Zm.: zarządzenie w sprawie wprowadzenia zasad klasyfikowania i kodowania podmiotów według form prawno-organizacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.17.114

Akt jednorazowy
Wersja od: 8 listopada 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 44
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 5 listopada 1991 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie wprowadzenia zasad klasyfikowania i kodowania podmiotów według form prawno-organizacyjnych

(znak: GP-2-020-44)

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
W "Systematyce form prawno-organizacyjnych - SFPO" stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 60 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 października 1990 r. (Dz. Urz. GUS Nr 22, poz. 116) wprowadza się następujące zmiany w części drugiej "Szczególne formy prawne":
1)
w tabeli szczególnych form prawnych:
a)
po formie "spółki cywilne" oznaczonej kodem 19 dodaje się nową szczególną formę prawną "spółki komandytowe" oznaczone kodem 20,
b)
w rubryce "oznaczenia dodatkowe" do szczególnej formy prawnej "spółdzielnie" oznaczonej kodem 40 dodaje się nową poz. 3 - "3. związki rewizyjne spółdzielni",
c)
jako kolejną po formie "związki zawodowe - kod 72" dodaje się nową szczególną formę prawną "organizacje pracodawców" oznaczoną kodem 73,
2)
w objaśnieniach do szczególnych form prawnych:
a)
po objaśnieniach do formy "spółka cywilna" dodaje się objaśnienia do nowej szczególnej formy prawnej "spółka komandytowa" oznaczonej kodem 20 w brzmieniu:

"20 SPÓŁKA KOMANDYTOWA

- może mieć na celu prowadzenie w większym rozmiarze przedsiębiorstwa zarobkowego lub gospodarstwa rolnego pod wspólną firmą,

- wobec wierzycieli za zobowiązania spółki przynajmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń, a odpowiedzialność jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej,

- zawarcie umowy spółki komandytowej wymaga zachowania formy aktu notarialnego,

- spółka komandytowa powstaje z chwilą dokonania wpisu do rejestru handlowego,

- komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie na zasadzie pełnomocnictwa, a w braku odmiennego postanowienia umowy komandytariusz nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki,

- w sprawach nie uregulowanych odmiennie do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej.",

b)
powołaną przy formie "związki zawodowe" podstawę prawną zastępuje się nową w brzmieniu:

"ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234)",

c)
po objaśnieniach do formy "związki zawodowe" dodaje się objaśnienia do nowej szczególnej formy prawnej "organizacje pracodawców" oznaczonej kodem 73 w brzmieniu:

"73 ORGANIZACJE PRACODAWCÓW

Organizacje pracodawców są związkami pracodawców, tj. prowadzących działalność gospodarczą osób fizycznych lub jednostek organizacyjnych zatrudniających pracowników.

Pracodawcy mają prawo tworzyć bez uzyskania uprzedniego zezwolenia związki, jak też przystępować do nich z zastrzeżeniem stosowania się do ich statutów.

Każdy związek, federacja i konfederacja ma prawo do przystępowania do międzynarodowych organizacji pracodawców. Związek pracodawców powstaje z mocy uchwały o jego założeniu podjętej na zgromadzeniu założycielskim przez co najmniej 10 pracodawców, nabywa osobowość prawną z dniem zarejestrowania w sądzie wojewódzkim właściwym miejscowo ze względu na siedzibę związku.

Podstawowym zadaniem związku pracodawców, ich federacji i konfederacji jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec związków zawodowych pracowników, organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego.

Związki pracodawców, ich federacje i konfederacje są samorządne i niezależne w swej działalności statutowej od organów administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców (Dz. U. Nr 55, poz. 235).",

d)
w objaśnieniach do formy "spółdzielnie - kod 40" dodaje się objaśnienia do dodatkowej formy "związki rewizyjne spółdzielni":

"Związki rewizyjne spółdzielni

Spółdzielnie mają prawo zrzeszania się w związkach rewizyjnych nie prowadzących działalności gospodarczej, z wyjątkiem działalności o charakterze instruktażowym i doradczym.

Do związków rewizyjnych mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące związków spółdzielczych i Naczelnej Rady Spółdzielczej.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83, poz. 373)".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.