Zm.: zarządzenie w sprawie ustalenia sposobu sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (czyli Wewnętrzny Kodeks Leśny Handlowy).

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2007.10.74

Akt jednorazowy
Wersja od: 5 września 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 49
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 5 września 2007 r.
w sprawie zmiany zarządzenia nr 52 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 23 października 2006 r. (znak: OM-906-1-125/06) w sprawie ustalenia sposobu sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (czyli Wewnętrzny Kodeks Leśny Handlowy)

OM-906-1-236/07

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe1 w wykonaniu zadania dyrektora generalnego Lasów Państwowych - określonego w § 8, ust. 1, pkt 5 Statutu2 - zarządzam, co następuje.

§  1.
W zarządzeniu nr 52 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 23 października 2006 r. (znak: OM-906-1-125/06) w sprawie ustalenia sposobu sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (WEWNĘTRZNY KODEKS LEŚNY HANDLOWY) rozdział X otrzymuje brzmienie:

Rozdział X - Ochrona mienia Skarbu Państwa przy sprzedaży drewna

§ 30. Zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa na etapie zawierania umów należy do kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych podpisującej umowę kupna-sprzedaży.

§ 31. 1. Preferowany jest sposób płatności przed odbiorem drewna.

2. Zabezpieczenie należności zawarte jest każdorazowo w podpisywanych umowach.

3. Sprzedający każdorazowo określa potrzebę zabezpieczenia należności wynikających z realizacji umów.

4. W wypadku zawarcia w umowie terminu płatności, należy zastosować formę zabezpieczenia wybraną z podanych:

1) gwarancja bankowa,

2) ubezpieczenie na koszt dłużnika w uznanej przez sprzedającego instytucji ubezpieczającej,

3) factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),

4) "cesja" praw z lokaty,

5) inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.

§  2.
W zarządzeniu nr 52 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 23 października 2006 r. (znak: OM-906-1-125/06) w sprawie ustalenia sposobu sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (WEWNĘTRZNY KODEKS LEŚNY HANDLOWY) rozdział XI otrzymuje brzmienie:

Rozdział XI - Regulacje końcowe

§ 32. W wypadku, gdy nabywca nie dysponuje sprzętem komputerowym, nadleśniczy (działając przez swoje służby) zapewnia możliwość korzystania z komputera LP, umiejscowionego najbliżej siedziby nabywcy; zapewnia się pomoc w wypełnieniu raptularza zgłoszeniowego w internetowym głosowaniu regionalnym i innych czynnościach związanych z niezbędną obsługą Portalu Leśno-Drzewnego.

§ 33. 1. Jeśli w dotychczasowej praktyce handlu drewnem korzystano z usług spedytorów zewnętrznych w ten sposób, że nadleśnictwa lub zakłady Lasów Państwowych sprzedawały im surowiec drzewny pod warunkiem, że odsprzedadzą oni to drewno wskazanym nabywcom w określonych ilościach oraz czasie (nabywcy finalni) - dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, którzy dopuścili do takich rozwiązań, bez zbędnej zwłoki, a także z zachowaniem należytej staranności, doprowadzą do takich kalkulacji statystycznych, aby drewno sprzedane za pośrednictwem tych spedytorów (spedytorzy szczególni) zostało w ujęciu historycznym przypisane na potrzeby rokowań internetowych - z jednej strony do poszczególnych nadleśnictw oraz zakładów Lasów Państwowych, zaś z drugiej do nabywców finalnych - a to w celu stworzenia podstaw do prawidłowej oceny zapotrzebowania tych nabywców na drewno z punktu widzenia:

1) honorowania utartego zwyczaju kupieckiego;

2) skali zakupów drewna w Lasach Państwowych.

2. Przy sporządzaniu przypisów, o których mowa w ust. 1, należy posługiwać się zasadą proporcjonalności z uwzględnieniem:

1) ilości drewna sprzedanego z nadleśnictwa lub zakładu danemu spedytorowi zewnętrznemu;

2) ilości drewna, jaką spedytor zewnętrzny był obowiązany sprzedać poszczególnym nabywcom finalnym.

3. W wypadku, gdyby dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych mieli kłopoty ze zrozumieniem sposobu przeprowadzenia wyżej opisanej procedury przypisu drewna zbywanego w latach minionych za pośrednictwem spedytorów szczególnych - powinni zwracać się o wyjaśnienia oraz instrukcje do komórki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, właściwej w sprawach handlu i marketingu.

4. Nabywcy finalni, którzy w dotychczasowej współpracy handlowej z Lasami Państwowymi w całości lub części nabywali drewno za pośrednictwem spedytorów szczególnych - przystępując do rokowań internetowych (opisanych wyżej w niniejszym zarządzeniu) swoimi zapotrzebowaniami na surowiec drzewny obkładają oferty sprzedaży sporządzane przez nadleśnictwa oraz ewentualnie zakłady, uwzględniając m.in. informacje o tym, z jakich kierunków pochodziło drewno, które w latach minionych nabywali od spedytorów szczególnych.

§ 34. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

§  3.
Naczelnika Wydziału Marketingu i Promocji Produktów Leśnych w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zobowiązuje się do doprowadzenia bez zbędnej zwłoki do umieszczenia na stronie Portalu Leśno-Drzewnego ujednoliconego tekstu zarządzenia nr 52 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 23 października 2006 r. (znak: OM-906-1-125/06) w sprawie ustalenia sposobu sprzedaży drewna przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (WEWNĘTRZNY KODEKS LEŚNY HANDLOWY).
§  4.
Zgodnie z wykazem, o którym mowa w zarządzeniu nr 41 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 4 lipca 2007 r. (znak: OR-013-3/07) w sprawie ustalenia standardowej klasyfikacji haseł, służących grupowaniu aktów reglamentacji wewnętrznej dyrektora generalnego Lasów Państwowych - niniejsze zarządzenie należy do grupy aktów reglamentacji wewnętrznej, ujętej pod pozycją 17.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem umieszczenia ujednoliconego tekstu, o którym mowa w § 2, na stronie Portalu Leśno-Drzewnego.
______

1 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r; w § 6 Statutu Lasów Państwowych ustanowiono, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych dyrektor generalny Lasów Państwowych wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

2 W § 8, ust. 1, pkt 5 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe określono, że "Dyrektor generalny LP ustala w szczególności (...) zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe...".