Zmiana decyzji w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym dla policjantów komórek organizacyjnych Policji właściwych w sprawach sztabowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2022.80

Akt jednorazowy
Wersja od: 17 stycznia 2022 r.

DECYZJA Nr 65
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 22 lutego 2022 r.
zmieniająca decyzję w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym dla policjantów komórek organizacyjnych Policji właściwych w sprawach sztabowych

Na podstawie § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 877, z późn. zm.) postanawia się, co następuje:
§  1. 
W decyzji nr 106 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym dla policjantów komórek organizacyjnych Policji właściwych w sprawach sztabowych (Dz. Urz. KGP poz. 34) w załączniku do decyzji w części I "Założenia organizacyjnoprogramowe" pkt 7 "Warunki niezbędne do realizacji i osiągnięcia celów kształcenia" otrzymuje brzmienie:

"Przed rozpoczęciem kursu słuchacze poddawani są testowi kompetencji, składającemu się z 30 zadań testowych zamkniętych. Każde zadanie testowe ma cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawdziwa. Wynik testu kompetencji stanowi diagnozę umiejętności początkowych. Liczba uzyskanych punktów jest informacją dla prowadzących zajęcia. Merytorycznie treści testu muszą odzwierciedlać zakres zadań realizowanych w komórkach właściwych do zadań sztabowych jednostek Policji. Test kompetencji opracowuje jednostka szkoleniowa realizująca kurs.

Zajęcia dydaktyczne realizowane są od poniedziałku do piątku. Liczba godzin lekcyjnych, liczonych w jednostkach 45 minutowych, nie powinna przekraczać 8 godzin dziennie.

W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki szkoleniowej może, przy zachowaniu przepisów dotyczących rozkładu czasu służby, wprowadzić inny tygodniowy wymiar godzin lekcyjnych oraz realizować zajęcia od poniedziałku do soboty.

Jednostka kierująca policjanta na kurs w miarę możliwości wyposaża go w komputer przenośny (notebook).

Podczas realizacji treści programowych, obowiązkiem każdego nauczyciela policyjnego jest kształtowanie pożądanych postaw i zachowań w zakresie poszanowania prawa, zasad etyki zawodowej, praw człowieka, działań antykorupcyjnych oraz polityki antydyskryminacyjnej.

Zajęcia prowadzą nauczyciele policyjni komórek dydaktycznych jednostki szkoleniowej, której powierzono kurs do realizacji, wspomagani przez doświadczonych funkcjonariuszy Policji KGP/KWP/KSP, wspierani także w razie potrzeby przez przedstawicieli podmiotów pozapolicyjnych.

Realizacja tematu nr 2 - Przygotowanie i planowanie działań sztabowych - zagadnienie nr 2 "Specyfika funkcjonowania jednostek Policji w zdarzeniach kryzysowych" z zakresu tematyki administracyjno-prawnej -zajęcia prowadzi nauczyciel policyjny realizujący zagadnienia z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego (2 godz. lekcyjne).

Realizacja tematu nr 2 - Przygotowanie i planowanie działań sztabowych - zagadnienie nr 7 "Terenoznawstwo" część praktyczna powinna być prowadzona w terenie przez co najmniej dwóch nauczycieli policyjnych przy wykorzystaniu urządzeń tradycyjnych i elektronicznych.

Nauczyciele policyjni zobligowani są do zapoznania się z całym programem. Podczas realizacji kolejnych tematów wskazane jest odwoływanie się do wcześniej zrealizowanych treści.

Za zgodą kierownika komórki organizacyjnej realizującej dane zagadnienie, dopuszczalne jest regulowanie czasu zajęć w sposób zapewniający optymalne osiągnięcie zakładanych celów.

Wskazywane w programie metody realizacji zajęć są proponowane jako optymalne do osiągnięcia zakładanych celów kształcenia. Prowadzący zajęcia może dokonać wyboru innej metody, jeżeli zagwarantuje ona ich osiągnięcie.

Prowadzący zajęcia mają obowiązek prowadzić kurs zgodnie z aktualnymi uregulowaniami formalnoprawnymi.".

§  2. 
Kurs specjalistyczny rozpoczęty na podstawie programu nauczania wprowadzonego decyzją nr 106 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym dla policjantów komórek organizacyjnych Policji właściwych w sprawach sztabowych, kontynuuje się na podstawie przepisów, o których mowa w § 1.
§  3. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 17 stycznia 2022 r.