Zm.: zarządzenie w sprawie trybu wykonywania czynności inspekcyjno-technicznych przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2010.16.95

Akt jednorazowy
Wersja od: 11 września 2010 r.

ZARZĄDZENIE Nr 36
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 3 września 2010 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie trybu wykonywania czynności inspekcyjno-technicznych przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego

Na podstawie art. 107 ust. 1 i 9 oraz art. 117a ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu nr 9 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie trybu wykonywania czynności inspekcyjno-technicznych przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego (Dz. Urz. WUG Nr 5, poz. 37 oraz z 2010 r. Nr 2, poz. 19) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w pkt 8 kropkę zastępuje się średnikiem oraz dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

"9) czynności dotyczące rozpatrywania skarg i wniosków, których przedmiotem jest działalność przedsiębiorców oraz innych podmiotów lub jednostek, podlegająca nadzorowi i kontroli organów nadzoru górniczego.";

2)
po § 38n dodaje się rozdział 5b w brzmieniu:

"Rozdział 5b

Rozpatrywanie skarg i wniosków, których przedmiotem jest działalność przedsiębiorców oraz innych podmiotów lub jednostek, podlegająca nadzorowi i kontroli organów nadzoru górniczego

§ 38o. Komórki WUG, każda w swoim zakresie działania, rozpatrują skargi i wnioski, których przedmiotem jest działalność przedsiębiorców oraz innych podmiotów lub jednostek, podlegająca nadzorowi i kontroli organów nadzoru górniczego.

§ 38p. Rozpatrzenie skargi lub wniosku u przedsiębiorcy, w innym podmiocie lub jednostce, których działalność podlega nadzorowi i kontroli organów nadzoru górniczego, zwane dalej "rozpatrzeniem", może zostać dokonane w czasie jednego lub większej liczby dni pracy.

§ 38q. 1. Ze względu na miejsce dokonywania rozpatrzenie dzieli się na podziemne i powierzchniowe.

2. Do rozpatrzenia podziemnego zalicza się czynności inspekcyjno-techniczne wykonywane w ramach rozpatrzenia w podziemnych wyrobiskach górniczych.

3. Do rozpatrzenia powierzchniowego zalicza się czynności inspekcyjno-techniczne wykonywane w ramach rozpatrzenia na powierzchni zakładów górniczych oraz w siedzibach przedsiębiorców lub innych podmiotów lub jednostek, których działalność podlega nadzorowi i kontroli organów nadzoru górniczego.

4. W przypadku wykonywania w ramach rozpatrzenia czynności inspekcyjno-technicznych wymienionych w ust. 2 i 3, całość rozpatrzenia zalicza się do rozpatrzenia podziemnego.

§ 38r. 1. W zależności od potrzeb rozpatrzenia mogą być dokonywane jednoosobowo albo grupowo.

2. Skład osobowy i liczebność grupy rozpatrującej ustala dyrektor lub naczelnik komórki WUG, która rozpatruje skargę lub wniosek, wyznaczając jednocześnie kierującego grupą oraz informując o tych ustaleniach właściwego Wiceprezesa WUG oraz naczelnika Samodzielnego Wydziału do spraw Kontroli WUG. Członkowie grupy rozpatrującej dokonują rozpatrzenia samodzielnie, każdy w swoim zakresie działania.

3. W Samodzielnym Wydziale do spraw Kontroli WUG prowadzi się ewidencję rozpatrzeń dokonanych przez pracowników inspekcyjno-technicznych, w ramach prowadzonej ewidencji skarg i wniosków, których przedmiotem jest działalność przedsiębiorców oraz innych podmiotów lub jednostek, podlegająca nadzorowi i kontroli organów nadzoru górniczego.

§ 38s. 1. O zamierzonym rozpatrzeniu powiadamia się przedsiębiorcę, inny podmiot lub jednostkę.

2. O terminie zamierzonego rozpatrzenia, przed jego rozpoczęciem, dyrektor lub pracownik komórki WUG dokonującej rozpatrzenia zawiadamia dyrektora właściwego OUG lub dyrektora UGBKUE.

§ 38t. 1. W przypadku stwierdzenia w zakładzie górniczym bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi, bezpieczeństwa jego ruchu, bezpieczeństwa powszechnego lub zagrożenia dla środowiska albo innych nieprawidłowości pracownik inspekcyjno-techniczny dokonujący rozpatrzenia zaleca kierownikowi ruchu zakładu górniczego lub wyznaczonej przez niego osobie wstrzymanie ruchu zakładu górniczego w całości lub w części, do czasu usunięcia zagrożenia, albo zaleca usunięcie nieprawidłowości. Zalecenie to odnotowuje się w odpowiednim dokumencie w zakładzie górniczym i przekazuje się do potwierdzenia kierownikowi ruchu zakładu górniczego lub wyznaczonej przez niego osobie.

2. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, które wymagają podjęcia czynności przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności albo ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o kompatybilności elektromagnetycznej, pracownik inspekcyjno-techniczny dokonujący rozpatrzenia niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora lub naczelnika komórki WUG, w której jest zatrudniony.

§ 38u. 1. Z dokonanego rozpatrzenia sporządza się notatkę służbową w 2 jednobrzmiących egzemplarzach.

2. W notatce służbowej określa się w szczególności:

1) przedmiot rozpatrzenia;

2) czas trwania rozpatrzenia;

3) osoby biorące udział w rozpatrzeniu ze strony WUG oraz zakładu górniczego, podmiotu lub jednostki;

4) ustalenia.

3. Pracownik inspekcyjno-techniczny dokonujący rozpatrzenia lub kierujący grupą rozpatrującą podpisuje notatkę służbową.

4. Notatkę służbową doręcza się, za potwierdzeniem odbioru, przedsiębiorcy, podmiotowi lub jednostce lub osobie przez nich upoważnionej.".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 11 września 2010 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 934, Nr 170, poz. 1217, Nr 190, poz. 1399 i Nr 249, poz. 1834, z 2007 r. Nr 21, poz. 125 i Nr 82, poz. 556, z 2008 r. Nr 138, poz. 865, Nr 154, poz. 958, Nr 199, poz. 1227 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 18, poz. 97 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278 i Nr 76, poz. 489.