Zmiana zarządzenia w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GITD.2016.35

Akt jednorazowy
Wersja od: 7 października 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 35/2016
GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO
z dnia 6 października 2016 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego

Na podstawie art. 39 ust. 6, 7 i 8 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu nr 12/2016 Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 21 marca 2016 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego (Dz. Urz. GITD poz. 12 i 22) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku nr 1:
a)
w § 20 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Biuro Nadzoru Inspekcyjnego przygotowuje kierunki działań i plany kontrolne Inspekcji, opracowuje procedury kontrolne Inspekcji, za wyjątkiem określających działania prowadzone w ramach systemu elektronicznego poboru opłat, monitoruje dyslokację Mobilnych Jednostek Kontrolnych i przekazuje do Biura Elektronicznego Poboru Opłat informacje o nieprawidłowościach w tym zakresie, przekazuje do Biura Elektronicznego Poboru Opłat wnioski służące realizacji zadań kontrolnych w zakresie obejmującym kontrolę prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej, prowadzi kontrolę prawidłowości realizacji zadań Inspekcji w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego oraz delegaturach terenowych, sprawuje w imieniu Głównego Inspektora nadzór merytoryczny nad działalnością kontrolną wojewódzkich inspektorów transportu drogowego, analizuje realizację zadań Inspekcji wynikających z zadań bieżących oraz wytycznych Głównego Inspektora, analizuje potrzeby szkoleniowe w zakresie szkoleń inspektorów Inspekcji oraz opracowuje szczegółowe programy ich szkolenia, współpracuje z innymi organami administracji państwowej, w ramach współpracy międzynarodowej w uzgodnieniu z Wydziałem Współpracy Międzynarodowej Gabinetu Głównego Inspektora, zapewnia uczestnictwo w pracach wybranych zespołów i grup roboczych oraz zapewnia organizację na poziomie krajowym skoordynowanych kontroli, analizuje wnioski o przeprowadzenie kontroli oraz informacje na temat nieprawidłowości w przewozach drogowych, wydając stosowne zalecenia dla wojewódzkich inspektorów transportu drogowego oraz delegatur terenowych, analizuje potrzeby rozwojowe systemów teleinformatycznych wspierających czynności kontrolne i bierze czynny udział w pracach Biura Informatyki i Łączności w tym zakresie oraz koordynuje zbieranie danych z systemów informatycznych Inspekcji, w zakresie danych o działalności kontrolnej, w związku z zapytaniami podmiotów krajowych.",

b)
§ 21 otrzymuje brzmienie:

"§ 21. 1. Biuro Elektronicznego Poboru Opłat opracowuje strategie, plany oraz procedury kontroli elektronicznego poboru opłat, a także analizuje dane pochodzące z systemu elektronicznego poboru opłat w zakresie niezbędnym dla realizacji zadań ustawowych oraz wykrywania i ujawniania naruszeń prawa, a także niekorzystnych dla Skarbu Państwa zjawisk i zachowań użytkowników dróg krajowych, prowadzi kontrolę obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych i pierwszoinstancyjne postępowania administracyjne oraz postępowania w sprawach o wykroczenia, wynikające z kontroli obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych, a ponadto podejmuje czynności zmierzające do wyegzekwowania nałożonych kar pieniężnych z tytułu naruszeń związanych z kontrolą opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych.

2. W skład Biura Elektronicznego Poboru Opłat wchodzą wydziały:

1) Wydział Postępowań;

2) Wydział Inspekcji Mobilnych Jednostek Kontrolnych.",

c)
§ 28 otrzymuje brzmienie:

"§ 28. 1. Delegatura terenowa Inspektoratu wykonuje na swoim terytorialnym obszarze działania, w szczególności zadania z zakresu: ujawniania za pomocą urządzeń rejestrujących naruszeń przepisów ruchu drogowego w zakresie przekraczania dopuszczalnej prędkości oraz niestosowania się do sygnałów świetlnych, prowadzenia czynności w sprawach o naruszenia związane z niestosowaniem się do ograniczeń dopuszczalnej prędkości oraz sygnalizacji świetlnej, ujawnione za pomocą urządzeń rejestrujących, współdziałania z zarządcami dróg w zakresie instalacji i usuwania urządzeń rejestrujących, instalacji i utrzymania urządzeń rejestrujących położonych w pasie drogowym wybranych rodzajów dróg, współdziałania z jednostkami samorządowymi w zakresie funkcjonowania systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Delegatura terenowa Inspektoratu wykonuje również inne zadania, wynikające z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym i innych przepisów prawa, wskazane przez Głównego Inspektora oraz zapewnia miejsca pracy i obsługę administracyjną inspektorów Inspekcji wykonujących czynności kontrolne w ramach Biura Elektronicznego Poboru Opłat, realizujących zadania na terenie delegatury terenowej (zespoły zamiejscowe).".

2. Struktura delegatury ma charakter bezwydziałowy.";

2)
załącznik nr 2 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia;
3)
w załączniku nr 3 lp. 4 otrzymuje brzmienie:
4.Biuro Elektronicznego Poboru OpłatBEPO
Wydział PostępowańBEPO-WP
Wydział Inspekcji Mobilnych Jednostek KontrolnychBEPO-WIMJK
§  2.
1.
Na podstawie zakresów działania komórek organizacyjnych określonych niniejszym zarządzeniem, dyrektorzy Biura Nadzoru Inspekcyjnego, Biura Elektronicznego Poboru Opłat oraz osoba wyznaczona do koordynacji i nadzoru delegatur terenowych przedłożą Dyrektorowi Generalnemu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego do zatwierdzenia zmiany do regulaminów wewnętrznych podległych im komórek organizacyjnych w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
2.
Do czasu zatwierdzenia przez Dyrektora Generalnego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zmian do regulaminów wewnętrznych Biura Nadzoru Inspekcyjnego, Biura Elektronicznego Poboru Opłat oraz delegatur terenowych, opracowanych na podstawie niniejszego zarządzenia, zachowują moc dotychczas obowiązujące regulaminy wewnętrzne tych komórek organizacyjnych, niesprzeczne z postawieniami niniejszego zarządzenia, nie dłużej jednak niż przez okres miesiąca od dnia jego wejścia w życie.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK