Zm.: zarządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach ogólnokształcących i zawodowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1995.3.5

Akt jednorazowy
Wersja od: 6 marca 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 17 lutego 1995 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach ogólnokształcących i zawodowych

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 127, poz. 585 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 53, poz. 215) zarządza się co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Nr 13 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 1992 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach ogólnokształcących i zawodowych (Dz. Urz. MEN Nr 2, poz. 12, z 1993 r. Nr 7, poz. 29 i z 1994 r. Nr 4, poz. 20) wprowadza się następujące zmiany:
1)
W § 4 dodaje się ust. 7 w brzmieniu:

"7. 1. W ramach godzin przeznaczonych na realizację przedmiotu "technika" w szkołach podstawowych i w liceach ogólnokształcących, a także przedmiotów "środowisko społeczno-przyrodnicze" i "wychowanie fizyczne" w klasach I-III szkoły podstawowej, na zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego należy przeznaczyć w rocznym wymiarze:

a) godzin dydaktycznych w klasach I-III szkoły podstawowej,

b) godzin dydaktycznych w pozostałych klasach szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego.

2. Zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny być realizowane przede wszystkim na początku roku szkolnego oraz w okresach poprzedzających ferie zimowe i letnie.

3. Zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego w klasach IV-VIII szkoły podstawowej są prowadzone według ramowego programu edukacji komunikacyjnej stanowiącego odrębne opracowanie.

2)
W § 5 dodaje się ust. 4-8 w brzmieniu:

"4. W przypadku braku wystarczającej liczby nauczycieli do nauczania języków obcych nowożytnych w liceum ogólnokształcącym nauczanie drugiego języka obcego nowożytnego może być zawieszone za zgodą właściwego kuratora oświaty, na umotywowany wniosek dyrektora szkoły.

5. Zgodę, o której mowa w ust. 4, wydaje się na okres jednego roku szkolnego, z możliwością przedłużenia na kolejny rok szkolny, jeżeli nie ustaną przyczyny zawieszenia nauczania.

6. Godziny przewidziane w ramowym planie nauczania na nauczanie drugiego języka obcego mogą być przeznaczone na zwiększenie tygodniowego wymiaru godzin pierwszego języka obcego nowożytnego i na nauczanie przedmiotów wiodących w danym profilu kształcenia.

7. Zawieszenie nauczania drugiego języka obcego nie ma wpływu na promocję ucznia.

8. Uczeń kontynuujący we własnym zakresie naukę drugiego języka obcego nowożytnego może być klasyfikowany z tego przedmiotu. Egzamin klasyfikacyjny prowadzony jest zgodnie z odrębnymi przepisami i obejmuje program nauczania danego języka dopuszczony do użytku szkolnego."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1995 r.