Zm.: zarządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i zakresu działania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2013.86

Akt jednorazowy
Wersja od: 15 listopada 2013 r.

ZARZĄDZENIE Nr 84
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 15 listopada 2013 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i zakresu działania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Załącznik do zarządzenia nr 68 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 30 września 2009 r. w sprawie utworzenia, organizacji i zakresu działania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu (Dz. U. KGSG Nr 11, poz. 68, z poźn. zm.) otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Statut Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu

Rozdział  1.

PRZEPISY OGÓLNE

§  1.
Ośrodek działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116 poz. 675, z późn. zm.), zwanej dalej " ustawą" oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy.
§  2.
1.
Ośrodek realizuje szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej w formach i na zasadach określonych w przepisach w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.
2.
Osoby uczestniczące w szkoleniu, zwane dalej "słuchaczami", w czasie trwania szkolenia podlegają władzy dyscyplinarnej Komendanta Ośrodka, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
1.
Na zaopatrzeniu Komendanta Ośrodka pozostają funkcjonariusze komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej zajmujący stanowiska z miejscem pełnienia służby w Lubaniu.
2.
Komendant Ośrodka, po uzgodnieniu z dyrektorem Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, określi w drodze decyzji warunki w zakresie pomieszczeń, środków łączności i transportu oraz innych niezbędnych materiałów i urządzeń dla funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1.
3.
Komendant Ośrodka wydzieli co najmniej jeden samochód osobowy do obsługi funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1.
4.
Ośrodek współpracuje z jednostkami resortu spraw wewnętrznych w zakresie integracji zaplecza logistycznego oraz jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej w zakresie obsługi logistycznej.
5.
Ogólne zasady współpracy określają wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 grudnia 2008 r. w zakresie integracji zaplecza logistycznego Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu.
6.
Szczegółowy zakres, sposób i zasady współpracy, o której mowa w ust. 4, określają porozumieniai umowy zawarte pomiędzy Komendantem Ośrodka a uprawnionymi przedstawicielami zainteresowanych stron.

Rozdział  2.

ZADANIA OŚRODKA

§  4.
1.
Podstawowym zadaniem Ośrodka jest szkolenie i przygotowanie funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej do prawidłowego wykonywania zadań określonych w ustawie i innych przepisach.
2.
Do zadań Ośrodka należy w szczególności:
1)
prowadzenie szkolenia w zakresie postępowania w sprawach cudzoziemców;
2)
prowadzenie kursu doskonaląco - atestacyjnego dla przewodników psów służbowych;
3)
prowadzenie szkolenia specjalistycznego z zakresu kynologii służbowej;
4)
prowadzenie szkolenia podstawowego, w tym dla funkcjonariuszy posiadających zawodowe wykształcenie wojskowe, policyjne, pożarnicze lub o podobnym charakterze oraz kwalifikacje i umiejętności zawodowe szczególnie przydatne do służby na przewidzianym stanowisku służbowym;
5)
prowadzenie szkolenia z zakresu szkoły podoficerskiej;
6)
kształtowanie umiejętności zawodowych, którymi powinien charakteryzować się funkcjonariusz na określonym stanowisku służbowym;
7)
realizowanie doskonalenia zawodowego centralnego i doskonalenia zawodowego lokalnego dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej;
8)
wyrabianie u słuchaczy nawyku samokształcenia poprzez wdrażanie do systematycznego uzupełniania i pogłębiania uzyskanej wiedzy;
9)
kształtowanie u słuchaczy umiejętności wykorzystywania nabytej wiedzy podczas wykonywania obowiązków służbowych;
10)
udzielanie pomocy szkoleniowej jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej;
11)
wykonywanie zadań wynikających z pełnienia funkcji nieetatowego pododdziału odwodowego centralnego podporządkowania Komendanta Głównego Straży Granicznej.
3.
Ośrodek może organizować konferencje, seminaria, sympozja, warsztaty, wykłady i odczyty.
4.
Ośrodek może za zgodą Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej prowadzić szkolenia dla innych organów i instytucji właściwych w sprawach ochrony granic państwowych lub wykonujących zadania na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego, jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej, a także organizacji międzynarodowych.
§  5.
Ośrodek opracowuje projekty programów szkoleń na zasadach określonych w przepisach w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.
§  6.
1.
Ośrodek realizując zadania, o których mowa w § 4, współpracuje z jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej, komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej, krajowymi uczelniami, instytucjami i organizacjami naukowymi, a także organami administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi.
2.
Ośrodek może w zakresie problematyki związanej z ochroną granicy państwowej, kontrolą ruchu granicznego, kynologią i metodyką nauczania, za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej, współpracować z zagranicznymi służbami granicznymi, organami i instytucjami właściwymi w sprawach ochrony granic państwowych lub wykonującymi zadania na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego, szkołami wyższymi i innymi instytucjami naukowymi oraz organizacjami międzynarodowymi.
§  7.
Ośrodek dokonuje, na potrzeby Straży Granicznej, centralnego zakupu psów do celów służbowych, a także sprzętu tresurowego dla tych psów.
§  8.
Ośrodek gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory biblioteczne oraz prowadzi działalność wydawniczą.
§  9.
Ośrodek przetwarza dane osobowe w zakresie wynikającym z realizacji zadań, w tym w zbiorach właściwych dla Ośrodka oraz zapewnia im ochronę.

Rozdział  3.

STRUKTURA ORGANIZACYJNA OŚRODKA

§  10.
Strukturę organizacyjną Ośrodka stanowią:
1)
Kierownictwo, w tym:
a)
Komendant Ośrodka;
b)
Zastępca Komendanta Ośrodka właściwy w sprawach dydaktycznych;
c)
Zastępca Komendanta Ośrodka właściwy w sprawach logistycznych;
d)
Główny Księgowy;
e)
Zespół Stanowisk Samodzielnych;
f)
Referat Nadzoru i Kontroli.
2)
Komórki organizacyjne:
a)
Zakład Kynologii;
b)
Zakład do Spraw Cudzoziemców;
c)
Zakład Służby Granicznej;
d)
Zakład Szkolenia Ogólnozawodowego;
e)
Zakład Organizacji Dydaktyki;
f)
Pododdziały Szkolne;
g)
Wydział Prezydialny;
h)
Wydział Kadr;
i)
Wydział Ochrony Informacji Niejawnych;
j)
Wydział Finansów;
k)
Wydział Techniki i Zaopatrzenia;
l)
Wydział Łączności i Informatyki;
m)
Obiekt Szkoleniowy w Szklarskiej Porębie;
n)
Służba Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibąw Lubaniu.
§  11.
1.
Komórkami organizacyjnymi Ośrodka kierują:
1)
kierownicy (kierownik zakładu opieki zdrowotnej) - w zakładach, Obiekcie Szkoleniowym w Szklarskiej Porębie i Służbie Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu;
2)
komendant - w pododdziałach szkolnych;
3)
naczelnicy - w wydziałach.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są przełożonymi podległych im funkcjonariuszyi pracowników Straży Granicznej.
3.
Realizację zadań Referatu Nadzoru i Kontroli koordynuje starszy specjalista - koordynator w Referacie Nadzoru i Kontroli.

Rozdział  4.

KIEROWNICTWO OŚRODKA

§  12.
1.
Komendant Ośrodka kieruje Ośrodkiem przy pomocy zastępców, a także Głównego Księgowego, komendanta Pododdziałów Szkolnych, kierowników zakładów, naczelników wydziałów, kierownika zakładu opieki zdrowotnej Służby Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu, kierownika Obiektu Szkoleniowego w Szklarskiej Porębie, Zespołu Stanowisk Samodzielnych oraz Referatu Nadzoru i Kontroli.
2.
Komendant Ośrodka może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, do podejmowania decyzji w jego imieniu.
§  13.
1.
Komendant Ośrodka jest przełożonym wszystkich funkcjonariuszy, pracowników i słuchaczy Ośrodka oraz reprezentuje Ośrodek na zewnątrz.
2.
Komendant Ośrodka nadzoruje bezpośrednio zastępców komendanta ośrodka, Głównego Księgowego, Zespół Stanowisk Samodzielnych, Referat Nadzoru i Kontroli, Wydział Prezydialny, Wydział Kadr i Wydział Ochrony Informacji Niejawnych.
§  14.
1.
Do zakresu obowiązków Komendanta Ośrodka należy, w szczególności:
1)
zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowania Ośrodka;
2)
stwarzanie warunków do stałego doskonalenia systemu szkolenia, działalności dydaktycznej, wychowawczej i wydawniczej oraz rozwoju kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka;
3)
kontrolowanie przebiegu procesu dydaktycznego realizowanego przez Ośrodek;
4)
sprawowanie nadzoru nad systematyczną poprawą warunków techniczno - materiałowego zabezpieczenia procesu szkolenia oraz warunków socjalno - bytowych służby i pracy w Ośrodku;
5)
zarządzanie majątkiem Ośrodka i gospodarką finansową oraz dysponowanie przyznanymi środkami budżetowymi;
6)
zarządzanie całokształtem gospodarki finansowej, w tym wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli finansowej, określonych w odrębnych przepisach;
7)
organizacja zabezpieczenia logistycznego Ośrodka;
8)
zatwierdzanie planów działalności oraz innych dokumentów związanych z działalnością Ośrodka;
9)
współpraca ze związkami zawodowymi działającymi w Ośrodku oraz funkcjonariuszami właściwej komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznejna zasadach określonych odrębnymi przepisami;
10)
podejmowanie decyzji kadrowych oraz decyzji w sprawach kwalifikacji kandydatów na szkolenia, w ramach uprawnień określonych w odrębnych przepisach;
11)
powoływanie zespołów lub wyznaczanie osób do przeprowadzania czynności wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych;
12)
sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem ciągłości funkcjonowania systemów łączności i informatyki;
13)
organizowanie i zapewnienie ochrony informacji niejawnych;
14)
zapewnienie obsługi prawnej oraz sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej;
15)
organizowanie i zapewnienie fizycznego i technicznego zabezpieczenia obszarów Ośrodka;
16)
zapewnienie realizacji zadań z zakresu przygotowań obronnych i zarządzania w sytuacjach kryzysowych, określonych w odrębnych przepisach;
17)
wykonywanie przedsięwzięć w ramach realizowanej przez Straż Graniczną strategii antykorupcyjnej;
18)
kontrolowanie działalności samodzielnych stanowisk służbowych i komórek organizacyjnych Ośrodka;
19)
podejmowanie innych decyzji wynikających z przepisów prawa;
20)
wydawanie dyplomów, świadectw oraz zaświadczeń uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych według wzorów określonych odrębnymi przepisami oraz atestów psów służbowych oraz ich duplikatów;
21)
sprawowanie nadzoru nad stosowaniem środków technicznych i organizacyjnych zapewniających ochronę przetwarzanych danych.
2.
Do zakresu uprawnień Komendanta Ośrodka należy, w szczególności:
1)
wydawanie decyzji, regulaminów, wytycznych, poleceń i rozkazów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania Ośrodka;
2)
powoływanie zespołów o charakterze stałym lub doraźnym, spełniających funkcje doradcze, opiniodawcze oraz opracowujące materiały szkoleniowe;
3)
zawieranie porozumień i umów z podmiotami określonymi w § 6;
4)
nadawanie w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej upoważnień do przetwarzania danych osobowych w Ośrodku oraz przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań;
5)
udostępnianie, w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej, danych osobowych podmiotom uprawnionym do ich otrzymania, ze zbiorów, w których przetwarza te dane w związku z realizacją zadań służbowych, na podstawie imiennego pełnomocnictwa;
6)
przyjmowanie, rozpatrywanie i załatwianie skarg i wniosków dotyczących działalności Ośrodka w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej na podstawie imiennego upoważnienia.
§  15.
Zastępca Komendanta Ośrodka właściwy w sprawach dydaktycznych kieruje całokształtem działalności dydaktyczno - wychowawczej realizowanej przez zakłady oraz Pododdziały Szkolne, a w szczególności:
1)
zastępuje Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności;
2)
organizuje, koordynuje i sprawuje nadzór nad procesem dydaktycznym w Ośrodku;
3)
inicjuje wprowadzanie nowoczesnych metod szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej;
4)
określa, organizuje i sprawuje nadzór nad rozwojem i doskonaleniem bazy dydaktycznej oraz wytwarzaniem pomocy i materiałów szkoleniowych;
5)
organizuje i kieruje współpracą z komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej, jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej, organami i jednostkami organizacyjnymi podległymi lub nadzorowanymi przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości oraz jednostkami organizacyjnymi podporządkowanymi Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanymi, a także instytucjami krajowymi i zagranicznymi, w zakresie realizacji programów szkolenia;
6)
organizuje i koordynuje działalność Pododdziałów Szkolnych z innymi komórkami organizacyjnymi Ośrodka;
7)
dokonuje bieżącej oceny pracy funkcjonariuszy i pracowników zajmujących się procesem szkolenia w Ośrodku;
8)
przetwarza dane osobowe wynikające z realizacji zadań.
§  16.
Zastępca Komendanta Ośrodka właściwy w sprawach logistycznych sprawuje nadzór nad pracą Wydziału Techniki i Zaopatrzenia, Wydziału Łączności i Informatyki, Służby Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu i Obiektu Szkoleniowego w Szklarskiej Porębie, a w szczególności:
1)
zastępuje Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności;
2)
kieruje i koordynuje wykonywaniem zadań logistycznych Ośrodka oraz sprawuje nadzór nad planowaniem finansowym w tym zakresie;
3)
sprawuje nadzór nad wydatkowaniem przyznanych środków finansowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi finansów publicznych i zamówień publicznych;
4)
sprawuje nadzór nad opracowywaniem i realizacją planów zamierzeń logistycznych Ośrodka;
5)
sprawuje nadzór nad właściwym zabezpieczeniem materiałowo - technicznym procesu dydaktycznego, w tym właściwych warunków socjalno - bytowych dla słuchaczy;
6)
inicjuje i sprawuje nadzór nad przedsięwzięciami zmierzającymi do zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa higieny służby i pracy oraz ochrony przeciwpożarowej;
7)
sprawuje nadzór nad planowaniem rozwoju oraz organizacją systemów łączności radiowej, przewodowej i informatycznej Ośrodka;
8)
inicjuje i sprawuje nadzór nad opracowywaniem projektów aktów normatywnych Komendanta Ośrodka, regulujących jego funkcjonowanie w zakresie odpowiedzialności służbowej;
9)
przetwarza dane osobowe wynikające z realizacji zadań.
§  17.
1.
Główny Księgowy sprawuje nadzór nad całokształtem działalności finansowo - księgowej w Ośrodku oraz nad pracą Wydziału Finansów. Do jego zadań należy, w szczególności:
1)
sprawowanie nadzoru nad opracowaniem projektu planu oraz planu dochodów i wydatków budżetowych a także projektu planu oraz planu funduszu celowego w układzie zadaniowymi paragrafowym;
2)
sprawowanie nadzoru nad prowadzeniem rachunkowości w Ośrodku;
3)
wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi;
4)
organizacja obiegu dokumentów księgowych w sposób zapewniający właściwy przebieg operacji gospodarczych, ochronę mienia, prowadzenie księgowości oraz sporządzanie sprawozdawczości finansowej Ośrodka;
5)
sprawowanie nadzoru nad opracowaniem sprawozdawczości finansowej oraz analiz finansowych Ośrodka;
6)
dokonywanie wstępnej kontroli kompletności, rzetelności oraz pod względem formalno-rachunkowym dokumentów księgowych dotyczących operacji gospodarczych i finansowych;
7)
sprawowanie nadzoru nad organizacją i koordynowaniem postępowań przetargowych realizowanych w Ośrodku;
8)
wnioskowanie o przeprowadzenie inwentaryzacji oraz sprawowanie nadzoru nad jej terminowym rozliczeniem;
9)
opracowywanie projektów przepisów wewnętrznych wydawanych przez Komendanta Ośrodka w zakresie obiegu dokumentów księgowych, prowadzenia ewidencji, inwentaryzacji oraz wydatkowania środków finansowych;
10)
zastępowanie Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności i nieobecności Zastępców Komendanta Ośrodka.
2.
Do uprawnień Głównego Księgowego należy:
1)
żądanie od kierowników komórek organizacyjnych Ośrodka udzielania, w formie ustnej lub pisemnej, niezbędnych informacji i wyjaśnień, jak również udostępniania do wglądu dokumentów i wyliczeń, będących źródłem tych informacji i wyliczeń;
2)
wnioskowanie do Komendanta Ośrodka o określenie trybu, według którego mają być wykonywane przez inne komórki organizacyjne Ośrodka prace, niezbędne do zapewnienia prawidłowości gospodarki finansowej oraz ewidencji księgowej, kalkulacji kosztów i sprawozdawczości finansowej;
3)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań.
§  18.
1.
W skład Zespołu Stanowisk Samodzielnych wchodzą: kapelan, radca prawny, specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz inspektor do spraw przeciwpożarowych.
2.
Do szczegółowych zadań kapelana należy:
1)
zapewnienie obsługi liturgicznej świąt i uroczystości w Ośrodku;
2)
sprawowanie opieki duszpasterskiej nad funkcjonariuszami, pracownikami i członkami ich rodzin oraz słuchaczami;
3)
udział w kształtowaniu właściwych postaw obywatelskich, stosunków międzyludzkich i dyscypliny w Ośrodku.
3.
Do szczegółowych zadań radcy prawnego należy:
1)
wykonywanie pomocy prawnej, w tym reprezentowanie Komendanta Ośrodka w postępowaniach przed sądami powszechnymi i administracyjnymi;
2)
opiniowanie pod względem legislacyjnym dokumentów opracowywanych w Ośrodku;
3)
opracowywanie opinii prawnych na polecenie Komendanta Ośrodka;
4)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań.
4.
Do szczegółowych zadań specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy należą zadania określone w przepisach regulujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
5.
Do szczegółowych zadań inspektora do spraw przeciwpożarowych należy:
1)
prowadzenie działalności profilaktyczno - szkoleniowej w zakresie ochrony przeciwpożarowej obiektów i mienia Ośrodka;
2)
realizowanie nadzoru i kontroli oraz doradztwa w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej obiektów i mienia Ośrodka.
§  19.
Do podstawowych zadań Referatu Nadzoru i Kontroli należy:
1)
kontrolowanie działalności komórek organizacyjnych Ośrodka oraz wykonywania obowiązków i czynności służbowych przez funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka oraz słuchaczy;
2)
przyjmowanie interesantów w sprawach skarg i wniosków i koordynowanie rozpatrywania skarg i wniosków;
3)
informowanie Komendanta Ośrodka o ujawnionych nieprawidłowościach w celu niezwłocznego podjęcia działań zaradczych i usprawniających;
4)
opracowanie rocznych planów kontroli i przedkładanie ich Komendantowi Ośrodka do zatwierdzenia;
5)
współuczestniczenie w doskonaleniu form i metod działalności kontrolnej w Straży Granicznej;
6)
analizowanie funkcjonowania struktur organizacyjnych, organizacji służby i pracy, form i metod kierowania oraz sprawowania nadzoru służbowego w Ośrodku, a także przedstawianie propozycji w tym zakresie;
7)
sporządzanie rocznych sprawozdań z działalności kontrolnej i załatwiania skarg i wniosków, a także przesyłanie ich w określonych terminach do Inspektoratu Nadzoru i Kontroli Komendanta Głównego Straży Granicznej;
8)
organizowanie i koordynowanie działalności w zakresie gromadzenia, opracowywania i przekazywania informacji dotyczących skarg, wszczętych postępowań dyscyplinarnych i karnych, będących skutkiem złożonych skarg oraz informacji o zdarzeniach nadzwyczajnych, przekazywanych Rzecznikowi Praw Obywatelskich za pośrednictwem Inspektoratu Nadzoru i Kontroli Komendanta Głównego Straży Granicznej, a także współpracy w realizacji tego zadania;
9)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.

Rozdział  5.

ZADANIA KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH OŚRODKA

§  20.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Zakład Kynologii należy:
1)
realizacja szkoleń z zakresu kynologii służbowej w tym przewodników i psów służbowych;
2)
prowadzenie działań profilaktyczno - edukacyjnych z udziałem psów służbowych;
3)
prowadzenie zakupów psów do celów służbowych;
4)
profilaktyka, diagnostyka, leczenie oraz zabezpieczenie weterynaryjne psów służbowych;
5)
inicjowanie nowych metod szkoleń przewodników i psów służbowych oraz zmian w programach realizowanych szkoleń;
6)
prowadzenie zajęć programowych, nadzoru i hospitacji zajęć z przedmiotów związanych z weterynarią i kynologią służbową;
7)
opiniowanie kandydatów na przewodników psów służbowych w zakresie przydatności i predyspozycji do pracy z psem służbowym;
8)
opiniowanie w zakresie zdolności użytkowej psów, w zakresie przekwalifikowania i zakresie powtórnego przeszkolenia psów służbowych;
9)
opiniowanie i wnioskowanie w zakresie wycofania psów ze służby;
10)
prowadzenie analizy wykorzystania psów w służbie;
11)
przedstawienie właściwym komórkom organizacyjnym Ośrodka danych w zakresie zapewnienia wyposażenia w sprzęt szkoleniowy (tresurowy) i pielęgnacyjny;
12)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
13)
opracowywanie programów szkolenia oraz dokonywanie ich aktualizacji;
14)
doskonalenie umiejętności dydaktycznych i dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry dydaktycznej;
15)
podnoszenie poziomu kształcenia poprzez wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia oraz stosowanie nowatorskich środków dydaktycznych;
16)
organizowanie przedsięwzięć umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych słuchaczy;
17)
inicjowanie i organizowanie spotkań, konferencji, sympozjów oraz innych form wymiany doświadczeń dydaktycznych i naukowych;
18)
inspirowanie i opracowywanie głównych kierunków rozwoju zakładu i jego bazy dydaktycznej;
19)
prowadzenie działalności publicystycznej;
20)
utrzymywanie kontaktów i bieżącej współpracy z komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej oraz jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej w celu podnoszenia efektywności szkoleń;
21)
współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń z ośrodkami szkolenia (szkołami) służb granicznych innych państw;
22)
organizowanie udziału Ośrodka w programach międzynarodowych w zakresie spraw realizowanych przez zakład;
23)
współpraca z kadrą dowódczą Pododdziałów Szkolnych w celu zapewnienia prawidłowego procesu dydaktycznego oraz kształtowania postawy funkcjonariusza Straży Granicznej, w szczególności poprzez informowanie o wywiązaniu się słuchaczy z obowiązków wynikających z regulaminu nauki i regulaminu pobytu słuchaczy;
24)
opiniowanie oraz przedstawianie propozycji projektów aktów prawnych i przepisów służbowych wynikających z zakresu działań zakładu;
25)
prowadzenie dokumentacji z bieżącej działalności zakładu w zakresie określonym odrębnymi przepisami;
26)
opracowywanie skryptów, konspektów, ćwiczeń, broszur metodycznych i innych dokumentów organizacyjno-metodycznych, niezbędnych do zabezpieczenia procesu szkolenia;
27)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  21.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Zakład do Spraw Cudzoziemców należy:
1)
prowadzenie szkoleń z problematyki dotyczącej cudzoziemców, w szczególności w zakresie działań zmierzających do zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów i innych form doskonalenia zawodowego w dziedzinach będących przedmiotem działalności zakładu zgodnie z podziałem obszarów szkoleń;
3)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
4)
opracowywanie programów szkolenia oraz dokonywanie ich aktualizacji;
5)
doskonalenie umiejętności dydaktycznych i dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry dydaktycznej;
6)
podnoszenie poziomu kształcenia poprzez wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia oraz stosowanie nowatorskich środków dydaktycznych;
7)
organizowanie przedsięwzięć umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych słuchaczy;
8)
inicjowanie i organizowanie spotkań, konferencji, sympozjów oraz innych form wymiany doświadczeń dydaktycznych i naukowych;
9)
inspirowanie i opracowywanie głównych kierunków rozwoju zakładu i jego bazy dydaktycznej;
10)
prowadzenie działalności publicystycznej;
11)
utrzymywanie kontaktów i bieżącej współpracy z komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej oraz jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej w celu podnoszenia efektywności szkoleń;
12)
współpraca z organami administracji rządowej i krajowymi instytucjami współdziałającymi w zakresie spraw dotyczących cudzoziemców;
13)
współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń z ośrodkami szkolenia (szkołami) służb granicznych innych państw;
14)
organizowanie udziału Ośrodka w programach międzynarodowych w zakresie spraw realizowanych przez zakład;
15)
współpraca z kadrą dowódczą Pododdziałów Szkolnych w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu dydaktycznego oraz kształtowania postawy funkcjonariusza Straży Granicznej, w szczególności poprzez informowanie o wywiązywaniu się słuchaczy z obowiązków wynikających z regulaminu nauki i regulaminu pobytu słuchaczy;
16)
opiniowanie oraz przedstawianie propozycji projektów aktów prawnych i przepisów służbowych wynikających z zakresu działań zakładu;
17)
prowadzenie dokumentacji z bieżącej działalności zakładu w zakresie określonym odrębnymi przepisami;
18)
opracowywanie skryptów, konspektów, ćwiczeń, broszur metodycznych i innych dokumentów organizacyjno - metodycznych, niezbędnych do zabezpieczenia procesu szkolenia;
19)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  22.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Zakład Służby Granicznej należy:
1)
prowadzenie zajęć dydaktycznych na wszystkich poziomach szkolenia z zakresu prawa, w szczególności prawa karnego materialnego i procesowego z elementami kryminalistyki, prawa wykroczeń i prawa administracyjnego oraz przepisów związanych z realizacją ustawowych zadań Straży Granicznej;
2)
prowadzenie zajęć dydaktycznych na wszystkich poziomach szkolenia z zakresu: służby granicznej, kontroli ruchu granicznego, rozpoznania granicznego, działań na szlakach komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym;
3)
prowadzenie szkoleń i kursów z zakresu: zarządzania kryzysowego i działań obronnych, taktyki i techniki interwencji, realizacji działań granicznych, działań pododdziałów zwartych i działań specjalnych oraz szkoleń przygotowujących do realizacji tych zadań obejmujących w szczególności posługiwanie się środkami przymusu bezpośredniego i środkami techniki specjalnej, a także realizacja przedsięwzięć z zakresu szkolenia wysokościowego oraz szkoleń przygotowujących funkcjonariuszy do pełnienia służby i działania w różnych warunkach terenowo - taktycznych;
4)
organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów i innych form doskonalenia zawodowego, w dziedzinach będących przedmiotem działalności zakładu zgodnie z podziałem obszarów szkoleń;
5)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
6)
opracowywanie programów szkolenia oraz dokonywanie ich aktualizacji;
7)
doskonalenie umiejętności dydaktycznych i dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry dydaktycznej;
8)
podnoszenie poziomu kształcenia poprzez wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia oraz stosowanie nowatorskich środków dydaktycznych;
9)
organizowanie przedsięwzięć umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych słuchaczy;
10)
inicjowanie i organizowanie spotkań, konferencji, sympozjów oraz innych form wymiany doświadczeń dydaktycznych i naukowych;
11)
inspirowanie i opracowywanie głównych kierunków rozwoju zakładu i jego bazy dydaktycznej;
12)
prowadzenie działalności publicystycznej;
13)
utrzymywanie kontaktów i bieżącej współpracy z komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej oraz jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej w celu podnoszenia efektywności szkoleń;
14)
współpraca z organami administracji rządowej i krajowymi instytucjami współdziałającymi w zakresie spraw dotyczących cudzoziemców;
15)
współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń z ośrodkami szkolenia (szkołami) służb granicznych innych państw;
16)
organizowanie udziału Ośrodka w programach międzynarodowych w zakresie spraw realizowanych przez zakład;
17)
współpraca z kadrą dowódczą Pododdziałów Szkolnych, w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu dydaktycznego oraz kształtowania postawy funkcjonariusza Straży Granicznej, w szczególności poprzez informowanie o wywiązywaniu się słuchaczy z obowiązków wynikających z regulaminu nauki i regulaminu pobytu słuchaczy;
18)
opiniowanie oraz przedstawianie propozycji projektów aktów prawnych i przepisów służbowych wynikających z zakresu działań zakładu;
19)
prowadzenie dokumentacji z bieżącej działalności zakładu w zakresie określonym odrębnymi przepisami;
20)
opracowywanie skryptów, konspektów, ćwiczeń, broszur metodycznych i innych dokumentów organizacyjno - metodycznych, niezbędnych do zabezpieczenia procesu szkolenia;
21)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  23.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Zakład Szkolenia Ogólnozawodowego należy:
1)
prowadzenie zajęć dydaktycznych na wszystkich poziomach szkolenia z zakresu: języków obcych, komunikacji społecznej, elementów psychologii, etyki zawodowej, zarządzania kryzysowego, wychowania fizycznego, technicznego zabezpieczenia służby granicznej, eksploatacji pojazdów, bezpieczeństwa i higieny pracy, teleinformatyki, obserwacji technicznej, udzielania pierwszej pomocy oraz zajęć sportowych;
2)
koordynowanie i organizowanie współpracy międzynarodowej Ośrodka oraz prowadzenie działalności informacyjnej w tym zakresie w kraju i za granicą;
3)
organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów i innych form doskonalenia zawodowego, w dziedzinach będących przedmiotem działalności zakładu zgodnie z podziałem obszarów szkoleń;
4)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
5)
opracowywanie programów szkolenia oraz dokonywanie ich aktualizacji;
6)
doskonalenie umiejętności dydaktycznych i dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry dydaktycznej;
7)
podnoszenie poziomu kształcenia poprzez wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia oraz stosowanie nowatorskich środków dydaktycznych;
8)
organizowanie przedsięwzięć umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych słuchaczy;
9)
inicjowanie i organizowanie spotkań, konferencji, sympozjów oraz innych form wymiany doświadczeń dydaktycznych i naukowych;
10)
inspirowanie i opracowywanie głównych kierunków rozwoju zakładu i jego bazy dydaktycznej;
11)
prowadzenie działalności publicystycznej;
12)
utrzymywanie kontaktów i bieżącej współpracy z komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej oraz jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej w celu podnoszenia efektywności szkoleń;
13)
współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń z ośrodkami szkolenia (szkołami) służb granicznych innych państw;
14)
organizowanie udziału Ośrodka w programach międzynarodowych w zakresie spraw realizowanych przez zakład;
15)
współpraca z kadrą dowódczą Pododdziałów Szkolnych w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu dydaktycznego oraz kształtowania postawy funkcjonariusza Straży Granicznej, w szczególności poprzez informowanie o wywiązywaniu się słuchaczy z obowiązków wynikających z regulaminu nauki i regulaminu pobytu słuchaczy;
16)
opiniowanie oraz przedstawianie propozycji projektów aktów prawnych i przepisów służbowych wynikających z zakresu działań zakładu;
17)
prowadzenie dokumentacji z bieżącej działalności zakładu w zakresie określonym odrębnymi przepisami;
18)
opracowywanie skryptów, konspektów, ćwiczeń, broszur metodycznych i innych dokumentów organizacyjno - metodycznych, niezbędnych do zabezpieczenia procesu szkolenia;
19)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  24.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Zakład Organizacji Dydaktyki należy:
1)
bieżące planowanie i organizacja procesu dydaktycznego;
2)
prowadzenie zajęć dydaktycznych z zakresu metodyki kształcenia oraz innych określonych w planie zajęć;
3)
analizowanie i dokonywanie ewaluacji przebiegu procesu szkolenia, programów szkolenia oraz przedstawianie propozycji zmian usprawniających organizację procesu dydaktycznego;
4)
uczestniczenie w projektowaniu zmian w programach szkoleń oraz udzielanie pomocy metodyczno-merytorycznej w przygotowaniu programów szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących;
5)
sporządzanie Rocznego Harmonogramu Doskonalenia Centralnego;
6)
prowadzenie ewidencji wyników nauczania słuchaczy oraz gromadzenie informacji o ilości przeprowadzonych zajęć przez kadrę dydaktyczną;
7)
koordynowanie przedsięwzięć związanych z realizacją nadzoru pedagogicznego w Ośrodku;
8)
planowanie i organizowanie doskoanlenia zawodowego lokalnego funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka z uwzględnieniem potrzeb szkoleniowych zgłoszonych przez inne komórki organizacyjne Ośrodka;
9)
organizowanie i uczestniczenie w egzaminach końcowych oraz sporządzanie protokołów z przeprowadzonych egzaminów;
10)
opracowywanie analiz i sprawozdań z działalności szkoleniowej;
11)
prowadzenie obsługi ewidencyjnej słuchaczy oraz wydawanie dyplomów, świadectw i zaświadczeń o ukończeniu szkolenia i ich duplikatów;
12)
zapewnienie prawidłowego rozliczenia słuchaczy po zakończeniu szkolenia;
13)
sporządzanie dokumentacji pomocniczej wynikającej z przepisów regulujących proces dydaktyczny w zakresie zadań realizowanych przez zakład, niezbędnej do organizacji i koordynacji doskonalenia zawodowego centralnego i lokalnego;
14)
utrzymywanie współpracy z ośrodkami metodycznymi i szkoleniowymi, placówkami naukowo - badawczymi podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej, a także z instytucjami zagranicznymi w celu doskonalenia warsztatu dydaktycznego Ośrodka;
15)
organizowanie i prowadzenie różnych form doradztwa metodycznego dla kadry dydaktycznej;
16)
opracowywanie narzędzi badawczych oraz organizowanie badań na potrzeby Ośrodka i Straży Granicznej;
17)
prowadzenie działalności bibliotecznej i wydawniczej w Ośrodku;
18)
sprawowanie nadzoru nad realizacją procesu opracowywania skryptów, broszur i innych dokumentów organizacyjno - metodycznych stanowiących podstawę działalności pionu dydaktycznego;
19)
sprawowanie nadzoru nad planowaniem, prowadzeniem ewidencji oraz sprawozdawczością w układzie budżetu zadaniowego;
20)
opracowywanie skryptów, konspektów, ćwiczeń, broszur metodycznych i innych dokumentów organizacyjno-metodycznych, niezbędnych do zabezpieczenia procesu szkolenia;
21)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
22)
opracowywanie programów szkolenia oraz dokonywanie ich aktualizacji;
23)
doskonalenie umiejętności dydaktycznych i dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry dydaktycznej;
24)
podnoszenie poziomu kształcenia poprzez wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia oraz stosowanie nowatorskich środków dydaktycznych;
25)
organizowanie przedsięwzięć umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych słuchaczy;
26)
inicjowanie i organizowanie spotkań, konferencji, sympozjów oraz innych form wymiany doświadczeń dydaktycznych i naukowych;
27)
inspirowanie i opracowywanie głównych kierunków rozwoju zakładu i jego bazy dydaktycznej;
28)
prowadzenie działalności publicystycznej;
29)
utrzymywanie kontaktów i bieżącej współpracy z komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej oraz jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej w celu podnoszenia efektywności szkoleń;
30)
współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń z ośrodkami szkolenia (szkołami) służb granicznych innych państw;
31)
organizowanie udziału Ośrodka w programach międzynarodowych w zakresie spraw realizowanych przez zakład;
32)
organizowanie współdziałania oraz koordynowanie pracy zakładów dydaktycznych z Pododdziałami Szkolnymi w zakresie realizacji procesu szkolenia i praktyk zawodowych słuchaczy;
33)
opiniowanie oraz przedstawienie propozycji projektów aktów prawnych i przepisów służbowych wynikających z zakresu działań zakładu;
34)
prowadzenie dokumentacji z bieżącej działalności zakładu w zakresie określonym odrębnymi przepisami;
35)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  25.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Pododdziały Szkolne należy:
1)
prowadzenie dokumentacji związanej z pobytem słuchaczy;
2)
opiniowanie słuchaczy zgodnie z obowiązującymi przepisami;
3)
przedstawianie właściwym komórkom organizacyjnym Ośrodka danych w zakresie zapewnienia wyżywienia dla słuchaczy i psów służbowych;
4)
organizowanie przedsięwzięć kulturalnych, sportowo - rekreacyjnych dla słuchaczy oraz udział w uroczystościach;
5)
organizowanie zajęć doskonalących oraz treningów;
6)
prowadzenie analizy postępów słuchaczy w nauce;
7)
zabezpieczenie funkcjonowania magazynu broni, przechowywanie i wydawanie słuchaczom broni oraz sprzętu techniki specjalnej;
8)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
9)
doskonalenie umiejętności dydaktycznych i dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry dydaktycznej;
10)
podnoszenie poziomu kształcenia poprzez wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia oraz stosowanie nowatorskich środków dydaktycznych;
11)
organizowanie przedsięwzięć umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych słuchaczy;
12)
współpraca z organami administracji rządowej i krajowymi instytucjami współdziałającymi w zakresie wypełniania porozumień zawartymi pomiędzy instytucjami a Ośrodkiem;
13)
współpraca z kadrą komórek organizacyjnych Ośrodka w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu dydaktycznego oraz kształtowania postawy funkcjonariusza Straży Granicznej, w szczególności poprzez informowanie o wywiązywaniu się słuchaczy z obowiązków wynikających z regulaminu nauki i regulaminu pobytu słuchaczy;
14)
udział w uroczystościach i przedsięwzięciach Ośrodka;
15)
opiniowanie oraz przedstawienie propozycji projektów aktów prawnych i przepisów służbowych wynikających z zakresu działań zakładu;
16)
opracowywanie skryptów, konspektów, ćwiczeń, broszur metodycznych i innych dokumentów organizacyjno - metodycznych, niezbędnych do zabezpieczenia procesu szkolenia;
17)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  26.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Wydział Prezydialny należy:
1)
zapewnienie obsługi administracyjno - biurowej i recepcyjnej Komendanta Ośrodka;
2)
przygotowanie i zapewnienie obsługi, narad, odpraw, spotkań i konferencji organizowanych przez Komendanta Ośrodka oraz ich dokumentowanie;
3)
przygotowywanie i obsługa uroczystości organizowanych w Ośrodku oraz ich dokumentowanie;
4)
utrzymywanie kontaktów z przedstawicielami terenowych organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami społecznymi oraz z przedstawicielami środków masowego przekazu;
5)
opracowanie i aktualizacja strony internetowej i intranetowej Ośrodka;
6)
prowadzenie współpracy ze Sztabem Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Biurem Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Straży Granicznej;
7)
opracowywanie materiałów informacyjnych na potrzeby Komendanta Ośrodka;
8)
aktualizacja zbioru aktów prawnych i innych przepisów;
9)
koordynowanie i organizowanie wizyt zagranicznych oraz zapewnienie obsługi delegacji zagranicznych w Ośrodku;
10)
opracowywanie rozkazów dziennych Komendanta Ośrodka;
11)
koordynowanie czynności związanych ze sporządzaniem dokumentów organizacyjnych (wewnętrznych podziałów zadań i szczegółowych zakresów obowiązków i uprawnień oraz zakresów obowiązków) w komórkach organizacyjnych Ośrodka;
12)
nadzór nad właściwym funkcjonowaniem i zabezpieczeniem Sali Tradycji;
13)
utrzymywanie bieżących kontaktów z regionalnymi ośrodkami masowego przekazu i inspirowanie dziennikarzy do podejmowania tematyki z zakresu zadań realizowanych przez Ośrodek;
14)
informowanie prasy o działalności Ośrodka;
15)
podejmowanie działań zmierzających do należytego wykorzystania publikacji prasowych w służbowej działalności Ośrodka oraz zapewnienie udzielania odpowiedzi na krytykę i interwencję prasową przez Ośrodek;
16)
opracowywanie dokumentów przedstawiających stanowisko Komendanta Ośrodka;
17)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  27.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Wydział Kadr należy:
1)
opracowanie kierunków i zasad prowadzenia polityki kadrowej zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach przydzielanych środków finansowych oraz przyznanych etatów i limitów;
2)
prowadzenie naboru kandydatów do służby i pracy, w tym występowanie z wnioskami o przeprowadzenie postępowań sprawdzających w zakresie dostępu do informacji niejawnych;
3)
prowadzenie, przechowywanie i udostępnianie, zgodnie z przepisami, dokumentacji kadrowej dotyczącej przebiegu służby i pracy funkcjonariuszy,pracowników i słuchaczy;
4)
realizowanie zadań związanych z uzupełnieniem rezerw mobilizacyjnych;
5)
występowanie do właściwej komórki organizacyjnej Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej z wnioskiem o wyrażenie stanowiska w sprawach funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz kandydatów do służby w Straży Granicznej, w przypadkach, w których, na podstawie odrębnych przepisów, Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej jest zobowiązane lub uprawnione do wyrażania stanowiska;
6)
prowadzenie ewidencji, sprawozdawczości i dokonywanie analiz z zakresu spraw kadrowych oraz organizacyjno - etatowych;
7)
wydawanie dokumentów służbowych w ramach przyznanych uprawnień;
8)
przygotowywanie projektów rozkazów, decyzji, postanowień oraz pisemnych zawiadomień w sprawach osobowych i przedkładanie ich Komendantowi Ośrodka;
9)
ewidencjonowanie i nadzorowanie czynności wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych prowadzonych w stosunku do funkcjonariuszy, pracowników i słuchaczy oraz przechowywanie i archiwizowanie dokumentacji w tym zakresie;
10)
przygotowywanie dokumentów stanowiących podstawę do wydania decyzji emerytalno - rentowych;
11)
sprawowanie nadzoru nad planowaniem i realizacją planów urlopów oraz rozkładu czasu służby i pracy, a także ewidencjonowanie obecności funkcjonariuszy i pracowników w służbie i pracy;
12)
udzielanie Wydziałowi Finansów Ośrodka informacji w sprawach kadrowych powodujących skutki finansowe;
13)
prowadzenie spraw związanych z okresowym opiniowaniem funkcjonariuszy pełniących służbę w Ośrodku;
14)
prowadzenie i aktualizowanie wykazu wolnych stanowisk służbowych w Ośrodku;
15)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  28.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Wydział Ochrony Informacji Niejawnych należy:
1)
realizacja zadań związanych z ochroną informacji niejawnych, wynikających z ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228), a w szczególności:
a)
zapewnienie ochrony informacji niejawnych w Ośrodku, w tym stosowania środków bezpieczeństwa fizycznego,
b)
zapewnienie fizycznej ochrony obiektów Ośrodka,
c)
zapewnienie ochrony systemów teleinformatycznych, w których są przetwarzane informacje niejawne,
d)
określanie oraz definiowanie wymagań w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego i kontrola realizacji tych wymagań,
e)
kontrola ochrony informacji niejawnych oraz przestrzegania przepisów o ochronie tych informacji, w szczególności okresowej, co najmniej raz na trzy lata, kontroli ewidencji, materiałów i obiegu dokumentów,
f)
zarządzanie ryzykiem bezpieczeństwa informacji niejawnych,
g)
kontrola sposobu postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną,
h)
opiniowanie spraw dotyczących udostępniania informacji niejawnych oraz zwalniania od obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych,
i)
opracowywanie i aktualizowanie planu ochrony informacji niejawnych w Ośrodku, w tym w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i nadzorowaniu jego realizacji,
j)
przeprowadzanie zwykłych i poszerzonych postępowań sprawdzających wobec:
osób ubiegających się o przyjęcie do służby lub pracy w Ośrodku,
funkcjonariuszy pełniących służbę oraz pracowników zatrudnionych w Ośrodku,
k)
przeprowadzanie kontrolnych postępowań sprawdzających w przypadku zaistnienia nowych okoliczności uzasadniających weryfikację wydanych poświadczeń,
l)
prowadzenie postępowań wyjaśniających dotyczących ustalenia przyczyn i okoliczności naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych w Ośrodku,
m)
prowadzenie i realizacja zadań kancelarii tajnej w Ośrodku,
n)
opracowanie sposobu i trybu przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli "poufne" w Ośrodku,
o)
opracowanie dokumentacji określającej poziom zagrożeń związanych z nieuprawnionym dostępem do informacji niejawnych lub ich utratą,
p)
opracowanie instrukcji dotyczącej sposobu i trybu przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone" oraz zakresu i warunków stosowania środków bezpieczeństwa fizycznego w celu ich ochrony,
r)
szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych funkcjonariuszy pełniących służbę i pracowników zatrudnionych w Ośrodku, w tym kandydatów do służby lub pracy, przed ich dopuszczeniem do służby lub pracy na stanowiskach, z którymi łączy się dostęp do informacji niejawnych,
s)
prowadzenie szkoleń z zakresu ochrony informacji niejawnych dla funkcjonariuszy pełniących służbę i pracowników zatrudnionych w Ośrodku,
2)
realizacja czynności kancelaryjnych związanych z obiegiem informacji jawnych;
3)
koordynacja w zakresie formalnym, realizacji zadań związanych z obiegiem informacji jawnych;
4)
prowadzenie i realizacja zadań poczty specjalnej w zakresie ochrony przesyłek oraz obsługi pocztowej;
5)
prowadzenie i realizacja zadań archiwum zakładowego Ośrodka;
6)
dokonywanie analizy oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy pełniących służbę i pracowników zatrudnionych w Ośrodku, składanych Komendantowi Ośrodka;
7)
realizacja zadań z zakresu przygotowań obronnych i zarządzania kryzysowego Straży Granicznej, pozostających we właściwości Wydziału;
8)
planowanie i zapewnienie warunków do sprawnego osiągania przez Ośrodek wyższych stanów gotowości obronnej oraz bieżąca aktualizacja dokumentacji w przedmiotowym zakresie;
9)
prowadzenie szkoleń i ćwiczeń w zakresie działalności kryzysowej i obronnej;
10)
realizacja zadań Administratora Bezpieczeństwa Informacji Ośrodka;
11)
nadzór nad przestrzeganiem zasad ochrony przetwarzanych danych osobowych w Ośrodku;
12)
prowadzenie wykazu zbiorów danych, których administratorem jest Komendant Ośrodka;
13)
kontrolowanie zakresu przedmiotowego i podmiotowego przetwarzania danych zawartych w zbiorach danych osobowych;
14)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań Wydziału, w tymw zbiorach danych przez niego prowadzonych oraz zapewnienie im ochrony;
15)
realizowanie procedur związanych ze zgłaszaniem Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych zbiorów danych osobowych;
16)
opracowywanie, wdrażanie i aktualizowanie polityki bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych w Ośrodku oraz instrukcji zarządzania systemami informatycznymi, w których przetwarzane są dane osobowe;
17)
organizowanie i koordynowanie szkoleń dla funkcjonariuszy Ośrodka z zakresu ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa i ochrony danych SIS i VIS;
18)
zapewnienie fizycznej ochrony sztandaru Ośrodka w miejscu jego przechowywania;
19)
koordynowanie spraw dotyczących udostępniania informacji publicznej;
20)
nadzór nad treścią strony internetowej oraz Biuletynu Informacji Publicznej Ośrodka pod względem jej zgodności z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz ochrony danych osobowych;
21)
realizacja czynności w zakresie administrowania, obsługi i bieżącego monitorowania elektronicznej skrzynki podawczej (ESP) w ramach elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) w Ośrodku;
22)
prowadzenie aktualnego wykazu osób zatrudnionych i pełniących służbę w Ośrodku, albo wykonujących czynności zlecone, które posiadają uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych oraz osób którym odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa lub je cofnięto.
§  29.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Wydział Finansów należy:
1)
planowanie dochodów budżetowych w zakresie określonym odrębnymi przepisami oraz kontrola ich realizacji;
2)
koordynowanie sporządzania planów wydatków budżetowych oraz funduszu celowego w układzie paragrafowym i zadaniowym oraz kontrola ich realizacji;
3)
prowadzenie ewidencji planu finansowego i wydatków budżetowych oraz funduszu celowego w układzie zadaniowym i paragrafowym;
4)
koordynowanie realizacji wydatków budżetowych oraz funduszu celowego dokonywanych przez komórki zaopatrujące Ośrodka (w ramach wydatków rzeczowych) oraz realizacja wydatków z grupy "finanse" w układzie paragrafowym i zadaniowym;
5)
opracowanie zasad (polityki) rachunkowości Ośrodka oraz obiegu dokumentów księgowych;
6)
prowadzenie rachunkowości na podstawie obowiązujących przepisów;
7)
opracowanie zasad organizacji i prowadzenia ewidencji rzeczowych składników majątku;
8)
organizowanie i prowadzenie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących tych operacji;
9)
sprawdzanie dowodów księgowych pod względem formalno - rachunkowym;
10)
monitorowanie zgodności realizacji budżetu w układzie paragrafowym z realizacją budżetu w układzie zadaniowym;
11)
sporządzanie sprawozdań z realizacji budżetu Ośrodka w układzie zadaniowymi i paragrafowym w terminach i sposobach określonych w obowiązujących przepisach;
12)
koordynowanie sporządzania części opisowej sprawozdań z wykonania budżetu w układzie zadaniowym i paragrafowym wykonywanej przez komórki odpowiedzialne za realizację wydatków oraz komórki odpowiedzialne za ocenę jego realizacji;
13)
prowadzenie ewidencji analitycznej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
14)
planowanie i sprawowanie nadzoru nad realizacją zadań w zakresie działalności pozabudżetowej;
15)
prowadzenie rachunków bankowych i obsługi kasowej Ośrodka;
16)
sporządzanie rocznego harmonogramu wydatków oraz miesięcznych zapotrzebowań na środki finansowe w systemie TREZOR, na podstawie danych otrzymanych od komórek zaopatrujących Ośrodka;
17)
ewidencjonowanie i regulowanie zobowiązań, ewidencjonowanie należności, ich windykacja;
18)
terminowe rozliczanie sum depozytowych, pozostałych rozrachunków oraz wierzytelności osób trzecich, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego i banków;
19)
terminowe rozliczanie środków funduszy celowych oraz środków Unii Europejskiej;
20)
prowadzenie ewidencji szkód i strat w majątku Ośrodka;
21)
ewidencjonowanie i rozliczanie druków ścisłego zarachowania z zakresu właściwości Wydziału;
22)
klasyfikowanie wydatków grupy "0" do poszczególnych działań ujętych w planie wydatków Ośrodka w układzie zadaniowym;
23)
naliczanie uposażeń i wynagrodzeń, sporządzanie list płac oraz naliczanie i wypłacanie innych świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunku pracy lub służby oraz zawartych umów;
24)
naliczanie i terminowe przekazywanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz Fundusz Pracy i sporządzanie odpowiedniej dokumentacji;
25)
naliczanie i przekazywanie do właściwego Urzędu Skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych i VAT oraz sporządzanie deklaracji podatkowych;
26)
sporządzanie rocznych informacji o uzyskanych dochodach ze stosunku pracy lub służby oraz rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach i w terminach wynikających z obowiązujących w tym zakresie przepisów;
27)
prowadzenie ewidencji naliczania i rozliczanie limitu na dodatek służbowy i funkcyjny dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Ośrodku;
28)
realizowanie potrąceń z należności przysługującym pracownikom i funkcjonariuszom z tytułu pracy/służby;
29)
wystawianie zaświadczeń o wysokości uzyskanych przychodów z tytułu pracy/służby;
30)
opracowanie rocznego planu zamówień publicznych;
31)
przygotowywanie i prowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego;
32)
przeprowadzanie rozpoznania rynku potencjalnych wykonawców w celu wyboru najkorzystniejszej oferty w stosunku do zamówień realizowanych poza ustawą Prawo zamówień publicznych;
33)
przygotowanie i publikowanie treści informacji i ogłoszeń dotyczących zamówień publicznych umieszczanych na stronie internetowej Ośrodka;
34)
sporządzanie sprawozdań dotyczących realizacji planu zamówień publicznych;
35)
archiwizowanie dokumentów księgowych, płacowych oraz dokumentacji związanej z prowadzonymi postępowaniami o udzielenie zamówień publicznych;
36)
przeprowadzanie szkoleń w zakresie doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników w tematyce wynikającej z właściwości Wydziału;
37)
opiniowanie aktów prawnych, których wprowadzenie powoduje skutki finansowe;
38)
przetwarzanie danych osobowych w zbiorach danych prowadzonych przez Wydział oraz zapewnienie im ochrony;
39)
realizowanie zadań dotyczących przygotowań obronnych i zarządzania kryzysowego Ośrodka w zakresie właściwości Wydziału.
§  30.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Wydział Techniki i Zaopatrzenia należy:
1)
logistyczne zabezpieczenie procesu szkolenia oraz prowadzenie gospodarki rzeczowymi składnikami majątku w zakresie mienia gospodarki: transportowej, paliwowo - energetycznej, mundurowej, żywnościowej, uzbrojenia i techniki specjalnej, drukami oraz wydawnictwami topograficznymi, sprzętem i materiałami zakwaterowania i budownictwa, sprzętem inżynieryjno - technicznym, kulturalno-oświatowym i sportowym, szkoleniowym, materiałami biurowymi, jednorazowego użytku oraz związanymi z gospodarką magazynową;
2)
obsługa administracyjna i utrzymanie nieruchomości pozostających w trwałym zarządzie Ośrodka;
3)
wykonywanie zadań inwestycyjnych, remontowych i konserwacyjnych;
4)
zaopatrywanie innych komórek organizacyjnych Ośrodka w środki materiałowo - techniczne oraz sprzęt specjalistyczny;
5)
prowadzenie serwisu technicznego sprzętu logistycznego, będącego na wyposażeniu Ośrodka;
6)
planowanie i realizacja zaopatrzenia Ośrodka, prowadzenie ewidencji materiałowo - finansowej i sprawozdawczości w tym zakresie;
7)
przygotowywanie, realizowanie planu finansowego oraz planu zamówień publicznych Ośrodka w ramach właściwości wydziału;
8)
organizowanie i prowadzenie działalności socjalno-bytowej w Ośrodku;
9)
realizowanie zadań związanych z zadaniami mobilizacyjnymi i zapasami wojennymi;
10)
współdziałanie z organami administracji rządowej i jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi instytucjami państwowymi i społecznymi w zakresie właściwości wydziału;
11)
podejmowanie działań zapobiegających powstawaniu szkód w mieniu Ośrodka oraz ich terminowa likwidacja;
12)
organizacja gospodarki odpadami wytwarzanymi przez Ośrodek;
13)
prowadzenie działań, zmierzających do zapewnienia właściwych warunków ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny w służbie i pracy;
14)
zaopatrywanie Ośrodka w pieczęcie i stemple;
15)
realizacja prawa do lokalu mieszkalnego oraz świadczeń finansowych z tego prawa wynikających, a w szczególności rozpatrywanie spraw w zakresie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i za brak lokalu mieszkalnego oraz zwrotu kosztów dojazdu funkcjonariuszom pełniącym służbę w Ośrodku;
16)
zaopatrywanie biblioteki Ośrodka w środki dydaktyczne;
17)
zaopatrywanie funkcjonariuszy, o których mowa § 3 ust. 1 w środki materiałowo - techniczne oraz sprzęt specjalistyczny;
18)
opracowywanie projektów decyzji, porozumień i umów w ramach właściwości wydziału;
19)
planowanie i realizacja wydatków budżetowych w układzie zadaniowym;
20)
dokonywanie wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym w układzie paragrafowym i zadaniowym;
21)
ocena realizacji wydatków budżetowych w układzie zadaniowym;
22)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  31.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Wydział Łączności i Informatyki należy:
1)
organizowanie i utrzymanie systemów teleinformatycznych, obserwacji technicznej, radiotechniki oraz zasilania awaryjnego w celu zabezpieczenia procesu szkolenia w Ośrodku;
2)
administrowanie i zarządzanie dostępem do zasobów teleinformatycznych Straży Granicznej, a także dostępem do zasobów zewnętrznych w zakresie właściwości wydziału;
3)
administrowanie siecią LAN oraz konfiguracja urządzeń sieciowych, modernizowanie i serwisowanie sieci kampusowej w Ośrodku;
4)
zapewnienie kryptograficznej ochrony informacji oraz danych przekazywanych za pośrednictwem technicznych środków łączności i informatyki, w tym administrowanie materiałami kryptograficznymi;
5)
obsługa użytkowników końcowych, realizacja procesu podłączania do systemów teleinformatycznych, nadawanie, ograniczanie oraz wyłączanie uprawnień w zakresie dostępu do zasobów i usług systemu teleinformatycznego;
6)
prowadzenie serwisu technicznego sprzętu łączności, informatyki, obserwacji technicznej oraz zasilania awaryjnego, będącego na wyposażeniu Ośrodka;
7)
planowanie finansowe oraz realizowanie zaopatrzenia komórek organizacyjnych Ośrodka w sprzęt i materiały łączności, informatyki, obserwacji technicznej, radiotechniki oraz zasilania awaryjnego;
8)
prowadzenie ewidencji mienia łączności, informatyki, obserwacji technicznej, radiotechniki i zasilania awaryjnego będącego w zakresie właściwości wydziału;
9)
zapewnienie obsługi teleinformatycznej placówek Straży Granicznej na podstawie zawartych porozumień;
10)
współpraca z jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także operatorami telekomunikacyjnymi w zakresie właściwości wydziału;
11)
udział w planowaniu budżetu Ośrodka w układzie zadaniowym oraz monitorowanie, prowadzenie sprawozdawczości i dokonywania oceny realizacji tego budżetu w zakresie właściwości wydziału;
12)
planowanie i realizacja wydatków budżetowych w układzie zadaniowym;
13)
dokonywanie wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym w układzie paragrafowym i zadaniowym;
14)
ocena realizacji wydatków budżetowych w układzie zadaniowym;
15)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  32.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Obiekt Szkoleniowy w Szklarskiej Porębie należy:
1)
organizacja szkoleń bieżących, narad i odpraw;
2)
organizacja szkoleń doskonalących, obozów kondycyjnych oraz innych obozów związanych z poprawą kondycji fizycznej funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, służb resortu spraw wewnętrznych oraz innych osób;
3)
organizowanie wypoczynku na bazie pomieszczeń służbowych niewykorzystanych w danym okresie do celów służbowych, dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, służb resortu spraw wewnętrznych oraz innych osób;
4)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  33.
Szczegółowy zakres zadań Służby Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu określają odrębne przepisy.

Rozdział  6.

KADRA DYDAKTYCZNA I PRACOWNICY OŚRODKA

§  34.
1.
Zadania dydaktyczno - wychowawcze Ośrodka realizuje kadra dydaktyczna, w skład której wchodzą funkcjonariusze pełniący służbę na stanowiskach dydaktycznych, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach dydaktycznych, a także inni funkcjonariusze i pracownicy wyznaczeni czasowo do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych.
2.
Do podstawowych obowiązków kadry dydaktycznej należy, w szczególności:
1)
realizowanie procesu szkolenia zgodnie z przyjętymi założeniami programowo-organizacyjnymi oraz metodycznymi;
2)
doskonalenie wiedzy i umiejętności w zakresie metodyki poszczególnych przedmiotów;
3)
opracowywanie środków i materiałów dydaktycznych do zajęć teoretycznychi praktycznych;
4)
analizowanie efektywności procesu dydaktyczno - wychowawczego;
5)
stałe doskonalenie umiejętności, wiedzy zawodowej i pedagogicznej;
6)
samodzielne poszukiwanie rozwiązań usprawniających i zwiększających efektywność procesu szkolenia;
7)
opracowywanie i publikowanie materiałów w zakresie nauczania przedmiotu;
8)
udzielanie pomocy słuchaczom w nauce;
9)
ocena skuteczności metod wychowawczych i dydaktycznych.
§  35.
Warunki w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych wymagane od osób na stanowiskach dydaktycznych określają odrębne przepisy.
§  36.
Komendant Ośrodka może powierzyć, na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, prowadzenie wykładów, ćwiczeń i innych zajęć dydaktycznych osobom pełniącym służbę lub zatrudnionym w krajowych uczelniach, instytucjach i organizacjach naukowych, organach i jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, a także innym osobom posiadającym odpowiednie wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe.

Rozdział  7.

SŁUCHACZE OŚRODKA

§  37.
1.
Słuchaczami Ośrodka są funkcjonariusze oraz pracownicy Straży Granicznej, a także osoby z innych podmiotów krajowych lub zagranicznych, odbywający szkolenia w Ośrodku na podstawie zakwalifikowania lub skierowania na szkolenie w trybie przewidzianym odrębnymi przepisami.
2.
Słuchacze podzieleni są na grupy szkoleniowe.
§  38.
Zasady organizacji i przebieg szkolenia oraz prawa i obowiązki słuchaczy określają "Regulamin nauki" i "Regulamin pobytu słuchaczy ", które nadaje Komendant Ośrodka.

Rozdział  8.

KOLEGIUM KOMENDANTA OŚRODKA I RADA PEDAGOGICZNA OŚRODKA

§  39.
Organami opiniodawczo - doradczymi Komendanta Ośrodka są:
1)
Kolegium Komendanta Ośrodka;
2)
Rada Pedagogiczna.
§  40.
1.
Kolegium Komendanta Ośrodka jest organem doradczym Komendanta Ośrodka w sprawach związanych z organizacją i kierowaniem Ośrodkiem.
2.
Szczegółowe zadania oraz skład i zasady działania Kolegium Komendanta Ośrodka określa, w drodze decyzji Komendant Ośrodka.
§  41.
1.
Rada Pedagogiczna Ośrodka jest kolegialnym organem opiniodawczo - doradczym Komendanta Ośrodka, w sprawach związanych z organizacją i przebiegiem procesu szkolenia oraz warunkami jego realizacji.
2.
Szczegółowe zadania, skład oraz sposób i formy działania Rady Pedagogicznej określa jej regulamin, który nadaje Komendant Ośrodka.

Rozdział  9.

ZWYCZAJE OŚRODKA

§  42.
1.
Ośrodek organizuje następujące uroczystości:
1)
inaugurację szkolenia;
2)
zakończenie szkolenia;
3)
ślubowanie funkcjonariuszy;
4)
inne, wynikające z kalendarza świąt państwowych i resortowych.
2.
Uroczystości, o których mowa w ust. 1, odbywają się na zasadach i w trybie określonym przez Komendanta Ośrodka.
§  43.
1.
W celu podkreślenia zasług funkcjonariuszy, pracowników i absolwentów Ośrodka oraz innych osób w zakresie wniesienia szczególnego wkładu w utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia, a także w dowód uznania za zaangażowanie w służbie i wysokie wyniki w szkoleniu Komendant Ośrodka na wniosek Kapituły nadaje odznakę pamiątkową Ośrodka.
2.
Wzór odznaki, o której mowa w ust. 1, zasady jej nadawania oraz skład Kapituły określa w drodze decyzji Komendant Ośrodka.
§  44.
1.
Absolwenci Ośrodka, będący funkcjonariuszami w służbie przygotowawczej lub stałej, mogą nosić odznakę absolwenta szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej.
2.
Wzór i opis odznaki absolwenta szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej określa załącznik do statutu.

Załącznik

WZÓR ODZNAKI ABSOLWENTA

W ZAKRESIE SZKOŁY PODOFICERSKIEJ

grafika

Odznakę stanowi stylizowany, w kolorze srebra, miecz, którego głownią jest słup graniczny opleciony gałązką dębową. Cztery listki w lewo od słupa oraz dwa w prawo. Na słupie w centrum nałożony jest orzeł w koronie. Podstawę odznaki stanowi rękojeść miecza, na którą nałożono wstęgę w kształcie półkola z napisem "SZKOŁA PODOFICERSKA". Wysokość napisu 4 mm. Na jelcu miecza znajduje się monogram "OSS SG" wysokość 4 mm.

Wymiary odznaki:

Wysokość 40 mm

Szerokość 35 mm

Wysokość napisu "SZKOŁA PODOFICERSKA" - 4mm

Wysokość monogramu "OSS SG" - 4 mm