Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1994.13.89

Akt jednorazowy
Wersja od: 20 października 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 26
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 6 października 1994 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej

(znak: PP-7-058-31/94)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z pozycjami 01.5.01 i 01.5.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r., zarządza się, co następuje:

§  1.
Wzór formularza oznaczony symbolem M-01 - sprawozdanie o zasobach mieszkaniowych, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia nr 26 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 wrzenia 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 83) otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

M-01

Sprawozdanie o zasobach mieszkaniowych za rok 199..

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA M-01

1.
Jednostka posiadająca zasoby mieszkaniowe na terenie więcej niż jednego województwa, sporządza dla każdego województwa odrębne sprawozdanie M-01 wpisując, w miesiącu do tego przewidywanym, nazwę właściwego województwa. Komplet tych sprawozdań należy przesłać do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby jednostki sprawozdawczej.
2.
W dziale 1 jednostka podaje dane o zasobach mieszkaniowych stanowiących jej własność, niezależnie od tego czy są administrowane przez jednostkę, czy też są przekazane w administrację zleconą innej jednostce.

W części A działu 1 należy podać:

- w wierszach 01-04 - dane o ogólnej liczbie mieszkań oraz liczbie izb i powierzchni użytkowej mieszkań znajdujących się w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach niemieszkalnych (np. pojedyncze mieszkania funkcyjne w budynkach biurowych, gospodarczych) stanowiących własność jednostki,

- w wierszach 05-07 - dane o liczbie mieszkań nie zamieszkanych na koniec roku sprawozdawczego oraz o liczbie izb i powierzchni użytkowej w tych mieszkaniach; w wierszach tych należy wykazać mieszkania nie rozdzielone w budynkach nowo zbudowanych oddanych do użytku, mieszkania będące w remoncie lub wykwaterowane do remontu, mieszkania nie zamieszkane z powodu toczącego się postępowania sądowego lub egzekucyjnego, mieszkania nie przyjęte do zasiedlenia z powodu ich niskiego stanu technicznego, mieszkania pozostające w rezerwie jednostki sprawozdawczej, a także nie zamieszkane z innych przyczyn.

W części B działu 1 podaje się dane o mieszkaniach użytkowanych przez osoby fizyczne na prawach własności (tzw. mieszkania wykupione), do których prawo własności jest potwierdzone aktem notarialnym; spółdzielnie mieszkaniowe podają w tej części dane o mieszkaniach użytkowanych na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu:

- w wierszach 11-14 należy podać dane o łącznej liczbie mieszkań użytkowanych na prawach własności (a w spółdzielniach mieszkaniowych o łącznej liczbie mieszkań własnościowych),

- w wierszach 15-19 należy wykazać te mieszkania, do których prawo własności zostało nabyte w roku, za który składane jest sprawozdanie, podając także (w wierszu 16) ich wartość (w mln zł) wykazaną w umowach kupna-sprzedaży, a w spółdzielniach mieszkaniowych - w ewidencji finansowej, zawierającej zaktualizowany koszt budowy po potrąceniu amortyzacji - w starych jednostkach pieniężnych (przed denominacją).

3.
W dziale 2 należy wykazać:

- w wierszu 1 - budynki mieszkalne, które zostały w roku sprawozdawczym sprywatyzowane, tj. sprzedane osobom prywatnym (osobom fizycznym, spółkom), a także należy wykazać liczbę mieszkań w tych budynkach oraz wartość tych budynków (w mln zł) według kupna-sprzedaży,

- w wierszu 2 - budynki mieszkalne, które zostały zwrócone dawnym indywidualnym właścicielom, podając także ich liczbę mieszkań i powierzchnię użytkową mieszkań w tych budynkach.

4.
W dziale 3 należy wykazać:

- w wierszach 1 i 2 - liczbę lokatorów zalegających z miesięcznymi opłatami za mieszkanie (tj. czynszem, opłatami za zimną i ciepła wodę, za centralne ogrzewanie, windę itd.), a także podać łączną sumę zaległości w opłatach za mieszkanie na dzień 31 XII.

Przez pojęcie lokator należy tu rozumieć zarówno najemcę mieszkania, jak i właściciela mieszkania, jak też członka spółdzielni zajmującego mieszkanie spółdzielcze,

- w wierszach 3 i 4 - liczbę członków spółdzielni użytkujących mieszkania spółdzielcze zalegających ze spłatami kredytów mieszkaniowych, odsetek od tych kredytów i wysokość zaległości z tego tytułu na dzień 31 XII.

5.
Dział 6 wypełniają tylko spółdzielnie mieszkaniowe. W dziale tym należy wykazać mieszkania z nowego budownictwa (zrealizowanego w roku sprawozdawczym, jak również w roku wcześniejszym, ale dotychczas nie rozdzielone), które zostały w roku sprawozdawczym po raz pierwszy zasiedlone:

- w wierszach 02-05 - należy wykazać mieszkania, które zostały zasiedlone przez osoby będące uprzednio członkami oczekującymi w tej spółdzielni na mieszkanie, podając równocześnie na jakich warunkach mieszkania te zostały przydzielone: po wniesieniu 20% kosztu budowlanego, 100% kosztu lub też na innych warunkach,

- w wierszach 06-09 - należy wykazać mieszkania, które zostały zasiedlone przez osoby nie będące uprzednio członkami oczekującymi w tej spółdzielni na mieszkanie (byli członkami innej spółdzielni, kandydatami na członków spółdzielni zarejestrowanymi na listach prowadzonych przez wojewodów bądź też w ogóle nie byli ani członkami, ani kandydatami na członków spółdzielni); dla tych osób również należy ustalić na jakich warunkach spłaty kosztów budowy zostało mieszkanie przydzielone.

Mieszkania budowane wyłącznie z własnych środków członków spółdzielni należy wykazać w wierszu "po wniesieniu 100% kosztu budowy".

Dla każdej kategorii zasiedlonych mieszkań należy podać ile z nich zostało zasiedlonych przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego,

- w wierszu 10 - należy podać liczbę członków oczekujących w tej spółdzielni na mieszkanie - według stanu na koniec roku, za który składane jest sprawozdanie.

6.
W dziale 7 należy podać:

- w wierszu 01 - liczbę budynków, w których zakończono remonty kapitalne, zgodnie z niżej podaną definicją remontu kapitalnego oraz ogólną liczbę mieszkań znajdujących się w tych budynkach,

- w wierszach 02-05 - liczbę budynków, które wprawdzie nie podlegały remontowi kapitalnemu, ale przeprowadzono w nich (i zakończono) remont (wymianę) elementów budowlanych, wymienionych na formularzu (instalacje, dach, ocieplanie) oraz ogólną liczbę mieszkań w tych budynkach, a jeżeli w budynku przeprowadzono wymianę instalacji i ocieplanie to budynek taki wykazać w wierszu 03, jeżeli przeprowadzono remont dachu i ocieplanie - to w wierszu 04, a jeśli tylko ocieplanie - to wierszu 05.

Pod pojęciem "remont kapitalny budynku" rozumie się roboty remontowe mające na celu przywrócenie budynkowi (mieszkaniom) pierwotnej lub prawie pierwotnej wartości technicznej i użytkowej.

Za remont kapitalny budynku mieszkalnego uważa się remont budynku, w którym co najmniej 60% podstawowych elementów budowlanych i instalacyjnych zostało poddanych naprawom głównym bądź wymianom. Przez naprawę główną rozumie się gruntowy remont obejmujący co najmniej 50% stanu fizycznego poszczególnych elementu budynku lub instalacji. Do podstawowych elementów budowlanych zalicza się: fundamenty, ściany konstrukcyjne, konstrukcje i krycie dachu, schody, tynki zewnętrzne, stropy, stolarkę otworową, podłogi i piece grzewcze.

Do instalacji w budynkach zalicza się instalacje: wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu sieciowego, elektryczną i dźwigową.

7.
W wierszu 12 działu 7 nie należy sumować danych z wierszy od 06 do 11, lecz wpisać liczbę budynków i mieszkań, do których doprowadzono nowe instalacje, licząc budynek i mieszkanie niezależnie od liczby doprowadzonych nowych instalacji tylko jeden raz. Przykładowo, jeśli do dwóch budynków doprowadzono instalacje - do budynku dwumieszkaniowego wodociąg, kanalizację i gaz sieciowy, a do budynku dziesięciomieszkaniowego tylko gaz sieciowy, do zapisu w poszczególnych wierszach działu 7B będą następujące:

- wiersz 06 rubr. 1 - 1, rubr. 2 - 2,

- wiersz 07 rubr. 1 - 1, rubr. 2 - 2,

- wiersz 08, 09, 11 - we wszystkich rubrykach kreski,

- wiersz 10 rubr. 1 - 2, rubr. 2 - 12,

- wiersz 12 rubr. 1 - 2, rubr. 2 - 12.

8.
W wierszu 01 działu 8 należy podać powierzchnię zieleńców, tzn. trawników, kwietników towarzyszących obiektom architektonicznym, które mogą także tworzyć kompozycje zieleni miejskiej o charakterze parkowym z elementami nasadzeń drzew i krzewów.

W wierszu 02 długość żywopłotów formowanych i nie formowanych, na które składa się roślinność krzewowa stanowiąca otoczkę obiektów architektonicznych.

Do powierzchni zieleńców należy wliczyć tereny sportów wodnych, otwartych kąpielisk, boisk, placów do gier itp., o ile nie są one wyodrębnione do użytku publicznego. Podmioty zarządzające osiedlami, zespołami i budynkami w różnych miastach wpisują dane o zieleni według jej lokalizacji podając w główce nazwy miast.

9.
Pojęcia i definicje, którymi należy się kierować przy sporządzaniu sprawozdania M-01 są zawarte w Dzienniku Urzędowym GUS z 1990 r. Nr 6, poz. 19.