia w lp. 45 w kolumnach 21-23 oraz 25 dodaje się znak "X";
9)
załącznik nr 5c do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4. 
1. 
Przepis § 1 pkt 5-7 zarządzenia stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dotyczących udzielania świadczeń od dnia 1 stycznia 2016 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Postanowień ust. 1 nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 5 zarządzenia w zakresie § 4 ust. 10 tiret 26 (ortopedia i traumatologia narządu ruchu) wzoru umowy.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Załącznik nr 2 część a do zarządzenia Nr 79/DSOZ/2014

02/01/AOS/2016

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA

zawarta w ......................................................., dnia ............................................. roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - ........................................................... Oddziałem Wojewódzkim w ........................................................................................................... z siedzibą: ................................................................................................. (ADRES), reprezentowanym przez

.................................................................................., zwanym dalej "Oddziałem Funduszu"

a

.......................................................................................................................................................

(oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.),

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez ..................................................

.......................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej, w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, zwanych dalej "świadczeniami", w zakresach określonych w planie rzeczowo-finansowym, stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w szczególności w warunkach zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, ustalanych na dany okres rozliczeniowy w drodze zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wydanego na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.), zwanego dalej "warunkami zawierania umów", z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. poz. 1413, z późn. zm.), z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. poz. 1505) w zakresie określonym w warunkach zawierania umów, oraz przepisami wydanymi na podstawie art. 137 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów".
3. 
Świadczeniodawca obowiązany jest zapoznać z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów wszystkie osoby, które udzielają świadczeń lub udzielają informacji świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego placówce.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach są udzielane zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3. 
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 - "Harmonogram - zasoby".
4. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
5. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w warunkach zawierania umów oraz w przepisach odrębnych.
6. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
7. 
Umowa zawarta między Świadczeniodawcą a podwykonawcą winna zawierać zastrzeżenie o prawie Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie wynikającym z umowy. Oddział Funduszu informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
8. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu, najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
9. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
10. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 8 i 9, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, z późn. zm. oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu.
11. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
12. 
Świadczeniodawca realizujący diagnostykę onkologiczną ma obowiązek umieszczenia na zewnątrz budynku, w którym udzielane są świadczenia, w miejscu ogólnie dostępnym, tablicy ze znakiem graficznym realizatora świadczeń na rzecz pacjentów posiadających kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, według wzoru określonego w załączniku nr 9 do warunków zawierania umów.
13. 
Tablica, o której mowa w ust. 12 umieszczana jest w bezpośrednim sąsiedztwie ze znakiem graficznym Funduszu.
§  3. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń, na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia .......... r. do dnia ........... r. wynosi maksymalnie...................zł (słownie: .................................................zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, zawiera kwotę stanowiącą realizację postanowień:
1)
§ 2 ust. 3 pkt 1 Ogólnych warunków umów w okresie od dnia ...................do dnia ........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 1 ;
2)
§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628), zwanym dalej "rozporządzeniem zmieniającym OWU" w okresie od dnia ...................do dnia........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 2 ;
3)
§ 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU w okresie od dnia ...................do dnia........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 3 .
3. 
Środki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 przekazuje się od dnia 1 stycznia 2016 r. na zasadach określonych w przepisach załącznika Ogólnych warunków umów, po dostarczeniu przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych i oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do zarządzenia Nr 61/2015/DSOZ Prezesa NFZ, z dnia 16 września 2015 r. oraz załącznik nr 8 do zarządzenia Nr 70/2015/DSOZ Prezesa NFZ, z dnia 16 października 2015 r.
4. 
Środki, o których mowa w ust. 2 pkt 3 przekazuje się na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia realizującym postanowienia § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
5. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
6. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń, Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego: ................................................................................

nr.............................................................................................................................................

7. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 6, wymaga uprzednio złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
8. 
W załączniku nr 1 do umowy, w zakresie położnictwa i ginekologii wyodrębnia się dla skojarzonego zakresu świadczeń kwotę zobowiązania przeznaczoną wyłącznie na realizację świadczeń o kodzie: 5.05.00.0000060, wyszczególnionych w Katalogu specjalistycznych świadczeń odrębnych, stanowiącym załącznik nr 5b część 1 do warunków zawierania umów, wykonywanych w poradniach realizujących świadczenia z zakresu położnictwa i ginekologii.
9. 
W załączniku nr 1 do umowy, w odniesieniu do świadczeń udzielanych w poradniach specjalistycznych, w zakresach:

a) nefrologii oraz nefrologii dla dzieci, wyodrębnia się dla każdego skojarzonego zakresu świadczeń kwotę zobowiązania przeznaczoną wyłącznie na realizację świadczeń o kodzie: 5.05.00.0000064 oraz 5.05.00.0000079, wyszczególnionych w Katalogu specjalistycznych świadczeń odrębnych, stanowiącym załącznik nr 5b część 1 do warunków zawierania umów,

b)

- gastroenterologii,

- położnictwa i ginekologii,

- chirurgii ogólnej,

- chirurgii dziecięcej,

- proktologii,

- chirurgii onkologicznej,

- ortopedii i traumatologii narządu ruchu,

- ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci,

- okulistyki,

- otolaryngologii,

- chirurgii szczękowo-twarzowej,

- urologii

- wyodrębnia się dla każdego skojarzonego zakresu świadczeń kwotę zobowiązania przeznaczoną wyłącznie na realizację grup świadczeń o kodzie rozpoczynającym się na literę Z, wyszczególnionych w Katalogu ambulatoryjnych grup świadczeń specjalistycznych, stanowiącym załącznik nr 5a do warunków zawierania umów.
10. 
W załączniku nr 1 do umowy, w odniesieniu do świadczeń udzielanych w poradniach specjalistycznych, w zakresach:

- endokrynologii,

- endokrynologii dla dzieci,

- gastroenterologii,

- gastroenterologii dla dzieci,

- hepatologii,

- hematologii,

- onkologii i hematologii dziecięcej,

- nefrologii,

- nefrologii dla dzieci,

- dermatologii i wenerologii,

- neurologii,

- neurologii dziecięcej,

- onkologii,

- gruźlicy i chorób płuc,

- gruźlicy i chorób płuc dla dzieci,

- położnictwa i ginekologii,

- ginekologii dla dziewcząt,

- chirurgii ogólnej,

- chirurgii dziecięcej,

- proktologii,

- chirurgii klatki piersiowej,

- chirurgii onkologicznej,

- chirurgii onkologicznej dla dzieci,

- neurochirurgii,

- neurochirurgii dla dzieci,

- ortopedii i traumatologii narządu ruchu,

- okulistyki,

- okulistyki dla dzieci,

- otolaryngologii,

- otolaryngologii dziecięcej,

- audiologii i foniatrii

- chirurgii szczękowo-twarzowej,

- urologii,

- urologii dziecięcej

- wyodrębnia się dla każdego skojarzonego zakresu świadczeń kwotę zobowiązania przeznaczoną wyłącznie na realizację diagnostyki onkologicznej w ramach Katalogu diagnostycznych pakietów onkologicznych, stanowiącego załącznik nr 5c do warunków zawierania umów.

11. 
W załączniku nr 1 do umowy, w odniesieniu do świadczeń udzielanych w poradniach specjalistycznych, w zakresach:

- chorób metabolicznych

- alergologii

- alergologii dla dzieci

- diabetologii

- diabetologii dla dzieci

- endokrynologii

- endokrynologii dla dzieci

- gastroenterologii

- gastroenterologii dla dzieci

- hepatologii

- geriatrii

- hematologii

- onkologii i hematologii dziecięcej

- immunologii

- kardiologii

- kardiologii dziecięcej

- leczenia chorób naczyń

- nefrologii

- nefrologii dla dzieci

- toksykologii

- dermatologii i wenerologii

- genetyki

- neurologii

- neurologii dziecięcej

- leczenia bólu

- onkologii

- gruźlicy i chorób płuc

- gruźlicy i chorób płuc dla dzieci

- reumatologii

- reumatologii dla dzieci

- chorób zakaźnych

- chorób zakaźnych dla dzieci

- leczenia AIDS

- neonatologii

- leczenia wad postawy u dzieci i młodzieży

- leczenia osteoporozy

- audiologii i foniatrii

- leczenia mukowiscydozy

- rzadkich wrodzonych wad metabolizmu u dzieci

- wyodrębnia się dla każdego skojarzonego zakresu świadczeń na rzecz pacjentów pierwszorazowych kwotę zobowiązania przeznaczoną wyłącznie na realizację grup świadczeń o kodzie rozpoczynającym się oznaczeniem W4 lub W5 w ramach Katalogu ambulatoryjnych grup świadczeń specjalistycznych, stanowiącego załącznik nr 5a do warunków zawierania umów.

12. 
W przypadku, gdy wartość wykonanych świadczeń, o których mowa w ust. 8 i 10, przekroczy określoną dla nich kwotę zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy, na wniosek Świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie - odpowiedniemu zwiększeniu ulegają liczby jednostek rozliczeniowych i kwoty zobowiązań w skojarzonych zakresach świadczeń oraz odpowiednio kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.
13. 
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
14. 
W przypadku, o którym mowa w § 15 ust. 14 do warunków zawierania umów, poziom finansowania świadczeń wykonanych z opóźnieniem ulega obniżeniu do 70% wartości jednostkowej świadczeń określonych w załączniku nr 5c do zarządzenia.
15. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, wypełnia zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wynikające z postanowień art. 10f ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076, z późn. zm.).
16. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Świadczeniodawca może przesłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia lub System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki - w przypadku świadczeń rozliczanych za pośrednictwem tej aplikacji, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.
§  5. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznań według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja Dziesiąta (ICD-10);
2)
procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9)

- w wersjach wskazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na dany okres sprawozdawczy.

KARY UMOWNE

§  6. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 345, z późn. zm.), finansowanych w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania, wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
W przypadku nieprzekazania przez świadczeniodawcę informacji, o której mowa w § 4 ust.1 rozporządzenia zmieniającego OWU, Oddział Funduszu nakłada karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
6. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, o których mowa:
1)
w § 2 ust. 1 pkt 1 lub w § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia zmieniającego OWU, albo sposobem podziału, o którym mowa w § 2 ust. 6 rozporządzenia zmieniającego OWU;
2)
w § 2 ust. 3 pkt 1 zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 i 5 ogólnych warunków umów, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy,

- Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.

7. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1 - 6, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ................ do dnia ............ r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów, rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych w zakresie określonym w warunkach zawierania umów.
§  10. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Wykaz załączników do umowy:

1) Załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) Załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram-zasoby;

3) Załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) Załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego.

PODPISY STRON

............................................................ ............................................................

............................................................ ............................................................

Oddział Funduszu Świadczeniodawca

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM-ZASOBY

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Załącznik nr 2 część b do zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ

02/02/AOS/2016

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA (AMBULATORYJNE ŚWIADCZENIA DIAGNOSTYCZNE KOSZTOCHŁONNE)

zawarta w ......................................................., dnia ............................................. roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - ........................................................... Oddziałem Wojewódzkim w ........................................................................................................ z siedzibą: ................................................................................................. (ADRES), reprezentowanym przez

.................................................................................., zwanym dalej "Oddziałem Funduszu"

a

...............................................................................................................................................,

(oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.),

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez ..................................................

.......................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej, w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne), zwanych dalej "świadczeniami", w zakresach określonych w planie rzeczowo-finansowym, stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w szczególności w warunkach zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ustalanych na dany okres rozliczeniowy w drodze zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wydanego na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.), zwanego dalej "warunkami zawierania umów", z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,. (Dz. U. poz. 1413, z późn. zm.) oraz przepisami wydanymi na podstawie art. 137 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów".
3. 
Świadczeniodawca obowiązany jest zapoznać z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów wszystkie osoby, które udzielają świadczeń lub udzielają informacji świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego placówce.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach są udzielane zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3. 
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 - "Harmonogram - zasoby".
4. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
5. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w warunkach zawierania umów oraz w przepisach odrębnych.
6. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
7. 
Umowa zawarta między Świadczeniodawcą a podwykonawcą winna zawierać zastrzeżenie o prawie Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie wynikającym z umowy. Oddział Funduszu informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
8. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu, najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
9. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
10. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 8 i 9, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, z późn. zm. oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu.
11. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
§  3. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń, na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia ............. do dnia .......... r. wynosi maksymalnie...................zł, słownie: (...............................................................................zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, zawiera kwotę stanowiącą realizację postanowień:
1)
§ 2 ust. 3 pkt 1 Ogólnych warunków umów w okresie od dnia ...................do dnia ........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 4 ;
2)
§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628), zwanym dalej "rozporządzeniem zmieniającym OWU" w okresie od dnia ...................do dnia........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 5 ;
3)
§ 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU w okresie od dnia ...................do dnia........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 6 .
3. 
Środki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 przekazuje się od dnia 1 stycznia 2016 r. na zasadach określonych w przepisach załącznika Ogólnych warunków umów, po dostarczeniu przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych i oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do zarządzenia Nr 61/2015/DSOZ Prezesa NFZ, z dnia 16 września 2015 r. oraz załącznik nr 8 do zarządzenia Nr 70/2015/DSOZ Prezesa NFZ, z dnia 16 października 2015 r.
4. 
Środki, o których mowa w ust. 2 pkt 3 przekazuje się na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia realizującym postanowienia § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
5. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
6. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń, Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego: ................................................................................

nr.............................................................................................................................................

7. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 6, wymaga uprzednio złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
8. 
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
9. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, wypełnia zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wynikające z postanowień art. 10f ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076, z późn. zm.).
10. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Świadczeniodawca może przesłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Fundusz Zdrowia zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.
§  5. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznań według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja Dziesiąta (ICD-10);
2)
procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9),

- w wersjach wskazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na dany okres sprawozdawczy.

KARY UMOWNE

§  6. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 345, z późn. zm.) finansowanych w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
W przypadku nieprzekazania przez świadczeniodawcę informacji, o której mowa w § 4 ust.1 rozporządzenia zmieniającego OWU, Oddział Funduszu nakłada karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
6. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, o których mowa:
1)
w § 2 ust. 1 pkt 1 lub w § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia zmieniającego OWU, albo sposobem podziału, o którym mowa w § 2 ust. 6 rozporządzenia zmieniającego OWU;
2)
w § 2 ust. 3 pkt 1 zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 i 5 ogólnych warunków umów, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy,

- Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.

7. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1 - 6, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ................ do dnia ............ r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów, rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
§  10. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Wykaz załączników do umowy:

1) Załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) Załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram-zasoby;

3) Załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) Załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego.

PODPISY STRON

............................................................ ............................................................

............................................................ ............................................................

Oddział Funduszu Świadczeniodawca

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM-ZASOBY

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Załącznik nr 2 część c do zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ

02/03/KAOS/2016

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA, W ZAKRESIE KOMPLEKSOWEJ AMBULATORYJNEJ OPIEKI SPECJALISTYCZNEJ NAD PACJENTEM Z CHOROBĄ PRZEWLEKŁĄ (KAOS)

zawarta w ......................................................., dnia ............................................. roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - ........................................................... Oddziałem Wojewódzkim w ........................................................................................................... z siedzibą: ................................................................................................. (ADRES), reprezentowanym przez

.................................................................................., zwanym dalej "Oddziałem Funduszu"

a

.....................................................................................................................................................,

(oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.),

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez ..................................................

.......................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy jest udzielanie przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej, w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w zakresie kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z chorobą przewlekłą (KAOS), zwanych dalej "świadczeniami", w zakresach określonych w planie rzeczowo-finansowym, stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w szczególności w warunkach zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ustalanych na dany okres rozliczeniowy w drodze zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wydanego na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.), zwanego dalej "warunkami zawierania umów", z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, (Dz. U. poz. 1413, z późn. zm.) oraz przepisami wydanymi na podstawie art. 137 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów".
3. 
Świadczeniodawca obowiązany jest zapoznać z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów wszystkie osoby, które udzielają świadczeń lub udzielają informacji świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego placówce.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach udzielane są przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach są udzielane zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3. 
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, określone są w załączniku nr 2 - "Harmonogram - zasoby".
4. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
5. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w warunkach zawierania umów oraz w przepisach odrębnych.
6. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
7. 
Umowa zawarta między Świadczeniodawcą a podwykonawcą winna zawierać zastrzeżenie o prawie Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie wynikającym z umowy. Oddział Funduszu informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
8. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu, najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
9. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
10. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 8 i 9, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, z późn. zm. oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu.
11. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
§  3. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń, na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia .......... r. do dnia ........... r. wynosi maksymalnie...................zł (słownie: .................................................zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, zawiera kwotę stanowiącą realizację postanowień:
1)
§ 2 ust. 3 pkt 1 Ogólnych warunków umów w okresie od dnia ...................do dnia ........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 7 ;
2)
§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628), zwanym dalej "rozporządzeniem zmieniającym OWU" w okresie od dnia ...................do dnia........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 8 ;
3)
§ 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU w okresie od dnia ...................do dnia........................r., w wysokości.......................zł (słownie:.........................) 9 .
3. 
Środki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 przekazuje się od dnia 1 stycznia 2016 r. na zasadach określonych w przepisach załącznika Ogólnych warunków umów, po dostarczeniu przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych i oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do zarządzenia Nr 61/2015/DSOZ Prezesa NFZ, z dnia 16 września 2015 r. oraz załącznik nr 8 do zarządzenia Nr 70/2015/DSOZ Prezesa NFZ, z dnia 16 października 2015 r.
4. 
Środki, o których mowa w ust. 2 pkt 3 przekazuje się na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia realizującym postanowienia § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
5. 
Wysokość kapitacyjnej stawki rocznej, liczbę świadczeniobiorców objętych opieką oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
6. 
W przypadku zmiany liczby świadczeniobiorców objętych opieką, strony dokonają stosownych zmian w załączniku nr 1 do umowy oraz zmiany kwoty zobowiązania, o której mowa w ust. 1.
7. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń, Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego: ................................................................................

nr.............................................................................................................................................

8. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 7, wymaga uprzednio złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
9. 
Kwota należności z tytułu realizacji umowy, za okres sprawozdawczy, określona w rachunku przekazywanym przez świadczeniodawcę, stanowi dwunastą część iloczynu liczby świadczeniobiorców i kapitacyjnej stawki rocznej.
10. 
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
11. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, wypełnia zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wynikające z postanowień art. 10f ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076, z późn. zm.).
12. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Świadczeniodawca może przesłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Fundusz Zdrowia zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.
§  5. 
1. 
Liczba świadczeniobiorców, o której mowa w § 4 ust. 5, ustalana jest przez Oddział Funduszu według stanu na pierwszy dzień miesiąca stanowiącego okres sprawozdawczy na podstawie informacji przekazanej przez świadczeniodawcę, sporządzonej na podstawie posiadanych deklaracji wyboru zawierającej imię i nazwisko, nazwisko rodowe, datę urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania, datę złożenia deklaracji, zgodnie z załącznikiem nr 4 do warunków zawierania umów.
2. 
Informację, o której mowa w ust. 1, świadczeniodawca przekazuje do Oddziału Funduszu do 7 dnia danego miesiąca w celu weryfikacji. Oddział Funduszu przekazuje świadczeniodawcy do ostatniego dnia każdego okresu sprawozdawczego potwierdzoną informację o zweryfikowanej liczbie świadczeniobiorców objętych opieką przez świadczeniodawcę. Przekazana informacja stanowi podstawę do finansowania świadczeń za dany okres sprawozdawczy. Po przeprowadzeniu weryfikacji listy wyboru poradni specjalistycznej przez Oddział Funduszu, lista ta jest ostateczna za wyjątkiem sytuacji, gdy wyniki przeprowadzonej kontroli wskazują na potrzebę jej ponownej weryfikacji.
3. 
W przypadku występowania danych identyfikacyjnych tego samego świadczeniobiorcy na listach świadczeniobiorców przedstawionych przez więcej niż jednego świadczeniodawcę, w tym z innego województwa, Oddział Funduszu przyporządkowuje świadczeniobiorcę na podstawie deklaracji zawierającej najpóźniejszą datę dokonania wyboru.
4. 
Listy, o których mowa w ust. 1-2, przekazywane będą w formacie wymiany danych wymaganym przez Oddział Funduszu.
5. 
Lista świadczeniobiorców będzie każdorazowo zawierała informacje o wszystkich świadczeniobiorcach, którzy złożyli deklaracje wyboru do świadczeniodawcy udzielającego świadczeń KAOS.
§  6. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznań według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja Dziesiąta (ICD-10);
2)
procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9),

- w wersjach wskazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na dany okres sprawozdawczy.

KARY UMOWNE

§  7. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 345, z późn. zm.) finansowanych w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
W przypadku nieprzekazania przez świadczeniodawcę informacji, o której mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego OWU, Oddział Funduszu nakłada karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
6. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, o których mowa:
1)
w § 2 ust. 1 pkt 1 lub w § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia zmieniającego OWU, albo sposobem podziału, o którym mowa w § 2 ust. 6 rozporządzenia zmieniającego OWU;
2)
w § 2 ust. 3 pkt 1 zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 i 5 ogólnych warunków umów, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy,

- Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.

7. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1 - 6, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  8. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ................ do dnia ............ r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  9. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  10. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów, rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
§  11. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  12. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Wykaz załączników do umowy:

1) Załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) Załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram-zasoby;

3) Załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) Załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego.

PODPISY STRON

............................................................ ............................................................

............................................................ ............................................................

Oddział Funduszu Świadczeniodawca

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM-ZASOBY

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  4

załącznik nr 5c do zarządzenia Nr 79/2014/DSOZ
KATALOG DIAGNOSTYCZNYCH PAKIETÓW ONKOLOGICZNYCH
Część 1 - Wstępna diagnostyka onkologiczna
lp.kodnazwa diagnostycznego pakietu onkologicznegowartość punktowaŚwiadczenia w zakresie:uwagi
1.2.3.4.5.6.
1.5.32.00.0000015diagnostyka wstępna - nowotwory klatki piersiowej71onkologii

gruźlicy i chorób płuc

chirurgii klatki piersiowej

chirurgii onkologicznej

2.5.32.00.0000020diagnostyka wstępna - nowotwory piersi39onkologii

położnictwa i ginekologii

chirurgii ogólnej

chirurgii onkologicznej

3.5.32.00.0000009diagnostyka wstępna - nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego49onkologii

gastroenterologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

nie obejmuje wątroby, trzustki
4.5.32.00.0000010diagnostyka wstępna - nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego - wątroby i trzustki29onkologii

gastroenterologii

hepatologii

chirurgii ogólnej

chirurgii onkologicznej

5.5.32.00.0000006diagnostyka wstępna - nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego53onkologii

gastroenterologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

proktologii

6.5.32.00.0000007diagnostyka wstępna - nowotwory głowy i szyi - krtani i gardła36onkologii

otolaryngologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

chirurgii szczękowo-twarzowej

audiologii i foniatrii

7.5.32.00.0000008diagnostyka wstępna - nowotwory głowy i szyi - pozostałe34onkologii

otolaryngologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

chirurgii szczękowo-twarzowej

okulistyki

nie obejmuje tarczycy
8.5.32.00.0000022diagnostyka wstępna - nowotwory tarczycy56onkologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

endokrynologii

9.5.32.00.0000011diagnostyka wstępna - nowotwory gruczołu krokowego59onkologii

urologii

10.5.32.00.0000019diagnostyka wstępna - nowotwory pęcherza moczowego27onkologii

urologii

11.5.32.00.0000018diagnostyka wstępna - nowotwory nerek31onkologii

chirurgii onkologicznej

urologii

nefrologii

12.5.32.00.0000014diagnostyka wstępna - nowotwory jąder12onkologii

chirurgii onkologicznej

urologii

13.5.32.00.0000017diagnostyka wstępna - nowotwory macicy, szyjki macicy i inne ginekologiczne33onkologii

chirurgii onkologicznej

położnictwa i ginekologii

nie obejmuje jajników i jajowodów
14.5.32.00.0000012diagnostyka wstępna - nowotwory jajników i jajowodów15onkologii

położnictwa i ginekologii

15.5.32.00.0000021diagnostyka wstępna - nowotwory skóry - czerniak20onkologii

chirurgii onkologicznej

dermatologii i wenerologii

chirurgii ogólnej

16.5.32.00.0000004diagnostyka wstępna - nowotwory centralnego układu nerwowego55onkologii

chirurgii onkologicznej

neurochirurgii

neurologii

okulistyki

endokrynologii

17.5.32.00.0000001diagnostyka wstępna - białaczki ostre i przewlekłe32onkologii

hematologii

onkologii i hematologii dziecięcej

18.5.32.00.0000002diagnostyka wstępna - chłoniaki18onkologii

hematologii

19.5.32.00.0000027diagnostyka wstępna - szpiczak75onkologii

hematologii

20.5.32.00.0000003diagnostyka wstępna - chłoniaki skórne20onkologii

hematologii

dermatologii i wenerologii

21.5.32.00.0000013diagnostyka wstępna - nowotwory jamy brzusznej u dzieci70onkologii i hematologii dziecięcej

gastroenterologii dla dzieci

endokrynologii dla dzieci

nefrologii dla dzieci

ginekologii dla dziewcząt

urologii dziecięcej

22.5.32.00.0000024diagnostyka wstępna - nowotwory tkanki kostnej i mięsaki u dzieci126onkologii i hematologii dziecięcej

chirurgii dziecięcej

chirurgii onkologicznej dla dzieci

23.5.32.00.0000016diagnostyka wstępna - nowotwory klatki piersiowej u dzieci56onkologii i hematologii dziecięcej

gruźlicy i chorób płuc dla dzieci

24.5.32.00.0000005diagnostyka wstępna - nowotwory centralnego układu nerwowego u dzieci71onkologii i hematologii dziecięcej

neurologii dziecięcej

neurochirurgii dla dzieci

endokrynologii dla dzieci

okulistyki dla dzieci

25.5.32.00.0000026diagnostyka wstępna - nowotwory twarzoczaszki u dzieci56onkologii i hematologii dziecięcej

okulistyki dla dzieci

otolaryngologii dziecięcej

chirurgii dziecięcej

chirurgii onkologicznej dla dzieci

26.5.32.00.0000025diagnostyka wstępna - nowotwory tkanki limfatycznej u dzieci94onkologii i hematologii dziecięcej
27.5.32.00.0000023diagnostyka wstępna - nowotwory tkanek miękkich u dzieci112onkologii i hematologii dziecięcej

chirurgii dziecięcej

chirurgii onkologicznej dla dzieci

28.5.32.00.0000028diagnostyka wstępna - nowotwory prącia29onkologii

chirurgii onkologicznej

urologii

29.5.32.00.0000029diagnostyka wstępna - mięsaki kości130onkologii

chirurgii onkologicznej

ortopedii i traumatologii narządu ruchu

30.5.32.00.0000030diagnostyka wstępna - mięsaki tkanek miękkich141onkologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

KATALOG DIAGNOSTYCZNYCH PAKIETÓW ONKOLOGICZNYCH
Część 2 - Pogłębiona diagnostyka onkologiczna
lp.kodnazwa diagnostycznego pakietu onkologicznegowartość punktowaŚwiadczenia w zakresie:uwagi
1.2.3.4.5.6.
1.5.33.00.0000010diagnostyka pogłębiona - nowotwory klatki piersiowej189onkologii

gruźlicy i chorób płuc

chirurgii klatki piersiowej

chirurgii onkologicznej

2.5.33.00.0000014diagnostyka pogłębiona - nowotwory piersi92onkologii

położnictwa i ginekologii

chirurgii ogólnej

chirurgii onkologicznej

3.5.33.00.0000007diagnostyka pogłębiona - nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego68onkologii

gastroenterologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

nie obejmuje wątroby, trzustki
4.5.33.00.0000008diagnostyka pogłębiona - nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego - wątroby i trzustki110onkologii

gastroenterologii

hepatologii

chirurgii ogólnej

chirurgii onkologicznej

5.5.33.00.0000004diagnostyka pogłębiona - nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego86onkologii

gastroenterologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

proktologii

6.5.33.00.0000005diagnostyka pogłębiona - nowotwory głowy i szyi - krtani i gardła195onkologii

otolaryngologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

chirurgii szczękowo-twarzowej

audiologii i foniatrii

7.5.33.00.0000006diagnostyka pogłębiona - nowotwory głowy i szyi - pozostałe64onkologii

otolaryngologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

chirurgii szczękowo-twarzowej

okulistyki

nie obejmuje tarczycy
8.5.33.00.0000016diagnostyka pogłębiona - nowotwory tarczycy46onkologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

endokrynologii

9.5.33.00.0000009diagnostyka pogłębiona - nowotwory gruczołu krokowego42onkologii

urologii

10.5.33.00.0000013diagnostyka pogłębiona - nowotwory pęcherza moczowego45onkologii

urologii

11.5.33.00.0000012diagnostyka pogłębiona - nowotwory nerek77onkologii

chirurgii onkologicznej

urologii

nefrologii

12.5.33.00.0000011diagnostyka pogłębiona - nowotwory macicy, szyjki macicy i inne ginekologiczne58onkologii

chirurgii onkologicznej

położnictwa i ginekologii

nie obejmuje jajników i jajowodów
13.5.33.00.0000015diagnostyka pogłębiona - nowotwory skóry - czerniak130onkologii

chirurgii onkologicznej

dermatologii i wenerologii

chirurgii ogólnej

14.5.33.00.0000001diagnostyka pogłębiona - białaczki ostre i przewlekłe32onkologii

hematologii

onkologii i hematologii dziecięcej

15.5.33.00.0000002diagnostyka pogłębiona - chłoniaki85onkologii

hematologii

16.5.33.00.0000017diagnostyka pogłębiona - szpiczak24onkologii

hematologii

17.5.33.00.0000003diagnostyka pogłębiona - chłoniaki skórne85onkologii

hematologii

dermatologii i wenerologii

18.5.33.00.0000018diagnostyka pogłębiona - nowotwory prącia81onkologii

chirurgii onkologicznej

urologii

19.5.33.00.0000019diagnostyka pogłębiona - mięsaki kości82onkologii

chirurgii onkologicznej

ortopedii i traumatologii narządu ruchu

20.5.33.00.0000020diagnostyka pogłębiona - mięsaki tkanek miękkich63onkologii

chirurgii onkologicznej

chirurgii ogólnej

Diagnostyczne pakiety onkologiczne:

1. Dla każdej zrealizowanej procedury ICD-9 konieczne jest spełnienie warunków realizacji określonych w Rozporządzeniu AOS.

2. Przy rozliczaniu pakietów, jednym z nieodzownych warunków jest wykazanie w raporcie statystycznym zrealizowanych istotnych procedur medycznych według ICD-9.

3. Istotne procedury medyczne według ICD-9 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych, z późn. zm. obejmują:

88.713 USG tarczycy i przytarczyc

88.717 USG ślinianek

88.719 USG krtani

88.732 USG piersi

88.734 USG jamy opłucnej

88.735 USG śródpiersia

88.738 USG klatki piersiowej

88.741 USG transrektalne

88.752 USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego

88.761 USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej

88.763 USG gruczołu krokowego

88.764 USG transwaginalne

88.790 USG węzłów chłonnych

88.792 USG macicy nieciężarnej i przydatków

88.799 USG moszny w tym jąder i najądrzy

95.13 USG gałki ocznej

87.11 RTG pantomograficzne

87.221 RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - przeglądowe

87.222 RTG kręgosłupa odcinka szyjnego - celowane lub czynnościowe

87.231 RTG kręgosłupa odcinka piersiowego

87.232 RTG kręgosłupa odcinka piersiowego - celowane lub czynnościowe

87.241 RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego - przeglądowe

87.242 RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego - celowane lub czynnościowe

87.35 mammografia z kontrastem

87.371 mammografia jednej piersi

87.372 mammografia obu piersi

87.440 RTG klatki piersiowej

92.011 scyntygrafia i radioizotopowe badanie czynności tarczycy z zastosowaniem 131I

92.012 scyntygrafia i radioizotopowe badanie czynności tarczycy z zastosowaniem 99mTc

92.019 scyntygrafia i radioizotopowe badanie czynności tarczycy - inne

92.021 scyntygrafia układu siateczkowo-śródbłonkowego wątroby

92.032 scyntygrafia statyczna nerek techniką planarną

92.058 badanie scyntygraficzne lub czynności śledziony

92.141 scyntygrafia trójfazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów

92.142 scyntygrafia jednofazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów

92.144 scyntygrafia całego układu kostnego (metoda "whole body") z zastosowaniem fosfonianów

92.149 scyntygrafia układu kostnego - inne

87.030 TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego

87.031 TK głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

87.049 TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym

87.032 TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym

87.036 TK szyi bez wzmocnienia kontrastowego

87.037 TK szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

87.038 TK szyi bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym

87.410 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego

87.411 TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

87.412 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym

88.010 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego

88.011 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.012 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym

88.301 TK kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego

88.302 TK kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.303 TK kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego

88.304 TK kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.383 TK kręgosłupa szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego

88.384 TK kręgosłupa szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.385 TK kręgosłupa piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego

88.386 TK kręgosłupa piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.387 TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez wzmocnienia kontrastowego

88.388 TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.900 RM głowy bez wzmocnienia kontrastowego

88.901 RM głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.902 RM kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego

88.903 RM kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.904 RM kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego

88.905 RM kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.923 RM klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego

88.924 RM klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.931 RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego

88.932 RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo-krzyżowego) bez wzmocnienia kontrastowego

88.933 RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego

88.936 RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.937 RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo-krzyżowego) bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.938 RM kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.971 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego

88.973 RM szyi bez wzmocnienia kontrastowego

88.975 RM szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.976 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

88.979 Badanie bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym - RM

92.061 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem 18 FDG we wskazaniach onkologicznych

92.062 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem innych radiofarmaceutyków we wskazaniach onkologicznych

06.111 biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy

06.112 biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy - celowana

06.113 biopsja gruboigłowa tarczycy

06.114 biopsja gruboigłowa tarczycy - celowana

18.12 biopsja ucha zewnętrznego

20.32 biopsja ucha środkowego i wewnętrznego

21.22 biopsja nosa

24.11 biopsja dziąsła

24.12 biopsja wyrostka zębodołowego

25.01 zamknięta (igłowa) biopsja języka

26.11 biopsja igłowa ślinianki/przewodu

27.21 Biopsja kości podniebienia

27.22 biopsja podniebienia miękkiego/języczka

27.23 biopsja wargi

27.24 biopsja jamy ustnej - inne

28.11 biopsja migdałka podniebiennego i migdałka gardłowego

29.12 biopsja gardła

33.21 bronchoskopia przez przetokę

33.22 bronchoskopia fiberoskopowa

33.231 bronchoskopia autofluorescencyjna

33.239 bronchoskopia - inna

33.24 endoskopowa biopsja oskrzela

33.26 przezskórna igłowa biopsja płuca

33.272 przezoskrzelowa biopsja płuca

34.23 biopsja ściany klatki piersiowej

34.24 biopsja opłucnej

34.25 przezskórna igłowa biopsja śródpiersia

40.10 biopsja węzła chłonnego (węzłów chłonnych)

40.11 biopsja układu limfatycznego

42.243 biopsja ssąca przełyku

49.22 biopsja okołoodbytowa

49.23 biopsja odbytu

54.241 zamknięta biopsja: sieci

57.32 cystoskopia przezcewkowa

58.24 biopsja tkanek okołocewkowych

60.111 biopsja stercza przezodbytnicza wielomiejscowa

60.113 przezskórna biopsja gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze)

60.15 biopsja tkanek okołosterczowych

64.11 biopsja prącia

67.11 biopsja kanału szyjki macicy

67.12 wycinki z szyjki macicy (biopsja skrawkowa)

69.03 Rozszerzenie kanału szyjki i wyłyżeczkowanie ścian jamy macicy - diagnostyczne

69.59 inne aspiracyjne łyżeczkowanie macicy

70.24 biopsja pochwy

71.11 biopsja sromu

76.11 Biopsja kości twarzy

77.41 Biopsja kości - łopatka, obojczyk, klatka piersiowa (żebra i mostek)

77.42 Biopsja kości - kość ramienna

77.43 Biopsja kości - kość promieniowa/kość łokciowa

77.44 Biopsja kości - kości nadgarstka/śródręcza

77.45 Biopsja kości - kość udowa

77.46 Biopsja kości - rzepka

77.47 Biopsja kości - kość piszczelowa/kość strzałkowa

77.48 Biopsja kości - kości stępu/ kości śródstopia

77.491 Biopsja kości - inne kości (miednica)

77.492 Biopsja kości - inne kości (paliczki palców stopy/ręki)

83.21 biopsja tkanek miękkich

85.111 przezskórna cienkoigłowa biopsja piersi

85.112 przezskórna cienkoigłowa biopsja piersi - celowana

85.113 przezskórna gruboigłowa biopsja piersi

85.114 przezskórna gruboigłowa biopsja piersi - celowana

85.131 biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią pod kontrola USG

85.132 biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią stereotaktyczna

86.11 biopsja skóry/tkanki podskórnej

86.381 Radykalne wycięcie pojedynczej zmiany skóry, średnica wycięcia do 4,0 cm

86.382 Radykalne wycięcie pojedynczej zmiany skóry, średnica wycięcia powyżej 4,0 cm

29.1901 Stroboskopia

29.1902 Videostroboskopia

31.42 laryngoskopia i inne wziernikowanie tchawicy

42.242 ezofagoskopia z biopsją

43.411 endoskopowe wycięcie polipów żołądka

44.12 gastroskopia przez przetokę

44.13 gastroskopia - inne

44.161 gastroskopia diagnostyczna z testem ureazowym

44.162 gastroskopia diagnostyczna z biopsją

45.131 esofagogastroduodenoskopia [EGD]

45.14 zamknięta endoskopowa biopsja jelita cienkiego

45.16 esofagogastroduodenoskopia z biopsją

45.22 endoskopia jelita grubego przez przetokę

45.231 fiberokolonoskopia

45.239 kolonoskopia - inne

45.24 fiberosigmoidoskopia

45.253 kolonoskopia z biopsją

45.42 endoskopowe wycięcie polipa jelita grubego

45.439 endoskopowe zniszczenie innych zmian lub tkanek jelita grubego - inne

48.36 endoskopowe usunięcie polipa odbytnicy

58.232 uretroskopia uretrocystoskopem giętkim i biopsja cewki

88.747 endosonografia kanału odbytnicy i odbytu

95.121 angiografia fluoresceinowa

C11 Fosfataza zasadowa granulocytów

C27 Leukocyty - badanie immunofenotypowe komórek blastycznych

C51 Mielogram

F19 Cytomegalovirus (CMV) Przeciwciała IgG (anty-Cytomegalovirus IgG)

F23 Cytomegalovirus (CMV) Przeciwciała IgM (anty-Cytomegalovirus IgM)

F26 Cytomegalovirus (CMV) DNA

F53 Wirus Epstein Barr IgG Przeciwciała

F56 Wirus Epstein Barr Przeciwciała IgM

F91 Wirus/ przeciwciała nabytego niedoboru odporności (HIV) Antygen/ Przeciwciała

I41 antygen CA 125 (CA125)

I45 antygen CA 19-9 (CA19-9)

I53 antygen karcynoembrionalny (CEA)

I63 antygen swoisty dla stercza (PSA) wolny

I79 Białko całkowite, rozdział elektroforetyczny

I86 Immunofiksacja

L07 α-fetoproteina (AFP)

L46 gonadotropina kosmówkowa - podjednostka beta (β-HCG)

L85 Immunoglobuliny A (IgA)

L87 Immunoglobuliny D (IgD)

L93 Immunoglobuliny G (IgG)

L95 Immunoglobuliny M (IgM)

M11 kalcytonina

M15 katecholaminy

M43 kwas homowaniliowy (HVA)

M83 łańcuchy lekkie kappa

M85 łańcuchy lekkie lambda

M92 β2-mikroglobulina

X33 Toxocara canis Przeciwciała IgG (anty-Toxocara canis IgG)

X41 Toxoplasma gondii Przeciwciała IgG (anty-Toxoplasma gondii IgG)

X45 Toxoplasma gondii Przeciwciała IgM (anty-Toxolpasma gondii IgM)

Y90 Badanie histopatologiczne

91.821 Badanie materiału biologicznego - posiew jakościowy i ilościowy

91.831 Badanie materiału biologicznego - posiew jakościowy wraz z identyfikacją drobnoustroju i antybiogram

91.447 badanie mikroskopowe materiału biologicznego - badanie cytologiczne

99.9953 dermatoskopia

FISH

receptory HER

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia określonego w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", zgodnie z którym Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określa przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w danym rodzaju, określając przy tym zakres tych świadczeń oraz warunki wymagane od świadczeniodawców.

W przedmiotowym zarządzeniu wprowadzono zmiany dotyczące zasad rozliczania i finansowania świadczeń diagnostyki onkologicznej.

Stanowi to dostosowanie przepisów zarządzenia do aktualnego stanu prawnego, w szczególności do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2015 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (Dz. U. poz. 1627), zmieniającego dotychczasowy wzór tej karty.

W zarządzeniu dokonano modyfikacji definicji:

1) wstępnej diagnostyki onkologicznej wskazując, że jest ona realizowana w celu wykluczenia albo potwierdzenia lub istotnego uprawdopodobnienia nowotworu złośliwego,

2) specjalistycznego świadczenia zabiegowego wskazując, że w uzasadnionych medycznie przypadkach obejmuje wydanie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

W celu zwiększenia roli rodzaju AOS w realizacji świadczeń "szybkiej terapii onkologicznej" oraz zmotywowania świadczeniodawców do wykonywania tych usług w terminie oczekiwanym w roku 2017, tj., w okresie 7 tygodni, w przedmiotowym zarządzeniu wprowadza się wskaźnik 1,2 dla wyceny pakietów pogłębionej diagnostyki onkologicznej. Bonus 20% odnosi się do finansowania diagnostyki pogłębionej w sytuacji, w której:

* karta wystawiona została w POZ oraz diagnostyka wstępna została wykonana w ciągu 4 tygodni, a diagnostyka pogłębiona w ciągu 3 tygodni,

* karta wystawiona została w AOS, a diagnostyka pogłębiona wykonana została w terminie 3 tygodni.

Załącznik nr 5c

1) wprowadzono nowe pakiety dotyczące diagnostyki onkologicznej mięsaków kości, mięsaków tkanek miękkich oraz nowotworów prącia. Wycena tych pakietów dokonana została z wykorzystaniem informacji, dotyczących zakresu realizowanych badań składających się na pakiety i częstości ich wykonywania w odniesieniu do poszczególnych nowotworów złośliwych, uzyskanych od ekspertów współpracujących z Ministerstwem Zdrowia,

2) dopuszczono możliwość prowadzenia diagnostyki onkologicznej chłoniaków skórnych w ramach świadczeń - dermatologia i wenerologia. Zmiana wprowadzona została na wniosek Konsultanta Krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii,

3) rozszerzono wykaz istotnych procedur ICD-9 o usługi niezbędne w diagnostyce nowotworów kości, jak również wątroby, nerek czy śledziony.

W ślad za wprowadzeniem pakietów dotyczących diagnostyki mięsaków kości wykaz skojarzonych zakresów diagnostyki onkologicznej rozszerzono o ortopedię i traumatologię narządu ruchu, co odzwierciedlają zmiany wprowadzone w załączniku nr 1a, 2 część a i 3a.

Ponadto dokonano ujednolicenia treści załączników nr 2 część a, 2 część b i 2 cześć c określających wzory umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej co ma charakter porządkowy, dostosowujący do obowiązującego stanu prawnego wynikającego z postanowień rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1400, z późn. zm.), dotyczących wysokości dodatkowych środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628).

1 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 2 ust. 8 Ogólnych warunków umów.
2 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 2 ust. 10 rozporządzenia zmieniającego OWU.
3 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
4 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 2 ust. 8 Ogólnych warunków umów.
5 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 2 ust. 10 rozporządzenia zmieniającego OWU.
6 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
7 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 2 ust. 8 Ogólnych warunków umów.
8 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 2 ust. 10 rozporządzenia zmieniającego OWU.
9 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.