Zm.: zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1992.6.47

Akt jednorazowy
Wersja od: 31 grudnia 1992 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 grudnia 1992 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych

Na podstawie art. 84 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228 i z 1992 r. Nr 24, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 kwietnia 1983 r. w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 14) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Jeżeli ze względu na trudności kadrowe ośrodek nie jest w stanie przeprowadzić wywiadu środowiskowego we własnym zakresie, kierownik ośrodka lub upoważniona przez niego osoba występuje w tej sprawie do właściwego sądu rodzinnego, który może zobowiązać kuratorów sądowych do sporządzania takich wywiadów.";

2)
w § 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Filie ośrodka tworzy i znosi dyrektor Departamentu Sądów i Notariatu w porozumieniu z dyrektorem Departamentu Kadr.";

3)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. Bezpośredni nadzór administracyjny i pedagogiczny nad działalnością ośrodka, z zachowaniem uprawnień kuratorów oświaty, sprawuje Minister Sprawiedliwości osobiście, za pośrednictwem swoich organów oraz wizytatorów Ministerstwa Sprawiedliwości i sądów powszechnych.";

4)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. Pracowników pedagogicznych, lekarzy oraz pozostałych pracowników ośrodka zatrudnia i zwalnia kierownik ośrodka w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.";

5)
§ 18 otrzymuje brzmienie:

"§ 18.1. Ośrodkiem kieruje kierownik, którego wyłania się w drodze konkursu. Zasady i tryb przeprowadzenia konkursu określa regulamin, stanowiący załącznik do zarządzenia.

2.
Kierownik w szczególności organizuje i kontroluje pracę wszystkich pracowników ośrodka jako ich przełożony, bezpośrednio uczestniczy w poradnictwie oraz w realizacji zadań diagnostycznych zgodnie z posiadaną specjalizacją zawodową, a także nadzoruje działalność filii ośrodka.
3.
Kierownik ośrodka jest kierownikiem zakładu pracy dla pracowników pedagogicznych, lekarzy oraz innych pracowników ośrodka i z tego tytułu wykonuje również inne zadania wynikające z przepisów odrębnych.".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

konkursu na kierowników rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych, zwanych dalej "ośrodkami"
§  1.
Konkurs na stanowisko kierownika ośrodka organizuje się przez:

- ogłoszenie konkursu w danym ośrodku, sądzie wojewódzkim, w kuratorium oświaty, w wyższych uczelniach, środkach masowego przekazu (np. ogłoszenie w prasie),

- określenie terminu i miejsca posiedzenia komisji konkursowej,

- ustalenie terminu zgłoszenia kandydatów.

§  2.
Prezes Sądu Wojewódzkiego, zwany dalej "organizatorem konkursu", powołuje komisję konkursową w składzie:

- przedstawiciel organizatora konkursu jako przewodniczący,

- przedstawiciel kuratora oświaty,

- dwaj przedstawiciele rady pedagogicznej,

- po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych,

- dwaj przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Pracami komisji kieruje jej przewodniczący. Komisja konkursowa składa się z nieparzystej liczby członków.

§  3.
Ustala się następujące kryteria wyłaniania kandydata na stanowisko kierownika:
1)
minimum 5-letni staż pracy zawodowej, w tym co najmniej 3-letni staż pracy pedagogicznej w placówce diagnostyczno-konsultacyjnej;
2)
wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu:

- pedagogiki specjalnej, opiekuńczej, resocjalizacyjnej lub profilaktyki społecznej i resocjalizacji lub

- psychologii;

3)
doświadczenie w pełnieniu funkcji biegłego w zakresie kierunków i specjalności, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  4.
Kandydat na kierownika składa organizatorowi konkursu następujące dokumenty:

- pisemnie opracowaną koncepcję funkcjonowania ośrodka, uwzględniającą zarządzanie nim,

- kwestionariusz osobowy ze zdjęciem,

- odpisy dyplomów potwierdzające wykształcenie,

- życiorys z opisem pracy zawodowej,

- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,

- opinie zakładu pracy z ostatnich 5 lat.

§  5.
Do udziału w konkursie nie mogą być dopuszczeni kierownicy ośrodków, którzy zostali odwołani w okresie ostatnich 3 lat przed ogłoszeniem konkursu w związku z nieprawidłową realizacją zadań związanych z funkcją kierowniczą lub wobec których zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.
§  6.
Konkurs przeprowadza się również w wypadku zgłoszenia się jednego kandydata.
§  7.
Organizator konkursu na prośbę kandydata umożliwia mu zapoznanie się z działalnością ośrodka.
§  8.
Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej powinno nastąpić nie później niż 7 dnia od daty zamknięcia listy przyjmowania zgłoszeń kandydatów na kierownika ośrodka.
§  9.
Konkurs przebiega w dwóch etapach:

- etap pierwszy - sprawdzenie warunków formalnych oraz wstępna ocena merytoryczna złożonej oferty;

w wypadku sprzeciwu przynajmniej jednego członka komisji konkursowej, o dopuszczeniu do drugiego etapu decyduje komisja w głosowaniu tajnym;

- drugi etap - rozmowa z kandydatem na temat perspektyw funkcjonowania ośrodka, zainteresowań zawodowych, dotychczasowych osiągnięć;

każdy z członków komisji ma prawo zadawać każdemu z kandydatów dowolną liczbę pytań.

§  10.
Po zakończeniu rozmów z kandydatami przewodniczący komisji konkursowej zarządza naradę i głosowanie tajne tylko w obecności członków komisji.
§  11.
O sposobie wyłonienia zwycięzcy konkursu komisja decyduje w drodze głosowania na listę lub na każdego kandydata oddzielnie.
§  12.
Z przebiegu prac komisji sporządza się protokół, którego odpis włącza się do akt osobowych zwycięzcy konkursu, jeżeli został wyłoniony.
§  13.
Komisja ogłasza wyniki konkursu w dniu jego zakończenia, przekazując informację ustną uczestnikom konkursu oraz pisemną przez wywieszenie ogłoszenia w miejscu pracy komisji.
§  14.
Konkurs wygrywa kandydat, który uzyskał bezwzględną większość głosów.
§  15.
Jeżeli w pierwszej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, do drugiej tury głosowania przechodzą dwaj kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów. W wypadku gdy obaj kandydaci uzyskają równą liczbę głosów, o wyborze do powierzenia funkcji kierownika decyduje organizator konkursu.
§  16.
W wypadku gdy pierwszy konkurs nie wyłoni kandydata, organizator ogłasza drugi konkurs, nie wcześniej niż po upływie 7 dni od ogłoszenia wyników pierwszego.
§  17.
W wypadku gdy dwa kolejne konkursy nie wyłonią kandydata lub do konkursu nikt się nie zgłosi, prezes sądu wojewódzkiego, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, powierza obowiązki kierownika ośrodka kandydatowi ustalonemu przez siebie po uzgodnieniu z dyrektorem Departamentu Sądów i Notariatu - do czasu wyłonienia kandydata w drodze konkursu.
§  18.
W razie naruszenia formalnych wymagań regulaminu konkursu członkowie komisji oraz kandydat mają prawo wnieść sprzeciw do organizatora konkursu nie później niż w ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników konkursu.
§  19.
Organizator konkursu w wypadku potwierdzenia zasadności sprzeciwu może unieważnić konkurs.
§  20.
Wyłonionego kandydata prezes sądu wojewódzkiego, po uzgodnieniu z dyrektorem Departamentu Sądów i Notariatu, powołuje na stanowisko kierownika ośrodka na okres 5 lat.